Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
6. aug 2012

@luna22 aky tvar? nemas ani svoj variabilny symbol?? 😕

haluska10
6. aug 2012

@janka9900 Velmi pekne ti dakujem za pomoc 🙂

luna22
6. aug 2012

@janka9900 už mám variabilný symbol, som nevedela ako to mám poslať, isto sa neplatí za OČR? Lebo pani zo socialnej poistovne mi povedala vyšiu sumu a vravela som že som bola OČR a nevedela mi povedať

alubinka
6. aug 2012

@ludmilaka ano, ale ja este tehotna niesom, preto idem na pn a zakladam novy balik.. nejaky mesiac predlzit snazilkovanie 🙂

annie6
6. aug 2012

Kedze buduci tyzden by som mala byt vypisana na MD, chcem sa este raz poradit a prekontrolovat spravnost datumu nastupu: takze, predbezny termin porodu je 28.9 = nastup na MD by mal byt 17.8...? Správne? Ďakujem....a este, papiere vypisuje doktor a treba ich zaniest na socialku?...a ked som vedena na UP, treba aj tam nosit..? 😎

janka9900
6. aug 2012

@luna22 ked mas narok na OCR za DNP, tak neplatis. zaplatis len tie dni, ktore si bola prihlasena na balik a necerpala si OCR. aku sumu ti povedala ta pani??

janka9900
6. aug 2012

@annie6 termin mas ok, papiere od doktora zanesies na socialku a neviem isto, ale myslim si, ze aj na UP by si mala zaniest nejake potvrdenie, ze si na md 😕

jana201
7. aug 2012

@alubinka ako predlzit snazilkovanie ?? ja som sa prihlasila este po starom do 31.1. januara a tiez pre zdravotne problemy sa nam nedari ..... a rozmyslam ze ako to s spravit v pripade max. materskej...

ynguska
7. aug 2012

@gapa prepac, ze otravujem, len vidim,ze sa v DNP vyznas 🙂 len sa chcem uistit, ci: som na RD, platim si DNP este po starom od 31.1.2012. prave som zistila, ze som tehotna. ked som sa na DNP prihlasila, pani zo SP mi povedala, ze od jula 2012 uz budem moct ist na PN /platim si z maxim.vym.zak./ a otehotniet mam do oktobra 2012, aby mi nasledne vypocitali max.matersku. je to tak? dakujem

luna22
7. aug 2012

@janka9900 povedali 35 za jul

karinkaeich
7. aug 2012

@janka9900 nevadi, len nech nam zdravie sluzi, nejako vydrzime 🙂 a vypoved nehrozi, to by som potom nemala narok na matersku z prace, a ani sa kde vratit po rd

ivanka12
7. aug 2012

Dobrý deň. Od 31.1.2012 (este po starom) si platim DNP z maxima. Podarilo sa nam vtedy akurat aj otehotniet a termin porodu mam 10.10.2012. Minuly rok som bola v pracovnom pomere, teraz som na urade prace. Ale bola som sa spytovat v SP, tak narok na matersku mam, len by ma zaujimalo dokedy si to mam vlastne platit. Treba to platit aj pocas materskej? ci vtedy sa to platit nemusi? Odporucali mi, aby som sa dala vypisat na PN este teraz kym nie som vypisana na matersku (doktor mi ju chce vypisat 27.8.2012), aby som nemusela platit DNP. Ak sa aj dam vypisat na PN tak dokedy mam tu PN tahat? Neviem co by bolo najlepsie spravit.

janka9900
7. aug 2012

@luna22 to ti asi povedali za vsetky dni, co si bola poistena, ze? za tie, co si bola na ocr, platit nemusis, ale asi o tom pani nevie 😕 ak zaplatis celu sumu, tak potom poziadaj o vratenie preplatku 😉

janka9900
7. aug 2012

@karinkaeich na matersku z prace by si narok mala, ale isto je lepsie ostat zamestnana 😉 zdravicko je veru nadolezitejsie, tak vam ho obom prajem 😉

janka9900
7. aug 2012

@ivanka12 ahoj, najlepsie je byt pn az do nastupu na matersku. platit nebudes a balik ti automaticky zanikne v oktobri 😉

pami2
7. aug 2012

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu: na buduci rok by som chcela tehulkovat, popripade aj na matersku uz ist, ak sa podari. pri prvom dietati som vyuzila DNP , ale teraz ho mam zrusene, kedze som vedela, ze tento rok este babo nechceme.
co treba, aby som zase mohla vyuzivat DNP pri dalsom tehu? kolko sa plati po novom v tom "baliku " a oplati sa to vobec? dakujem

inak mi vychadza materska ako RP, teda minimum

ivanka12
7. aug 2012

@janka9900 aha, dakujem 😉 ale uz to asi nebudem komplikovat na tie 3 tyzdne PN-kou 🙂 potom pocas materskej som oslobodena od platenia DNP?

trinity333
7. aug 2012

Ahojte, ja by som sa chcela opýťať, platila som si DNP do 31.1.2012 ked sa to rušilo, podiemnku som splnila 270dni, ďalej som už v platení nepokračovala (bolo to veľa) v apríli som otehotnela po dlhom snažení od 1,6,2012 som na PN 24.12.2012 mám termín. Mám nejaký nárok na tie euríčka? začať si niečo platiť? poraďte prosím, lebo na sociálke mi neporadia tie mile prepracované, usedené panie, medzeri v zákonoch nepovedia nikomu asi, možno len vyvolením.

isabellaa
7. aug 2012

@janka9900 ahoj, prosim ta oplati sa teraz po novom davat si DNP, ze vraj to vychadza ovela viac? A je to uz nejaky balik aj so starobnym?

janka9900
7. aug 2012

@ivanka12 preco by si to komplikovala? len zanesies PN do socialky a ked ti skonci PN zanesies s ukoncenou pn ziadost o materske. takze za jednu cestu do socialky dostanes na PN cca 370€, no neoplati sa to? 😉 od platenia si oslobodena pocas PN, aj materskej 😉

janka9900
7. aug 2012

@trinity333 ahoj, mas moznost ziskat iba min. PN a min. matersku z DNP, kedze nesplnis podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia. ked budes chciet ist na PN, prihlas sa jeden den pred PN na cely balik. ak chces vyuzit iba matersku, staci sa prihlasit na balik den pred materskou 😉

janka9900
7. aug 2012

@pami2 @isalellaa teraz sa plati cely balik- nemocenske, dochodkove a poistenie v nezamestnanosti. min. suma mesacne je 120€ (materska cca 220€), max. 405€ (materska cca 750€). takze to uz nie je take vyhodne ako kedysi 😒

pami2
7. aug 2012

@janka9900 a tiez plati, ze si to musim platit 270 dni v kuse 2 roky pred terminom porodu?

schnauzee
7. aug 2012

dievčatá, čo sa vyznáte, môžem vás poprosiť o radu? Už som sa raz dávnejšie pýtala, ale nedostala odpoveď, tak sa pýtam pre istotu ešte raz. Platím si DNP už viac ako 270 dní, akurát na konci januára som sa nanovo prihlasovala, keďže som nebola tehotná. DNP mi zanikne koncom októbra. Som tehotná, nástu na materskú koncom novembra, takže v ochrannej lehote. Od začiatku tehu som na PN, ale ďostávam len PN z práce, keďže som nemala 26 týždňov od posledného prihlásenia. Rozmýšľala som, že sa z DNP teraz niekedy odhlásim, aby som nemusela platiť tých 50 eur, keďže som PN, tak musím platiť ceú sumu, nie len rozdiel z mzdy a max VZ. 270 dní za 2 roky splnené mám, koncom júla ubehlo 26 týždňov nového poistenia. Ak sa teraz odhlásim, neohrozím si nejak materskú? Normálne nastúpim v OL, dobre to takto mám načítané? Alebo vydržať a oželieť tie 2-3 mesiace ešte 50 eur? Aj keď je to teraz pre mňa dosť. A rušiť a na novo ísť naPN, aby som ju mala aj z DNP, to nebudem robiť, lebo u môjho lekára je s tým veľký problém a nervy na to nemám. Vopred vďaka za radu.

ynguska
7. aug 2012

@schnauzee co viem, tak pocas PN sa DNP neplati

lucya89
7. aug 2012

@schnauzee ahoj! no a neda sa to nejak vybavit u toho doktora, lebo ako ked si pn a platila si si max. DNP tak by si z toho pekne peniazky dostavala, myslim ze za cely mesiac aj okolo 600 eur. tak skus nad tym porozmyslat ... mozno staci ak ti dava papier na prechod cez mesiac aby ti vypisal aj papier na DNP ale to sa musis opytat na socialke ako to je, to si niesom celkom ista ci by to takto slo, len si myslim ze by mohlo stacit.
co sa tyka toho nastupu na matersku v ochrannej lehote tak ked to teraz zrusis tak ti pokracuje povinne poistenie a to ti ochrannu lehotu zrusi... alebo sa mylim? kedze jej bude pokracovat pn tak sa ti neobnovi povinne poistenie?ci ako to je ? co vy na to baby?

lucya89
7. aug 2012

@ynguska no len ona si ju platila dobrovolne kvoli tomu aby splnila 26tyzdnov a dostavala vyssiu matersku! takze ak chces mozes si platit aj pocas pn.

ynguska
7. aug 2012

@lucya89 ja si to tiez platim od 31.1. 2012, uz som bola aj na PN aj na OCR. tieto dni som neplatila, len tie ostatne. zalezi, ci si na DNP prihlasena,ak si PN alebo OCR, neplatis tie dni. teda, aspon ja to takto robim a nemam tam ziadne dlhy. tiez som teraz otehotnela, tak hadam robim dobre 😉

lucya89
7. aug 2012

@ynguska ja to robim tak isto , ale predpokladam ze schnauzee si platila do januara len z min a dala si z maxima preto aby mala max matersku tym padom nejake mesiace musi mat zaplatene tak sa asi da platit ak chces aj pocas pn .. lebo myslim ze sa neda tak ze si das na max a hned nastupis na pn az do konca tehu , v takom pripade nedostanes max matersku.
ale to si niesom ista mozno ze tam bude mat preplatok .... preto sa pytam co na to ine baby vravia ?

trinity333
7. aug 2012

@janka9900 jej dakujem a ked som už na PN???už nič z toho? ja som toto nevedela a koľko cca dostanem?minimálne mateskú?ako si písala? tak lepšie ako nič platila som cca len 20E mesačne takže to tak tomu rozumiem, že dostanem svoju materskú plus toto minimum? dakujem za odpoved ak máš čas a ked to začnem platiť, deň pred tak musím nepretržite platiť?