Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
19. sep 2012

@henky presne tak 😉

henky
19. sep 2012

@janka9900 .......a co keby som sla potom niekedy /oktober-az neskor/ so syncekom na OCR...budem mat narok?ci uz nie?

domeli
19. sep 2012

@henky píšem až teraz, lebo som nejako prehliadla, prepáč. Nesedelo mi, že si na MD... Myslela si RD, že? Presnejšie RD, kedy poberáš rod. príspevok a nie si v pracovnom pomere - tak by to malo byť.
A ako píšeš - áno, ak máš istotu, že pôjdeš na PN, prihláš sa najneskôr v ten 269. deň Tvojho poistenia na dôch. + poist. v nezam. Ja by som ho ale nechala z maxima, ak vieš, že budeš PN celý čas - nech máš max. materské a nie priemer max. a min. materského, lebo pre výpočet sa bude brať čas od prihlásenia v januári až do 31.12.2012.
Ja teraz riešim podobné - k 15.10. mi končí DNP, 3.11. by som mala nastúpiť na MD, tak rozmýšľam, či sa ešte dopoistiť a zaplatiť im z maxima za tých 20 dní (čo je cca. 260 eur) a byť tak poistená ešte aj počas materskej tých 34 týždňov alebo sa na to vykašľať...

domeli
19. sep 2012

@henky ak sa dopoistíš, nárok na OČR budeš mať až do nástupu na MD. Ak sa nedopoistíš, tak iba do 7 dní od zániku DNP.

janka9900
19. sep 2012

@domeli @henky keby sa henky nepoistila na balik, v ochrannej lehote by mala narok aj na OCR aj na PN. a keby sa prihlasila na min. balik a bola PN, tak by sa jej dni PN nebrali do rozhodujuceho obdobia pre vypocet materskej. za dni pocas PN sa neberie VZ pre vypocet davok. takze by bolo jedno z akeho VZ sa prihlasi, ci z max., ci z min.
@domeli, nemozes ist na PN do materskej? 😉 ked budes mat poistenie aktivne, mozes ist aj po materskej na PN z max. 😉

domeli
19. sep 2012

@janka9900 OPRAVA: juuu, jasné, beriem späť - pri tehu nie je 7-dňová ochranná lehota na OČR, prepáč @henky za mylnú info. Ešte, že si ma, jani, hneď opravila, nech nezavádzam ani ďalšie maminy.

domeli
19. sep 2012

@janka9900 čo sa ale týka toho prihlásenia sa-dopoistenia: ozaj stačí aj z minima, ak by bol človek do nástupu na MD PN? Lebo mne z SP došla odpoveď, že ak chcem max. materské po dopoistení, tak sa mi bude brať ako rozhodujúce obdobie od prihlásenia v januári až po 31.10. (keďže nástup na MD mám 3.11.) - že preto je potrebné mať aj po dopoistení max. VZ. Je ale pravda, že o PN som sa jej nezmieňovala...
Inak: PN by možno nebol problém, ale nerada by som... radšej im zaplatím (hoc je to riadna pálka) a predĺžim si tak dobu, kedy sa budem môcť potom po skončení MD prihlasovať a odhlasovať podľa potreby potom, keď malá nastúpi do MŠ a bacilom sa zrejme nevyhneme...

janka9900
19. sep 2012

@domeli no, rozhodujuce obdobie by bolo do 31.10., ale za dni PN by sa nebral do uvahy VZ pre vypocet davky. vsak skus napisat pre istotu este na poradnu 😉
tych 20 dni je zanedbatelnych, pre buduce OCR, keby si isla teraz na PN. pan boh vie, ci nezrusia moznost prihlasovania a odhlasovania. radsej by som stavila teraz na istotu, nezaplatila 260€ a este dostala aj peknu pn za 20 dni 😉

domeli
19. sep 2012

@janka9900 ja viem... len nie som ten typ... Zle ma vychovali pre túto dobu 🙂 Preto zvažujem, či sa dopoistím alebo nie...

janka9900
19. sep 2012

@domeli 😀 vsak vies, ake mas moznosti, uz sa "len" rozhonut 😉

katie.2906
19. sep 2012

@domeli @janka9900 Baby, trochu ste ma zmiatli a teraz neviem, čo mám spraviť. Som zamestnaná a tehotná. Platím si DNP od septembra 2011. V stredu 26.9. mi končí DNP, na ktoré som sa nanovo prihlásila 1.1.2012. V utorok sa chcem dať vypísať na PN a zároveň pripoistiť na dôchodkové a nezamestnanecké z najvyššieho VZ, keďže to platiť vtedy nemusím. Nástup na materskú mám 11.12. /6 týždňov pred termínom/ a pôrod 22.1. Z čoho sa mi bude rátať materská? Dúfam, že mi to nejako neovplyvní. 😒

moon1979
19. sep 2012

@katie.2906
budeš mať trvajúce DNP, takže nebudeš nastupovať v OL z DNP na MD, takže no problem 🙂

janka9900
19. sep 2012

@katie.2906 neboj, urob tak ako planujes, ako pise moon- no problem 😉

moon1979
19. sep 2012

@katie.2906
len dufam, že DNP si si neplatila z maxima 🙂

katie.2906
19. sep 2012

@moon1979 Platila som doplatok k platu - čiže plat cca 600 Eur v hrubom + 500 Eur z DNP - takže mi to vychádzalo 22,70. Dúfam, že OK.

mariettka27
19. sep 2012

@janka9900 ďakujem za odpoveď,naozaj sa v tom ešte nevyznám,všetko sa to zomlelo rýchlo a treba to zrazu riešiť...Takže ešte raz na vyjasnenie: keď teraz nastúpim na PN zo zamestnania, pred skončením platenia DNP ukončím PN a budem mať v robote dovolenku,tak sa potom po splnení 270 dní dám opäť na PN aj z práce aj z DNP...to môžem byť na PN cca do nástupu na materskú...moja materská potom bude z DNP aj tak okolo tých 500 eur,aj keď už budem čerpať z DNP predtým tú PN?

alexka2011
19. sep 2012

Ahojte.
Chcem Vás poprosiť o radu. 6.8. 2012 som bola s malým pri lekárke a uplatnila som si očr. Na druhý deň som ochorela ja a očr si na mňa uplatnil manžel. Jemu očr uznali, no mne iba ten prvý deň. Je to ok? Ja som ako vylúčenie nároku na výplatu ošetrovného na stránkach soc. poisťovne našla toto: poistenec nemá nárok na ošetrovné za dni, počas ktorých
- sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
- má nárok na výplatu nemocenského
- má nárok na výplatu materského
Vopred ďakujem za každú radu. 😉

janka9900
19. sep 2012

@mariettka27 presne ako pises 😉
materska z dnp bude 65% z vymeriavacieho zakladu, z akeho platis plus 65% z hrubej mzdy 😉

hedka17
19. sep 2012

Ahojte potrebujem poradit do 25 oktobra si platim DNP potom mi zo zakona zanika do kedy musim ostat tehotna aby mi plynula ochranna lehota? Dakujem za odpove

henky
19. sep 2012

@janka9900
@domeli
Baby-dakujem vam pekne za rady. Myslim,ale ze PNka az do nastupu na matersku u mna nebude...Mozno nejaka kratsia-lebo mam problemy s chrbticou.... Preto chcem este vediet-aka je vlastne ta moja "ochranna lehota"..... a keby som sa dalej nepripoistila-a bola na PN odteraz /napr.po dobu 2mesiacov/-ako by sa mi ta PN vypocitala...../no a pre zopakovanie- materska bude teda maximalna- aj keby som sa na ten balik nepripoistila?/..diiik....
A este jedna otazka-ak nebudem dalej pripoistena-tak teda nastupim na MD v ochrannej lehote-musim potom nastupit na MD presne 6tt pred terminom?...zase diiiik

karinkaeich
19. sep 2012

@janka9900 a narok budem mat aj ked som teraz na rd zo zamestnania ze? Teda jasne ze pri splneni podmienok. Lebo uz isiel aj taky sum ze nebude narok ked som rd. No ja nechcem ziadat zo zamestnania iba z dnp. Dufam ze mam spravne info a nebudem pohorsena pri rozhodnuti. Dakujem

domeli
20. sep 2012

@henky ochranná lehota pre všetky tehuľky je 8 mesiacov po skončení DNP - teda aj keď sa nepripoistíš, až do nástupu na MD môžeš čerpať PN a OČR. RO pre výpočet dávok bude VZ, ktorý máš od prihlásenia v januári až do zániku teraz v októbri (teda max.), resp. ak sa dáš vypísať odteraz, tiež max., lebo 26 týždňov nového poistenia už Ti uplynulo od januára. Materské bude maximálne. Vypísať na MD sa treba dať presne 6 týždňov pred termínom, nakoľko nárok na materské si budeš uplatňovať z ochrannej lehoty. 🙂

henky
20. sep 2012

@domeli. Dakujem...Prosimta-a ako je to s mamkami-netehulkami.. Po zaniknuti Dnp uz nemaju narok na nic-..alebo maju tiez nejaku ochr.lehotu?

elise
20. sep 2012

@henky do 7 dni od skončenia DNP môžeš isť na PN a ak počas PN otehotnieš tak si môžeš dať nemocenske z balika aby si mala maximálnu matersku počas pn sa neplati.

janulap
20. sep 2012

@hedka17 no do toho 25.10 🙂

janulap
20. sep 2012

@janka9900 davnejsie sme si pisali,opat mam na teba otazku 🙂 DNP mi konci 5.10.Ty si mi napisala,ze sa mozem na 269 den prihlasit na balik,ktory pocas MD platit nebudem.Ja na MD nastupim len 20.10(ak dobre ratam tych 6 tyzdnov-TP je 1.12-dobre ratam?).Tak za tie dni od 4.10-20-10 budem musiet zaplatit balik.A teraz neviem...kolko?Tiez z max.VZ,ked som si aj DNP platila z max VZ?Neovplyvni mi to potom matersku,ak by som si dala z ineho VZ?Dakujem 😉

janka9900
20. sep 2012

@karinkaeich ked si na rd, mala by si narok aj zo zamestnania, neviem, ci mozes ziadat matersku IBA z dnp, snad ano 😕

janka9900
20. sep 2012

@janulap nie si PN? 😕

janulap
20. sep 2012

@janka9900 nie.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz