Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gitarka
31. aug 2010

@standa82 a v novembri 2008 sa narodil maly....

standa82
31. aug 2010

@gitarka ...tak to si budeš musieť platiť 270 dní, lebo ak otehotnieš v novembri, na MD by si nastúpila v 1/2júna, a tedauž nemoc.poistenie 2 roky pred pôrodom nespĺňaš. Čiže začni si platiť mes.pred otehotnením a z akého chceš VZ. minim. je 319 e a max.1116 e.Aký si dáš VZ, taká bude aj materská.

gitarka
31. aug 2010

a kolko sa plati z toho VZ ?takze ked si zacnem platit od teraz a otehotniem napr.oktober tak budem potom poberat tu vyssiu matersku? a kolko 6 mes.alebo do 2 rokov veku dietata? sorry ze tak "po lopate "sa pytam ale mam v tom zmatok ☹

standa82
31. aug 2010

@gitarka ..platia sa 4,4% z vybraného VZ. Áno, budeš poberať materskú cca.6 mes. podľa toho aký VZ si určíš. Potom budeš poberať vyšší RP, ktorý je 256 e do dvoch rokov veku dieťaťa a od dvoch do troch je to 164 e.

gitarka
31. aug 2010

@standa82 dikyyyy toto som chcela vediet si zlata 🙂 dakujem 😎

beruska113
31. aug 2010

Caute baby, akurat som prisla zo SP a skoda 20km, co som prejazdila.
Chcela som si dat prihlasku na platenie rozdielu max VZ a PVZ, kedze som zo zamestnania isla na MD, teraz poberam rodicovsky. Teta mi povedala, ze ak som na MD, tak musim automaticky platit z maxima. Nepochopila, ze ked chcem rozdiel, tak som asi bola zamestnana. Potom som sa pytala, ci mi to moze pomoct priblizne vypocitat, ze tu mam vymeriavaci zaklad z predchadzajucej MD. Ze nemoze, lebo ak by tam bol rozdiel, stazovala by som sa na nu. Ze to mi musi dat zamestnavatel PVZ. Tak kym by som sa toho dopatrala, u by som pomaly aj tehotna bola. Tak som chcela pomoc pri pribliznom vyratani. A zase ze nie, ze ak by som platila viac, vznikol by mi preplatok. Tak ja jej na to, ze potom si ho vyziadam spat. A ze to sa neda. Tak som sa pytala, nech mi da aspon vzorec na vypocet, ze nemoze, ze nech si pozriem stranku. Dalej som sa pytala, ze dokedy to budem musiet platit, ak to chcem cisto len kvoli materskej. Tak ze do nastupu na MD a potom si to mam znizit na min, co tiez neviem preco. No ale uz som nela energiu sa pytat. Takze suma sumarum, nic som sa nedozvedela a pani, aj ked usmievava, vyzerajuca, ze chce pomoct je tam dobra akurat na preberanie tlaciva, ktore nech ludia maju radsej vyplnene a na nic sa nepytaju. Teda aspon taka je ochota v Nitre.
Pomoze mi niekto?

beruska113
31. aug 2010

a ako zistim ten predpokladany VZ? To je hruba mzda co mam na zmluve, alebo priemerna hruba?

marpado
31. aug 2010

mohol by mi este niekto poradit je iny postup pri PN z DNP a pri materskej z DNP? dakujem

standa82
31. aug 2010

@beruska113 ..pokiaľ ti trvá PP, stačí ti prihlásiť sa z rozdielu VZ , teda 1116 - tvoj VZ (hrubá mzda) a to čo ti vyjde je VZ pre prihlásenie sa na DNP.

beruska113
31. aug 2010

@standa82
dikes, takze tam rataqm hrubu mzdu co mam na zluve? lebo mavame premie, tak je to vzdy ine

mariro
31. aug 2010

@beruska113 - no v podstate ti teta aj chcela pomoct ,len keby bola trochu ustretovejsia.Takze ak si na MD a chces si platit DNP,najlepsie by bolo naozaj s maxima,pretoze nevies aky PVZ ti daju k dalsej materskej z prace.Takze ak by si platila z maxima co je 49,10€ tak ti vznikne pripadny preplatok, ktory ti samozrejme musia vratit, a aj vracaju.To bola mylna info od tetuly.A kedze tvoj PP stale trva ,tak treba to platit 270 dni do porodu,ak to stihas,tusim este nie si tehotna, takze v pohode.A potom ked budes na materskej sa poistne neplati, a az po skonceni poberania materskej, co je 28 tyzdnov,tak potom si das zmenu na znizenie a budes platit len min.poistne 14 € a poberat pripadnu PN alebo OCR z maxima cely rok.
Tetula sa aj snazila aj to pomotala,alebo si zle rozumela.
Tlacivo je aj na nete,takze si ho mozes vyplnit a prist tam rovno s hotovym tlacivom.

mariro
31. aug 2010

@standa82 - ozaj vies mi s tymto poradit,s tym PVZ ..zamestnavatel moze alebo nemoze dat nizsi PVZ aky bol naposledy pri poslednej MD? Lebo aj segra tak je na DNP ,ale radsej to neriskovala a dala si z maxima,ak by chcel zamestnavatel s tym hybat ,je to v jeho moci,alebo je to nejako osetrene?Nemam s tym skusenost.Radsej sme stavili na istotu so segrou 😉 a pripadny preplatok.

elizabeth1011
31. aug 2010

Ahojte. od januara som nezamestana(mam odpracovane 3roky), otehotnela som a od 9.4.10 si paltim dobrovolne z maxima. nevychadza mi to celych 270 dni do porodu,lebo som uz bola v nejakom 5tt. chcem vas poprosit o radu ci sa mi to vobec oplati. lebo tety na sp mi nevedeli nic povedat,len jedna starsia mi povedala,ze sa mi to nejako bude kompenzovat s vypoctom materskej z predchadzajuceho zamestnania...
dakujem za odpovede dufam,ze mi niekto poradi 🙂

beruska113
31. aug 2010

@mariro
dakujem aj Tebe, ale naco budem potom platit? ved ked budem poberat rodicovsky, nebudem PN ani OCR. A ak chcem platit len rozdiel, tak z hrubej mzdy co mam na zmluve rozdiel? a preco by z prace dali iny PVZ ako predtym
,

mariro
31. aug 2010

@elizabeth1011 - bude sa ti spocitavat aj predchadzajuce zamestnanie ukoncene,cize ukoncene NP a teda DNP ti staci platit len 26 tyzdnov, co v pohode zrejme stihas, je to 6,5 mesiaca.

standa82
31. aug 2010

@beruska113 ..ty si tam daj hrubú mzdu, no oni ti zarátajú aj prémie. Keď budeš mať preplatok, môžeš oň požiadať, vrátia ti to.

standa82
31. aug 2010

@mariro ..môže ti dať aj nižší VZ ako pri prvej materskej.

mariro
31. aug 2010

@standa82 - no ved to,preto sme to aj my riesili tym maximom,aby to bolo iste,lebo segrin zamestnavatel nie je z tych napomocnych a bohvie co spravi.

standa82
31. aug 2010

@mariro ...stáva sa to málokedy.

mariro
31. aug 2010

@standa82 - len som chcela vediet ci je nejako chraneny zamestnanec, ci to nejako nevyplyva zo zakona.
Ak je napriklad na zmluve hruby plat 500€ a ostatne su premie,tak to hrube by mal uzat vzdy ak by tie premie neuznal?
Ja uz neverim ,radsej si vsetko pozistujem,preverim ,pripadne poistim na 100% ak sa da.

standa82
31. aug 2010

@mariro ...daj si tú hm.

beruska113
31. aug 2010

@standa82
takze 1116,75-600=516,75*0,044=22,74. Ja som robila v banke, tak tam to robia snad spolahlivo tie veci.

mariro
31. aug 2010

@standa82 - ok 😉

standa82
31. aug 2010

@beruska113 ...áno, mesačne budeš platiť 22,74 e.

beruska113
31. aug 2010

a pri 1.MD to ratali v VZ 24,53E

gapa
31. aug 2010

@beruska113
na tvojom mieste sa prihlásim, ako píše standa z VZ 516,75eur alebo 517eur.

Pani v SP ti dobre hovorila aspon to, že TEBE by žiadne poistné nevrátili!
Poistné vracajú, len ked vznikne preplatok z dôvodu , že za niektoré obdobie bolo platené v súčte zo všetkcýh nem.pistení z vyššieho vym.základu ako z aktuálneho maxima. Počas čerpania RD za teba zamestnávatel neplatí nič = 0eur, takže aj ked budeš platiť z DNP z VZ 1116,75eur, tak ti nevzniká preplatok na DNP.

Tiež nie celkom zle radila s ttou zmenou VZ na minimum. či ju podať na začiatku poberania materského alebo v predposledný mesiac poberania materského (lebo ak si materské poberala do napr. 10.4.2011, zmenu podala v apríly, tak by bola účinná od 1.5.2011). Ale ak zmenu podáš na začiatku poberania materského, tak za dalších 6mesicov (tj skoro hned pri ukončení poberania materského) môžeš dať dalšiu zmenu. Aj ked myslím, že to velký význam nemá. Vždy záleží od konkrétnych dátumov a VZ z DNP.

V zákone o soc.poistení § 57 ods.2 sa hovorí, že sa materské ráta z pravdep. VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ale za akých okolností nie je uvedené. (denný VZ je jedna tridsatina z neho)Takže je na mzdárke ako si to vysvetlí. Sú aj niektoré riskantnejšie prípady, preto je dobré o tom so mzdárou hovoriť. Suma, ktorú uvedie sa za kažadých okolností delí čislom 30!!! Aj keby mzdárka uviedla len mzdu za časť mesiaca. (napr. z dôvodu, že do 15.4.2011 čerpala mamička nemocenské zo zamestnania a od 16.4.2011 nastupuje na MD. Počas PN zamestnávatel nem.poistenie neplatí, tak ta toto obdobie neuvedie VZ a uviedla len VZ za obdobie od 16.4. do 30.6. t. j. cca polovicu mesačn. mzdy. Soc.poist. vyrata denný VZ ako tridsatinu z tohto VZ, ie deleno 15!!!)

gapa
31. aug 2010

@beruska113
no a ešte predpokladám, že tvoj PP trvá! Lebo čo čítam, píšeš len v minulom čase, tak sa radšej pýtam 😉

katarina104
31. aug 2010

je pravda,že maximálnu materskú dostanem iba ak porodím v roku v ktorom poistenie vzniklo, ináč sa mi bude počítať z priemeru za minulý rok, ak porodím až na ďalší rok čo poistenie vzniklo?čítala som to v hn poradni. Ak je to tak treba si dať pozor s tým zvyšovaním 26 týždňov pred materskou.

helenkasabinka
31. aug 2010

@katarina104 takze ja ked som si zacala platit od 15.augusta tohto roku maximalnu vysku VZ DNP tak nemam narok na maximalnu vysku zakladu? 😕

gapa
31. aug 2010

@katarina104
z min.roku sa ráta, ak od vzniku poistenia do uplatnenia nároku neuplynulo aspon 31dní. Tak nejako je to v tom návrhu zákona. A vám uplynie aspon 31dni, tak sa vás to týkať nebude, ked to tak schvália.
Tak som tomu pochopila ja. 🙂