Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dida84
6. dec 2011

ahojte dievčatá,
celkom tomuto všetkému nerozumiem... tak by som vás chcela poprosiť, keby ste mi poradili, či mám vôbec nárok na nejakú materskú???...
do 4. marca som bola na RD-nič som si neplatila
od 7.marca do 31.mája platil za mňa vtedajší zamestnávateľ (potom som dala výpoveď a išla na ÚP)
v júli som zistila, že som tehotná a vtedy mi baby poradili, že si mám začať platiť DNP...
takže si od 3.augusta platím z maxima...
na sociálnej poisťovni nie sú veľmi ochotné poradiť a vraj si máme pozisťovať...
Prosím, keby ste mi poradili, či teda mám nárok a kedy by som mala nastúpiť na MD?
Ďakujem 😉
A ešte, aby som nezabudla... Termín pôrodu mám 8.apríla 2012...

oskvarka
6. dec 2011

@palmarmj myslim ze nemoze ale asi len z tohoto dovodu ale z ineho moze.. to bolo len na margo tych dni lebo ked ti skonci pracovny pomer a ides na DPN tak vtedy ti staci 26 tyzdnov platit co je menej ako 270 dni.. len taka spekulacia.. ale je lepsie ak ides na matersku v pracovnom pomere....podla mna potom ked si na materskej tak vtedy ta uz nemozu vyhodit... aj ked to je tiez otazne ze co ak nahodou tvoje miesto (alebo dokonca cela firma ci institucia) zaniklo.. v tomto sa nevyznam..

oskvarka
6. dec 2011

@dida84 urcite mas narok na matersku a vyde ti to podla mna lebo spolu od 7.3 do 31.5 a potom od 3.8 do nastupu na matersku dovolenku bude viac ako 270 dni... no a to ci budes dostavat z maxima ci nie to zavisi od toho kedy mas ten presny termin a ci ti od 3.8 po nastup na MD vychadza 26 tyzdnov a viac

gledis
6. dec 2011

babenky nechce sa mi volať na sociálne tým milím osôbkam neviete niektorá čo teraz s tým DNP mám to platiť ďalej a ono to automaticky zanikne k 1.2. alebo to treba ísť zrušiť osobne na pobočku nejakou žiadosťou?

oskvarka
6. dec 2011

@zuzik1983 tolko ako doteraz budes latit do ukoncenia 270 dni

elian
6. dec 2011

@dida84 treba si to vyrátať........do nástupu na MD (8-6 týždňov pred pôrodom) musíš mať splnených 270 dní poistenia presne na deň.......keď si platíš z maxima, tak ak ti to vyjde tak máš nárok na materské....a ešte si k tým dňom poistenia prirátaj aj to obdobie čo si bola zamestnaná 😉

lubkasungirl
6. dec 2011

baby keby som chcela ist v roku 2012 na matersku, PN alebo OCR - bude sa mi ratat z poistneho za rok 2011? DNP platim vkuse od 1/2010 a budem aj pokracovat od 1.2.2012, kedze nemam PP. 😉

zuzik1983
6. dec 2011

@elian @oskvarka ok baby dakujem velmi pekne 🙂

keksicek20
6. dec 2011

Baby, prosím, aj mne poraďte... či to vlastne chápem správne.... som prihlásená na DNP z minima od 1.7.2011, od zajtra 7.12.2011 by som chcela platiť maximum. 270 dní mi skončí 26.marca... Ale nepretržitých 26 týždňov vychádza až na 6.júna, aby som mohla mať tú max. materskú. Čiže teraz, ja od toho 26. marca by som sa mala ísť prihlásiť na tie "nové balíčky" a platiť to až do 6. júna, aby som dosiahla tých 26 týždňov? Nebude sa potom to však považovať za nové DNP (od toho 26.marca)? Alebo to budu spájať, akože pokračovanie? Ja som z toho už jeleň....

oskvarka
6. dec 2011

@keksicek20 no budes musiet s tymi balickami zial... a s tym pokracovanim pisali ze ano ale asi si to treba dobre pozistovat na SP aby ti to naozaj tak platilo lebo ak ti to tak nedaju tak ta pekne ohukaju... viem ze na tu nepretrzitost to lahko pojde tym co im to skonci presne 1.2 lebo vo februari je tam ta moznost prihlasit sa aj spetne cely februar ku dnu 1.2 ale ci to pojde aj potom... no ale aj teraz sa to napriklad dalo ze si sa prihlasila na neskorejsi datum tak vari by ti to slo ze nejako v marci sa pojdes prihlasit na balicek presne od toho dna si to tam zadas od ktoreho ti toto bude koncit ale isto by som sa opytala (a radsej aj viacerych pracovnicok lebo oni niekedy nevedia ani co robia :()

hencidlo
6. dec 2011

baby a ktora by mi vedela nieco povedat k tomuto: v januari by som mala absolvovat IVF hned od zaciatku mam ist na rizikove, transfer by sa mal konat koncom januara, to znamena, ze ak sa to ujme tak sa na mna bude vztahovat este ta ochranna lehota 8mesiacov ci nie a pojde mi uz len pn, uz som z toho taka zmagorena, ze az.......... 😝 vopred dakujem za odpovede 😉

deni73
6. dec 2011

@poki10 Ale áno, mám aj teraz pracovný pomer, čiže budem mať materské aj z PP, ale nie je mi jasné stále to dpn... ☹

keksicek20
6. dec 2011

oskvarka: tak tie 2 mesiace s "novymi balickami" by som uz nejako dotiahla... len ide o to, ci aj po 1.2.2012 si budem moct hocikedy (napr. v marci) znovu uzatvorit DNP, ale s tym, aby to pokracovalo v tom predoslom a v juni dosiahla tych 26 tyz.... a ak by to tak bolo, potom mozem s platenim skoncit v ten den, ked dosiahnem tych 26 tyz a nebudem este na MD (iba tehotna napr. v 4. mesiaci), alebo musim pokracovat az do nastupu na MD ? dik pekne...

gabulcek
6. dec 2011

Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. februára 2012
) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. takze to znemna ako som to pochopila, ze ti co to zacali platit pred 1.2.2012 im to este plati a mozu si to uplatnit.

poki10
6. dec 2011

@deni73 tak toto ti teraz neviem povedat, ak ti pp trva, pockaj, poslem ti IP 😉

zuzkadf
6. dec 2011

Ahoj baby ja mám splatených 27O dni z DNP už 2 týždne .Na matersku však nastupujem koncom januára ..mna by to už nemalo nijak ovplyvnit ak tomu dobre rozumiem...? Už mam z toho chaozz .. 😒

leontinka27
6. dec 2011

Baby napisala som aj ja televiziam ministerke prezidentovi ...........

janka369
6. dec 2011

@keksicek20 Mne to robí rozdiel jeden jediný týždeň.Dúfam,že sa to takto bude dať.Potom hneď PN a nárok by som mala mať.Inak s touto otázkou som sa obrátila aj na poradňu soc.poisťovne,tak keď budem mať odpoveď,tak ju sem hodím.

poki10
6. dec 2011

@deni73 ip 🙂

bubinko83
6. dec 2011

@leontinka27 a čo si napisala? Aj ja by som napisala ale neviem ako formulovat . 😒

keksicek20
6. dec 2011

janka369: tak aj ja dufam, ze sa to takto bude dat... len neviem, ci tie balicky si potom budem musiet platit az do nastupu na MD, alebo len do toho datumu dovrsenia 26. tyzdna. a preco pises, ze hned PN?

oskvarka
6. dec 2011

@keksicek20 tu nepretrzitost to je prave to co sa musis opytat malo by to ist ale aby ti to aj dobre spravili na socke nie ze ti to dodrbu ale ked zacnes platit tak uz potom zial musis az do nastupu na MD ten balicek to je prave to lebo vtedy ti uz ochranna lehota neplati musis byt platca ked nastupujes na MD ale mozes ist na PN hned ako si doplatis 26 tyzdnou budes mat narok na PN z maxima (ale teda ak si aj teraz platis z maxima a musis aj balicek z maxima a to je dost vela) no a pocas PNky ktoru cerpas aj z DPN si osolobodena od platenia poistneho.. inak ma nic ine nanapada...

dida84
6. dec 2011

@oskvarka
@elian
ďakujem pekne dievčatá... tak ak som to dobre zrátala... spolu aj so zamestnaním to mám 293 dní do nástupu na MD a od 3.8. mi to vychádza, že to je viac ako 26 týždňov... to mi vyšlo 207 dní... rátala som nástup na MD tých 6 týždňov... takže by to malo byť v poriadku podľa toho ako ste písali... ešte raz ďakujem... 🙂

oskvarka
6. dec 2011

@zuzkadf neovplivni vobec ale este do nastupu na MD si to nesmies zrusit...

keksicek20
6. dec 2011

oskvarka: takze po splateni tych 26 tyzdnov by som sa mohla hodit az do MD na PN-ku s tym, ze uz by som DNP nemusela platit... tak? a ten balicek z maxima by som teda platila cca 2 mesiace - kolko to vychadza na mesiac? a kolko by som potom dostala mesacne tu max. matersku?

janka369
6. dec 2011

@keksicek20 aby som mala nárok na nemocenské,teda PN a nemusel platiť odvody a budem mať splnené obe podmienky-teda aj 270 dní a aj 26 týždňov a vyčerpám maximum,aj PN aj materskú a tak sa mi vrátia aj peniaze za ten ich slávny balíček

zuzkadf
6. dec 2011

@oskvarka ano ano dakujem ..to viem že do nastupu na MD si to platit bude....a potom co...potom by mi to mal akože platit štát za mna cez MD...ale neviem ako to je ked to vo februari mania..popýtam sa...

keksicek20
6. dec 2011

janka369: ano, uz chapem... ale napr. ja nie som tehotna este a dajme tomu, ze v tom juni budem len v 4.-5. mesiaci (ak sa podari), tak PN do MD je strasne dlho....

janka369
6. dec 2011

@keksicek20 materská by vyšla po novom ak sa nemýlim 725.89€ alebo 749,78€ toto neviem presne.

oktavia
6. dec 2011

inak baby, čo ste písali včera o tej PNke. No ja som volala našej účtovníčke do zamestnania , ona na sociálku a zistila toľko. Vraj keď som na RD , nemám národ na Pnku, nakoľko mám prerušenú účasť na nemocenskom poistení z dôvodu rodičovskej dovolenky. Na Pnku mám nárok len z DNP, lenže tam musím splniť tie podmienky.