Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

penelope10
16. dec 2010

ahojte viete rada by som poznala Vas nazor,
kamoska sa dobr. nemocensky poistila, hned v ten den, isla na OCR NA 10 dni, posledny den OCR sa odhlasila. DNP predtym poistena nebola, mala predtym 2 x prac. pomer a 1 uz zanikol a tam mala 270 dni nem. poistenia, teraz na 1 prac. pomer na 20 % uvazok, musela teda dokladovat ze tam cerpa dovolenku.
Peniaze jej dodnes neposlali a OCR bola este v novembri + jej volala pani zo socialky, ze tam ma nedoplatok za tych 10 dní 😕 😕 😕 , co bola DNP poistena.
Pritom pani pri uplatneni si naroku (asi to bola ina) sa tvarila, ze je vsetko OK.
Predsa ked ma narok na OCR, nemusi platit poistne, ze ?
Dakujem vsetkym, ktore sa tym budu zaoberat 🙂

standa82
16. dec 2010

@penelope10 ...to áno, ale ona sa po 10 dňoch OČR odhlásila....

penelope10
16. dec 2010

@standa82 A ? nerozumiem

standa82
16. dec 2010

@penelope10 ...oni nie sú sprosté, je to čístá vypočítavosť a len využitie, ale keď nič neplatila pred OČR ani po jej ukončení, oni jej nemajú poslať prečo peniaze (nič do kasy nedala), takže jej za tých 10 dní vznikol nedoplatok, keďže sa odhlásila.

penelope10
16. dec 2010

No ja si to nemyslim, nakolko ona platila z ineho ukonceneho poistenia. A narok jej vznikol a za 10 dni neplatila lebo plati § 140 ods. 1 b) z. o soc. poisteni:
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

penelope10
16. dec 2010

@penelope10 ono to mozno je sproste ze nic neplatila, ale na druhej strane len vyuzila zákonne moznosti. 😉

standa82
16. dec 2010

@penelope10 ..áno, má nárok na OČR z povinného - ukončeného.No tých 10 zaplatiť musí.

standa82
16. dec 2010

@penelope10 ...GAPA by poradila lepšie, skús je napísať IP. 😉

penelope10
16. dec 2010

@standa82 preco musi zaplatit tych 10 dni ?

standa82
16. dec 2010

@penelope10 ...lebo má tam dlh....hneď sa odhlásila

penelope10
16. dec 2010

@standa82 ale povinnost platit jej nevznikla, lebo mala narok na OCR 😕 A VTEDY sa neplati, aj pani ktora jej povedala, ze bude mat narok, jej povedala ze nic platit nemusi.
Ja rozumiem, ze vznikne dlh ked nemas plnenie a si nejake obdobie poistena.

bejkn01
16. dec 2010

Ahojte chcem sa spytat, ze ked mam pracovnu zmluvu do konca tohto roku a som tehotna a stale na PN a budem aj nadalej ako mam postupovat. Mam sa ist hlasit na urad prace?

mirkamurko
16. dec 2010

@penelope10 ,nie som síce odborníčka sama žiadam o rady,ale tá kamarátka si musí zaplatiť tých10 dní,lebo nebola poistená 26 týždňov,až potom by mala nárok na OČR z DNP a nemusela by platiť

mima595
16. dec 2010

@penelope10 - to s tym nedoplatkom... to bude iny problem, ona naozaj nemusi platit za DNP, ak jej uznaju OCR.....
ale kedze tam ma nedoplatok, asi jej tu OCR neuznali..... neviem to presne, ale ja si myslim, alebo viem, že na DNP sa treba prihlasit den PRED čerpaním OCR

ale napr. peniaze za novembrovu OCr neprisli este ani mne, este je dost nizky datum, oni to psracuvavaju do 10. kym zhraju davky a rozposlu peniaze... zvycajne chodia peniazky okolo 20...

bude muderajsia, ked jej pride rozhodnutie

penelope10
17. dec 2010

@mima595 ma logiku, co pises, ze ked jej ju neuznaju tak musi platit. Len nerozumiem, preco ju ale zavadzali a tvarili sa ze vsetko je OK 😕 😕
Musim sa pozriet do zakona, ohladne toho prihlasenia den pred, pri OCR pri PN - nemocenskom je to urcite tak, ze staci rovnaky den.
a rozhodnutie by mali vydat do 30 dni ze ?
toto bola OCR precho okt. a zac. novembra, cele mi je to straasne podivne 😒

penelope10
17. dec 2010

@penelope10 no saga je vyriesena, jednoducho mali len bordel v systeme 😀 😀 😀 a ta co eviduje neplaticov nevedela, ze je uplatnená OčR.
Teda mala som pravdu 🙂
Este raz Dakujem vsetkym, co si lamali hlavičky 🙂

gallina
17. dec 2010

ahojte, potrebujem súrne poradiť,
platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010, pretože od 1/2011 mám nastúpiť do práce. No zistila som, že som asi tehu, pretože mi mešká menštruácia. Ak by sa potvrdilo tehu, čo by som bola veľmi rada 🙂, tak rodiť by som mala na konci 8/2011 alebo začiatok 9/2011.
Chcela by som vedieť, či sa mi bude počítať materská z DNP, mala by som sa ísť znovu prihlásiť do SP? Ak si ma nechajú v práci, tak materskú asi zo zamestnania nedostanem. Poraďte, čo robiť!!!!
🙂

liliana363
17. dec 2010

Ahoj, 2 roky pred nastupom na matersku musite byt DNP 270 dni. co vo vasom pripade bude. Ide o to ze kolko dostanete. Prihlasena pri nastupe na matersku musite byt, a kedze nastupujete do prace, tak treba len poratat, aby ste bola poistena 26tyzdnov pred nastupom na matersku a VZ urobite ako rozdiel z max.VZ pre nemocenske poistenie a VZ zo zamestnania. Materska z prace sa bude ratat z roku 2011 a materska z DNP tiez. V pripade PN sa treba rychlo poistit - poistenie moze vzniknut aj v den vypisania na PN. Po skonceni materskej sa z DNP odhlasit, nech nemusite pocas RD platit.

penelope10
17. dec 2010

@gallina no ak chces matersku z dnp tak do datumu porodu musis splnit 26 tt DNP + aby s tym z roku 2010 si mala 270 dni, co by si mala mat. A pokial ide o novy prac. pomer, tak dosrtanes aj matersku zo zamestania, bude tam ale nejaka nova uprava ucinna od 1.1.2011 (zmena zakona o soc. poisteni), ale teba by sa dotknut nemala, pokial nastupujes do "stareho zamestnania", tak ti neviem poradit ako to bude s materskou z prac. pomeru.
Tak ....Nech skusia mudrejsie 😉

gallina
17. dec 2010

@liliana363 ak tomu dobre rozumiem, tak sa musím znova prihlásiť na DNP a určiť si VZ, podľa toho aký budem mať príjem v práci. Ak by si ma v práci nenechali, tak si určim VZ aký chcem aj max., nie? Poistená musím byť
26 týždňov pred nástupom na materskú aj v SP aj v zamestnaní?
Ak nastúpim na matreskú, tak DNP sa neplatí, však?

gallina
17. dec 2010

@penelope10 ja by som mala nastúpiť do nového zamestnania. Takže v januári môžem utekať do SP a prihlásiť sa!! 🙂

liliana363
17. dec 2010

@gallina Pri nastupe na matersku musi byt zena poistena. V DNP 270 dni pocas poslednych 2 rokoch mate, tych 26 tyzdnov musi byt bez prerusenia pred nastupom na matersku.VZ na DNP moze byt aj maximalny, ale pokial budete zamestnana, tak je to zbytocne, aj ked by potom SP preplatky vratila. Ak by ste z prace odisli, tak aby ste dostali maximum peniazkov tak potom treba zmenit VZ na maximum.Myslim ze sa moze len 2x v roku menit VZ.Nie som si ista. Pocas MD sa DNP neplati, Pocas RD sa uz musi platit. Tych 270 dni poistenia zo zamestnania v poslednych 2 rokoch musi byt.Tych 270dni v poslednych 2 rokoch v DNP aj v zamestnani moze byt rozkuskovanych , treba poratat. Ako je to s tym ukoncenim prace tak to presne neviem. Je tam ochranna lehota, nejlepsie je ked sa pocas nej nastupi na matersku. Ale toto neviem, uz som to pozabudala.

gapa
17. dec 2010

@gallina
nepíšeš, či si bola aj zamestnaná cca rok aj pol dozadu, t.j. či máš aj nejaké ukončené nem.poistenie v tomto období (1,5roka dozadu).
Ale, na tvojom mieste, ak by si bola teraz cca v 4-5týždni a vzhladom na to, že od 1,1.2011 začínaš PP a nevieš, či s tebou v skúšobnej dobe neskončia PP, tak by som sa určite prihlásila na DNP ešte od r. 2010!!!!!!!! (stačí aj od napr. 31.12.2010, aby si mala v r.2010 aspon 1den!!!) a to kvôli tomu, aby sa ti v prípade, že by skončili tvoj prac.pomer v skúšobnej dobe s tebou neskôr ako v 8týždni tehotenstva, aby si mala nárok na materské z DNP z DNP. Bude sa rátať z vym.základu v období od posledného prihlásenia do 31.12.2010. Ak by si sa napr. prihlásila na DNP až 1.1.2011 odkedy ti začína aj tvoj PP a prihlásila sa na DNP z rozdielu max. VZ a VZ zo zamestnania a tvoj PP by ukončili, tak by sa tvoja materská pravdepodobne len z toho DNP (nie zo zamestnania).
Ak by ti zamestnanie trvalo, tak veru neviem, či by ti dni ukončeného DNP prirátali aj k trvajúcemu DNP a aj trvajúcemu zamestnaniu, aj ked jeden taký prípad som už čítala, ale nedá sa z toho vyvodiť, že taký je oficiálny postup, lebo aj pracovníčky SP robia niekedy chyby a tie paragrafy sú klukaté.
Ale zákon sa teraz dosť menil čo sa týka zamestnancov a teda aj v prípade, ak by tvoj PP skončil skôr ako trval 90dní, veru by som nevedela, ako toto by riešili. Preto by som vsadila na istotu a to je prihlásiť sa ešte v r.2010 z maxima na DNP. Ak zistíš, že si ozaj tehotná, tak by som sa prihlásila pred koncom roka (pozor, nedá sa prihlásiť spätne) a platila si z maxima. Potom by som si vyžiadala písomne o vrátenie preplatku z DNP (lebo pri súbehu zamestnania + dnp z maxima ti bude vznikať preplatok, tj. berie sa ako VZ z DNP nie ten VZ čo z neho platíš, ale len rozdiel maxima a VZ zo zamestnania, za každé obdobie = mesiac aleob jeho časť, zvlášť. V r.2010 nemáš súbeh, takže tam sa berie maximum.). Teoreticky v júni môžeš podať zmenu VZ na iný vym.základ (pozor nie odhlášku). Ak by si tehotná nebola ale chceš byť, tak by som pokračovala v platení, lebo sa ti to stále oplatí, ak by si nastupovala na MD v r.2011.

gerdusha
17. dec 2010

ahojte, mozem sa aj ja nieco opytat?

chcem sa dat este teraz dobrovolne pripoistit. som normalne zamestnana uz cca 15 rokov. chcem sa spytat, s akymi udajmi od zamestnavatela mam zajst na poistovnu? o aky vymeriavaci zaklad ide? myslim tym, ze kazdy mesiac mam VZ iny. Chcem si platit rozdiel medzi tym najvyssim moznym /tych 1116,75 / a mojim vymeriavacim zakladom. ale ako sa ten vypocita?

dakujem za radu

mirkamurko
17. dec 2010

@gerdusha ,ty si môj prípad ja som tiež bola s tým istým na SP a tam mi povedali,že to sa nedá každý mesiac platiť rozdiel,ale musíš si určiť,že koľko asi zhruba zarábaš v hrubom a ten rozdiel čo ti chýba do max.si určíš na polroka,potom si to môžeš zmeniť.

gerdusha
17. dec 2010

@mirkamurko ,

ahaa..cize to nemusi byt presne..ja som myslela, ze budu chciet napriklad priemerny rocny zaklad a to odcitam od toho maxima...ale ak som tomu ok porozumela, tak ja si stanovim pribl zaklad, akym mam v praci a ten odcitam. a na konci roka sa robi nejake vyuctovanie potom?

gallina
17. dec 2010

@gapa ja som zamestnaná nebola, starám sa o dcérou do 6 rokov, ale DNP som si platila od 13.1.2010 a ukončila som si ho 29.11.2010, čiže 270 dní mám splnených, poberela som aj PN, platila som si z max..
Takže radíš gapa aby som sa prihlásila ešte do konaca 2010 z max., bez rozdielu, či budem pracovať alebo nie?
Ak by som sa prihlásila v januári 2011 a bola poistená 26 týždňov, tak materská sa mi nebude počítať za rok 2010?
Možeš mi prosím všetko po lopate vysvetliť? 🙂

daen
17. dec 2010

Ahojte. Vie niekto poradiť? Som dobrovolne nemoc.poistená od 02.2010-12.2010. Od 12.2010 som urobila odhlášku zo 400 e a potom nanovo prihlášku z VZ 1116 e. Keby som otehotnela v r. 2011 aj porodila v tom roku., koré obdobie je pre mňa rozhodujúce? A z čoho by sa mi to vyrátalo z celého roku 2010 priemer? Ďakujem.

daen
17. dec 2010

Neviete poradiť kde sa dá zistiť niečo o dôchodkoch?Nieaka porada? Dik.

mirkamurko
17. dec 2010

@gerdusha presne tak,dobre si to pochopila