Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimkao
7. dec 2009

jéj, super, kisska ďakujem.
A ešte sa chcem spýtať, ak sa v tom niekto vyzná, že ja mám trvalý pobyt v Košiciach, ale bývam v okr. Komárno, tak či to viem spraviť aj v Komárňanskej pobočke, alebo musím ísť na miesto trvalého pobytu...? 😕

kisska
7. dec 2009

malo by to byt v mieste trvaleho pobytu... ale mozes to riesit aj postou. Posli papiere dvojmo, nech ti vratia potvrdenu jednu verziu. Doporucene prioritne, aby si mala doklad, ze si to poslala...

standa82
7. dec 2009

Mimkao, musí to byť v mieste trvalého pobytu. Tlačivá si choď zobrať, vypíš a pošli ich domov nech ti to tam zanesú.

bendy
7. dec 2009

standa82 - dakujem za rychlu odpoved, cize zmena nieje to odhlasenie a nasledne prihlasenie? V mojom pripade teda si to musim vypocitat aby som splnila tych 270 dni a je jedno kedy sa odhlasim a nasledne prihlasim, samozrejme do 8tt. Este raz dakujem za radu

mimkao
7. dec 2009

No, tušila so, že to bude tak, ale to tam potom radšej pôjdem osobne, keby ešte náhodou dačo odomňa chceli. Ďakujem za rady. 🙂

standa82
7. dec 2009

Bendy, presne, zmena nie odhlásenie a prihlásenie. Podáš si odhlášku a na druhý deň sa opäť prihlásiš s novým VZ. 270 dní sa ti počíta od prvého prihlásenia.

iskra08
7. dec 2009

standa82
takže nie je problém, že robím v UK? chcem sa len poistiť, ak by som musela odísť v priebehu tehotenstva domov a tak neostala bez materskej. Znamená to, že na SK si môže platiť DNP každý, teda aj nezamestaný a môže dosiahnuť max. materskú?

standa82
7. dec 2009

Presne, môže si dnp platiť aj nezamestnaná a keď pôjde na MD, získa max. samozrejme ak sa prihlási z max.VZ.
Z DNP môžeš čerpať pri PN, pri OČR. Je to super.

iskra08
7. dec 2009

takže potom nie je pravda, že materskú ti platíí zamestnávatel? 😒 neviem prečo mi potom ženská na sociálke tvrdila opak. ak by som sa rozhodla nečerpať materskú z UK, ale z SK, čo pre mňa v tomto prípade platí?teda ako dlho a koľko si musím platiť DNP?
díky standa🙂

standa82
7. dec 2009

Materskú ti vypláca štát - soc.poisťovňa, aj keď si zamestnaná. Lebo zo zamstnania ti zamestnávateľ odvádza z platu nemoc.poistenie do soc.poisťovne, tak ako aj zdravotné poistenie. Tým pádom, keďže si odvádzaš z platu do soc.poisťovne, máš nárok na materskú ak si odvádzaš minimálne 270 dní pred pôrodom.
Ten kto je zamestnaný a má VZ nižší ako 1084,55 eur/mes., si môže na DNP platiť z rozdielu VZ (napr. tvoj VZ v zamstnaní je 560 eur a najvyšší možný je 1084,55, potom na DNP sa prihlásiš z rozdielu, ktorý je 524,55 eur). Keď je žena nezamestnaná a má možnosť si platiť DNP, môže si VZ uršiť sama od 295,5 až po 1084,55 eur. Samozrejme čím vyšší VZ,, tým vyššia materská.
DNP si musíš platiť minim. 270 dní pred pôrodom. A koľko, závisí od teba.

iskra08
7. dec 2009

takže z max. vymeriavacieho základu by som si mala platiť najmenej 27Odní pred pôrodom? snád to správne chápem...a obdobie, čo pracujem v UK sa mi do toho nezapočíta?
som teraz nahnevaná. človek ide na sociálku a čaká, že mu správne poradia, keďže sú tam od toho a nie je tak. načo tam potom sedia? 😠

standa82
7. dec 2009

Nemusíš si platiť z max.VZ od začiatku. Stačí sa ti prihlásiť z minim.VZ a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr do 8 t.t. sa pôjdeš odhlásiť a prihlásiš sa znovu ale z mex.VZ. Nezabudni, že spolu to musí byť 270 dní do pôrodu.
A keď ťa lekár vypíše na materskú, odnesieš tlačivo do SP a požiadaš o materskú.

jedina30
7. dec 2009

Dobry den alebo caute, 😉
poradte mi...moj syncek dovrsi 3 roky v juli na buduci rok a ja by som chcela chcela znova otehotniet..viem,ze sa mi to nepodari do jeho 3 rokoch a tak neviem ako mam dalej postupovat ak ostanem zase tehotna ...

mam si potom vycerpat vsetku dovolenku z prace/pracovala som pred jeho narodenim/ a potom ist na PN-ku a neskor na matersku,aby som to nejako prekryla???viem,ze to znizi vysku mojej novej materskej...citala som o nejakom pripoisteni...ale kedy a ako??? a tak prosim,ak niekto vie ako pomoct,tak nech poradi ako dalej postupovat...DAKUJEM PEKNE...janka 🙂

jedina30
7. dec 2009

Este by som to chcela doplnit,ze po skonceni rodicovskej dovolenky-RD mi nevyhovuje vratit sa naspet do prace a aj koli sluzbam.Potrebujem poradit ako prekryt obdobie medzi ukoncenim RD a nastupom na matersku(s tym,ze pracovny pomer by pokracoval dalej)...ako som vysie pisala mam si vycerpat dovolenku?ist na PN.....pripoistit sa kedy???skuste mi poradit....VDAKA 🙂 janka

standa82
7. dec 2009

Jedina30, som v podobnej situácii ako ty. Môj malý bude mať v auguste 3 roky a tiež mi trvá TPP.
Pauzu medzi RD a novou MD si môžeš vykryť dovolenkou (ak ti ju zamestnávateľ poskytne). alebo ísť na PN.
Môžeš sa dobrovoľne pripoistiť nemocensky. To sa robí na soc.poisťovni. Určíš si vymer.základ a z toho ti budú počítať materskú. No toto poistenie ti do pôrodu musí trvať minim.270 dní. Takže ak sa pôjdeš k 14.12.pripostiť,niekedy v septembri by si mohla nastúpiž na materskú.

katka888
8. dec 2009

ahojte slniecka,
rada by som Vas poziadala o radu. Planujeme druhe babo hned po prvom - ak vsetko bude OK samozrejme, a rada by som si ujasnila dobrovolne nem poistnei / DNPO / - preto sa na to pytam tak v predstihu. Pracujem uz niekolko rokov v rovnakej firme, od 09/2009 som PN od 12/2009 MD ccca od 06/2010 RD. V zmluve mam hruby prijem 664 eur, za r 2009 mi vychadza VZ cca 869 eur. Chcem sa opytat: a) ak by bolo vsetko oki, a nastupim na druhu MD cca 12/2010 rata sa mi materska z vymeriavacieho zakladu / VZ / od zamestnavatela tj zo sumy 869 eur + ak sa dobrovolne pripoistim - staci mi ak na minimum - tak, aby som splnila podmienku 270 dni - tak este + VZ z DNPO z minima, tj dokopy by to mala byt cca maximalna materska / abstrahujem od zmien vysky max VZ od 1.7.2009 / ?
po b) ak by som, ak vsetko bude oki, nastupila na MD az v roku 2011, berie sa mi uz len predpokladany VZ zo zamestnania , tj podla pracovnej zmluvy, tj hruby prijem v zmluve 664 eur a + za podmienky, ze splnim 270 DNPO tak aj + toto dobrovolne pripoistenie? / tu sa mi asi oplati pred 1.7.2010 zrusit DNPO a od 1.7.2010 si zriadit nove s vyssim VZ, tak, aby som splnila podmienku min 26 tyzdnov tohto dobrovolneho poistenia pred nastupom na MD / ?
rozumiem tomu spravne? velmi pekne dakujem za Vase info.

terka111
8. dec 2009

Ahojte. Chcela by som sa opýtať: ak som na RD, platím si DNP a momentálne som na OČR, tak mi poisťovňa preplatí iba 10 dní aj keď budem na OČR dlhšie? Ďakujem.

dagi76
8. dec 2009

terka zaplatia ti maximalne 10 dni

ja sa zas chcem opytat, tiez som na RD, pltim si DNP, mam splnenu podmienku pltenia 270 dni.........ale nejde mi do hlavy ze ako mozem sa dat vypisat na PN??? Ved PN znmena prcenschopna, a ja som akej prace neschopna, ked nepracujem? No nie je to na hlavu? 😀

standa82
8. dec 2009

Katka, a) chápeš to srávne. No aj v DNP musíš do pôrodu splniť podmienku nemoc.poistenia 270 dní
b) oni ti môžu dať predpokl.VZ aj minim.mzdu, stretla som sa aj s takýmito informáciami. Ostatné chápeš.

standa82
8. dec 2009

Dagi, je to PN, no tým že si dobrovoľne platíš nemoc.poistenie (dávaš do štátu peniažky), máš aj ty nárok na PN a na niečo čo si ty "splácaš".

katka888
8. dec 2009

dakujem standa82. 😵

dagi76
8. dec 2009

Standa82 ja ja dakujem, zatial som sa este nedala vypisat, lebo mi to stale vrtalo v hlave 🙂

standa82
8. dec 2009

PN budeš mať vo výške 55% z VZ z ktorého si platíš. Je to tak ako aj pri materskej, keďže už máš splnenú podmienku 270 dní.

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Ahojte. Potrebujem poradit. O babatko sa chceme zacat snazit v auguste. Kedy by som si mala zacat platit DNP a dokedy? Zatial som studentkou. Co ak si pred augustom najdem nejaku pracu? Mam prerusit DNP alebo nie? Dnes som nieco v radiu zapocula ze za posledne 2 roky ale neviem co .. nieco s DNP. Nie nahodou ze sa to ma platit uz 2 roky pred otehotnenim? Ale to asi nie ....

h.a.i.n.y
8. dec 2009

A v akej vyske sa plati DNP? Su rozne vysky? A ako sa jednotlive vysky DNP premietaju do materskej? Kto mi urci vysku DNP a z coho ked nie som zamestnana?

jozefmihal
8. dec 2009

Všetko k DNP a k tomu, ako sa získa materská v čo najvyššej sume nájdete tu:

http://www.jozefmihal.blogspot.com/

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Dobry den. Precitala som si Vasu stranku. Ale nerozumiem velmi tomu prikladu na konci. Pani Nataša je povinne poistená ako SZČO od 1.7.2007. Co je to SZČO? Takze mne nestaci platit DNP tych 270 dni pred porodom? Ale musim byt este poistena ako SZČO (co to znamena?)?
A to sa ma kde zacat platit to poistenie a v akej sume?

Takze ja ked nebudem dovtedy este zamestnana tak moj vymeriavací základ si urcim 789,05 € mesačne? A co to poistenie ako SZČO?
Za akych podmienok dostanem tych 600 €? A ako dlho sa dostava tych 600€?

lubica69
8. dec 2009

hainy SZČO je samostatne zárobkovo činná osoba teda ak sa dáš na DNP patríš pod SZČO
Musíš byť poistená 270 dní prep pôrodom Ja by som ti poradila začať si to platiť keď sa chcete pokúsiť o bábo v auguste si začať platiť oj júna-júla Nikdy nevieš Pokiaľ si ešte študentka po škola by si musela byť zamestnaná 9 mesiacov na nárok na materskú ale DNP ju získaš Max sa platí z 1085 eura to je 47,70 mesačne Potom máš nárok na maximálnu materskú po dobu 6 mesiacov

h.a.i.n.y
8. dec 2009

Dakujem Lubi
Takze uz tomu asi konecne rozumiem.
Takze ak skoncim skolu v juni a do augusta nebudem zamestnana tak si mam zacat platit DNP napr. v juli a budem mat tych 600 €? A co budem dostavat od 7. mesiaca? 256 €?

A co ak sa hned po skonceni skoly zamestnam? Mam si zacat platit normalne DNP? Alebo mi to tam pojde z prijmu?

standa82
8. dec 2009

MAterskú poberáš 6 - 8 t. pred pôrodom a cca.6 mesiacov, potom sa prechádza RD a príspevok je 256 eur do dvoch rokov dieťaťa. Od dvoch do troch rokov dieťaťa je 164,2 eur.
Stačí keď si budeš platiť z minima, t.j. z 295,5 eur a keď zistíš že si tehotná,(najneskôr do 8 t.t.) si môžeš VZ zvýšiť - ak sa nezamestnáš na max. 1084,55, a ak sa zamestnáš tak z rozdielu VZ.