Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

r1000
8. jún 2016

Ahojte baby ak to mam vypocitat.januar-april pn a maj som si zaplatila a teraz opet pn po operacii. Ako to pocitaju jun 2015 do juna 2016 kolko som bola pn?dakujem

verte
28. jún 2016

ahojte, prosim vas o radu, ci je nejaka moznost dostat materske ak sa dobrovolne nemocensky poistim.
mam 1,5 r syna a bola som s nim na rodicovskej dovolenke, od 1.3.2016 mi zamestnavatel dal vypoved z dovodu zrusenia celej firmy. Zamestnana som bola bez prestavky od 1.9.2007-1.3.2016.Od tohto dna 1.3.2016 som evidovana na urade prace, poberam davku v nezamestnanosti, som prihlasena na socialnej poistovnina dochodkove poistenie odkedy som na rodicovskej dovolenke(plati za mna stat). Zistila som ze som znova tehotna, bohuzial som otehotnela 2,5 mesiaca po vypovedi, cize uz nie som v ochrannej dobe.druhe dieta sa ma narodit zaciatkom januara 2017 tj. presne 2 roky po prvom +-tyzden. Na materskej som bola od 27.11.2014 do 23.7.2015, od 24.7.2015 do 29.2.2016 som bola na rodicovskej(stale zamestnana) a od 1.3.2016 som evidovana na urade prace, podporu v nezamestnanosti by som mala dostavat do 1.9.2016.
Pozerala som,ze pri DNP treba platit aj dobrovolne dochodkove poistenie co celu vec dost predrazi...oplati sa to vobec riesit?
Poradte prosim ci je moznost sa dostat nejako k tej materskej, pripadne vymyslieet nieco co by bolo v tejto situacii pre mna vyhodne....dakujem
@zalka

zalka
29. jún 2016

@verte no na DNP si dlho tehotná aby si mala vyššiu MD ako minimálnu.
máš 2 možnosti
1) pred nástupom na MD sa poistiť na DNP z VZ 429e a MD bude cca 300e
2) zamestnať sa u niekoho , 90 dní odpracovať bez PN a OCR ... a bude MD z platu rátaná
3) zamestnať sa u niekoho , odpracovať menej ako 90 dní a MD bude rátaná z minima .. tj. cca 300e ( toto je výhodné ak je potreba ísť na PN lebo z DNP nárok nemáš )

verte
29. jún 2016

@zalka dakujem. ak nic neurobim mam vobec narok na matersku? najvyhodnejsie je sa asi zamestnat a to staci odpracovat 90dni (pracovnych alebo 3 mesiace)? nevies nahodou ak by ma niekto "akoze" zamestnal kolko by musel dat na odvody? prip. ako sa to rata?2) a ked sa pred materskou DNpoistim na max. VZ? to sa neoplati? kolko by som musela byt poistena?

zalka
29. jún 2016

@verte nie nemáš nárok na MD
90 kalendárnych dní bez PN a OCR ...
odvody zamestnanec 13,4% z hrubej mzdy + daň 19% nad NCZD
odvody zamestnávateľ 33,2 % z hrubej mzdy

pri max. VZ sú odvody z danou dokopy do 800e mesačne.
nájdi si na nete kalkulačku na výpočet bajočko miezd ... a takú kde ráta aj odvody zamestnávateľa a potom zrátaj
odvody zamestnanec + daň zamestnanec + odvody zamestnávateľ ... a máš výsledok

verte
29. jún 2016

@zalka ked si pozriem starsiu vypl.pasku tam by to tiez mohlo byt?

zalka
29. jún 2016

@verte ujo google
http://openiazoch.zoznam.sk/kalkulacky/vypocet-...
za sekundu našiel ...
776,86 výsledok

verte
29. jún 2016

@zalka a ked sa nezamestnam kolko pred materskou si musim platit dnp? fakt neviem ci sa to vobec oplati riesit asi zastanem na rodicaku...

zalka
29. jún 2016

@verte 1) pred nástupom na MD sa poistiť na DNP z VZ 429e a MD bude cca 300e

deň dva pred nástupom na MD

verte
29. jún 2016

@zalka a poistit sa par dni pred nastupom na matersku na maximalny VZ nema zmysel? aj tak dostanem len 300e?

evittam
29. jún 2016

@verte Prepáč ak ti vadí, že odpoviem ja - nie nestačí sa pár dní DNP poistiť na max.VZ a čakať max. MD - to by bolo veľmi jednoduché....Prepáč ešte raz za úprimnosť - ty čakáš, že zaplatíš napríklad aj 100,- Eur a budeš dostávať 8,5 mesiaca nejakých 900,- Eur/mesiac? 😉

verte
29. jún 2016

@evittam ja sa len pytam, radsej nic necakam ale clovek nikdy nevie v tomto state a deravych zakonoch. nehovorim keby som bola nezamestnana dlho, tak jasne ze nie, ale ja som to " nestihla" o mesiac. cize som skor myslela ze ked doplatim ten mesiac-dva...tak by to davalo aj logiku. proste keby som otehotnela o mesiac neskor tak by som tych 900e dostala, lebo plat som na to mala a o tom kolko rokov som statu odvadzala nemale peniaze ani nehovorim. ale ved nevadi prezijeme 6mesiacov s 200e s dvoma detmi do troch rokov, aj ini preziju.

evittam
29. jún 2016

@verte Ja ťa chápem. Celý tento systém je "celé zle"....Pozri ja som pred prvým tehotenstvom odvádzala nemalé dane a odvody vyše 10 rokov a len preto lebo situácia ma prinútila založiť živnosť kde si prvý rok oslobodená od odvodov som dostala veľké prd a nie materskú - nikoho totiž v tomto štáte nezaujímalo a ani nezaujíma, že koľko rokov si si platila a odvádzala.....Ale to že niektoré ženy vôbec nič neodviedli a dostali to isté čo ja po pôrode - a to RP to je v poriadku - ale čo už......My sme nechceli deti kvôli nejakým finančným výhodám od štátu a našťastie sme ich ani nepotrebovali. Len je to hanba. Mali by to trošku inak poriešiť a prihliadať presne na to koľko si kto odviedol do štátnej "kasy"....ale to je nadlho....

evittam
29. jún 2016

@verte Pozri ak ti to zdravotný stav dovoľuje a stihneš to a môžeš si to dovoliť aj finančne ja by som si našla nejakú firmu-podnikateľa čo ťa zamestná s max.VZ na tých 90 dní bez PN a OČR a zaplatíš si teda cca odvody a dane okolo 2300,- Eur ale dostaneš 8,5 mesiaca vyše 900,- Eur/mesiac čiže budeš stále v pluse vyše 5tis.Eur - ale to už je na tvojom zvážení....

verte
29. jún 2016

@evittam no ved prave. Vedela som, ze ked otehotneniem dostanem len RP a isli sme do toho, lebo to nerobime pre peniaze. Ale potom ma napadlo, ze sa este preistotu popytam, ci sa to dako neda... ten chybajuci mesiac doriesit...lebo o vela veciach sa clovek len tak ani nedozvie, lebo nema odkial,ani ho to nenapadne,pripadne ti co maju info si ho drzia pre seba. (moja skusenost). Hlavne, ze ista komunita ludi vie od statu dostat dost penazi, lebo su prespekulovani a povedia si to per huba v osade.

verte
29. jún 2016

@evittam
@zalka dakujem kocky za pomoc, myslim, ze uz viem vsetko,co mi trebalo 🙂

mijo53
29. jún 2016

@verte ľudia v osade si ozaj povedia všetko a doprajú jeden druhému a bieli sú závistliví

zalka
30. jún 2016

@verte no vedia v tom chodiť per huba ako si to pekne napísala, vieš ak by si v roku 2015 nebola na MD a mala odpracovaných 90 dní tak by stačilo aj menej dní zamestnania ... a rátala by sa MD z roku 2015 ale ty si celý rok 2015 bola na MD a RD a nemali by z čoho rátať, takže naozaj je len riešenie odrobiť 90 dní bez PN a OCR .. od 91 dna až do nástupu na MD na PN byť môžeš a bude PN aj MD rátaná z VZ teda z hrubej mzdy.

A čo sa týka DNP tam by si musela byť prihlásená 26 týždnov aby si mala max. MD z DNP a to som preto povedala hned prvý príspevok, že je neskoro na vyššiu MD z DNP ako tú čo som napsíala teda 300e .. nakoľko aby sa stihlo 26t poistenia môže byť žena tehu max. 8t ... 8t tehu +26t poistenie +6t MD = 40t tehu
Porovnanie RP 203e minimálna MD 300e .. je tam predsa len skoro 100e plusom .. čiže ak by si nenašla zamestnanie .. tak môj názor je porieš si aspon tú minimálnu MD tých 300e

verte
30. jún 2016

@zalka dakujem si zlata! super zrozumitelne si to napisala 🙂

zalka
30. jún 2016

@verte držím palec aby si si to dáko poriešila, možno naozaj nájdeš zamestnanie kde budeš môcť odpracovať 90 dní a poriešiť si vyššiu MD ako minimálnu.

pegass
7. júl 2016

@r1000 ano počíta sa rok pred pn
predchádzajúca pn by sa nerátala v prípade, ak by si mala po nej uhradených 26týždňov...

gorilka167
7. júl 2016

Akojte....chcela by som poprosit o radu...ak by niekto vedel pradit budem velmi vdacne. Manzela po 15 odrobenych rokoch prepustili zo zmestnania...nikdy nebil PN..teraz je na PN da sa este aj DNP pripoistit ak by mu skoncila PN v ochrannej dobe a bude na UP ci by sa dala PN vyuzit. Dakujem kradne za radu.

r1000
27. júl 2016

Prosim vas o radu zalku a vsetke baby co sa v tom vyznaju.od dnes nam zveria do nos deti.zatial do predbezka uz su nasi aj u nas byvat budu.no na sud si pockame rok.ale uzcrozhodyjem za nich ja ci skola vsetko.prosim o radu ak budu chori mozem ocr cerpat.dakujem krasne za radu pekny den.

simivaneska
1. aug 2016

@zalka môžem aj ja otázočku? pracovala som od 10.10.2014 do 12.7.2016, nemam narok na podporu, ale chcela by som si platiť DNP, nakolko ma čakaju vyšetrenia a operacia a tým padom PN. Som na polovičnom ID. Len na stranke SP sa neda samostatne dať DNP, ale len balíky:
1.Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti
2.Dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie
3.Dobrovoľné dôchodkové poistenie
4.Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti
A ja neviem, ktorý by mi bolo najlepšie vybrať, hoci mi je jasné, že len z prvých dvoch, kedže je tam NP. Prosim neporadíš mi? Dakujem

pegass
1. aug 2016

@simivaneska vyber si prvé - po ukončení pn a splnení podmienky 270 nem.p. si budeš môcť dať žiadosť o podporu v nezamestnanosti

simivaneska
1. aug 2016

@pegass dakujem a ako dlho si budem musieť platiť celý ten balíček, aby som mohla žiadať o podporu v nezamestnanosti? Ešte mam hokej v tom, že ak budem na PN, tak budem normalne platiť každy mesiac tento balíček, dajme tomu že 100eur? Či nemocenske nebudem platiť, ale budem platiť len dôchodkove a poistenie v nezamestnanosti?

pegass
1. aug 2016

@simivaneska ak budeš pn, čí očr - cely balik poistenia počas trvania pn neplatíš...
pri nároku na podporu v nezamestnanosti sa skumajú tri roky pred žiadosťou o podporu - z toho by malo dva roky trvať poistenie - tie dva roky by si mala byť nemocensky poistená - čiže sa bude rátať aj obdobie počas kt. si pracovala aj obdobie dnp aj obdobie pn - aj keď v tom čase si poistenie neplatíš

simivaneska
1. aug 2016

@pegass dakujem pekne, ani neviete ako ste mi pomohli 🙂

pegass
1. aug 2016

@simivaneska len si este pozri na stranke socpoist.sk pri dnp je kalkulačka na výpočet vym. základu, či sa ti to oplati...
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s
http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-po...

simivaneska
1. aug 2016

@pegass no vymeriavaci zaklad by mal byt 429€ tak platit by som mala okolo 100€ za cely balik len netusim ako oni vypocitavaju nemoc. davky::(