Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

denanoc
1. júl 2013

to stare som skoncila a zalozila som nove cely balik, cize namam narok ani na pn ani na mx matersku, pane boze , a keby som zaplatila odvody ?

denanoc
1. júl 2013

a keby som dala vypoved

zalka
1. júl 2013

@denanoc no na PN aj na MD nárok máš ... ale len z minima ... lebo si v 10 týždni .. takže aj keby si sa dnes prihlásila na DNP z maxima ... a šla na PN .. tak nesplníš podmienku 26t poistenia ( to vie splniť babenka kt. sa prihlási v 6-8 týždni tehu ) ... .. ale kedže pracuješ ... tak vieš sa prihlásiť na DNP z minima ... a žiadať o PN z DNP a o PN zo zamestnania a to isté .. aj MD ... aj z DNP aj zo zamestnania ...

denanoc
1. júl 2013

tak mi prosim ta porad co by bolo najlepsie aby som spravila zo srdca ti dakujem

zalka
1. júl 2013

@denanoc akú máš mzdu v zamestnaní hrubú mzdu ?

denanoc
1. júl 2013

no prave je ten problem ze ja niesom zamestnana na hlavny pracovny pomer ale na DIC cize by som si mala platit odvody ale az po roku kedze, jeden rok sa dovody neplatia, vobec v tom neviem chodit

zalka
1. júl 2013

@denanoc jaj máš živnosť? tak to je iné .. potom si v ochrannej lehote .. a ak nevznikne žiadne iné poistenie tak MD budeš mať rátanú z VZ za rok 2012 .. ak nastúpiš na MD v roku 2013
ak nastúpiš na MD v roku 2014 tak bude tvoja MD rátaná z VZ za rok 2013 .. a tu si n ič neplatila takže MD bude minimálna ..
PN detto môžeš ísť na PN z ochrannej lehoty z DNP ... bude vyrátaná z VZ roku 2012 čiže z maxima .. ak si tam maximum platila ... pozor však na 52 t. lehotu PN ... si bola na PN viac ako 7 mesiacov takže ti ostáva 4,5 mesiaca platenej PN ...

denanoc
1. júl 2013

o.k. tak to mi padol kamen zo srdca, takze mozem zajtra ist k lekarovi aby mi vypisal PN, a ma to vypisat 2x ? zo srdca ti dakujem, prosim ta napis mi svoj mail, ozves sa ti sukromne, chcem sa ti odvdacit.

zalka
1. júl 2013

@denanoc nie vypíše len raz Z DNP .. lebo len toto poistenie si mala ... a musíš dať spolu s PN na SP aj potvrdenie od lekára, že v čase skončenia DNP si bola tehu.

denanoc
1. júl 2013

dakujem, takze nech ani nazov firmy kde pracujem nepise, este raz dakujem zo srdca

zalka
1. júl 2013

@denanoc nie na PN napíše DPO ...
a ty nepracuješ nie si zamestnanec ... si podnikateľ ...

majakav
1. júl 2013

Ahoj zalka,dakujem za radu. Nebude problem,ze 7.8. mam ukonceny pracovny pomer,ktory som mala na dobu urcitu?Kto mi bude vypisovat MD? Sorry no som z toho dnes na nervy,kedze pre neznalost som prisla nielen o 216€ ale pred PN mi v v banke stacilo zmenit balik,ktory by obsahoval pripoistenie a dostavala by som 156€. Kedze som uz na PN,tak je neskoro.
Ked teda pojdem den pred nastupom do SP obnovit ten zakladny balik poistenia a na dalsi den s papiermi na MD,ako a z coho budu ratať prachy?Tych 65% mi je jasne, no z coho a koľko dostanem ca z DNP?

zalka
1. júl 2013

@majakav kedy to ti končí PP? 7.8.? a nástup na MD máš kedy? 1.7.? či ako teraz som mimo ... napíš dátumy presne ... už si nastúpila na MD?

majakav
1. júl 2013

@zalka
PP mi konci 7.8,termin porodu mam 10.10,takze ked odratam 6tyzdov,tak nastup na MD je ca 29.8.

zalka
1. júl 2013

@majakav fúha kočka ... tak to na tvojom mieste zruším PN ... vyčerpám pár dní dovolenky ... a prihlásim sa na DNP a idem na dalšiu PN zo zamestnania aj z DNP ...
lebo ak ti vznikne DNP po 7.8. tak si zrušíš OL zo zamestnania a dostaneš len MD z DNP
ak ti vznikne DNP napr. 7.8. tak budeš musieť platiť do 29.8. ... aby si mala nárok na MD zo zamestnania aj na MD z DNP ...
najneskôr v den skončenia PP ti musí vzniknúť DNP ... ak DNP založíš neskôr tak MD zo zamestnania nedostaneš.

majakav
1. júl 2013

@zalka fuha,hlavne ze mi nasa personalistka,hovorila,ze peniaze budem dostavat na MD normalne 8 mesiacov 65%.Co je OL zo zamestnania? Ulahcilo by to keby mi predlzili zmluvu do 30.8?

zalka
1. júl 2013

@majakav hej ulahčilo by ti to život ak by si mala zmluvu do 31.8. ...
áno MD budeš dostávať ... ved ja som nič iné nepísala ... len je rozdiel či dostaneš MD
1) 65% zo zamestnania
2) 65% zo zamestnania + 65% z DNP
3) 65% z DNP ...

OL - ochranná lehota ... a platí pre tehotné ktorým skončí PP, ked sú tehotné ... tj. majú 8 mesiacov na nástup na MD .. po skončení PP alebo poistenia DNP

majakav
1. júl 2013

@zalka takze ak som spravne pochopila:
1. Bud zabudnem na DNP.(O kolko € by som prisla?)
2.Alebo zrusim rizikove idem na dovolenku,prihlasim sa cez nu na DNP a po skonceni dovolenky pojdem znova na PN zo zamestania a z DNP.
3. 65% z DNP(co by bolo asi malo)

No neviem co povie na to lekar.

lydka8855
1. júl 2013

@zalka ahoj Zalka, prosim ta papier na matersku musim mat tiez vypisany 2x, ked ma byt z dnp a aj z povinneho szco co mi vzniklo od 1.7.? Dakujem za odpoved.

zalka
2. júl 2013

@majakav no MD z DNP z minima je 255 eur ... o to by si prišla ...
2) no den pred nástupom na PN sa stačí počas tej dovolenky nah lásiť na DNP ... ale pozor musí to byť pred skončením PP ...

@lydka8855 daj si vypísať 2x papier .. pre istotu ... už si nepamätám ako si na tom ty ... a DNP máš aktívne? alebo si mala ochrannú lehotu z DNP .. bo vzniknutím poistenia szčo .. ti OL skončila ...

majakav
2. júl 2013

@zalka teraz som bola v práci a dali mi návrh, no neviem, či nestratím ochrannu lehotu. Kebyže so mnou predlžia zmluvu na ďalšie dva roky ( doba určita, zastupovanie kolegyni) ako doteraz), no ja sama by som dala potom výpoveď dohodou.
Výpoveď už chcú mať tento mesiac koncom na stole, aby mali istotu, že tu výpoveď by som v auguste dala. Na
MD nastúpim napr. 30.8, tak v ten den by som podala výpoveď, alebo 31.8. bolo by to možné?
Je právoplatné dať výpoveď z moje strany dohodou, keď budem na MD.

Keď sa to podarí, tak ti vďačím za veľa... nemôžem uveriť, že niekto tak dokáže super pomáhať ľudom 🙂

zalka
2. júl 2013

@majakav nestratíš ... ty môžeš požiadať o skončenie PP dohodou k danému dátumu ... o OL neprídeš ... takže ak máš nástup na MD 30.8. tak môžeš požiadať o skončenie PP 31.8.2013 a zamestnávateľ Ti dá súhlasné stanovisko ... teda že súhlasí s tvojím skončením PP .

majakav
2. júl 2013

@zalka
super, tak to aj spravim a zavolám do prace, aby mi predľžili zmluvu a ja napíšem výpoveď.
Teraz by ma mohol doktor vypísať aj 8 týždňov pred pôrodom na MD, nielen 6 týždňov.
Bolo by to lepšie, lebo takto je to dlho byť doma a dodržiavať vychádzky. 🙂

zalka
2. júl 2013

@majakav no áno počas PP , a aktívneho DNP môže ťa vypísať na MD aj 8 t pred pôrodom ...
na UP sa hlásiť nepôjdeš ... a ked pomenia zákony tak prídeš o podporu v nezamestnanosti ... lebo mng. nebude môcť pracovať od januára a poberať RP na dieťa ... aby si ty mohla byť na UP pol roka a vyčerpať si podporu ak máš odrobené 2 roky ... :( ani tak ani tak ...

majakav
2. júl 2013

@zalka teraz som zasa nepochopila. Ja chcem byt doma tri roky, čiže 8 mesiacov MD a potom rodičovsky príspevok tých cca 197 €. Či na ten nebudem mať nárok, že budem nezamestnaná po materskej? Odrobené vo firme mám 2 roky.

zitaje
2. júl 2013

@majakav rodicak nijako nesuvisi s materskou, rodicak by si dostala aj keby si nemala narok na matersku, cize tych 190 ci kolko eur mesacne mas istych do 3 r. dietata

zalka
2. júl 2013

@majakav rodičovský dostaneš v pohode ... akurát mi ide o to, že ked o tri roky budeš doma ... skončí ti RP ... tak nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti ...
nárok na podporu by si mala len v tom prípade, že do 30.8.2014 by si sa zaevidovala na UP ( ak PP skončí 31.8.2013) ... čo sa nezaeviduješ lebo budeš na RP .

hemetre
2. júl 2013

http://www.topky.sk/cl/7/1354371/Dalsie-skrty-v... Tak som zvedava čo za chobotinu to zase urobia:(

majakav
2. júl 2013

@zalka aha, tak chapem, no tri roky je ďaleko, budem musieť si hľadať inú prácu, alebo ma zoberú späť. Zatiaľ neriešim.

lubkasungirl
2. júl 2013

@hemetre nemam slov,akoze vratime sa znova o skok dozadu...