Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
14. aug 2010

@gapa ...Ďakujem za odpoveď. Ja už mám splnenú podmienku 270 dní DNP.

dahra
14. aug 2010

@zc298 - plati to to skutocneho datumu porodu.
Ja som si zacala platit DNP 26.10. a tehotenstvo mi potvrdili 30.11. Predpokladany datum porodu som mala 4.8. a 270 dni mi vychadzalo na 23.7. Takze tesnotka, nastastie sme to stihli - narodil sa 31.7. 🙂 Pocula som aj o jednej, co jej chybali 3 dni, pretoze dieta sa narodilo predcasne. Hned po narodeni som odniesla na socialku jeho rodny list.
Takze na tvojom mieste by som skusila este v pondelok vybavit DPN. Kym este teraz nemas potvrdene tehu, tak je sanca, ze tych 270 dni stihnes.

makda
14. aug 2010

@gapa bola som zamestnana, od oktobra 2009 do februara 2010. na materskej som od 17.7. a dostala som teraz za jul cca 216 eur.

zc298
14. aug 2010

@dahra

aha, dakujem... takze prvu matersku dostanem az, ked prinesiem do socialky rodny list, vsak?
asi to teda skusim, ved na prvy pokus sa nam to snad nepodarilo 🙂

zc298
14. aug 2010

@dahra

este ma napadlo, na vybavenie DPN su potrebne aj nejake potvrdenia?

danuska.k
15. aug 2010

na DNP je potrebne vyplnit prihlasku a podpisat v socialnej poistovni 2 cestne vyhlasenia

zc298
15. aug 2010

narok na matersku vznika 6 tyzdnov pred PTP a ak mi aj vyjde tych 270 dni do skutocneho porodu, ako sa to pocita pri nastupe na matersku - ked este nie je iste, ci to vyjde alebo nie. Alebo musi byt 270 dni do nastupu na matersku???Poradte prosim, mam v tom strasny zmatok.

zaroven mi nie je jasne: moj plat je sice fixny 660 eur, ale kazdy treti mesiac mame odmeny vo vyske cca. 400 eur. takze moj plat kazdy treti mesiac dosiahne takmer maximalnu hranicu. v priemere mi to vsak vychadza, ze mam VZ z platu cca. 720 eur. Mohla by som si teda tych zvysnych 400 do VZ priplacat, aj ked niektore mesiace by som VZ potom presiahla? Pocitalo by sa mi to?

petrakova1
15. aug 2010

ahojte, ja som sa chcela opýtat, mám syna má 2 roky, no v marci mám termín porodu druhého bábetka, od januara 2010 si platím 14 euro dobrovolné nemocenslé poistenie, no ako to teraz budem mat, ak som to dobre pochopila, od narodenia druhého bábetka mam nárok na materské, t.j. z minimálnej čiastky?! mozem si to však ešte navýšit a budem dostavať pol roka viac? v podstate ja to budem platiť cca 400 dní pred narodením dietatka, no a budem mat nárok na zvíšený rodičovský príspevok....? velmi pekne dakujem

gapa
15. aug 2010

@standa82
😨 😝 😕
nerozumiem, ako súvisí splnenie 270dní s tým, čo som ti napísala. Písala som o uplatenení nároku na materské po ukončení NP. Vtedy treba presne 6týž. pred PTP. 270dní s tým nesúvisí. 😉

gapa
15. aug 2010

standa, ale možno si odpovedala aj niekomu inému, ma napadlo 🙂

gapa
15. aug 2010

@makda
takže DNP si od 9/2009 do nástupu na MD 17.7.2010
zamestnaná na PP 10/2009-2/2010, zamestnanie ukončené
žiadne iné nem.poistenie si nemala v období od cca 8/2008 ??? (aspon 4-5mesiacov)

aj ked si bola z DNP prihlásená z VZ 1084,55eur od 9/2009, v období, kedy si bola aj zamestnaná sa ti DNP neráta z tohto VZ, z ktorého si platila, ale len z rozdielu medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania. T.j. ak tvoj PP začal napr. 1.10.2009 a tvoja hrubá mzda/vym.základ pre nem.poistenie zo zamestnania za 10/2009 bol napr. 500eur, tak z DNP sa ti pre výpočet materskej za tento mesiac berie len 1084,55-500eur = 584,55eur a nie 1084,55eur.
Každý človek, môže byť v rovnakom období poistený maximálne z maxima platného v danom období. Sú stanovené podmienky, ako s to ráta, ak súčet VZdov presahuje maximum. Prednostne sa berie zamestnanie pred DNP.

preto máš nižší VZ z DNP, lebo v obdbobí 9-12/2009 si mala v obdboí 10-12/2009 nie maxim.VZ z DNP ale nižší o VZ zo zamestnania.

Ak by si mala ešte iné ukončené NP najlepšie zamestnanie, tak predpokladám, mohla by si si uplatniť nárok na materské aj zo zamestnania v och. lehote (t.j. potrebovala by si od lekára ešte jednu žiadosť o materské + od zamestnávatela potvrdené Potvrdenie zaemstnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem. dávku, kde ti uvedú VZ v období 10-12/2009= rozhod.období z ukončeného zamestnania). Ak by ti posledné zamestnanie ukončené v 2/2010 spolu s iným nem.poistením dalo spolu aspon 270dní. SP síce píše na stránkach, že možno pridať ukončené NP k trvajúcemu, ale predpokladám, aj toto by sa dalo, resp. treba to skúsiť, ak je možnosť. Aspon ja by som to skúsila určite, ak by som mala dostatok dní z dvoch ukončených nem.poistení.

nana85
15. aug 2010

ahoj baby,prosim vie mi niekto poradit?som DNP zhruba od polovice maja,teraz som pravdepodobne tehotna,asi nejaky 4.tt.platim si to minimum 14eur.zvysit vymeriavaci zaklad si mozem az po pol roku.oplati sa mi to potom este zvysovat?alebo by bolo lepsie sa teraz zamestnat a zamestnavatel by platil vyssie odvody?mam aj taku moznost.vopred dakujem za odpoved

nattii
15. aug 2010

@nana85 Vymeriavaci zaklad si mozes zrusit kedykolvek.Ale vzdy sleduj aby si mala od posledneho prihlasenia v kusy dnp. aspon 26 tyzdnov a 270 dni dnp.. Takze ty si teraz 4tt. , tak do 8 tt. si to mozes kedykolvek zrusit a hned na druhy den sa prihlasit z maximalnym vymeriavacim zakladom. Ale bacha porodit mozes aj skôr....,Takze ja by som si to zdvihla uz v najblisich dnoch....

nattii
15. aug 2010

@petrakova1 Ano ale musis si koncom augusta tohto roka zvysit dnp na maximum. Kedze si budes platit dnp cca 400 dni, tak mas narok na matersku tym padom mas narok aj na zvyseni rod.prispevok, pokial ho pan minister neznizi...

helenkasabinka
15. aug 2010

aj ja mam otazku,zacala som si platit DNP maximalnu VZ a ak nahodou by to pan minister znizil ,myslim rod.prispevok,tak matersku tych 6 mesiacov by som aj tak mala dostavat vypocitanu z toho VZ a po 6-tich mesiacov rodicovsky prispevok ale uz ten znizeny? alebo ako to je? 😕

nana85
15. aug 2010

dakujem za odpovede.a ked si nebudem rusit DNP a znova zacinat druhe DNP,ale by som si ho iba zvysila po tom pol roku,lebo tak mi to na socialke povedali,ze zvysit,alebo znizit si ho smiem az po pol roku,kolko by mi zhruba vysla materska?nemyslim rodicak,ale matersku.to by sa nejak priemerovalo?

nattii
15. aug 2010

ked si dnp zvysis, tak sa ti spriemeruje a to vychadza okolo 365 e, keby si si ho zrusila a na druhy den zvysila, tak matersku bude mat okolo 610 e, ale bacha aby si do porodu stihla 26 tyzdnov nepretrziteho dnp.

nana85
15. aug 2010

ved prave toho sa bojim.a keby si platim sama a este by som bola aj zamestnana to by mi pocitali aj z DNP aj z toho co plati zamestnavatel?mala by som dve materske?

makda
15. aug 2010

@gapa dakujem, uz som mudrejsia 🙂 . zamestnana som bola aj pred tym, od 08/2007 do 05/2009. ja sa v tychto veciach vobec nevyznam, cize aj z tohoto zamestnania + tie 4 mesiace mozem este ziadat o materske?

nattii
15. aug 2010

@helenkasabinka Ano matersku budes mat , taku kolko si platis dnp, ak pan minister to nevyspekuluje inac......

standa82
15. aug 2010

@gapa ....6 t pred nástupom na MD treba mať ukončené PN? Nerozumiem. NP mi stále trvá súvisle od 23.10.2009. Takže ešte raz, od 23.10.09 mám aj DNP - stále, od 28.8.2010 budem PN. 8 t pred pôrodom je 26.9. - to by som chcela nastúpiť, no gynekol.mi povedala, že keď som PN, môžem ísť na PN 6 t pred pôrodom, 8 t nie je možné.

standa82
15. aug 2010

@gapa ---keď som na PN, tak 8 t pred pôrodom sa nedá nastúpiť na MD, nie na PN 😅

petasllov
15. aug 2010

viete mi niekto poradiť, aká bude výška mojej materskej?
Od 21. 4. 2010 si platím DNP, vymeriavací základ som si dala na 455 eur.
Teraz 1. 9. nastupujem po rodičovskej dovolenke do práce, kde moja hrubá mzda bude 563 eur.
Momentálne som tehotná, 1.4.2011 mám PTP, nástup na materskú by mal byť podľa toho 19. 2. 2011.
Podmienku DNP 270 dní budem mať dovtedy splnenú , len by som chcela vedieť, ako sa bude počítať výška mojej materskej. Z môjho DNP plus z hrubej mzdy od zamestnávateľa? alebo len z DNP? neviete, koľko teda budem nakoniec dostávať? vďaka za odpoveď

nattii
15. aug 2010

@nana85 Nemala by si dve materske. Ked ti mozem poradit, VZ na max. dnp, lebo mas tam este cas na to aby si stihla tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasena do porodu. Ty si 4 tt. normalny porod je 34 tt., tak tam mas este 30 tyzdnov, takze mas tam dobru 4 tt. rezervu.

nattii
15. aug 2010

@petasllov tvoja materska by mala byt 563+455=1018 krat 55 percent=okolo 550 e., ale musis si platit aj dnp..

petasllov
15. aug 2010

@nattii jasné, v platení DNP plánujem pokračovať aj po narodení bábätka, lebo mám malú a tá začne chodiť do škôlky a predpokladám, že bude aj chorá, takže si na ňu budem uplatňovať aj OČR z tohto DNP. ďakujem, to teda znamená, že mi vypočítajú 55% z DNP a 55% z hrubej mzdy. nebola som si tým celkom istá, či to tak bude, ešte raz díky 😉

andy.v
15. aug 2010

ahojte, rada by som tiež pridala jednu otázku. Od 11. augusta som prihlásená na DNP. Pani na sociálke som povedala, že chcem dostávať maximálnu materskú, keď budem mať dieťa. Po vypočítaní rozdielu mi pani povedala, že môžem platiť iba 14 €, čo je minimum, ale stačí to na dosiahnutie maxima. Teraz sa chceme začať snažiť o bábo. Možno, tomu nerozumiem, ale ak otehotniem a budem rodiť niekedy budúci rok, vypočítavať materskú mi budú z tohto roka 2010 a vyjde mi ta maximálna materská?
Prepáčte, veľmi sa nevyznám, preto prosím o rady...

nattii
15. aug 2010

@andy.v Po vypočitaní rozdielu????? Si zamestnaná?Ak áno, tak asi má pravdu, lebo ked spočíta hrubu mzdu zo zamestnania a dnp, tak jej asi vyjde max. VZ. Musiš tvoj situáciu lepšie popísať, aby som lepšie poradila.

andy.v
15. aug 2010

Neviem, čo mám popísať, kedˇže som naozaj úplný laik. Som zamestnaná od roku 2002...

nattii
15. aug 2010

@andy.v Takže si zamestnaná a maš asi hrubu mzdu okolo 800 e.Kedže ti na sociálke poradila platit iba 14 e.