Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

olo
8. okt 2012

@janka9900 myslim ze maju v tom chaos alebo to hraju hruza ale dakujem pekne

janka9900
8. okt 2012

@wingsseven tak potom je 😉 neni zac 😉

janka9900
8. okt 2012

@olo niekedy neviem, co si mam mysliet 😀 nemas zac 😉

olo
8. okt 2012

@janka9900 este raz vdaka

janka9900
8. okt 2012

@natalinda88 tak 2010 dokonca 😀
... tak potom sa z prace berie cely rok 2011 a z DNP len 4.11. do 31.12.- berie sa vzdy predchadzajuci rok, alebo poistenie od posledneho prihlasenia, ak sa nastupuje na PN, MD v roku, v ktorom vzniklo poistenie.
tak preto ti to vychadza tak malo- do novembra hruby prijem 550€ a iba november- december mas max. VZ 😒 ...

janka9900
8. okt 2012

@pandorka27 ahoj, mozes sa prihlasit na balik den pred zanikom poistenia. poistenie bude nepretrzite.
alebo druha moznost, ak nezmenia zakon 😅 ... nechat poistenie zaniknut a prihlasit sa az ked zistis, ze si tehotna- do 8tt.

natalinda88
8. okt 2012

@janka9900
takže vlastne celé DNP, čo som platila tento rok sa mi tam nezapočítalo 😔 😔 ...
na SP už tým pádom nič nevybavím.... škoda, že som to nevedela skôr... 😢 nik mi nič neporadil...
dakujem za radu 😵

dnpo
8. okt 2012

@janka9900 a ako sa potom rata ak dnp bolo zahajene 29.12.2011 20e mesacne, ako zamestnanec cely rok 2011 zhruba 600 e a pn bude od novembra 2012.kolko by vysla PN .dik

janka9900
8. okt 2012

@natalinda88 no, tento rok sa ti to oplatilo len preto, ze sa ti ratali dni poistenia, inak by si nemala vobec narok z DNP. VZ si si mohla po pol roku poistenia zmenit na minimum, ale to je uz jedno.... hlavne, nech ste zdravi 😉 😵

natalinda88
8. okt 2012

@janka9900 kašlať na to...už som sa vytočila dnes dosť...ochh... 😔 človek keby vedel....no nič to..
hlavne, že sme zdraví, to je najdôležitejšie... 😵 😵 nech si nechajú peniažky pre seba 😀 😝 😝

ešte raz dakujem 😉

janka9900
8. okt 2012

@natalinda88 keby si to vobec neplatila, tak by si mala DVZ nie 28,3€, ale len 18€ (z hurbej mzdy 550), tak sa to aj tak oplatilo 😉 nemas zac 😉

wingsseven
8. okt 2012

@janka9900 Možem sa Ťa ešte spýtať? Nerozumiem ako to funguje, keď by som nechala DNP zaniknúť a ked zistím, že som tehotná tak sa prihlásim do 8tt. nerozumiem, koľko bz som musela bzť potom prihlásena, alebo ako to je?
Dakujem za tvoju ochotu.

janka9900
8. okt 2012

@dnpo @dnpo 😕 ja neviem, ozaj neviem 🤐 ... oni to velmi divne rataju, kedysi by som dala ruku do ohna, ze to bude max., ale oni to beru akoby to poistenie za ostatne mesiace (jan.- nov.) malo byt a nebolo 😕 .... neviem, aj natalinda ma prekvapila a jediny vysvetlitelny dovod je to, ze sa prihlasila az na konci roka.....
skus napisat mime (mima595) alebo gape 😅 😉 ... som zvedava, kto vyriesi priklad 😉

janka9900
8. okt 2012

@wingsseven ak by si stihla otehotniet do cca 1 roka a 3 mesiacov- PODLA TERAZ PLATNEHO ZAKONA by sa stacilo prihlasit do 8tt na max. balik, zaplatit jeden den, ist na druhy den na PN (nemusela by si platit, mala by si narok na min. PN) a po 26 tyzdnoch poistenia, by si mala narok na max. matersku... nemohla by si porodit skor, ako uplynie 26 tyzdnov poistenia, aby si mala max. matersku...

wingsseven
8. okt 2012

@janka9900 dakujem za vysvetlenie. Si zlatá. 😉

hedka17
8. okt 2012

@janka9900 a to sa da den pred tym vznik noveho poistenia? Prepac ze sa tak blbo pytam ale nevyznam sa v tom, bojim sa aby ma neposlali kade lahsie

hedka17
8. okt 2012

@janka9900 a este by som sa chcela opytat nevies nahodou ako to je keby som sa prihlasila z minima teraz platim maximum pokazila by som si tym matersku o velku cast? Napr ze mesiac by som platila z toho minima

laurinkap
8. okt 2012

@janka9900 dakujem, takze mozem istg na PN dajme tomu 17.10? Vtedy idem na gyndu, od 1.11. by som si zacala platit ten balik aspon do 5.11 a 5.11 ked mi skonci RD mozem ist na PN a dostane´m nieco aj z DNPO aj ked z minima aj z prace?

janka9900
8. okt 2012

@hedka17 poistenia sa musia prekryvat, takze sa musis prihlasit pred zanikom stareho 😉 neboj, neposlu ta kade lahsie, vela ludi to tak teraz riesi, uz su zvyjnuti na socialke, teda ako kde 😉 😀
z maxima sa plati az 405€, tak ak sa nechystas byt PN, prihlas sa radsej na min.
VZ na buduci rok sa bude brat priemer max. VZ a min. VZ. z tohto roka.
VZ za dni, ked si PN sa neberie do uvahy pre vypocet davky, tak by bolo dobre, keby si do konca roka bola dlhsie PN 😅 😉

hedka17
8. okt 2012

@janka9900 Ved to ze tam bude ten priemer z tohto roka, ja na PN nepojdem

petuska86
8. okt 2012

@janka9900 ahoj,dakujem ze si sa ozvala. ja som vlastne skoncila poistenie a hned od dalsieho dna som si dala nove. ale na 2 dni. lebo niekto ma pomylil ze by mi to mozno nevychadzalo ze ked si uzavriem nove tak to bude vlastne pokracovat.ale v socialke mi povedali ze to som si nemusela ani zakladat lebo spadam do tej ochrannej lehoty.lenze tehotna som bola kratko tak som si nebola ista a v rychlosti som to zalozila. len teraz som niekde citala ze ked pojdem pn bude sa mi to ratat z toho dnp ale ze materska bude o to mensia potom. tak neviem...

janka9900
8. okt 2012

@hedka17 jaaj, ratala som nejaky podobny pripad ako si ty, ak by si platila do konca roka z min., mala by si PN a matersku cca o 100€ mensiu ako max.

drnduliak
8. okt 2012

@janka9900 to je aj moj pripad, vychadza to teda okolo 600€ (ten priemer z minima a maxima)?

janka9900
8. okt 2012

@petuska86 😖 to kto ta tak doplietol? 🤐 ak si zalozila poistenie az na druhy den po ukonceni stareho, teda sa poistenia ani jeden den neprekryvali, tak podla vsetkeho by si mala mat narok iba na min. PN aj matersku. lebo tvoje rozhodujuce obdobie su len tie dva dni a je jedno, z akeho VZ si platila predtym. poistenie netrvalo 26 tyzdnov, ale len dva dni, tak davky budu minimalne 😒 😔 .

hedka17
8. okt 2012

@janka9900 dakujem ja nejden na PN ja chcem otehu a az teraz som zistila ze vlastne do konca byt tehu, no ja len dufam,ze sa zadari ako pri prvom

natalinda88
8. okt 2012

@janka9900 to je pravda, aj tak poteší, ale sklamanie zakrývať nebudem..., len už to nevrátim, tak to musím hodiť za hlavu a ešte raz dakujem za ochotu 😉 😵

janka9900
8. okt 2012

@drnduliak no, materska cca 630-650, PN cca 530-550 ... nechce sa mi to teraz presne pocitat 😅

janadur
8. okt 2012

@moon1979
lenže ja som si platila DNP z maxima a ponovom by to bolo moc platiť z maxima. A keby som platila z minima tak nedostanem takú materskú, lebo sa to spriemeruje. A materská zo zamestnania by mi vyšla menšia ako je teraz rodičovská dávka. (Nás platili minimum na papier, a ostatné na ruku). Takto to bolo v mojom prípade jednoduchšie.

janka9900
8. okt 2012

@hedka17 😀 jaj, tak drzim palce 😉

hedka17
8. okt 2012

@janka9900 dakujem na budeme sa snazit a dufam,ze vsetci svati budu stat pri nas 🙂