Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska26
29. sep 2010

@standa82 áno len sa stále bojím že mi to nevyjde na tú PNku lebo ženská vravela, možno nevedela rýchlo po telefone, že proste PN bude stále rovnaká 😒 a viem že aj pri OČR keď prešlo obdobie26 týždňov, tak mi chodila už z maxima... 🙂 tak dúúúfam že aspoň od januára bude Pn lepšia
a ešte mi vravela ženská že od januára bude nejaký nový zákon, pfúúúú 😖 len aby nám to škrty nenarobilo....

penelope10
29. sep 2010

pri DNP ake dokumenty treba pre čerpanie OČR ?
max. je to 10 dni do mesiaca ?
Platí sa vtedy poistenie (DNP) alebo nie ?
vdaka 🙂

mariro
29. sep 2010

@katuska26 - ano presne tak..potom ju budes mat z maxima...klud 🙂

standa82
29. sep 2010

@katuska26 ...vždy v januári, v septembri sa dejú nejaké zmeny, s tým musíme rátať.

albi26
29. sep 2010

ahojte kočky. Vidím, že sa tu vyznáte. Potrebovala by som poradiť. Kamoška je zamestnaná, a plati si DNP od 09/08. Od 09/09 do 04/10 bola na PN (rizikove tehotenstvo), hneď na to 04/10 nastúpila na materskú. Počas PN a materskej jej bolo povedané, že si DNP platiť nemusí, tak si neplatila, ale ponechala si ho. Teraz v októbri jej končí poberanie materskej, a nevieme, ako má ďalej postupovať, či si má od toho októbra pokračovať v platení DNP v takej istej výške, v akej si platila doteraz, alebo si to má ísť na sociálku zmeniť. DNP si nechce zrušiť, lebo plánujú aj druhé bábo, tak aby mala aspoň aké také výhody. Prosím vás, poraďte, ako by mala postupovať?

mariro
29. sep 2010

@albi26 - no ak plati , resp. ma VZ z maxima, tak od nastupu na RD nech zaplati aspon par dni z tejto maximalne vysky a potom nech si spravi zmenu na minimum ,ale ak by mala PN pocas RD tak ju bude mat z max.VZ.
Alebo zaelzi na nej v akej vyske chce platit.Urcite by som to ale nerusila,lebo moze cerpat OCR alebo PN,pocas RD z DNP.

magdalenocka
29. sep 2010

@gapa prosim o radu. SOm zamestnana ale platila som si aj DNP a teraz som na materskej a dnes mi prislo rozhodnutie ze mi to vyslo. Takze pohoda. Ale otazka je co s tym dalej. Mam si to platit dalej, alebo staci len zrusit trvaly prikaz a neodhlasit sa a bude mi to plynut? Alebo sa mam uplne odhlasit?
A ked budeme planovat druhe tak staci zase zacat platit tych 270 dni pred porodom ako som to robila teraz?

andre1592
29. sep 2010

@mariro Ďakujem No chcem ťa poprosiť aké riešenie by si navrhol pre tu kamošku?

mariro
29. sep 2010

@andre1592 - a kolko platila naposledy v akej vyske a kolko chce investovat do toho?
Tak ako som pisala vyssie by som spravila ja.
Od nastupu na RD nech zaplati aspon par dni z tejto maximalne vysky a potom nech si spravi zmenu na minimum ,ale ak by mala PN pocas RD tak ju bude mat z max.VZ.
Napr. nastup na RD 25.10.....tak od 25.10 do 30.10 zaplati v alikvotnej casti DNP a od 1.11 by som dala zmenu bud na minimum.

katim
29. sep 2010

ahoj gapa chcem ťa poprosiť o radu už rok platim maxim. v DP ale som aj na RD popri pracujem na dohodu , nejako sa mi nedarí otehotnieť mohla by som to poistenie nejako využiť PN alebo Očr. aj ked som na RD? prosim .

smska1979
29. sep 2010

bola som sa dnes DNP z min. VZ. Ked otehotniem, chcem sa ist odhlasit a prihlasit z max. VZ.
A moja otazka znie, ze ci to nebude vadit, ked sa odhlasim a znova prihlasim, neporusim tym nejako tych 270 dni?? Nema to byt 270 suvisleho poistenia bez odhlasovania?

katarina104
29. sep 2010

@smska1979 tých 270 dní má byť za posledné 2 roky, kľukne sa odhlás a prihlás, nemusí to byť súvislé. 🙂

smska1979
29. sep 2010

dakujem pekne 🙂

meduliacik
29. sep 2010

@andre1592 Ahoj, ja by som tej kamoske odporucala zmenit si VZ na minimum az od 1.1.2011, lebo v roku 2011 jej vypocitaju nemocenske alebo OCR z toho, co zaplatila v predoslom roku-t.j. od vzniku poistenia do konca roka 2010. Keby si zmenila VZ na minimum uz od 1.11.2010, zbytocne by sa jej tym znizil priemer platieb za rok 2010-a ten by sa teda znizil riadne, lebo platila iba od 9.8. do 8.9. Obdobie, ked bola PN a poberala materske sa z vypoctov vylucuje (pocita sa to len do dlzky trvania poistenia).

katkak88
29. sep 2010

Baby a načo sa treba odhlasovať, keď si z minimálneho VZ začnem platiť ten maximálny.............k čomu to je potrebné.........ja som čítala, že stačí, ak sa to zvýši na ten maximálny v čase, keď sa dozviem , že som tehotná...........ale nebolo tam písane, aby som sa odhlasovala a znovu prihlasovala........

kosska3003
29. sep 2010

ahojte nemam cas vas citat dozadu lebo je to dost aktualna vec chceme druhe babo pri prvom som nemala narok na matersku kedze som nebola zamestnana ale pocula som ze ked si zacnem platit nemocenske dobrovolne tak budem mat narok na matersku viete mi poradit ci je to pravda a kolko budem platit dobrovolne a aku vysoku budem mat potom matersku dakujem

hamilka
29. sep 2010

Dobry vecer,potrebujen poradit.Som SZCO odvody si platim z minima a planujeme babatko.Dnes som sa po precitani Vasich prispevkov vybrala na socialku prihlasit sa na DNP.Chcela som tak,ze od 1.10 z minimalneho VZ a ked otehotniem prejdem na max VZ.Pani mi ale povedala,ze VZ sa moze menit az po pol roku a tym padom ak by som otehotnela skor DPN by mi bolo vyplacane z minimalneho VZ.Pochopila som to spravne?A este vravela nieco take,ze aj tak keby som rodila v roku 2011 VZ sa bude brat z tohto roku.Mam v tom chaos,inak pani na socialke no hruza,neochota.........Poradite mi?dakujem

gapa
29. sep 2010

@hamilka
tá zmena po pol roku je pravda. A ak sa neodhlásiš, tak aj to druhé je pravda. Ale postup podla teraz účinného zákona by mohol byť taký, že ked zistíš, že si tehotná, tak sa ODHLáSIš (t.j. nepodáš zmenu vym.základu!!!) napr. dnom 3.12.2010 a nanovo dáš prihlášku od 4.12.2010 z vyššieho vym.základu. Treba to ale stihnúť prihlásiť sa do 8týž. tehotenstva, lebo len vtedy môže od posledného prihlásenia na DNP uplynúť do nástupu aspon 26týž, na čo si treba dať velký pozor. Tj. ak by si nastúpila na MD skôr ako na 183tí den od nového prihlásenia, tak by sa materské podla terajších zákonov rátalo z miniimálneho vym.základu. Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týž, tak sa bude rátať z toho nového vym. základu. Ale samozrejme, ak by si nestihla splniť 270dní nem. poistenia (rátajú sa dni aj toho ukončeného DNP), tak by ti nárok na materské z DNP nevznikol žiadny.
Ale záleží aj od toho, akú zmenu zákona schvália od 1.1.2011.

gapa
29. sep 2010

@magdalenocka
treba zrušiť trvalý príkaz. Odhlás sa najneskôr posledným dnom poberania materského, dovtedy platiť nemusíš a DNP ti aj tak plynie (dni sa ti môžu zísť neskôr, ked by si porodila do dvoch rokov od ukončenia poberania materského).
Ak si ale platila DNP z vysokého VZ, tak by možno bolo rozumné len podať zmenu VZ napr. na minimum (je skoro jedno či teraz alebo mesiac pred ukončením poberania materského). Takto by si mohla po ukončení poberania materského v r.2011 v prípade potreby čerpať ošetrovné, nemocenské z DNP z vym.základu roku 2010, aj ked by si platila len z minima. Ale záleží, či to aj využiješ na tie očr, pn.

mariro
30. sep 2010

@meduliacik @andre1592 - aj tak ako pise meduliacik mozes spravit,zaelzi na kamoske ako je s financiami a co zamysla s DNP dalej.

katarina104
30. sep 2010

@katkak88 už to bolo viac krát napísané,ak si dáš len VZ zvýšiť, tak ti budú počítať materskú z priemerných VZ za rok 2009, ak sa odhlásiš a znova prihlásiš, tak od posledného prihlásenia do konca roka 2010. Je to dané zákonom.

hamilka
30. sep 2010

@gapa Dakujem,aby som si to nekomplikovala ja sa nahlasim od 1.10 z max.VZ.Keby otehotniem a splnim tych 270 dni mam narok na max matersku?

beatricer
30. sep 2010

Dobrý deň. Dievčatá potrebujem radu. Momentálne som nezamestnaná a platím si DNP od 1.2.2010 - v tom období z MVZ. Vlani som bola zamestnaná od 4/2009- do konca 10/2009. Od 8 júla do konca júla som bola pn a nejaké peniažky mi poslali - no z minima nakoľko ešte neuplynulo 26 týždňov DNP. Momentálne som v 10 týždni. a chcela by som vedieť ak by som od 19. októbra išla na PN či by mi platili z maxima a samozrejme či to neovplyvní výšku materskej.( 270 dní mi uplynie 30.októbra ) nakoľko by som ju chcela čo najvyššiu. Ďakujem Vám za rady. Ste fajn baby. Niektoré z Vás by kľudne mohli zastupovať paničky na sociálke . Klobúk dole. Ešte raz ďakujem

mariro
30. sep 2010

@beatricer -pises o roku 2009 a vlani bol 2010 rok... odkedy si presne zacala platit DNP a odkedy dokedy si bola zamestnana...mam v tom chaos co si napisala....
A ked si bola PN, tak to si bola PN z prace alebo DNP???

Ak si mala uz DNP a teda sa ti spocitavaju obdobia, tak potom od 1.2. ti staci 26 tyzdnov aby si brala PN z maxima.
Ak sibrala PN z DNP uz vtedy z minima, tak uz vtedy si musela mat splnenu podmienku 270 dni..inak by si PN z DNP nedostala.Takze tebe staci momentalne len 26 tyzdnov .Ak pojdes na PN skor,budes ju mat z minima.

katka888
30. sep 2010

@mariro
teraz je rok 2010, minuly rok bol 2009 😉

mariro
30. sep 2010

@katka888 - 😀 uhmm dobre som sa zmotala...

katka888
30. sep 2010

@hamilka
ano, su dve veci, zmena VZ , to mozes po 3 mes, ale je tu aj moznost zrusit a nanovo sa prihlasit, to robia baby, a to ze prides na socku , zrusis a zaroven od druheho dna sa prihlasis z max VZ. tu ale bacha, treba to stihnut tak, aby si bola z toho noveho prihlasenia poistena min 26 tyzd pred nastupom na matersku / nie porord, ale uz nastup na matersku /
ak by si sa nem poistila tento rok a sla na matersku bud rok, berie sa ti do uvahy VZ za rok 2010. ale ak sa teraz prihlasis, a napr zrusis v januari a prihlasis na novo v januari 2011, a nastup na MD mas v roku 2011 berie sa ti to Z z noveho nem poistenia aj ked bolo uzatvorene v roku 2011
berie sa do uvahy stale posledne uzatvorene nem poistenie. ak to posledne poistenie trvalo aj min rok, berie sa VZ z min roka, ak netrvalo min rok, tak sa berie aktualne. ak napr urobis odhlasku a prihlasku v dec 2010 a na mater pojdes v 2011 beru ti VZ len z toho noveho a len z decembra 2010... chapandos? ak niem, napis, ja pisem narychlo, mala sa m i tu kruti

katka888
30. sep 2010

@mariro
v pohode, uz sa asi tesis na rok 2011 a rodicak 190 euri, ze ? hihi

penelope10
30. sep 2010

Ma niekto skusenosti s cerpaním OČR ?
Platí sa vtedy poistenie , rovnako ako pri nemocenskom (DNP) alebo nie ?