Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sny
3. nov 2010

@standa82 Aha super,takže keď mi vyplatia max materskú po splnení 270dní,potm povedzme o mesiac môžem ísť zas na PD a dostanem skoro rovnako?Čiže aj PN by platili z max.VZ?To je super,a ako dlho môžem mať tú PN-viem,že nie celý mesiac,ale potom môžem íst zas?
Inak gratulujem kbábu,ja mám 21,11 tiež narodky 🙂

adrioska
3. nov 2010

@kaciatko81 zavisi od ochoty tej referentky, mala by ti pomoct to vyratat... 🙂

standa82
3. nov 2010

@sny ...materskú ti vyplatia len ak do pôrodu splníš 270 dní, ináč nie. A na PN môžeš ísť až po materskej, čiže po pol roku.
Ďakujem 🙂

nikaivka
3. nov 2010

Dievčatá, poprosím vás o radu. 😉

Od 18.októbra som na PN až do nástupu na materskú, t.j. do 21.11. Chcem sa spýtať, tých 17 dní za október som si vyplatila priamo v pokladni soc. poisť, keď som odniesla PN. Nebudú robiť tety v sociálnej poisťovni problémy, tým, že som to nevyplatila až toho 8.novembra, kedy je vlastne splatnosť za október? Nevznikne mi tam nedoplatok? A ešte keď nastupujem na materskú 21.novembra, už nemusím vyplatiť žiadnu splátku? Ďakujem. Dúfam, že ste mi porozumeli. 😵

standa82
3. nov 2010

@nikaivka ...za október je splatnosť do 8.novembra. Dúfam, že ti dali potvrdenie o prijatí platby za tých 17 dní. Na materskú nastupuješ 21.11. , takže 20 dní za november ešte zaplatiť musíš.

sny
3. nov 2010

@standa82 🙂

nikaivka
3. nov 2010

@standa82

Áno, potvrdenie o prijatí platby mi dali. Takže ten október by mal byť v poriadku, však? Ešte dobre, že ma napadlo sa spýtať na ten november. Ale musím zaplatiť tých 20 dní za november, keď vlastne som ešte stále na PN až do nástupu na materskú, t.j. 21.11. Ďakujem ti za super rýchlu opoveď. 🙂

standa82
3. nov 2010

@nikaivka prehliadla som, že si PN, nemusíš samozrejme platiť 🙂

nikaivka
3. nov 2010

@standa82

Jój, super. Potešila si ma. Ďakujééém. 😵

damiana
3. nov 2010

Ahoj baby, potrebujem poradit, ak sa tu najde nejaka osoba, ktora sa tomu trosku rozumie, tymto nasim zakonom vydarenym. Dnes my prisla vyratana PN , na ktorej som od zaciatku oktobra na 165€ , od buduceho tyzdna by som mala ist na MD. To je ak si dobre pamatam ta ista suma. No a MD sa berie 28 tyzdnov, čize vyhodnejsie by bolo pre mna od januara, ked sa babo narodi brat ten RP 190€, neviete mi prosim poradit, ci sa da materska ukoncit skor, a zacat poberat RP????
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved 😉

nana11
3. nov 2010

ahojte, viete niekto ake zmeny sa chystaju ohladom DNP od januara?

kvetinka211
3. nov 2010

@nana11 nemalo by sa menit nic, definitivne si budeme moct vydychnut po schvaleni novely zak. o socialnom poisteni (koncom novembra)

standa82
3. nov 2010

@damiana ...PN sa ráta prvé tri dni 25% z denného VZ a od 4.dňa do 10. dňa 55% z denného VZ u zamestnávateľa.

zuzuliatko12
3. nov 2010

ahojte, ešte by som sa chcela poradiť, že keď som na rodičovskom a platím si DNP a pôjdem v januári na PN čo je pre mňa rozhodujúce obdobie. Ďakujem

standa82
3. nov 2010

@zuzuliatko12 ...RO je rok 2010, keď pôjdeš na PN v roku 2011

ankalv1
3. nov 2010

Ahojte baby,chcem sa spýtam ak mi niekto vie poradiť..teraz mám rodičovský príspevok-ten nižší,pretože som otehotnela hneď po škole.malý má 2 roky a chceli by sme druhé bábo,chcem vedieť či stači aby som si začala platiť DNP a budem mať pri druhom vyššiu materskú,alebo musím byť aj zamestnaná,lebo vlastne inak nemám nárok na materskú len na rodičovský...ďakujem 🙂

zuzuliatko12
3. nov 2010

@standa82 no ja som urobila v októbri zmenu na maximum z minima a jedna baba mi povedala, že pri DNP keď nie som zamestnanec sa ráta obdobie kým nenastúpim na PN alebo MD. ja chcem hlavne vedieť, že keď budem mať splnenú tú podmienku 26 týždnov, či dostanem MD, ktorá sa začne v máji 2011 maximalnu.

standa82
3. nov 2010

@zuzuliatko12 ...áno, bude sa ti počítať z nového VZ. Len musíš splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na PN alebo MD.

standa82
3. nov 2010

@ankalv1 ...stačí ti platiť DNP. Ak chceš max.materskú, musíš si platiť z max VZ 1116 eur, čo je cca.49 eur mesačne po dobu mini. 270 dní do pôrodu.

zuzuliatko12
3. nov 2010

@standa82 ďakujem tak to budem mať splnené už niekedy v marci 🙂 A ešte sa spýtam keď pôjdem v januári na PN, tak to sa už bude rátať z roka 2010 keď ešte nebudem mať splnené podmienku 26 týždňov.

ankalv1
3. nov 2010

@standa82 ďakujem,takže stačí ked si to začnem platiť napr.od januára 2011 do a v októbri 2011 teoreticky môžem už aj rodiť alebo len otehotnieť?

babababkova
3. nov 2010

standa82 , alebo niekto kto sa vyzna - Tak mi prosimmmm poradte 🙂 Chceme sa zacat snazit o babo okolo januára 2011. Kedy by som si mala zacat platit (chcem uz okolo decembra pre istotu) a z akeho VZ (max, alebo min) aby som zbytocne nepreplatila. Termín porodu by bol v roku 2011.Dakujem za raduuu. Naozaj mi tym pomozete.

standa82
3. nov 2010

@zuzuliatko12 ...z nového VZ sa ti bude rátať len ak do nástupu na MD alebo PN splníš podmienku 26 týždňov, ináč sa ti bude rátať z minim.VZ
@ankalv1 ..áno
@babababkova ...najlepšie je začať mesiac pred plánovaným otehotnením

juana2
3. nov 2010

Ahojte ja by som sa chcela opitat.Som bobrovolne nezamestnana a od januara si pladim do soc.pois.Som tehotna v tretom mesiaci.Ak by ma dr.vypisal na marodku kolko by som dostala ?Vraj sa to oplati a vyuzivaju to tehotne bez roboty.Dakujem

zoja
3. nov 2010

ahojte viete mi niektora poradit, ze ci mozem zaplatit nemocenske teraz za november uz 9.11. alebo musim pockat az do decembra, lebo nieco take mi tam splietala ta pani, ze za november, do 8.12. , mam totiz choreho maleho a pojdem s nim k dr, tak by som chcela vypisat OCR len neviem, ci uz aj tento mesiac mam na to narok, ked len dnes som sa nahlasila na dnp

zoja
3. nov 2010

a este jedna otazocka, viete mi vyratat aku vysku OCR dostanem, ked mam poistenie z najvyssieho VZ?? a kolko dni mozem tu ocr v mesiaci cerpat - viem , ze aby som neprisla o RD musim byt aspon jeden den v mesiaci bez Ocr

helenkasabinka
3. nov 2010

@standa82 plati to do dna porodu alebo do nastupu na matersku? 😕

droby
3. nov 2010

@juana2 ak si platis od januara to uz mas splnenu podmienku 270 dni platenia a teda pri nastupe na pn dostanes tu najvyssiu davku, cca 580€ je to 😉 treba vyuzit co sa da, len ta teda dr musi vypisat, s tym ja mma problem co nechce, kedze nemam tazkosti 😒

@zoja obavam sa ze aj na ocr musis splnit podmienku 270dni platenia 😒

zoja
3. nov 2010

vraj len pri PN je nutne dodrzat tie dni, pri ocr sa vraj da hned, slahne ma ked to tak nie je vrrrrrrr

gapa
3. nov 2010

@helenkasabinka
tých aspon 26týždnov sa ráta od posledného prihlásenia na DNP do dna pred nástupom na MD/PN.