Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cristi
30. jan 2012

@gapa ahoj gapa,poprosila by som ta o radu ohladom DNP...t.c.som na RD a planujem este tento rok otehotniet...dnes som sa bola na SP prihlasit na DNP,ktore mi plynie tymto dnom 30.1 2012 Ak som dobre pocitala ,tak 270dni splnim ku dnu 23.11.2012..a tu je moja otazka, kedy mam narok na vyplatenie materskej z DNP? uz tento rok alebo az po uplynuti dvoch rokov,pocas ktorych som si budem platit DNP a splnim podmienku tych 270 dni......zatial som u zamestavatela vedena ako jeho zamestnankyna...RD mi konci v oktobri a dovtedy by som chcela byt opat na materskej s druhym dietatom..mam obavy ,ze som sa moc unahlila s uzatvorenim DPN a nesplnim podmienky naroku na DNP 😒 dakujem pekne za odpoved

penelope10
30. jan 2012

ahojte, potrebujem sa zorientovat ...
mam DNP a som momentakne PN,pravdepodobne budem aj vo feb.
Mam sa 1.2. ist nanovo prihlasit ? alebo to nie je treba, teda zanikom PN mi zanikne aj narok na akykolvek dalsie plnenie - PN, materska, očr ? aké su vlastne možnosti.
dakujem za rady 🙂

viasalvia
30. jan 2012

Chcem sa spytat jednu vec, kto moze nech mi prosim poradi, DNP si platim z maxima od 5.5. 2011, na MD nastupujem cca v polovici marca 2012, 270 dni mam splnenych bud od vcera alebo odo dnes.. Na novy balik sa uz neprihlasujem, som v ochr. lehote, no mna zaujima ten vymeriavaci zaklad, som nezamestnana, resp, som na predlzenej rodicovskej dovolenke so starsim dietatom, a kedze som si neplatila poistenie od januara ale az od toho maja, ako to budu ratat? Dostanem matersku z maxima alebo to bude menej kvoli tomu ze som si zacala platit DNP az v tom maji.. Kedze na matersku nastupujem v roku 2012 tak by to mali ratat za predchadzajuci rok , t.j.. 2011 no co v tie 4 mesiace od januara do aprila za ktore som neplatila, bude kvoli tomu nizsia materska? Dakujem.

ursula5
30. jan 2012

@viasalvia podľa mňa materskú nižšiu mať nebudeš oni to rátajú suma deleno počet dní poistenia a vyjde VZ na deň, takže Ti to nebudú deliť celým rokom ale len dňami poistenia, ak sa mýlim nech ma niekto opraví, VZ sa Ti vyráta od toho 5.5. do 31.12. 🙂

viasalvia
30. jan 2012

@ursula5 waw dakujem za odpoved, tak ak to takto rataju tak som rada lebo kamoska ma strasila ze mi to za tie styri mesiace strhnu..tak dakujem.

ursula5
30. jan 2012

@viasalvia podľa mňa by nemali, lebo keď sa ráta PNka tak sa počíta to čo odvádzaš deleno počet dní poistenia a ak si nebola celý rok bola by si poškodená a takto to isto nefunguje, aj zamestnávateľ počíta pri náhrade pri PN len dobu kedy si zamestnancom a ak si není celý rok tak to ráta len z doby poistenia 🙂 takže sa neboj všetko bude OK

gapa
30. jan 2012

@cristi
270dní z dnp bude 25.10.2012. Neviem dokedy čerpáš Rd? Príp. zostala ti nejaká nevyčerpaná dovolenka, ak by RD skončila skôr ako 25.10.?

cristi
30. jan 2012

@gapa tak som si to zle vyratala?...nastup do prace nemam este so zamestavatelom ujasneny...napisala som mu,ze v oktobri , ako maly dovrsi tri roky...21.10 2012 ...dovolenku za rok 2009 pred nastupom na matersku som si vycerpala...neviem,mam este narok na nejaku dalsiu dovolenku...? pocas materskej?

viasalvia
30. jan 2012

@ursula5 super tak fakt dakujem za vysvetlenie..som rada 🙂

janulap
30. jan 2012

@lonelyfrog
neviem,ci tvoja odpoved bola mne.Ale tu nejde o termin porodu,ale o nastup na MD 🙂

janulap
30. jan 2012

@zuzkaja
spatne sa odhlasit neda,neviem,ci by sa ti dalo jeden den odhlasit a v ten isty datum aj prihlasit 😒 Ved ak budes mat cestu zajtra okolo SP,tak sa skus opytat....skoda,ze si sa neodhlasila dnes a neprihlasila so zajtrajsim datumom...

gapa
30. jan 2012

@cristi
predpokladám tehotná nie si.Je podstatné, aby si bola tehotná ku dnu skončenia dnp, teda k 25.10.2012 a aby si nemala po 25.10. prerušené nem poistenie zamestnanca. Aj čerpanie rodič.dovolenky je prerušenie, tj. je dobré, že ti končí skôr, teda 21,10. Je podstatné aby si už po 25.10 nemala napr. neplatené volno, rodič.dovolenku ani očr nad 10dní ani ti nevznikol napr. nový prac.pomer či povinné poisteniw szčo. Potom ked otehotnieš si to ešte prever, bude sa dať predokladám príp. pokračovať v balíku poistení, ak by si nebola k 25.10 tehotná, no to bude jasnejšie neskôr, aký postup zvoliť.

reiva
30. jan 2012

@gapa Ahoj. Čítam tu, že sa baby obracajú na teba. Ja som si to už vybavila tak aby bolo dobre. Prosím ťa, nevieš ale náhodou ako sa počíta materská? Kamoška je zamestnaná (a je iný prípad ako ja, takže jej neviem poradiť), takže nemocenské za ňu platí aj zamestnávateľ. Ona si od r. 2010 platila rozdiel do MaxVZ, čo jej vychádzalo na nejakých 33 eur. Teraz plánujú bábo. Bola sa odhlásiť zo súčasného poistenia a znova sa prihlásiť. Prihlásila sa 27.1. Dnes jej prišiel domov dopis, že má platiť mesačne DNP len 14 eur, neuvážením a zbrklosťou sa jej podarilo vypísať MinVZ. V prípade, že by nastúpila na MD ešte tento rok, tak sa jej do vymeriavacieho základu bude počítať minulý rok 2011 alebo už bude zohľadnené toto nové DNP, čo si má platiť z minima. Ďakujem za radu.

reiva
30. jan 2012

@gapa Ahoj. A teraz nejak čítam, že na VZ má vplyv RD? 😨 😕 Ja som ešte na RD, ale na MD som nastupovala ako nezamestnaná, pritom DNP si platím od r.2009. Do 26.1. som platila 47,70 z Max.VZ, týmto dňom som sa odhlásila a prihlásila 27.1. na max. VZ, čo je mesačne cca 50 eur. Plánujeme druhé bábo. To, že som na RD by pre mňa znamenalo, že nebudem mať vyššiu materskú 😕 ??? Pri prvej dcérke mi vyšla maximálna, tak teraz som v pomykove 😨

janulap
30. jan 2012

@reiva tyka sa to tych mamicke,ktore su na RD zo zamestnania...treba preluskat par stran aj dozadu,je to tu viac krat pisane 😉

datanka
30. jan 2012

@gapa ak budem v 8mes.ochrannej lehote po uplynuti 270dni platenia a skrachuje podnik v ktorom pracujem,takze zostanem nezamestnana,berie sa to tiez ako vznik noveho poistenia a matersku nebudem mat max?nevedela by si mi poradit?dakujem 😉

reiva
30. jan 2012

@janulap Ďakujem 😅 a prepáčte,že som nečítala, odbieham k môjmu drobcovi, máme teploty,ide nám stolička vľavo dole 😅 tak nestíham vše... iba čo som sa zostresovala 😀 ešte raz dík

cristi
30. jan 2012

@gapa a ak by sa mi zadarilo skor otehotniet a nastup na matersku bude skor ako splnim tych 270dni,tak sa mi materska bude ratat len z povinneho poistenia? alebo budem dostavat aspon z minimal.ciastky DNP...lebo materske davky som mala vyratane z minimanej mzdy za rok 2008 t.j 8100sk.....ak by to malo byt tak,ze by som dostala len z povinneho poistenia,tak pre mna bude vyhodnejsie dostavat rodicovsky prispevok do konca RD az do zavrsenia troch rokoch mojho syna....a potom si mozem po splneni 270dni ,aj keby to bolo uz po narodeni druheho dietata, narokovat na matersku zo DNP? ide to aj tak?

janulap
30. jan 2012

@reiva...jasne,niekedy sa to tu tazko hlada....tak nech ste rychlo fit.A kedy planujete druhe babo? 😉

hedka17
30. jan 2012

@gapa a jedna mi pisala ze by som nemala narok na matersku z roboty lebo ze tam by mi ta 8mesacna lehota netrvala ako to je?

ejkapod
30. jan 2012

@gapa ahooj ja sa idem zajtra odhlasiť a chcela by som sa hned aj prihlasiť myslíš že sa to dá ?? a ešte sa chcem spitať nevieš nahodov ked som teraz PN či sa my neporuší pn ked sa odhlasim a znova prihlasím?? na socke my povedala že to nema vplyv na pnku ale radčej sa ťa opitam ked maš tolko skusenosti, lebo su take neochotne na tých sockach že až 🙂

hedka17
30. jan 2012

@ejkapod ahoj odhlasit a prihlasit sa dalo uz len dnes, odhlasenie musi byt v jeden den a prihlasenie v druhy

reiva
30. jan 2012

@janulap 😀 no už plánujeme, keby sa podarilo, tak aj hneď 😀 nech nie je medzi nimi veľký rozdiel...

michaela80
30. jan 2012

@ejkapod ja som na PN a dnes som sa odhlasila a ku zajtrajsku aj prihlasila ale nie na balik iba na DNP na tych 270 dni...

lucianna1312
30. jan 2012

@ejkapod Ahoj, zevraj sa to este da...dnes mi volala neter, ktora mala o tom dnes skolenie a ona sa dnes odhlasila aj nahlasila, ja idem zajtra 🙂 vravela, ze zajtra je posledny den, tak aspon skus a uvidis 🙂

ejkapod
30. jan 2012

@lucianna1312 určite vyskušam lebo sesternica tam robila a vravela že by sa to malo dať tak dufam e hej a že som to neprepasla 🙂 dakujem

aduska_ba
30. jan 2012

babulky prosimmmm potrebujem radu som v 4tt.Ja som uplne hotova z toho vsetkeho.Potrebujem radu mozem si nieco priplacat ak ano tak kolko.DAKUJEM ZA KAZDU RADU

janulap
30. jan 2012

@reiva tak ak sa vam podari teraz,tak surodencom bude paradne.Ja mam medzi babami 2r a 6 dni,zo zaciatku som nevedela,kde je sever 😀 ale teraz su velke kamosky,je to super,ked vidim,ako sa vedia zahrat,jasne aj popriecit 😀

janulap
30. jan 2012

@aduska_ba zajtra je posledny den,kedy by si sa mohla nahlasit na DNP,aby si platila este po starom....ale neviem,ci by ti to uz vyslo 😕

paszelkasp
30. jan 2012

@aduska_ba tak ak si tehotna, tak utekaj hned zajtra na socialnu poistovnu, a prihlas sa na DNP este podla stareho, niekdy v juli ti uplynie 26tt plynuleho poistenia, len si musis vyratat ci ti vyjde 270dni do porodu. alebo si si mozno dakedy platila DNP za posledne 2 roky. ak ano aj to sa ti rata ak nie tak od zajtra sa ti zacne ratat 270 dni a zaroven 26tt. vymeriavaci zaklad si urcis podla seba. maximalny je okolo 1150e, ale ak si zamestanana tak max VZ minus tvoja hruba mzda a to je vymeriavaci zaklad. no a z toho si vyratas 4,4% a to potom platis kazdy mesiac k 8. v mesiaci. ale zajtra mas poslednu moznost na prihlasenie po starom, lebo od 1.2 to uz bude iba na komplet balicek, kde platis 35% z VZ.