Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zoja
3. nov 2010

gapa a nevies ako to je pri ocr, tiez tam treba dodrzat tu lehotu platenia ci uz hned od prihlasenia a zaplatenia, vid moje dva prispevky 19.38 a 19.40 dakujem

helenkasabinka
3. nov 2010

@gapa hej len ja som sa prihlasila so SP na platenie DNP od 15.8.2010 a vyratala som si 270 dni do porodu a vychadza mi to na 13.maja 2011 ale termin porodu mam od 5.6 2011 ......takze ak mi konci tych 270 dni 13.maja.2011 musim este vyplatit peniaze za cely maj,ze???? ak som to spravne pochopila,cize do 8.juna to musim mat vyplatene?

standa82
3. nov 2010

@helenkasabinka ...270 dní do dňa pôrodu a 26 týždňov do nástupu na MD/ PN

helenkasabinka
3. nov 2010

@standa82 dakujem pekne a teda ked tych 270 dni mi spada na 13.maja 2011 musim este zaplatit za maj do 8.juna?? teda za maj sa plati v juni.....

standa82
3. nov 2010

@helenkasabinka ..áno za 13 dní, ak od 14.pôjdeš na MD/PN

dada2007
3. nov 2010

@helenkasabinka platíš len do násupu na MD...čiže 6 alebo 8 tt pred pôrodom 😉

helenkasabinka
3. nov 2010

@dada2007 nechapem to........ale tym padom ked prestanem platit DNP v den nastupu na MD tak nebudem splnat tych 270 do porodu ☹ ci vtedy mi to plati stat a rata sa to do toho?

helenkasabinka
3. nov 2010

@dada2007
@standa82 ja mam termin porodu 5.6.2011 a to DNP my tych 270 konci 13.maja 2011 ......

standa82
3. nov 2010

@helenkasabinka ...tak potom musíš platiť až do nástupu na MD

helenkasabinka
3. nov 2010

@standa82 a ked nastupim na MD mi to kto bude platit? lebo tym padom nebude vyplatenych tych 270 dni ☹

dada2007
3. nov 2010

@helenkasabinka aha...tak až do pôrodu...a materská ti bude vypočítaná a zaslaná až po donesení rodného listu dieťaťa 😉

standa82
3. nov 2010

@helenkasabinka ...prepáč, ja už driemem, nečítam poriadne. Ty musíš platiť až kým nesplníš 270 dní aby si mala nárok na materskú z DNP

helenkasabinka
3. nov 2010

@dada2007 aha ved to mi nejak nepasovalo 😅 😅 takze musim platit az do porodu aby som si vyplatila tych 270 dni 😉

helenkasabinka
3. nov 2010

@standa82 aha dakujem lebo som v tom uz mala chaoz 😅 😀 😀 😀 ale uz chapem,ja tych 270 dni splnim 13maja a TP mam 5.6 tak snad to stihnem......

este otazka:

ked mi konci platenie tych 270 dni 13.maja,tak mozem za maj vyplatit uz napriklas 30.maja? aby som to mala do toho 8.juna maj vyplateny? 😕 😕 😕

smarti
3. nov 2010

Môže mi prísť kontrola zo sociálnej poisťovne, keď si platím DNP a budem na OČR s dcérou? Alebo kontrolujú len tých, ktorí sú PN?

standa82
3. nov 2010

@helenkasabinka ...môžeš.

helenkasabinka
3. nov 2010

@standa82 dakujem za radu 😉 😉

gapa
3. nov 2010

@zoja
očr je platená len 10dní, aj keby ti trvala dlhšie. Za november treba zaplatiť do 8.12., ale môžeš zaplatiť aj v novembri, len je dobré dať do špecifického symbolu číslo mesiaca, za ktorý platiš, t.j. 102010, aby bolo jasné, že neplatíš za predchádzajúci mesiac, lebo s tým býva problém niekedy.

nárok na ošetrovné máš hned, ak očr vznikne v r.2010, od nového roku budú v tom zmeny.

babababkova
4. nov 2010

standa82 Poradte mi prosím. Takže ak si zacnem platit DNP teraz od 5.11. a platí sa do 8 -dna nasledujuceho mesiaca- teda do 8.12? Chcem zacat hned platit z max. VZ od 5.11 a snazit sa zacneme koncom decembra. Takto by som mala splnit tych 270 dní a aj 26 týzdnov (kedze nebudem menit výsku VZ pocas DNP, stale budem platit z max. VZ). Mozem to takto spravit a budem mat max. matersku?

tinav
4. nov 2010

standa 82 Od 1.2.2010 si platím DNP z VZ 950 EUR, od 1.9.2010 som si zvýšila VZ na maximum. Som nezamestnaná a od 1.11.2010 nastupujem na PN - mam rizikové tehotenstvo. Ako si mam vypočítať výšku nemocenskej a neskor aj materskej dávky. Nástup na materskú mam v polovici februára 2011. Ďakujem

zoja
4. nov 2010

@gapa velmi pekne ti dakujem, nieco podobne mi hovorila aj pani na okienku, lenze potom zacala koktat tak som mala v tom chaos, uz som zacinala mat na seba nervy, ze som sa na to zbytocne dala 😅 lebo mi ide hlavne o to, ze v decembri ide maly na operaciu ☹ , tak som to chcela vyuzit

standa82
4. nov 2010

@babababkova ...áno, platí sa do 8.dňa nasl.mesiaca. Presne tak. Správne si to pochopila 🙂
@tinav ...nárok na pn z max. DNP mať nebudeš, lebo do nástupu na PN nespĺňaš dobu platenia 26 týždňov z max.VZ.
Materskú ti budú počítať z max.VZ, čiže ju budeš mať cca 600 eur/mes.

gapa
4. nov 2010

@zoja
ošetrovné bude rátané z minima, to predpokladám vieš. Netreba platiť za obdobie, kedy poberáš ošetrovné (prvých 10dní očr), tj. ak by bolodieťa po operácii doma napr. 30dní, tak platia len prvých 10dní. A vraj počas pobytu dieťaťa v nemocnici (aj ked si tam s ním) očr lekári nemôžu vystavovať, tak asi ti ju lekárka vystaví až ked príde domov z nemocnice. No nemám s tým konkrétnu skúsenosť len som čítala taký prípad mamičky s onkologicky chorým dieťaťom ale kolko malo rokov neviem.

juana2
4. nov 2010

@droby takze uz by som mala dostat PN 580e automaticky plus po porode tu matersku 6mes.580e? dakujem 🙂

juana2
4. nov 2010

Ozaj baby tak,ze po porode si uz nemusim dalej platit do soc.pois?

tara
4. nov 2010

ahoj gapa, poprosim ta o radu 😵 platim si DNP od 01.04.2009, takze splnam podmienku poberania davky z DNP. ide mi o to, ze od 13.08.2010 do 20.10.2010 som ostala doma na PN kedze som tehotna - poberala som PN aj z DNP. no a hned po skonceni PN som nastupila na matersku. Potrebujem vediet, ci uz nemusim platit poistne a ci automaticky budem mat aj max. matersku. Viem, ze pocas poberania davky sa platit nemusi, ale myli ma to, ze hned po PN som nastupila na matersku, tak ci aj v tomto pripade, ked som suvisle neprerusila poberanie, nemusim platit. a kedy je teda vhodne zacat znova platit? po skonceni materskej? vdaka za radu, hadam som to moc nedoplietla.

standa82
4. nov 2010

@tara ...nie, počas poberania PN alebo MD sa do DNP neplatí. Dni ti bežia. Znovu začni platiť až po skončení MD pri nástupe na RD.

tara
4. nov 2010

dakujem standa na odpoved. mylilo ma to, ze kedze som ostala suvisle PN a hned nastup na MD, tak ze ci by potom nerobili s vyplacanim nejake problemy. vdaka 😉

zoja
4. nov 2010

@gapa z minima?? a z akeho ja som si dala ten najvyssi vymeriavaci zaklad , mesacne platim 49, nieco eur

zoja
4. nov 2010

a prihlasila som sa len vcera, cize este nemam zaplatenu ani len prvu splatku