Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katey
27. sep 2012

@janka9900 maximum, nejako od novembra 2011 do maja 2012 a minimum bude od septembra 2012 do konca roka.. tak tych 18€ by bolo super

mata.g
27. sep 2012

@janka9900 zo socialky mi zostali iba kopie papierov z prihlásenia, nic ine som od socialky nedostala, takze vobec neviem kedy presne mi konci DNP. vcera som to v kalendari pocitala a vychdza to takto 25.1.12 - 30.10.12 ale neviem ci pocitam spravne.......

moon1979
27. sep 2012

@mata.g
nie náhodou 20.10.2012? skús ešte raz prepočítať ...

lenkaga
27. sep 2012

@janka9900 ahoj, potrebovala by som poradit v jednej veci, v ktorej nemam jasno. Som DNP podla stareho do 15.10., momentalne som tehu, na PN a na matersku by som mala nastupit v marci 2013. Aby mi vysla materska z DNP, chcem, aby mi dalej trvalo DNP z noveho balika.
Moja otazka: Do 15.10. sa prihlasim na novy balik na vsetky tri pripoistenia (nemocenske, dochodkove, v nezamestnanosti), alebo uz len na zvysne dve (dochodkove, v nezamestnanosti.)???
Samozrejme sa chcem prihlasit z maxima.
Dakujem.

wifina
27. sep 2012

ked som SZCO alebo živnostník, neplatím z minima (resp. asi budúsi rok budem platiť z minima, ale teraz ešte nie, v prípade, že by som ostala tehotná, oplatí sa pripoistiť na dobrovoľné, alebo to nemá význam vzhľadom na to, že si musí človek platiť to dobrovoľné nielen na nemocenské ale všetko...neviete niektorá? diiiik, veľké diiik

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 no ved praaave a neviem kde robim chybu. Nasla som jeden priklad v clanku na oistenie zalozene 26.1.12 - 21.10.12

moon1979
27. sep 2012

@wifina to si musíš už sama prepočítať, či sa ti to finančne oplatí alebo nie ... ak chceš čerpať materskú aj z DNP musí ti poistenie trvať minimálne 270 dní ... platba z minima je mesačne 120 EUR, vypočítaj si, či sa ti to oplatí ... materská sa vypočíta z VZ z akých si si platila z toho 65%

moon1979
27. sep 2012

@mata.g
ved si otvor kalendár a počítaj 🙂
ja som si tiež uzavrela vten istý deň a mne to vychádza nech rátam ako rátam 20.10. 🙂

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 no huraaa, v kalendari som sa pomylila o 10. Mas pravdu je to tak do 20.10. A uz si tehotna? 😉

moon1979
27. sep 2012

@mata.g
ano 🙂

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 super no ja zatial nie :(

moon1979
27. sep 2012

@mata.g
tak vela stastia nech sa rychlo zadari 🙂

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 prosim ta a tebe prisiel uz nejaky papier zo socialky kde je stanovene do kedy DNP trvá? mne nic take neposlali...

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 moj manzel chodi na tyzdnovky takze je vacsinu casu prec, asi to bude aj tyyyyym ☹

moon1979
27. sep 2012

@mata.g
z toho si nič nerob, posielajú ako sa im páči, doteraz mi neposlali výmer na PNku, ktorú som čerpala pred 2,5 rokom ... takisto ani výmer na MD mi neposlali, až keď som tam volala ... ale tentokrát mi poslali vyrozumenie, že DNP mi zaniká vtedy a vtedy ...

dokonca mi neposlali ani variabilny symbol na ktorý mám posielať platby, musela som si ísť osobne do SP a tam mi ho napísala na zdrap papiera ...

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 ty brdo, velmi "vysoka" uroven. Ja som si DNP vybavovala uplne narychlo, nic som o tom nevedela a "slecna" za okienkom vedela tusim este menej ako JA! Takze ziadne vyscetlenie. Pisala som uz nikeolko mailov mojej kontaktnej pracovnicke a ziadna odpoved.... neviem naco tie maily su.... NAJLEPSIE je to s tym VS, ale v televiznych spravach som v tom case zachytila ten VS 0088

wifina
27. sep 2012

@moon1979 dik, tak to skúsim vyrátať, aj na dobrovľné musím byť 270 dní poistená v dobrovoľnom? Myslela som si, že to platí iba pre normálnu materskú. To znamená, že sa mi už neoplatí pripoistiť sa, keď budem mať pozitívny tehu test? Trošku v tom mám chaos, mala som to naštudované pred 2 rokmi, nemôžeme mať ale deti (preto neplatím zbytočne DNP) a teraz som stratila prehľad. Ja som bola na DNP, potom po novele som nebola pol roka poistená vôbec, teraz som normálne zo zákona...podmienka 270 by teda mala byť splnená...

moon1979
27. sep 2012

@mata.g to je špecifický čo píšeš, variabilny je iný, ten je najdôležitejší, aby vedeli priradiť tvoje platby k tvojmu menu ... na to si daj pozor

moon1979
27. sep 2012

@wifina
ak neplanuješ využiť DNP na materskú (ako píšeš, že nemôžete mať deti) tak ti je podla môjho osobného názoru sa zbytočne ešte pripoisťovať a platiť dalšie vysoké odvody ... ale to si musíš zvážiť sama .... každopádne podmienku 270 dní musíš mať splnenú aj z DNP, aby si mohla čerpať dávky

ballroom_dance
27. sep 2012

ahojte...aj ja by som potrebovala poradiť, vôbec sa v tomto našom novom sociálnom systéme nevyznám ☹
som zamestnaná od oktobra minulého roka a plánujeme druhé bábo..materské mi bude vypočítavané z výšky hrubej alebo čistej mzdy? a za koľko mesiacov priemernej mzdy dozadu?
pýtam sa preto, že ak by som mala napr. od budúceho mesiaca vyššiu výplatu či sa mi to bude vypočítavať aj z týchto najbližších mesiacov s vyššou výplatou, alebo len z minulého roka...mám v tom chaos
a ako to je s tým pripoistením na zvýšenie materskej? koľko sa platí a ako dlho pred nástupom na materskú?

dakujem za každú cennú radu

wifina
27. sep 2012

@moon1979 pôjdeme ale na IVF, tak keby sa zadarilo, ale tá podmienka 270 stačí, keď bude splnená kombináciou DNP a normálneho, nemusí byť za každé poistenie separátne, však? Nad DNP rozmýšľam iba kvôli materskej, inak sa mi to neoplatí, platím dosť vysoké odvody. Na druhej strane, asi to chce kalkulačku, či je lepšie odložiť do pančuchy alebo platiť DNP...dik aj tak

moon1979
27. sep 2012

@wifina
ved ti pisem, ze musi byt aj z DNP splnená podmienka 270 dní zvlášť a z povinného NP tiež minimálne 270 dni, inak nemáš nárok na čerpanie dávok z poistenia ...
ak zistíš, že si tehotná, tak najneskôr do 6tt sa dobrovolne poisti, neskôr sa ti to už neoplatí, lebo to nestihneš ... ak samozrejme neporodíš predčasne, to by si už nárok nesplnila vôbec, preto je dobré poistiť sa pred plánovaním, aby si nemala stres s dátumov ...

moon1979
27. sep 2012

@ballroom_dance
z hrubej ... a záleží na tom, v ktorom roku nastúpiš na MD ... ak v roku 2013 tak sa ti bude rátať z VZ z roku 2012 ...

wifina
27. sep 2012
ballroom_dance
27. sep 2012

@moon1979 dakujem za info...a rata sa z miezd za predchadzajucich 12 mes. ci za menej? lebo ako som pisala - ak by som mala od oktobra vyssiu mzdu a na matersku by som sla v roku 2013 tak by sa mi to "spriemerovalo" za cely rok 2012? spravne to chapem?
a ako je to s tym priplacanim DNP? treba to stihnut do konca roka aby som mala podmienky toho stareho systemu a nie noveho?
diky pekne

moon1979
27. sep 2012

@ballroom_dance
cely rok sa berie do uvahy ...
no celkom nerozumiem co sa pytas, ale ak si sa chcela opytat na DNP podla stareho zakona, tak to uz nestihas 🙂 podla stareho zakona sa dalo pripoistit do 31.1.2012 ... teraz sa môžeš pripoistiť už len z celého balíka čo z minima robí mesačnú platbu 120 EUR ...

helloukitty
27. sep 2012

@janka9900 tak to sa mi nepaci ]-ano,som zamestana,( cize ak porodim neskor ,mam smolu? 😠 😠 myslis,ze by pomohlo,keby mi doktor o par dni posunul termin?ci to uz bude aj tak jedno?normalne ,ze diskriminacia pracujucich ☹

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
ak si pracujúca a práve ti plynie ochranná lehota z DNP, tak den - dva pred nástupom na MD zo zamestnania sa prihlás na celý balík poistenia ... ak pôjdeš na materskú z aktívneho balíka neprídeš o materskú z DNP, kedže budeš nastupovať na MD z aktívneho balíka ... nárok na MD z DNP ti vznikne len z minima ... plus samozrejme MD z práce

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
a ešte jedna vec, ak si zamestnaná, bolo zbytočné platiť DNP z maxima kvôli materskej, využiť si to mohla len na PN, ale na matersku to bolo zbytocne, lebo zo zamestnania ti zamestnavatel potvrdi novy VZ, takze kvôli materskej si mala platit DNP len z rozdielu VZ ...
takze este raz, ak si teraz napr. na RD a nastupujes na novu MD z ochrannej lehoty z DNP tak by si si mala uzatvorit pred nastupom na MD nove poistenie z balika, aby si neprisla o MD z DNP ...
alebo mas druhu moznost a to spoliehat sa na to, ze porodis skôr ako mas termin porodu ... vtedy sa poistovat nemusis, no potom je to uz len cista loteria ...

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 ano ano, mne to vsetko poslali v maily, takze ja mam vsetky informacie