Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzana.dry
27. júl 2010

Ahojte, chcela by som sa opytat...Platim si DNP...ked som ked som nastupila ma MD, tak som dostavala pol roka vdaka tomu zvysenu sumu...teraz som uz na RD...dobrovolne nemocenske si ale platim dalej...otazka znie, ze ked otehotniem znova a este stale budem na RD, ci budem ten prvy polrok dostavat zvysene materske, tak ako teraz...neviem, ze z coho sa to vypocitava, kedze teraz nepracujem...proste, ci sa mi to oplati dalej platit...dakujem...Z.

zibi
27. júl 2010

@jonki no to mi hovor..clovek aby na to mat -fys studoval 😀 😀 😀 a hlavne vsetko sam..lebo tam tie matrony neporadia...juj...
ale mne tak poradili kocky..a aj co som ja vedela, pytala sa atd...tak len davam dalej co viem...tak dufam zesom dobre povedala ked nie tak ma opravia..ael myslim ze hej 🙂

jonki
27. júl 2010

@zibi nam tiez neporadili...a kamosovi dokonca poradili uplnu blbost 😠

zibi
27. júl 2010

@jonki nie su normalne tei zenske tam..nic nevedia..ale na tych uradoch je to vsade rovnake.. ☹

jonki
27. júl 2010

@zibi uz len na danovom to moze byt "lepsie" ako na socialke 😀 ale cest vynimkam 😵

zibi
27. júl 2010

@jonki 🙂 😉 😀

gapa
27. júl 2010

@hasky1526
ak tam dojdeš najneskôr 30.7., tak treba na RLFO zaškrtnúť odhláška a dátum ukončenia poistenia napísať 30.07.2010 (dátum 29.7. alebo iný spätný dátum dať nemôžeš)
A hned podaj aj jpjrihlášku na RLFO s dátumom začiatku nemoc.poistenia 1.8.2010

Odhlásiť a prihlásiť sa na dobrov. poistenie môžeš najskôr odo dna, kedy prídeš do SP alebo uviesť dátum, ktorý nasleduje po tomto dátume, t.j. nie pred týmto dátumom.

gapa
27. júl 2010

@hasky1526
@zibi
od 2.11.2009 uplynie 270dní 29.7.2010 (neberie sa to na mesiace, ale na kalendárne dni!!!)
Ak by sa prihlásila nanovo 2.8.2010, tak je zmena VZ možná až od 1.3.2011, ak sa prihlási 1.8.2010, tak je zmena VZ možná od 1.2.2010. Samozrejme ak nezmenia zákon. Zmenu treba podať v kalendárny mesiac pred účinnosťou zmeny.

gapa
27. júl 2010

@xpetka1x
čo si odniesla na UP, kopiu žiadosti o materské? Ak od teba žiadajú aj RL dieťaťa, tak predpokladám nebudeš mať nárok na materské?
Na ZP treba odniesť potom doklad o vyradení z UP + doklad o poberaní rodič.príspevku (ak nemáš nárok na materské, tak od mesiaca narodenia dieťaťa budeš mať nárok na RP)

Ak máš nárok na materské, tak záleží, či ťa vyradia z UP odo dna priznania materského.

xpetka1x
27. júl 2010

@gapa mam narok na materske mam splnenych 270 dni...ale az ked donesiem RL tak ma vyradia z evidencie tak mi to povedala...a na up som doniesla kopiu materskej aby som tam uz nemusela behat na kontakty a na socialku original...

gapa
27. júl 2010

@xpetka1x
lebo moju známu vyradili už začiatkom poberania materského, ked priniesla rozhodnutie zo SP, aj ked to bolo dosť neskoro. MOžno predpokladali, že nárok na materské mať nebudeš, ked nie si dlhodobejšie zamestnaná. Alebo to robia oni takto.
Lebo vraj je možné aj počas poberania materského byť evidovaná, aj po pôrode. Za akých okolností. ??!!! 😨

xpetka1x
27. júl 2010

@gapa no ja neviem mne povedala takto ale bola tam taka mlada koza ani sama nevedela co ma robit a vsetko jej dlho trvalo..aj na dalsi kontakt ma napisala tak pozeram po nej reku ved uz nemusim chodit ked som na MD ona ze nevie ze ide sa opytat... tak teraz neviem som v soku..ale na socke mam vsetko splatene aj 270 dni aj 26tt...teraz do 8 augusta zaplatim poslednu splatku...
no tak co mam robit povedala mi tak ze po narodeni do 3 dni doniest kopiu RL a potom ma vyradia...mozu mi z toho vzniknut niake problemy?? ze mi neuznaju matersku na socke alebo neviem???

denus
27. júl 2010

Ahojte
vie mi niekto poradit?doteraz som bola na Rodicovskej dovolenke a platila som si DNP 30 eur (8 mesiacov), pretoze sme planovali druhe dieta. Od septembra nastupujem do zamestnania a neviem ci si nadalej platit alebo len znizit na min. Otehotniet sa hned nechystam.(ale clovek nikdy nevie 🙂)

zibi
27. júl 2010

@gapa jezis to vazne..no to j amusim kuknut kolko uz mam
mozno som splnila uz aj ja..hihi

zuzuliatko12
27. júl 2010

ahojte, poprosím Vás o radu. Momentálne som na RD do 17.11.2010. Od októbra 2009 si platím DNP z minima. Pokúšam sa teraz otehotnieť a chcem sa spýtáť, že ak si začnem teraz platiť z maxima do konca roka a potom pôjdem zase na minimum, či budem mať nárok na PN, ak by som otehotnela a potom následne na MD a koľko by to asi bolo? A bude mi potom vyplácaný aj ten väčší RP ak sa mi podarí otehotnieť? Ako by ste to riešili Vy, lebo ja som z toho dosť mimo a nikto mi nevie poradiť. Ďakujem

hasky1526
27. júl 2010

gapa ano, chcem tam ist v piatok 30.jula a dat odhlasku a nanovo sa prihlasit od 1. augusta z maxima VZ a nebude mi tam ten 1den to je 31.jul robit problem?

kata2882
27. júl 2010

@zuzuliatko12 no, co ja viem, uz sa neda menit maximum zo dna na den. ak chces MD z max. musis mat 270 dni DNP z max. to zn. , ze hned si teraz zacni platit z max. ak chces otehotniet. Ak si zamestnana, plati ti odvody zamestnavatel, tak ty si doplacas zbytok z maxima. prikl. mas hr.mzdu 400e, max. je cca 1000e.ty si platis DNP uz len z 600e, chapes?

kata2882
27. júl 2010

@zuzana.dry ak si platis DNP, tak zvysenu dostanes, ak si platis z max.vym.zakl. 270 dni pred nastupom na matersku. Z toho sa ti vypocitava materska. aj ked si na RD, aj ked nepracujes a nebola by si na RD.

zuzuliatko12
27. júl 2010

@kata2882 ja nepracujem, som ešte na RP. Takže to musím mať 270 dní zaplatených z maxima? Ja som si myslela, že to berú za posledný predchádzajúci rok a urobí sa z toho priemer?

kata2882
27. júl 2010

ak mas DNP, po novom je to tak. 270 dni si platis a z tej sumy sa to vypocitava.zmenili zakon, lebo ludia to zneuzivali. Nevadi, ze si na RD.

kajala
27. júl 2010

Ahojte dievcence

Vidim ze sa v tom tu vyznate ale ja vas tu cim dalej citam tym mam vacsi chaos 🙂))
Bola by som velmi vdacna ak by ste mi odpovedali na moje otazky.

Toho casu som na RD a rada by som dalsie mimi cize tehotna este nie som avsak chcela by som poberat matersku.
Ak si budem sama platit DNP a chcela by som mat maximalnu matersku musim nepretrzite platit po dobu 270 dni z vyssej sumy alebo mi staci do konca platit z vyssej a od noveho roka sa odhlasit a platit z nizsej?
A co tu dievcence spominaju tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD neviem ci tomu dobre rozumiem ak by som si zacala platit do konca tohto roka z min. a buduci rok cize ak by som uz bola tehotna 26 tyzdnov by som si platila uz z max. mala by som narok na najvyssiu matersku?
Dufam ze som to nenapisala ako tatar a aj mi budete vediet odpovedat 🙂
Dakujem

catherine214
28. júl 2010

AHojte babule,

chcem sa opytat, ked som pn z dnp, treba aj pocas pn platit tu ciastku dnp? alebo vtedy netreba?
a este neviete nahodou ako to je, ked mi skoncil rodicovsky teraz 21.7. a som pn treba to nahlasit aj do zdravotnej alebo nie?

gapa
28. júl 2010

@xpetka1x
pre istotu by som jej doniesla rozhodnutie o priznaní materského. Ale asi tonie je také podstatné.

gapa
28. júl 2010

@catherine214
velmi málo údajov od teba

gapa
28. júl 2010

@hasky1526
nie, ale ak chceš môžeš dať odhlášku s dátumom ukončenia 31.8.2010 a nie 30.8.

catherine214
28. júl 2010

@gapa ja som dnp uz rok od 31.7.2009 - stale trva, som od 22.6.2010 na pn, ja som zaplatila aj tento mesiac, asi zbytocne? vratia mi to?

gapa
28. júl 2010

@catherine214
počas poberania namoeckeésho z DNP platiť dnp nemusíš. Ak si písomne podáš žiadosť na SP kde uvedieš dôvod a obd., kedy si zaplatila a si nemusela, tak ti vrátia poistné

hasky1526
28. júl 2010

@gapa myslis 31.7. 😉 nie 31.8. 😉

zuzanka7834
28. júl 2010

@gapa ahoj, mám podobnú otázku ako catherine214, platila som si DNP, medzitym som bola PN ale ten mesiac som si tiez zaplatila. Jedna sa mi o to, ci mozem tu ziadost o vratenie poslat aj par mesiacov spatne (PN som bola v marci 😒 ) dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

kata2882
28. júl 2010

@kajala ano, musis mat 270 dni z max.vymer. zakladu, iba tak dostanes max. matersku.