Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

roberta31
10. nov 2011

@ufa ja som toto vsetko riesila nedavno,takže ti viem poradit 🙂.Ja som PN už piaty mesiac,zaroven som otehotnela,takže PN budem cca jeden rok.Ale k tebe.PN možes poberat najviac jeden rok,aj ked to nie je v kuse-spocitava sa to.Aby sa ti PN nulovala,musi byt prestavka 26 týždnov.Neviem ci som to zrozumitelne napisala.Teraz si PN 4mesiace,kludne možes byt este 8.Ak by medzi PN bol rozdiel 26 týždnov,tak možes byt PN znova 1 rok.Takto sa dostanes k najvyssej PN.S materskou to nesuvisi,budes poberat najvyssiu.

ufa
10. nov 2011

@roberta31 super pochopila som to dakujem, na socialke vobec nevedia poradit teraz som tam sice nebola ale ked som sa pytala prizakladani tak na mna pozerali ako na... dakujem 🙂

gapa
10. nov 2011

@lea1333
čo máš vypísané v časti 11

roberta31
10. nov 2011

@ufa ja som to tiež vsetko vyzistila len tu od gapy a znamosti 🙂

ivuss01
10. nov 2011

ahojte, tak nasi politici si nakoniec mozno zmrazia platy: http://www.topky.sk/cl/100535/1291019/Topky-boj...
dalo by sa zozganizovat nieco podobne, aby nam nezrusili DNP?

lea1333
10. nov 2011

@gapa ahoj mam tam datum vzniku NP a vymeriavaci zaklad NP 1116,75E

lea1333
10. nov 2011

@julinkaz oki dakujem!no len ja este nie som tehu!ale jasne budem platit!

zuzu4444
10. nov 2011

ahojte viete mi poradit ako si mam vypocitat vysku materskej? Platim si dobrovolne nemocenske poistenie uz skoro 2 roky. dakujem

sympa1
10. nov 2011

@katulikzlatulik no jasne . neviem co je v zakone ale toto je dobrovolne cize mozes byt na hocijakom prispevku ci dostavat plat alebo byt na brigade alebo dokonca na dochodku adostavat PN ktoru dostanes z dobrovolneho pripoistenia 🙂 aspon zatial to tak plati

silviabn
10. nov 2011

Ahojte.Chcela by som sa spýtať či by aj osoba na invalidnom dôchodku si mohla platiť DNP.diky

barbarka
10. nov 2011

ahojte. prosim o radu. som na rodicovskej dovolenke. platim si dnp od januara z minima, ale v auguste som mala par dni prerusene a od 1 septembra platim z maxima. malo by pre mna zmysel ist na pn, mam zdrav. problemy - uz druhy tyzden, mala som nohu v sadre, ale teda zatial som si pn nepytala, kedze ma to ani nenapadlo 😅 tak chcem vediet ci by pre mna malo zmysel dat si pn - ci by som z toho nieco mala ale teda nevychadza to tych 26 tt v kuse platenia, kedze som ho mala prerusene.
dakujem velmi pekne

dia459
10. nov 2011

Ahojte baby, od konca septembra tohto roka si platim DNP a som zamestnana od augusta min. roka. Od 28. 10 2011 som na PN kt. mi konci tento tyzden, cize dokopy 17 dni . Moja otazka znie: ak by sa zakon o DNP od 1.1.2012 nezmenil a ja by som splnila podmienku platenia DNP 270 dni, nasledne by som otehotnela, mala by PN vplyv na vypocet vysky materskeho prispevku aj z DNP? Na internete som sa docitala nasledovne ohladom mater. orispevku: Obdobie (PN), za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie sa vylučuje z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu a má vplyv pri výpočte výšky materského.

mima595
10. nov 2011

@silviabn - nie....od 1.1.2011 vsetky osoby, ktore poberaju invalidny, predcasny alebo sarobny dochodok nemozu byt DNP

stojdulka
10. nov 2011

tak ja ešte raz...ahojte baby budem vdačná ak mi niektorá poradíte, som SZČO už 10rokov si platím nemocenskú z minima a od 11/2009 aj DNP z rozdielu do maxima. V čase od 9/2010 do 04/2011 som bola na materskej a potom som 3mesiace bola na PN a od vtedy riadne platím. Čo ma zaujíma, plánujeme ešte jedno dieťa, chcela by som niekedy začiatkom budúceho roku otehotnieť tak by som chcela vedieť či budem mať nárok na max. materskú aj keby som išla 12/2011 na PN? a ešte by som potrebovala vedieť či budem mať nárok na max. materskú ked si od 1.1.2012 znížim DNP? (materská by sa mi mala vypočítavať v roku 2012 z platenia v roku 2011 či?)

gerdusha
10. nov 2011

@mima595 ,

ale ved to predsa neschvalili...

kacenkaharris
10. nov 2011

Dievcence, mozete mi, prosim, objasnit, ako to bude na Slovensku s dobrovolnym nemocenskym poistenim od 1.1. 2012? Zijem v zahranici a chcela som si to zacat platit "dialkovo" (aby som mala raz narok na matersku), ale vraj to uz nebude mozne. Neviete nahodou, ake zmeny sa tiez chystaju ohladom rodicovskeho prispevku v 2012?? ☹ Dakujem!

popelka
10. nov 2011

ahojky je tu niekto,,,,,,

dadka28
10. nov 2011

ahojte kocky,neviete mi tu niekto poradit?platim si DNP z maxima,zamestnala som sa-cize mala by som si platit nej.ten rozdiel,kedze pracujem...ale teraz som si zistila ze moja firma kde som zamestnana ma dlzne na poistnom/nie malu sumu-54000eur/...aj v tom pripade platim len ten rozdiel?

sstefi
10. nov 2011

ked som na OCR, platim si dnp(este len cca 5mesiacov) som zamestnana, za toto obdobie mam nejako špecialne doplacat alebo len normalne ako každy mesiac?
dakujem

iwusca
10. nov 2011

@kacenkaharris to by sme aj my radi vedeli 😝 😝 ja som si DNP zacala platit teraz od 1.11. aby mi vysla daka materska na druhe mimi tak dufam ze to nezrusia...

bapi1
10. nov 2011

@sstefi ak nečerpáš OČR z dnp, tak zaplatíš normálne ako platíš mesačne.

erula77
10. nov 2011

@hencidlo ano mala som to presne tak. splnila som 270 dní a hodila som sa marod. s toho som šla na materskú. takže dokopy mi to dalo 52 týždňov. toľko sa dá. dalo. na takéto otázky veľmi neradi odpovedajú, lebo nechcú tie k...y platiť.

erula77
10. nov 2011

@dadka28 nevadí že platíš viac. je to ten lepší prípad. v prípade ak požiadaš o vrátenie prebytočnej sumy, tak ti ju vyplatia.

kacenkaharris
10. nov 2011

@iwusca Ja som si to este raz nasla na nete a mozno som to pred tym zle pochopila. Tam sa len pise, ze sa uz nebude dat nikomu od 1.1.2012 "pripoistit" kvoli spekulaciam a navysovaniu davok (tehotenstvo.rodinka.sk), ale nepise sa nic o tom, ci si DNP mozu zacat platit osoby NEZAMESTNANE 😖 . Ty si zamestnana, ak sa smiem spytat??

nena13
11. nov 2011

@gapa Prosím o radu.Som tehu-porod v maji, platím si DNP od 1.6.2011.Z práce ma lekár vypisuje na rizikové tehotenstvo od 1.12.-však 270 dní DNP mi končí niekedy koncom februára.Chcem sa opýtať-bude mi PN platena aj s DNP už teraz v decembri,alebo až po splnení tých 270 dní čo je vo februári?Ďakujem.

marekdani
11. nov 2011

@nena13 nie, nebude ti platená práve kvôli tomu, že nesplňaš podmienku tých 270 dni... ak by si šla na rizikové čo i len na 271 seň, tak by to bolo okej ...

silkos
11. nov 2011

@darinkazv nieco sa menilo,este v maji mi bolo povedane ze potrebujem mat tych 270 dni za dva roky poslednne a 26 tyzdnov v kuse pred nastupom na MD?

janicka83
11. nov 2011

baby, poprosím vás o radu: žena poberá rodičovský príspevok, syn mal v júni 4 roky a budúci rok v júni čakajú druhé bábo...DNP si platí, čiže nárok na materskú by z DNP mala dostávať, ale bude dostávať materskú aj z pracovného pomeru, ktorý jej naďalej trvá ??? na predlženej rodičovskej je z toho dôvodu, že syn býva často chorý a má to schválené až do 6 rokov života syna, tzn. že aj rodičovský príspevok naďalej dostáva

gapa
11. nov 2011

@nena13
súhlasím s marekdani. Ak nemáš nejaké ukončené nem.poistnie v období dva roky pred vznikom pn, ktorého dni by sa ti mohli k trvajúcemu dnp prirátať, tak nesplnaaš 270dní z dnp a treba platiť dnp nadalej, lebo nárok na nemocenské z dnp ti nevznikne. Jedine ak ukončíš túto pn a nová ti vznikne až po dosiahnutí 270dní, tak budeš mať nárok na nemocenské aj z dnp.

iwusca
11. nov 2011

@kacenkaharris ahoj nie som zamestnana a na svk som nikdy ani nebola a teraz som na materskej resp. rodicovskef 😉 fakt neviem ako to bude...