Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka9900
25. jan 2012

@lenia8765 ahoj, som podobny pripad ako ty. neboj, ak si pn, budes ju dostavat az do nastupu na matersku a potom normalne matersku. ja sa idem prihlasit od februara na balik, lebo nic nebudem platit a bude sa mi poistenie ratat az do ukoncenia materskej. mozes sa prihlasit aj ty, mozno sa nam tie dni este niekedy zidu 😉

katka9900
25. jan 2012

@janulienka1 mozes nastupit na pn kedykolvek do 7.2.

lenia8765
25. jan 2012

ale ja neidem na matersku ja uz mam po materskej dovolenke niekolko mesiacov,teraz len zo zdravotnych dôvôdov marodujem,takže to nema žiaden vpliv namna až pokial neukončim marodku?

roberta31
25. jan 2012

@katka9900 ahoj...som podobný pripad ako ty.Som PN,na matersku mam nastup 25.5.Chcem sa ta opýtat...pises tu,že sa ides prihlasit.Tiež som nad tým uvazovala.Prihlasis sa od februara,už na vsetky 3 poistenia?Dakujem za odpoved

minewka
25. jan 2012

Ahojte, DNP si platím od apríla 2009, platila som aj odvody ako SZCO, tak, aby som spolu mala max vymeriavaci základ. V júny 2010 som tehotnela, v septembri 2010 som išla na PN, vo februári 2011 som išla na materskú a v marci 2011 som porodila. živnosť som pozastavila vo februári 2011.

Od novembra 2011 (riadne po ukončení materskej a nástupe na RD) som si opäť platila DNP z maxima.

Od januára 2012 som PN s vážnou diagnózou, čaká ma operácia, podľa toho, ako dopadne, sa uvidí, čo a ako ďalej.

Chcem sa opýtať:

1- ak sa do konca januára odhlásim a opäť prihlásim na DNP - bude za mňa DNP platiť štát, pokiaľ budem PN?Alebo si to budem platiť sama?
2- ak otehotniem počas tých 270 dňoch nového platenia - bude sa mi vyrátavať materská z maxima?
3- ak otehotniem po 270 dňoch platenia - mám smolu a nedostanem žiadnu materskú? Alebo minimálnu? Alebo za aké obdobie z čoho mi to budú rátať?Ako určia vymeriavací základ?

- ako je to s nemocenskou, keď som PN počas RD? Tam ako určuje vymeriavací základ? Ešte ako sa robí súbeh z odvodov za SZČO a DNP, alebo už len DNP?

Ďakujem za odpovede, neviem, či som to pochopila správne.

minewka
25. jan 2012

A ešte mám jednu otázku k tomu odhláseniu a prihláseniu - ak sa napr. odhlásim dne, tj 25.1.2012, prihlasujem sa od 26.1.2012? tak?

katka9900
25. jan 2012

@roberta31 ano, na cely balik z maximalneho VZ, uz som sa na to pytala, nic nebudem platit a nebude to mat vplyv na vysku pn ani materskej 🙂

merry_v
25. jan 2012

@dejka

prosím ťa rozpíš tu tvoju situaciu, ďakujem 🙂

domeli
25. jan 2012

@demelza už asi máš odpoveď na svoju otázku. Súhlasím s mima595 - odhlásiť a prihlásiť sa môžeš aj počas PN, takže ak máš zdravotné problémy, tak choď na PN a prihlášku i odhlášku si môžeš vybaviť aj poštou (ak by Ti Dr. nedal vychádzky), príp. ak si doma RLFO vypíšeš, zaniesť na podateľňu to môže aj niekto iný, nemusíš to byť osobne Ty

merry_v
25. jan 2012

@katka9900
no a potom kedy zaplatiš tu veľkú časť z toho balíčka????

loulou
25. jan 2012

Ahojte chcem sa spýtať, som zamestnaná od 10/2010 a DNP si platím od 16.5.2011. 270 dní mi skončí niekedy začiatkom februára. Toho času som na PN z dôvodu, že som tehotná.
A tu sú moje otázky:
1) DNP si doplatím do tých 270 dní a potom môžem požiadať aj o vyplácanie dávky z DNP, ale mám si dať potom vypísať ďalšiu PN keďže už teraz 1 mám alebo ako?
2)Bude mi PN i materská vyplácaná aj z DNP keď sa mi automaticky DNP zruší po ukončení tých 270 dní alebo sa musím zasa prihlásiť na ten rozšírený balík aby mi DNP bolo vyplácané?
Ďakujem za rady

karinkaeich
25. jan 2012

vybavene 🙂 prihlasena od 30.1., vsetko prebehlo rychlo a bez problemov 🙂 mila a ochotna pani u nas na pobocke v mt 🙂

spisiacka
25. jan 2012

baby tie ktore sme ne RD a zamestnane, este ma napadlo ak mame to DNP zalozene teraz v januari a mali sme niekedy este v minulosti ze nemusime cakat do 270 dni ale len 26 tyzdnov a otehotnieme ako planujeme niekedy v lete 26 tyzdnov nam uplynie koncom augusta a dame sa vypisan na PN a pred koncom 270 dni dame cely balicek teda ak sa to da zeby sa to ratalo ako nepretrzite a dalej sme na PN cize platit ho nemusime tak by nam nevznikol narok predsta na tu matersku aj z DNP teda uz z balicka... nie len z prace? Rozmyslam uz nad kadeakymi moznostami.

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich no tiez chcem ist v piatok a to mozem nahlasit az datum od pondelka? a nepovedala kolko treba zaplatit za ten januar ze ako sa to pocita?

nadenka8
25. jan 2012

Ahojte dievčence. Chcem sa spýtať na takú vec. Ked idem z PN na matersku. Je tam nejak dôležité v jeden deň ukončiť PN a hned na to den nastupiť na matersku, alebo to má byť v jeden deň? aby som pre nejaku chybičku neprišla o matersku.

karinkaeich
25. jan 2012

@spisiacka ja si myslim, ze narok tak vznikne z oboch poisteni. teda dufam. lebo my budeme stale dnp (nie v ochrannnej lehote). a pisalo sa, ze narok by sme nemali len v ochrannej lehote, lebo by vzniklo to nove poistenie. ano, da sa prihlasit aj takto. ved dnes je 25.1. a ja som dala az k 30.1. a pohoda. pytala som sa, ci moze byt. platbu mi pani este nevedela povedat, kedze do systemu ma daju az k 30.1., ale ochotne mi dala tc na kolegynu, ze si mam zavolat okolo 6.2. a tam mi povedia vsetko 🙂

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich no tak super snad aj na nased SP budu tak ustrotovy... No len ja rozmyslam ze aj ked budeme na PN tak nam to automaticke asi zanikne ci nie? A potom by nas suply do tej lehoty do ktorej ist nechceme. NO ono to sa asi vsetko este uvidi co bude a ako bude... hlavne je si teraz dat a doplatit do tych 26 tyzdnov a snad dovtedy sa to nejako utrasie a aj budu vediet na SP co dalej. Ty si tiez na RD? Uz som zaubdla aj bo vela ludi pise... ty si ten pripad asi ako ja ze?

karinkaeich
25. jan 2012

ano, som na rd. ja myslim, ze nam to nemoze zaniknut, nesmieme to nechat, aspon podla terajsich zakonov. preto musime ist este pred 270 dnom na balik. aspon si myslim, a ak sa to dovtedy nezmeni. uvidime, ja to budem priebezne sledovat. dufam, ze peniazky sa mi vratia a vyuzijem to platenie. dovtedy musia byt // 🙂

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich no tiez dufam uz som rozmyslala ze keby neboli // tak aspon obovodacku dajak ukecam naj ma na mesiac vypise ze sa mi to vrati... mala som zlomeninu kolena zatial chodim stale po ortopedii koleno ok nie je a minuly rok tachykardia tak snad daco by si nasla zeby ma vypisala...
Kedy zacnete pracovat na // 😀 my tak od juna si myslim ze to by mohlo stacit... aspon dufam keby to sme vedeli kedy sa podari... pri prvom na 4 mesiac...

merry_v
25. jan 2012

ahojkyy B A B U Ľ K Y 🙂 🙂 🙂
povedali mi, že ak budem na PN do materskej , to znamená nebudem nič musieť platiť a hneď nastúpim na materskú naozaj mi materská výjde 0,-, nakoľko by som potom odviedla do SP 0,- a teda materská by bola 0,-. tak prečo potom tvrdia, že keď ste na PN tak sa poistenie N E P L A T Í ???? ďakujem za každé rady!!!

roberta31
25. jan 2012

@katka9900 a smiem sa spýtat,si popri DNP aj zamestnancom?Staci nam to do konca februara,že?Tiež už pozeram kadeco a spekulujem.Takže vravis,neprideme o tuto PN a metersku budeme mat tiež aj z DNP?Kurnik,aby sme sa nejako neokaslali...

gapa
25. jan 2012

@smarti
neviem, no aj by som pochybovala. Ale ozaj neviem.

smarti
25. jan 2012

@gapa pochybovala o tom chodení s dcorou po doktoroch počas mojej PN? Lebo som sa ešte pýtala na tie dátumy (PN, hneď na druhý deň odhlásenie, a o 2 dni znovu prihlásenie - to je dúfam v poriadku).

katka9900
25. jan 2012

@merry_v aku velku cast?

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich a dala si si z maxima? No ked si tiez dam od pondelka tak ak povedia sumu tebe tak viem aj ja... to by sme mali rovnako.

katka9900
25. jan 2012

@roberta31 nie som zamestnana, ale to nema vplyv. ked sa pojdem prihlasit, tak sa pre istotu este spytam, ale dvakrat mi z poradne napisala, ze je to tak. staci sa prihlasit do konca februara spatne s datumom 1.2. a poistenie sa rata ako nepretrzite. ked si pn, neplatis ziadnu cast z balicka. a ked mi skonci materska, tak poistenie zrusim alebo si zmenim na minimum.

karinkaeich
25. jan 2012

@spisiacka z max. - moj plat

hana1236
25. jan 2012

spisiacka, karinkaeich - baby veľmi podobne som na tom ako vy, som PN celý január po potrate a zajtra sa chcem ísť odhlásiť a prihlásiť na ďalších 270 dní po starom, len sa neviem v tom zorientovať, že či to platiť z minima alebo z maxima.Tiež by som chcela// niekedy v lete začať...a momentálne som bez práce, tak ak viete poradiť, z akej sumy to idete platiť vy?dík

dorka21
25. jan 2012

@mima595 Ahoj! Mam otazočku?
Od pondelka som PN, ale som nezamestnana. Od doktorky som dostala 2 papiere, jeden ružový a druhý cierny.
Ktorý mám kam odovzdať???

patulka83
25. jan 2012

@domeli Dakujem pekne za vysvetlenie 🙂 A co sa tyka pracovnicok SP , presnejsie SP v Kosiciach, uz viackrat som sa stretla s tym, ze zamerne nieco vynechali, alebo nepovedali pre mna vyhodnejsi variant...Neviem, ci to tak maju prikazom, ale naozaj je to tak 😠