Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kavaapalma
22. dec 2011

no super,dakujeme mu tomu dobremu cloveku dakujeme mu 😖

oskvarka
22. dec 2011

@veonka to co ???... dufam ze je to preklep lebo inak budu medzi sviatkami inak preplnene socialne poistovne...

oskvarka
22. dec 2011

@iinka ahoj mozem sa ta opytat ohladom tej PNky ak som tehotna a poistenie mi skoncilo a som teda v ochrannej lehote 8 mesiacou do nastupu na MD mam pocas tychto 8 mesiacou narok na PN z DPN alebo sa ochranna lehota vztahuje len na MD.. aeste jednu otazku..
ak nemam splnenu podmienku 26 tyzdnou nepretrziteho platenia DPN aktualneho poistenia ale splnam 270 dni za posledne dva roky dostanem davku z DPN (len minimum) ak som aj zamestnana a moja PN zo zamestnania je vysia ako minimalna PNka.. (teda ci aj tu plati subeh plnenia) .. ja viem ze mi tu baby pisali ze ano ale niekto mi uz napisal aj ze nie tak reku viac hlav viac kapusty .. diki za odpoved velmi pekne...

kkubekova
22. dec 2011

@oskvarka Ahoj, chcela by som sa opytat, ci nahodou nevies, ako je to po tych zmenach so zmenou vysky vymeriavacieho zakladu - od 1.7.2011 si platim z maxima - termin porodu cca 24.5.2012 a 270 dni budem mat splnenych 27.3.2012 (kedze sa to pocita od posledneho prihlasenie, inak by som to mala splnene uz 14.1.2012). Chcela by som si od januara znizit na minimum, ale nechcem prist o maximalnu matersku 😉 Teraz neviem, ci sa na to vykaslat a platit maximum alebo si to mozem znizit. Vdaka

annieb
22. dec 2011

@veonka podľa mna tiezto vyzera na preklep, kedze nie od 1.1 ale od 1.2 az ma zacat platit zakon a komplexny balik a vsade sa pise, ze do 31.1 plati po starom

oskvarka
22. dec 2011

@iinka moja to poznam tiez robim na urade a ked ide nejaka zmena tak sa to vzdy dozvieme o 5 minut 12 a ani to nemame jasne info a potom nas o 2 mesiace pridu zdrbat ze sme to zle aplikovali do praxe ale ked sa pytas nadriadenych tak ti nikto neda na nic jednoznacnu odpoved.. 😠 ... zial zijeme na slovensku.. asi tak... inak drzs sa budete to tam mat teraz asi dost huste do februara 😖

oskvarka
22. dec 2011

@kkubekova no prave z tymto zvdyhovanim a znizovanim neviem presne ako to je .. ja si preto stale platim rovnako nech to nemusim riesit.. ale nieco sa pise ze sa to podla predchadzajuceho roka rata ak to poistenie v predchadzajucom roku nejake konkretne obdobie uz trvalo.. ale neviem kolko.. fakt ti neporadim.. pisu to inak na soc. poistovni.. ale dost komplikovane je to tam na mna vysvetlene..

kkubekova
22. dec 2011

@oskvarka To na stranke socpoist.sk som citala aj ja a som z toho somar - nevadi, tak si to budem aj ja platit az do konca marca z maxima - to ma nezabije 😉 Vdaka za odpoved

lucianak
22. dec 2011

@oskvarka Ahojky, čítam a pozerám, že si v tomto profíčka 😉 Vedela by si mi poradiť??? Ja si tiež platím DNP od marca, takže 270 dní už prešlo koncom novembra. zatiaľ tehu nie som, ale snažíme sa byť čím skôr. Ak by som chcela vyššiu materskú poberať, mám si požiadať o zmenu od 1.2. a pokračovať v platení? Lebo ak by som to zrušila, tak som asi platila zbytočne, však?? Teraz si to platím z 800eur, ale potom od februára asi z menšej čiastky, lebo sa nedoplatím asi. Bude sa mi rátať teda aj z tých 800, či potom napr. ak zo 400 si začnem platiť, tak len zo 400 sa mi bude rátať? Juuuj, nechápem ☹

emaria
22. dec 2011

baby,citajte dalsi clanok,mozno pomoze niekomu.Ja uz mam tiez totalny chaos.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-... 🙂

emogeon
22. dec 2011

inac baby to to tu len metie ked tu tiet linky davate..treba sa drzat Mihalovho bloku alebo popripade ked tu baby hodia odpovede zo SP....

oskvarka
22. dec 2011

@lucianak no prave že ak budeš chcieť pokračovať v plateni budeš si to musieť zrušiť a znovu založiť (len zmenenim vymeriavacieho zakladu by si neporiešila nič ak ked ak by to ľo podla stareho stale tak by si pravdepodobne v roku 2012 mala narok na matersku vyratanu podla vymeru 2011 ale to by si musela do konca januara otehotniet a poistenie aj keby si si ten VZmenila by ti zaniklo 31.1 nakolko by ti uz trvalo dlhsie ako 270 dni) ak si to ale budes rusit a znovuzakladat tak vtedy uz zase nebude podstatne kolko si si platila predtym ale koko si platit zacnes takze ak si das maly VZ tak dostanes len malo a je jedno kolko si platila predtym (lebo dni do podmienky 270 za posledne dva roky sa ti zaratavaju vsetky poistenia ale vysku davky ti vzdy urcuju podla aktualneho poistenia alebo posledneho ukonceneho v ktoreho ochrannej lehote si) takze ak nemas peniazky na to si to platit dalej aspon z tych 800 tak aby si to vyuzila ze si to doteraz tak platila z 800 by si bud musela do 31.1 otehotniet alebo by si musela hned ako splnis podmienku (niekedy teraz v decembri) az do 7.2 nastupit na nejaku dlhsiu PN aby sa ti peniazky do toho vlozene vratili

oskvarka
22. dec 2011

@emaria to je iba taky omackoidny clanok @emogeon ale teda ja som tam ziadnu chybu nenasla ktora by miatla

emogeon
22. dec 2011

@oskvarka nemyslela som chybu v clanku, ale vznika z toho chaos a je to omackoidny clanok ako pises....

emaria
22. dec 2011

ok,prepacte

oskvarka
22. dec 2011

@emaria nie v pohode @emogeon skorej myslela clanky ako ten zo vcera kde sa pise nieco co nesuhlasi s tou novelou a je tam nespravne uvedeny datum 1.1 .. a teraz aby sme sa vseci bali ze v januari nam uz nezoberu prihlasku 🙄 .. inak ty dnesny novinari sa mi zda ze nic moc..
ja som napriklad vdacna za kazdy clanok lebo moze vychytat nejaky problem ktory sme si nahodou nevsimli a vsetky by nas tento system vycvicil...

sendynka01
22. dec 2011

Ahojte, pred prvym tehotenstvom som si platila DNP z maxima od 8.4.2009 do januara 2010. Potom som od januara 2010 nastupila na matersku a zhruba 6mesiacov som dostavala vyssie materske. DNP som zrusila az 14.7.2010. Teraz som na rodicovskej a chceli by sme druhe dietatko. Len neviem ci sa mi oplati znova platit DNP, alebo sa mam na to vykaslat. Dakujem za kazdu radu.

jvlacchovicova
22. dec 2011

Ahoj maminky, prosim, a co taky pripad, ze napr. moja sestra je teraz na rodicovskom a chceli by mat dalsie babo, da sa jej este do konca januara zalozit DNP? Aby mala vyssiu matersku? dik za odpoved.

ggaabbrriieellkkaa
22. dec 2011

Ahojte maminky vedel by mi niekto poradit ako to teraz vlastne je s dnp? Ja si ho platim od 15.11. 2010 v maji som otehotnela a 14.8.2011 som nastupila na PN, PN mi skoncila 20.12.2011 kedy som nastupila na matersku. predtym som nepracovala t.j nemam nic odrobene, budem dostavat nejaku matersku v roku 2012, kolko % z vymeriavacieho základu a kolko mesiacov ? alebo ked sa to od februara rusi uz nedostanem nic. dakujem za odpovede.

oskvarka
22. dec 2011

@sendynka01 no zavisi to od toho ze ci sa Vam podari otehotnieť počas tych 270 dni .. ak by sa vam podarilo tak sa ti to urcite oplati

oskvarka
22. dec 2011
emogeon
22. dec 2011

kocky mam taku otazku ak zrusim DNP ako dlho este po tej dobe mozem cerpat pn a ocr z DNP...dakujem....

mima595
22. dec 2011

ono tie informacie su vselijake...
ja som dnes bola s detmi u dr., dala mi OCR, ale len od dnes chcela, /ja este jednu mam do 24.12./, lebo maju prikaz, že DNP konci k 31.12, tak aby vsetky OCR skoncili do 31.12:

tak som jej vravela, že DNP ako take konci až k 1.2, ale jednak ked sa niekto pripoisti z balika, tak može OCR brat dalej a aj sa može nanovo prihlasit do 31.1. amože este 270 dni brat DNP

oskvarka
22. dec 2011

@ggaabbrriieellkkaa dostanes normalne tebe sa vyska materskej vyratava uz ku dnu 20.12. takze vtedy si narok mala tak dostanes-... a aj po februari by si bola este 8 mesiacov v ochrannej lehote, ale to uz tebe moze byt jedno ked si uz MD ;) ... je to tusim 60 a od januara 65 percent.. ale niesom ista len viem ze sa to ma o5 percent zvysit

oskvarka
22. dec 2011

@emogeon 7 dni mas ochrannu lehotu ale mozes byt na PN aj dlhsie.. to len nastup na PN musi byt v tych 7 dnoch po skonceni poistenia

ggaabbrriieellkkaa
22. dec 2011

@oskvarka dakujem pekne za odpoved

ggaabbrriieellkkaa
22. dec 2011

@oskvarka dakujem pekne za odpoved a este sa chcem spytat kolko trva materska 6mesiacov alebo 3 roky t.j. matersku budem dostavat 6m a potom rodicovský príspevok alebo mam matersku 3 roky? vdaka

oskvarka
22. dec 2011

@ggaabbrriieellkkaa materska je niekolko tyzdnov cca po roka ale nie presne tusim trochu viac ako pol roka to vychadza.. potom uz len RP

cajova_lienka
22. dec 2011

ahojhte zienky otazocka na Vas ktore sa vyznate - DNP platim uz 3 roky - mala som mat termin v July ale prisli sme o babo - teraz co kedze sa na mna uz ochranna lehota nevztahuje? a snazit sa mozme potom prave az niekde od polovice februara - takze tehotna budem ak Boh da najskor niekde februar / marec. ako to riesit aby som aj rizikove a aj matersku mala este aj z DNP kedze som ho platila dost dlho na to aby som tie peniaze len tak venovala statu.... vopred dik za vsetky rady

poisonblu
22. dec 2011

@cajova_lienka stare DNP zrusit a zalozit nove....