Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kingstonka
2. okt 2009

dobre ranko... co je to rozhodujuce obdobie pri vypocte materskej?

marek
2. okt 2009

Gapa prosím o pomoc.Počíta sa odhlásenie z DNP z min.VZ a znovuprihlásenie na DNP z max.VZ ako zmena VZ, teda je to možné vykonať po 6 mesiacoch platenia DNP, alebo to nie je zmena a je to možné spraviť hocikedy(napr.aj po 3 mesiacoch platenia DNP)?

kingstonka
2. okt 2009

prave citam vo vyhlaseni ktore som dostala ku prihlaske na DNP , ze dobr. nem. poistena osoba moze zmenit vymeriavaci zaklad najskor po uplinuti 6 mesiacov od posledneho urcenia vymeriavacieho zakladu

veronica1
2. okt 2009

Kingstonka - tak to by zaujimalo aj mna ze ako to spravit, ak si platis dobr.nem.poist. VZ mozes zmenit az po 6mesiacov, no a keby sme si teraz platili z minima a po 6 mesiacov si dali na 3mesiace VZ z maxima, mali by sme narok na maximalnu matersku alebo minimalnu alebo by sa ratal stred?
A este jedna vec ma zaujima, co v pripade ak zostanem PN, v tom obdovi sa vraj DNP platit neda, no a ked si to vypocitam presne na 9mesiacov a budem mesiac PN, tak mi to bude chybat, vsak?

hasky1526
2. okt 2009

ahojte, tak tomuto nerozumiem:v jednom clanku uvadzaju takyto priklad: v poslednych dvoch rokoch pred druhym po rodom v case od 1.1.2008 do 31.12.2009 bola pani povinne nemocensky poistena ako zamestnanec len v obdobi od 1.1.2006 do 31.8.2008-do nastupu na rodicovsku dovolenku pri prvom dietati. Toto obdobie trvalo spolu len 243dni, teda menej ako 270 dni. POdla paragr.49 a zakona sa vsak zapocitava aj obdobie prerusenia povinneho nem. poistenia zamestnanca z dovodu cerpania rodicovskej dovollenky, teda obdobie od 1.9.2008 do 31.12.2009. pri zapocitani rodicovskej dovolenky dostavame spolu 730dni, co je viac ako 270dni. Narok na materske pri druhom dietati bude ta pani mat. A ja sa pytam ako prisli k tym 243 dnom???

jankkam
2. okt 2009

kingstonka •nerob žiadnú zmenu len sa odhlas a v ten istý deň sa opäť prihlas

jankkam
2. okt 2009

marek ano to nieje zmena to je to odhlasenie a nanovo prihlásenie

veronica1
3. okt 2009

pozrite si toto:
http://jozefmihal.blogspot.com/
To znamena ze DNP si mozem zacat platit napr.od 1.novembra 2009 z max.VZ, a po novom roku si ho znizim na minimum(tym ze sa odhlasim a ten isty den aj prihlasim ale s inym VZ), no a ked behom buduceho roka porodim, budem mat max. matersku?
Akurat nechapem, ze ked budem nahodou v obdobi 270dni PN, tak si DNP neplatim no dni sa mi rataju aj bez platenia? - JE TO NAOZAJ TAK?????
Dakujem za odpovede.

jankkam
3. okt 2009

veronica1
ale urob to naopak najsamprv plať od 1.novembra do do 30. januára 2010 z ninima to ja masačne 13eur potom sa 30.1 odhlas a nanovo sa tam prihlas 31.1 2010 a to už z maxima

gapa
3. okt 2009

veronica,
ak by si to spravila ako píšeš, tak nárok na materské by bol z minima a nie maxima. Ak sa prihlásiš z maxima od 1.11.09 tak po pol roku môžeš podať ZMENU na minimum (nie odhlášku a novu prihlášku ale len ZMENU!!!), ak chceš platiť od 1.5.10 z minima, tak treba poať zmenu do konca apríla 2010. Pri nástupe na MD v r.2010 sa bude rátať materské z obdobia 1.11.-31.12.09.

alebo ako píše jankkam,
no to musíš stihnúť sa nanovo prihlásiť do 8tt a nastúpiť na MD až po uplynuti 26týždnov od tohto posledného prihlásenia. Ak by si nastúpila skôr (aj ked splníš 270dní), tak nárok na materské by sa rátal len z minima (t.j. pravdepod.VZ DNP osoby).

veronica1
3. okt 2009

gapa- ja som si myslela ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej sa rata z toho co som zaplatila za minuly rok.(Rodit chcem v r. 2010 a zacat si to platit uz v r.2009.) Vlastne si to tam aj napisala, ze pri nastupe na MD v roku 2010 sa bude ratat z obdobia za minuly rok, takze ked budem platit tie 2mesiace minimum, tak dostanem minimum ale ked zacnem platit maximum a potom to od januara zmenim (budem to ale musiet spravit odhlaskou a hned na druhy den novou prihlaskou) a budem bez prestavky az po nastup na MD platit miminum tak mam narok na maximalne materske?

gapa
3. okt 2009

veronica,
odhláškou a novým prihlásením si zmeníš rozhodujúce obdobie. Dobre a pozorne si prečítaj ten link, je to v bode 3. No a samozrejme aj ostatné je podstatné napr. 4.5. ...
A treba rozlišovať medzi zmenou VZ a odhlásením a novým prihlásením.

veronica1
3. okt 2009

gapa, dakujem, uz to chapem, cize bud
- si teraz zaplatim 3mesiace minimum, potom prestanem platit a najneskor v 8tt sa nanovo prihlasit s max.VZ(treba si dat pozor na nastup na MD az po tych 26tt od posledneho prihlasenia).
-alebo ako si napisala zacat od novembra platit z maxima a po pol roku(od 1.5.) si len zmenit VZ na minimum a platit az kym nenastupim na MD
Este raz vdaka, urcite to bude navod aj pre ine mamicky ktore planuju babo a chcu mat maximalnu matersku.

jarulda
3. okt 2009

Takze dovolte moju skusenost z poradne SP... Snad sa na nej pouci aj niekto iny... Tak ako aj do tohto fora, poslala som svoju otazku aj do poradne Socialnej poisovne, ved viac hlav viac vie...a koniec koncov mala by som sa o co opriet keby chceli tety na pobocke SP vymyslat...

Otazka znela:

Dobry den, chcela by som sa opytat jednu otazku. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP stale trva uz od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie sa do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch aj zaniknute(cize ukoncene) NP zo zamestnania? Narok na OCR by bol aj bez lehoty 270 dni dobrovolneho poistenia? Dakujem za odpoved.

Odpoved:

"Z údajov, ktoré ste nám poskytli vo Vašom podaní, vyplýva, že ste zamestnanec, momentálne na na rodičovkej dovolenke s dieťaťom. Od 1. októbra ste sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie. Pýtate sa, kedy Vám vzniká nárok na dávky plynúce z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti je možné započítať obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Pre výpočet nemocenskej dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné, aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 26 týždňov ku dňu vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na nemocenskú dávku), výška nemocenskej dávky sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina platnej minimálnej mzdy (t.j. 295,50:30). Nepretržité nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zani klo a znovu vzniklo vnasledujúci kalendárny deň.
Pravdepodobný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou, ktoré platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (v súčasnosti 295,50 EUR).
Z uvedeného vyplýva, že nárok na nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia Vám vznikne až po uplynutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko nemáte ukončené nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (ak by ste teraz boli uznaná za dočasne práceneschopnú), ktoré by sa Vám mohlo pripočítať ku dňom dobrovoľného nemocenského poistenia. Pri uplatnení nároku na ošetrovné nie je potrebné splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom ošetrovného."

No nedalo mi to a zahrala som sa na mudru/oprela som sa o radu od Gapy/ a odpisala:

"Dakujem za odpoved, ale chcela by som este jednu podotazku.
Aj ked som na RD a moj pracovny pomer trva, od ukoncenia MD je moje nemocenske poistenie ako zamestnanca prerusene. A ako som sa docitala v zakone o socialnom poisteni tak podla paragrafu 26 ods. 5.:
"Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.:"
Podla toho co ste napisali "Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti je možné započítať obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia." nemali by sa teda aj tieto dni priratat do obdobia 270 dni pokial by bola splnena podmienka poslednych dvoch rokov pred vznikom dočasnej PN?"

A prisla odpoved:

"Po konzultácii s odborom nemocenského poistenia doplňujeme odpoveď o informáciu, že do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom nároku na nemocenskú dávku z dobrovoľného nemocenského poistenia sa Vám započíta aj obdobie nemocenského poistenia zamestnanca do prerušenia nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Bližšie informácie poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá vedie Vaše nemocenské poistenie.
Ďakujeme za pochopenie."

Takze ponaucenie:
1. viac hlav viac vie...ale najmenej vedia ti, co by mali vediet najviac..
2. "hrat sa na mudru" sa obcas vyplaca
3. vdaka patri takym ludom ako su Gapa,ale aj inym, ktori ako predpokladam nie su ako napr. pracovnicky SP plateni z nasich dani a napriek tomu su ochotni pomoct s tym co vedia, tym ktori nevedia🙂

Tak dufam ze aj ja tymto prispevkom pomozem aspon tym ktori sa nachadzaju v podobnej situacii ako ja...

elisa09
4. okt 2009

Dobry den GAPA,

potrebovala by som od Vas poradit:

Od septembra 09 som na upsvr. vyuzila som ochrannu lehotu a sla som na pnku. od aprila si platim DNP a ked som dostala vypoved zmenila som si vymeriavaci zaklad na maximum aby som poberala max pnku. zamestnana som bola 3 roky v kuse . moja otazka je, ked nastupim do novej prace v novembri, tak si ten vym. zaklad nemozem zmenit hned ale az po 6 mesiacoch?
a este ked sa spocita hruba mzda , ktoru budem mat a vym.zaklad bude to nad limit, mozem poziadat o preplatok??? ak ano, kde sa o to ziada? dakujem za Vasu odpoved.

kingstonka
4. okt 2009

jankkam- vdaka - konecne mam jasno v odhlaseni/ prihlaseni a zmene VZ... skoda ze som na tuto diskusiu nenarazila skor ...

jankkam
4. okt 2009

elisa09
zmenu môžeš urobiť až po 6 mesiacoch

elisa09
5. okt 2009

jankkam

a ak by som sa CHCELA ODHLASIT A NANOVO PRIHLASIT PODLA NOVEHO vz to sa da hned alebo musim tiez cakat 6 mesiacov? a este tie preplatky? to mi nahodou nevies poradit? dakujem Ti

karki
5. okt 2009

Ahojte, potrebovala by som radu pre moju sestru. Plánujú ďalšie bábo,vrátila sa do roboty minulý rok v októbri a má zmluvu na dobu určitú do novembra 2009, a ešte jej nesľúbili predlženie zmluvy. Pred 3 mesiacmi mala spontánny potrat v 9 týždni, lekár ju pošle okamžite na PN ak otehotnie.
Prípad 1. -predlžia jej zmluvu: Oplatí sa jej začať platit DNP hned teraz z rozdielu, ak by povedzme po 2 mesiacoch otehotnela a išla by hneď na PN má nárok na PN z DNP aspoň z minima + z práce?
Prípad 2. -nepredlžia zmluvu: začne platiť DNP ako nezamestnaná z maxima a potom sa jej to zrátava a nemusí čakať s otehotnením?

dakujem za radu ...

renatkas
5. okt 2009

Ahojte, aj ja by som sa chcela spytat, zamestnana som u jedneho zamestnavatela viac rokov, posledne 2 roky mam plat vyssi ako 1084 Eur. V januari nastupujem na MD, ale vyzera to tak ze budem musiet ist na rizikove tehotenstvo a PN. Ako mi to ovplyvni vysku materskej a co mozem pre to urobit aby mi to neznizilo matersku? Musim ist do poistovne a doplacat si do vysky maximalneho vymeriavacieho zakladu poistne?

Dakujem.

erikaba
5. okt 2009

Gapa

chcela by som Vas surne poprosit o radu.

tohto roku som dostala vypoved v auguste.sla som sa zahlasit na UPSVR a tam mi povedali, ze som v ochrannej lehote este nech to vyuzijem a idem na pnku.Platim si aj DNP pokial som bola zamestnana tak som platila ten rozdiel 4.4%. potom som si to zmenila na maximum sama si teraz platim z toho 1084,55eur .

teraz som na pnke a to dnp si platim od marca, predtym som bola 2roky zamestnana.myslite si, ze dostatnem max. nemocenskeho?
a s manzelom planujeme dieta buduci rok v maji by som chcela otehotniet, podla Vas mam si zrusit to dnp a zacat si to platit az buduci rok niekedy v aprili alebo si to mam nechat? co je podla Vas pre mna najlepsie z Vasho pohladu?priznam sa vobec sa do toho nerozumiem, dakujem moc za Vasu odpoved.Erika

erikaba
5. okt 2009

gapa a este teraz od novembra mam nastupit do novej prace, cize budem mat aj nejaku mzdu a tym ze si sama platim DNP z toho najvyssieho VZ a samozrejme zmenu mozem urobit az po 6mesiacoch, mam narok poziadat o nejake vratenie penazi? prosim poradte mi.dakujem moc Erika

gapa
5. okt 2009

jarulda,
si ma potešila. Som si aj myslela, no nedá sa to tvrdiť na 100%. NO a počítam, ak by si k žiadosti o nemocenské (teda potvrdeniu o dočas.PN, tuším tak sa to volá) nepridala nejaký sprievodný list s týmto vysvetlením, tak radová pracovníčka, ktorá ti nemocenské ráta, by ti nárok na nemocenské v prvom kole neuznala.

Ja napr. teraz chcem požiadať o vrátenie preplatku na DNP a rozmýšlam, či "mám byť múdra" a pridať aj výpočet k tomu (mám to trochu zložitejšie) alebo dať len žiadosť a potom pretelefonujem kvoli cca 500Sk cca pol hodiny. Uvidím, možno budem múdra.

NO takéto akčné mamičky, čo sú slušné, ale sa nedajú, mám rada. 😉 😀

gapa
5. okt 2009

elisa,
dalšia zmena je možná až po 6mesiacoch od predchádzajúcej zmeny. Takže ti bude vznikať preplatok alebo sa možno môžeš dohodnúť na platení len rozdielu medzi maximom a tvojej mzdy. Čo je však trochu problém, lebo tvoju výplatnú pásku neviem, či dostaneš do splatnosti, lebo aj ked máš pevnú HM, tak z dôvodu napr. čerpania dovolenky alebo prip. niededy aj z dôvodu sviatkov sa môže HM za daný mesiac trochu líšiť. Môžeš potom po nejakom čase dať písomnú žiadosť na SP podla bydliska z dobrov. nemoc.poistenia na vrátenie preplatku z obdobia xx. až xx, z dôvodu, že si v súčte z DNP a VZ pre NP zo zamestnania presiahla max.VZ.

gapa
5. okt 2009

renatkas,
netreba robiť nič. DNP ti nepomôže, lebo nestihneš 270dní z neho.

Síce v tvojom prípade, že nastupuješ na MD v r.2010, takže rozhod.obdobie bude r.2009 a v r.2009 budeš mať prvých 6mesiacov VZ 1003,09eur a v druhom polroku z dôvodu PN VZ 1084,55eur len napr. 4mesiace, aj tak budeš mať maximálne materské. No viac bude toto materské ovplyvnovať staršíe maximu ako novšie. No nad tým by som sa nepozastavovala, nie je to v tvojom prípade velký rozdiel.

gapa
5. okt 2009

karki,
to by sa muselo vela rôznych verzíí prebrať a tiež záleží aj od konkrétnych vymeriavacích základov (r2008,2009)zo zamestnania, čo sa jej viac oplatí, či DNP alebo v ochrannej lehote zo zamestnania čerpať materské. Toto nie je jednoduchý prípad. Ja som tiež na tom takto bola, som sa prihlásila na DNP pred koncom roka z maxima, kedy som čerpala neplatené volno u zamestnávatela, no a potom som sa aj tak odhlásila. Možno nejako takto podobne by som to riešila aj u nej, ak je neplatené volno tesne pred koncom roka možné. No to by sa v tom musela viac vyznať.

renatkas
5. okt 2009

gapa dakujem velmi pekne 🙂

hajda22
5. okt 2009

ahojte, vopred sa ospravedlnujem ak uz ste to preberali, chcela by som vediet ci pocas poberania RP a platenia DNP mozem mat osetrovne aj na to dieta, na ktore beriem RP alebo iba na starsie? dakujem

gapa
5. okt 2009

je jedno na ktkoré dieťa.

karki
5. okt 2009

Gapa
ešte som sa chcela spýtať - ak tomu rozumiem správne DNP musí trvať 270 dní, aj ked má poistenie zo zamestnania. Ak by jej nepredlžili zmluvu tak sa zráta ukončené NP zo zamestnania s novým poisteným a nemusí mať zvlášť splnenú podmienku 270 dní DNP?
ak to tak nie je opravte ma prosím 😅