Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

benqa
16. feb 2012

@gapa ahoj, vidim ze tu radis babam,tak asi sa v tom vyznas,tak ta chcem tiez poprosit o radu..nanovo som sa poistila od 26.januara,270 dni mi vyprsi niekedy v oktobri no kedze som otehotnela tak na matersku nastupim skor ako mi uplynie tich 270 dni..chcem sa spytat teda ci po dovrseni tich 270 dni mi bude poskytovana materska aj z dnp alebo nie..dakujem pekne..

tanitta
16. feb 2012

@gapa RD ukoncena 22.11.2011 nastup do zamestnania 23.11.2011 odpracovala som 39dni s max VZ z nemocenskeho a 31.12.2011 ukonceny HPP od 1.1.2012 som evidovana na UP ....od 3.1.2012 som PN...... od.1.1.-2.1. 2012 mi bola vyplatena podpora v nezamestnanosti ....

mima595
16. feb 2012

@benqa - je podstatne, ci mas alebo nemas aj ine ukoncene nemoc. poistenie..alebo ci si predtym bola DNP poistena...
lebo podmienka 270 dni sa skuma ku dnu porodu, nemusis ju splnit ku dnu nastupu na matersku...ak vsak porodis napr. na 269 den a nemas ine dni ukonceneho nem. poistenia, tak narok na matersku z DNP mat nebudes.

mima595
16. feb 2012

@tanitta - myslim a hadam to aj @gapa potrvdi..že od 1.1.2011 plati pri naroku na nem. davky podmienka,že ak nemocenske poistenie trva menej ako 90 dni, tak sa pocita bud z predchadzajuceho zamestnania /alebo teda nem. poistenia/ alebo z minima....

to sa zaviedlo kvoli spekulaciam, že kvoli maximalnej materskej stacilo uzatvorit novy prac. pomer /alebo zmenit poziciu vo firme/ aj tyzden pred nastupom na matersku, aby bol narok na maximalnu matersku....

brita
16. feb 2012

Ahojte babenky,
Ja si platim z maxima este po starom, zo Soc.poistovne mi povedali, ze ja si mam platit aj po 1.2. a oplati sa mi platit si do tych 26.tyzdnov (tie dosiahnem koncom aprila), aby som mala maximalnu matersku. Termin porodu mam zaciatkom septembra, ale kedze cakam dvojicky, ktovie, ci nepridu na svet skor, uvidime. Chcem sa spytat, prosim vas, neviete, aka je maximalna vyska materskej z DNP, kedze is platim z maxima?Ja mam len DNP, som od okt.2011 po 12 rokoch prace nezamestnana. Dakujem.

liz_lemon
16. feb 2012

@brita max materske je cca 750 E

brita
16. feb 2012

@liz_lemon Dakujem 🙂

hamilka
16. feb 2012

@gapa prosim,mam otazocku-som na MD do 8.4 mozem ist po skonceni MD hned na PN s tym,ze mi bude PN vyplacana aj z DNP?

benqa
16. feb 2012

@mima595 ahoj ja som momentalne na rodicovskej dovolenke tak neviem ako to je...a platila som si uz predtym dnp ale to som bola zrusit kedze by mi tak ci tak zaniklo 7.2

mima595
16. feb 2012

@benqa - no kedze si si platila aj predtym..a odkedy dokedy???
lebo dni predchadzajuceho DNP sa ti možu priratat k terajsiemu DNP a teda 270 splnis skor....vlastne, ak ti malo skoncit 7.2. tak urcite už mas 270 dni splnenych...a teda narok na matersku budes mat..teraz je dolezite, aby si na matersku nastupila, až ked ti skonci 26t od posledneho prihlasenia....

gapa
16. feb 2012

@tanitta
ak dobre rozumiem, tak ti trval prac.pomer dlhodobo a čerpala si MD a RD. Do práce po RD si nastúpila 23.11.2011 odvtedy si mala vym.základ do 31.12.2011 z maxima. Od 1.1.2012evidovaná na up, od 3.1.2012 pn.

Podla zákona je tvoje rozhod.obodbie rok 2010 (vid § 54 ods. 8 Zákona o soc.positení), predpokladám a pýtam sa, CELý rok 2010 si čerpala rodičovskú dovolenku???, žiadne čerpanie riadnej dovolenky ani pn?????? (to je podstatné). V takom prípade by som sa odvolala. Tiež je podstatný § 57 ods.1 písm.a) + hlavne ods.2, kde je uvedené ako sa ráta.

http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...
pozri tu je zákon o soc.poistení, pozri pozorne tie spomínané §

Zákon je bohužial v tomto nie pre mna velmi presný (neviem, možno by niekto so mnou nesúhlasil), ale prípad uplatnovania nároku na nem.dávky v ochrannej lehote, ak v rozhod.obodbí nie je vym.základ, to bol pre mna vždy strašiak, lebo to mohlo dopadnúť s výpočtom nem.dávky hocako. A odkedy ešte zmenili § 57 ods.2 Zákon o soc.poistení, tak sa to ešte trochu skomplikovalo, lebo tam nie je uvedené, kedy sa použije jeden výpočet, ked sa čerpe RD v rozhod.obodbí.

Ale čo som čítala, tak väčšinou použili v tomto prípade vym.základ v poslednom mesiaci, kedy prac.pomer vznikol, kedže v mesiaci vzniku nem.dávky netrvá už nem.poistenie.

(nekontrokujem už príspevok, bo musím za krpatými, potom doplním, ak sa príp. spýtaš) ale rozhodne by som sa odvolala. A napísala otázku na poradna@socpoist.sk kde by som uviedla aj svoje rodné číslo, nech to pozrú. A bola by som zvedavá, čo ti odpíšu a ako dopadneš. lebo ozaj takých prípadov je málo a pracovníčky SP si to môžu robiť po svojom, ak sa človek nevyzná a nevodvolá sa.

tanitta
16. feb 2012

@gapa ano trvaly prac pomer je od r.2005 riadne som nastupila na MD a cerpala RD do 3rdietata ...medzitym ziadna dovoleka ocr pn nic..... dakujem za odpoved ..... este ma napadlo ci to oni nevyplatili len prvych 10dni ako u zamestnavatela kedze tym je premna teraz urad prace a kedze sa cakalo cca 14dni nestihla sa automaticky uzavierka a tym padom dalsia uzavierka pre mesiac februar bude az v marci

gapa
16. feb 2012

@tanitta
takže rozhodnutie ti ešte neprišlo s výškou vym.základu? určite prvých 10dní nevyplácajú zvlášť. Ich nezaujíma abslútne, že si na up, podlatné pre nich je, že si to uplatnuješ v ochrnanej lehote.

si tam zavolaj, lebo niekedy zo zamestnania ani rozhodnutia neposielajú. Ale teraz väčšinou chodia najprv peniaze a potom rozhodnutie ako tu baby píšu. Ale rozhodne by so to na tvojom mieste nenechala tak. Ako som písala, zákon nie je v tomto jasný, ale podla mna šanca je dosť vysoká. Skús hned sa spýtať cez poradnu, ako sa vyráta vym.základ, kým príde rozhodnutie, nech si múdrejšia.

gapa
16. feb 2012

@benqa
takže si už bola predtým dnp, tj. v súčte s predchádzajúcimi dnami z dnp splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom??? Ak áno, tak ti bude materské priznané aj z dnp (asmozrejme tam sú aj iné podmienky, nemať nedoplatok..) a materské bude vyplácané aj po ukončení dnp

gapa
16. feb 2012

@hamilka
ak dnp trva a bude trvat, ano. a ak trva pp a nastupis na pn do 7 dni od ukonč.np zamestnanca, aj zo zamest.

tanitta
16. feb 2012

@gapa nie rozhodnutie o vymere mi este neprisiel... odvolat sa mozem az ked to budem mat v ruke?.. alebo mozem podat podnet aj bezneho??... este raz vdaka....za tvoj cas.....a ochotu.....

nelika
16. feb 2012

@gapa ahoj, prosím o radu: som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnavatela už 7rokov, avšak s min.mzdou na vypl.páske... Som 6.tyz.tehu, nie som PN. Pokiaľ by som sa teraz prezamestnala k inému s maxim.vym.zakladom (mam taku možnosť), bude sa mi materská počítať z tejto zvyšenej tohtoročnej mzdy? alebo napriek tomu sa berie do úvahy plat za rok 2011??? ďakujem moc za odpoveď.

benqa
16. feb 2012

@gapa dakujem tak to si ma potesila.ja som si platila dnp tusim od roku 2009 a ukoncila som ho 26.1.2012 tak ak to spravne chapem tak ak by som porodila po 26tt od toho noveho dnp ktore si platim od 26.1 tak potom sa mi zarata do suctu aj to predchadzajuce..snad to chapem spravne..

jana201
16. feb 2012

@gapa ahoj 🙂) teda ked chcem max...matersku je lepsie nemarodovat vela na pn alebo s dietatom ?? teda menej cerpat tu mardku ? z toho dnp ?? krasne dakujem za odpoved a tvoj cas co nam sem venujes 🙂)

milena35
16. feb 2012

tak k odovzdaniu peenky na soc.poistovnu........neexistuje ziaden zakon,ktory stanovuje presny cas,kedy treba peen doniest do SP....ak teda ste PN od 1veho a poslete ju trebars 27meho nic sa nedeje...........toto je stoprooverene...........

milena35
16. feb 2012

@nelika presne tak,ak ti teraz vznikne novy PP...a po 90 dnoch pojdes na pn al matersku,bude sa pocitat z noveho zamestnania....

gapa
16. feb 2012

@benqa
zarátava sa to vždy. Ale ak chceš materskké zo skutočného vym.základu z nového poistenia, tak nástup na md treba po uplynutí 26týž. (nie porodiť po 26týž)

gapa
16. feb 2012

@nelika
súhlas s milena, teraz je v zákone podmienka tých 90dní pred nástupom na md. (no navrhovali 180dní, snád nezmenia dovtedy zákon). Podstatné je pôvodný prac.pomer ukončiť.

gapa
16. feb 2012

@jana201
nie, to nie je pravda.

gapa
16. feb 2012

@tanitta
rozhodnutie posielajú myslím obyčajne, tak neviem, ako by sa dokazovalo, kolko dní je to po doručení. V odvolaniach, doručeniach sa ale nevyznám. Preto by som si tam zavolala, ak by rozhodnutie neprišlo do cca týždna po peniazoch.

hamilka
16. feb 2012

@gapa no dnp mi trva do skoncenia MD t.j.8.4,ak pojdem na pn napr. od 9.4,tak dostanem peniazky aj s dnp?Proste ked naviazem hned z materskej pn-ku bude to platit?A co by sa stalo,kebyze idem na pn napr.5.4?Pn z dnp by sa mi pocitala az od 9.4,cize po skonceni md?A ja som szco.

lola77
16. feb 2012

@roberta31 Daj mi prosím vedieť ohľadom toho bližšie infošky 🙂 Ja som tiež uvažovala, že si to potom zas začnem platiť, kvôli druhému tehotenstvu.

nelika
16. feb 2012

@milena35 @gapa ďakujem Vám za odpoveď, potešili ste ma 🙂

milena35
16. feb 2012

@hamilka subeh materskej davky s nemocenskou nie je mozny......ak ti dnp konci 8.4...mas 7dnovu ochrannu lehotu,pocas ktorej mozes ist na peen al ocr....a propo ahoj

hamilka
16. feb 2012

@milena35 😉 😉 😉 😉 no to mi je jasne ze nie,len ja si mam po md platit nadalej dnp?Lebo ja to chcem vyuzit este na tu pn a potom uz sa chcem odhlasit........teda,uz som z toho vysla a teraz sa aj zakony menili,tak mam cas aby som si nastudovala ci si to necham alebo nie...........vidim,ze ty mas stale dnp,platis si z min ci max?A oplati sa to este?Inak mne tu super baby poradili ked som si to davala,na soc.mi strcili brozuru do ruky a pal 😝