Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
30. jan 2012

@angelika_2 ak uz si tehotna nepotrebujes aby ti poistenie trvalo.. staci ze si v ochrannej lehote.. teraz mas narok na max. matersku a mas tiez narok ist na PN do na stupu na MD a budes mat narok na max..

matka2302
30. jan 2012

@mima595 Dakujem velmi pekne za odpoved bala som sa ze ked este nemam v rukach rozhodnutie o priznani MD (lebo na soc.poist. maju na to 60 dni) tak aby to nejak nemalo vplyv na moj narok na MD. Este raz dakujem si zlata

z.junasova
30. jan 2012

Ahojte, ešte kým sa dá, mám jednu otázku. DNP som si nikdy neplatila. Ak sa do 31.1.2012 prihlásim na DNP, tak budemmôcť ešte platiť po starom, a to 270 dní, potom by som prestala platiť lebo inak by som už platila ten balík. Ak do dvoch rokov od vzniku poistenia otehotniem, znovu si začnem platiť DNP-už balík, dajme tomu len na jeden deň??? aby som mala nárok na zvýšenú materskú. Samozrejme od začiatku by som si platila už len z min. vymeriavacieho základu, lebo tých 26 týždnov by som už tak či tak nesplnila. Dobre to chápem?????

lucka23
30. jan 2012

baby pre info pripajam odpoved zo soc. poradni. pytala som sa ci v case poberania PN si budem po novom musiet platit DNP a ci aj ked sa prihlasim od 1.2. z minima bude to brane ako nepretrzite platenie.

"Prajeme Vám príjemný deň.

Dobrovoľné nemocenské poistenie Vám zo zákona zanikne k 31.1.2012. V prípade, ak sa prihlásite na dobrovoľné poistenie z tzv. celého balíka od 1.2.2012 z minimálneho vymeriavacieho základu, toto poistenie sa bude považovať za nepretržité. Ak by ste otehotneli v najbližšej dobe a budete teda nemocensky poistená naďalej, vznikne Vám nárok na materské dávky a takisto aj na nemocenské dávky z tohto poistenia. Nemocenské dávky by sa v takom prípade určili z vymeriavacích základov, z ktorých ste si platili toto poistenie v predchádzajúcom roku, teda v roku 2011. Ak Vám vznikne nárok na nemocenské dávky, počas obdobia poberania nemocenských dávok nie ste povinná platiť toto poistenie. Takisto aj počas poberania materských dávok sa dobrovoľné poistenie neplatí. "

hedka17
30. jan 2012

@kata2882 @gapa mozem sa vas opytat ci je toto mozne? Na konce januara sa prihlasim na DNP(zo sumy odcitanej aj z hrubej mzdy) este pred ukoncenim DNP by som ukoncila RD a sla na dovolenku cca tyzden -dva s tym,ze by som potom nastupila do prace,ale po dovolenke nastupila na rizikove PN( s tym ze by som mala ukoncenych 270dni). Nezanikne mi nahodou DNP tym ze prejdem z RD na dovolenku?Mala by som 8 mesacnu ochrannu lehotu ak by mi DPN nezaniklo? Ako je to uz tomu nerozumiem nakolko ste pisali ze zeny ktore su na RD nemaju narok na matersku z DNP.

lesik
30. jan 2012

@kata2882 Vdaka za odpoved.Ale ak tomu spravne chapem tak gapa pisala o ochrannej lehote, t.j 8 mesiacov po ukonceni platieb DNP. Vtedy ak by som sa zamestnala tak stracam moznost mat matersku. Ale co ak sa zamestnam len teraz ked si zacinam platit DNP?Ci je to jedno?Som z toho jelen.

hedka17
30. jan 2012

@kata2882 @gapa alebo ma napadlo este jedno riesenie ak to prve nie je mozne, v den ked mi bude koncit DNP prihlasit sa z toho noveho balika a o napr. 3-4 dni zrusit RD a cerpat dovolenku, s tym ze zase by som nastupila do prace a uz pocas plynutia dovolenky zrusit balik ako je to uvedene v tomto priklade.A potom ist na PN. Je to mozne? Prosim poradte radi by sme druhe dietatko a nakolko z materskej z prace a mm platu by bolo velmi tazke vyzit s 2 detmi a uverom na krku.
Príklad:

Marcela je na rodičovskej dovolenke, ktorá jej má skončiť 1.marca 2012. V súčasnosti je tehotná, nástup na ďalšiu materskú dovolenku má 15.mája 2012. K 31.januáru 2012 jej zo zákona zanikne DNP, ktoré si platila od roku 2010. K 1.februáru 2012 začne Marcele plynúť 8-mesačná ochranná lehota. Nakoľko 2.marca nastúpi po rodičovskej dovolenke do práce, čím sa jej vznikne nové povinné nemocenské poistenie, ochranná lehota jej preto zanikne a nárok na materské zo "starého" DNP jej nevznikne.

Je pre Marcelu nejaká alternatíva?

Marcela si po zániku "starého" DNP podá od 1. do 29.februára 2012 prihlášku na nové komplexné poistenie - prihlási sa nielen na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Po nástupe do práce (2.marca 2012) si Marcela podá odhlášku z nového poistenia, čím jej začne plynúť nová ochranná lehota (8 mesiacov). K 15.máju 2012, kedy nastúpi na materskú dovolenku, si uplatní nárok na materské aj zo zamestnania, aj z dobrovoľného sociálneho poistenia (v ochrannej lehote) a bude poberať materské z oboch poistení, z povinného aj z dobrovoľného. Marcele síce nové poistenie trvalo iba mesiac, avšak do nároku na dávku sa jej započítalo aj ukončené pôvodné DNP, čím splnila podmienku pre vnik nároku na materské: byť aspoň 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.

zuva
30. jan 2012

@kata2882 Dakujem ti!

zuva
30. jan 2012

@mima595 prosím co je VZ?

adrikanatasa
30. jan 2012

@zuva VZ je maximálna suma z ktorej ti môže byť vypočítaná materská alebo PNka. Ak by tvoj plat bol vyšší ako VZ ktorý je momentálne 1153,50 eur neoplatí sa ti doplácať dobrovoľné nemocenské poistenie lebo max. možná materská či PNka je len z tejto sumy!

z.junasova
30. jan 2012

Nevie nikto poradiť 😒 Stačí len áno či nie 😀 Ďakujeeeeem

hedka17
30. jan 2012

@z.junasova ako viem pokial nie su splnene tie dve podmienky 270 dni do dvoch rokov do porodu a 26t nepretrzite do nastupu na MD nemas narok z DNP na materske, lebo aj keby si si to teraz platila tak tam plynie 8 mesacna lehota(pokial si tehu) po ukonceni DNP

z.junasova
30. jan 2012

@hedka17 Kvôli tomu práve by som sa musela znovu prihlásiť na DNP ked zistím že som tehotná alebo teda ked sa začneme snažiť o bábo, aby som bola v tej 8 mesačnej ochrannej lehote.
Tých 26 týždňov je tuším len ak by som chcela maximálnu materskú, ak ich nesplním tak dostanem len z min VZ bez ohladu z akého VZ som si dovtedy platila???

oskvarka
30. jan 2012

@z.junasova hej ako pises narok mas aj ked nemas 26 tyzdnou al len na minimum

oskvarka
30. jan 2012

@hedka17 ak by si ukoncila RD este pocas trvania poistenia tak poiistenie nezanikne a ochrannu lehotu mas.... len neviem ci ta zamestnavatel pusti hned na dovolenku imak je to dobry plan...
to druhe co pises predpoklada ze sa bude povazovat v oktbri niekedy skonceniie tohoto poistenia a prihlasenie sa na balicek za nepretrzite.. myslim ze to tak nebude takze radsej to prve...

tinara23
30. jan 2012

@zuva VZ=vymeriavací základ

oskvarka
30. jan 2012

@hedka17 je to trochu inak koli tomu ze tento tvoj spominany priklad sa rata len moznosti kontinualnosti medzi dnami 31.1 a 1.2.2012 inak sa asi neda aby poistenie bolo kontinualne ... (aj ked mihla na blogu tvrdi nieco ine...)

dani125
30. jan 2012

prosím poraďte, či to chápem správne - platím si DNP už 2 roky - zo zákona mi zanikne k 1.2., ale keď si založím nové DPN v čase, keď už budem vedieť, že som tehotná napr. v apríli - budem mať splnenú podmienku 270 dní, čiže stačí mi byť poistená napr. 5 dní a dať sa vypísať na PN a dostanem ho z minima, keďže nemám splnenú podmienku 26 týždňov? a budem mať nárok aj na materskú z minima? k tomu by som sa ešte zamestnala u známeho. Mohlo by to tak fungovať?

tinara23
30. jan 2012

@zuva si v ochrannej lehote a aj pre PN aj materské platí ochranná lehota 8 mesiacov.
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

oskvarka
30. jan 2012

@dani125 hej aj jeden den ti stačí ;) ale treba splnat podmienku 270 dni za posledne dva roky takze toto ti plati len cca 1 rok a 3 mesiace...

hedka17
30. jan 2012

@oskvarka dakujem a este jedna otazka keby som pocas tohto platenia DNP do tych 270 dni dala vypoved tak mam narok na matersku aj z DNP ci zase by mi tam vzniklo nove poistenie.Uz teraz by som si dala rovno maximum. A ako by to pocitali z prace keby som tu vypoved dala napr. tyzden pred ukoncenim DNP

hedka17
30. jan 2012

@oskvarka a mne ta kontinualnost neplati keby mi 26 oktobra koncilo DNP a ja by som sa prihlasila z noveho balika?

oskvarka
30. jan 2012

@hedka17 pokial robis nejake zmeny este pocas platenia DNP ( a nie v ochrannej lehote) tak to na DNP nema ziadny vplyv.. problem moze byt len pocas tej lehoty uz ak daco zrobis.. napri ukoncis RD alebo sa znovu zamestnas (myslim ze ukoncenie zametnania by nemalo sposobit nic ale ista si niesom ale myslim ze prihlasenim sa na urad prace ti ziadne nove nemocenske poistenie nevznika (ale mozno vznika toto neviem radsej by som neriskovala a vsetky zmeny robila este pred tym skoncenim t.j do 27.10 ak sa ides prihlasit k 31.1)) a z prace potom tiez tusim plati ze mas ochrannu lehotu 8 mesiacou ak si v case ukoncenia pracovneho pomeru bola tehu ...

oskvarka
30. jan 2012

@hedka17 no podla mna nie nespomina to zakon ani novela vynimka je iba terz z utorka na stredu.. (ale mihal na blogu pise ze ano ale tak aj poradkyna na HN povedala ze to napisal zle.. nespoliehala by som sa na to)

z.junasova
30. jan 2012

A ešte jedna otázka, to čo si vypočítam ako súčet tuším 65% z VZ z SP a 68% z VZ od zamestnávateľa, bude moja materská. A to je v hrubom či v čistom????Ak v hrubom tak musím odpočítať ešte 20%???

z.junasova
30. jan 2012

Pomýlila som sa v tom druhom percente, malo to byť tiež 65%.

tanitta
30. jan 2012

ahojte plati aj na očr ochranna lehota 7dni?

hedka17
30. jan 2012

@oskvarkaa este viem ze uz otravujem ale este jedna vec ma napada napr 2 pred ukoncenim DNP ist do prace a za 2 dni ist na PN(keby som mala splnenu podmienku 270dni) potom by to ako bolo?

gapa
30. jan 2012

@jk77
neviem či si zaemstnaná. Ak nie, tak nečerpáš rodič.dovoelnku, len poberaáš RP a nevadí to, ukončením poberania RP sa nič nemení a nevzniká ti žiadne nem.poisetnie zamestnanca.

ale inak, ak poberáš nemocenské z dnp a budeš až do nástupu na md, tak sa prihlás na balík od 1.2. (ak ti zaniká dnp 31.1.) a bude ti trvá dobr.poistenie aj po 31.1.. Považuje sa to za nepretržité, ak ti zanikne ZO ZAKONA 31.1.12 A PRIHLáSIš SA NA BALLíK OD 1.2. (prihlásiť sa môžeš ktorýkolvek februárový den)

gapa
30. jan 2012

@emogeon
nie. Odhláškou sa ti mení rozhodujúce obodbie a bude sa rátať z minima (od nového prihlásenia)
Materské sa ráta pri dnp z predchádz. kalend.roku len v prípade dlhodobého dnp bez odhlásenia.