Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

henky
3. máj 2012

opravujem sa,....sorry.....odhl-a prihlasila som sa 19.1.2012...platim nejakych 50 eur..nie balik..sorry-za dezinformaciu

cristi
3. máj 2012

@gapa ahoj 🙂 Tiez sa chcem spytat na par otazok,ktore su pre mna dolezite..od 30.1.2012 si platim DNP..270dni nastane 25.10.2012... teraz som v 5tt a termin porodu je az v januari...v sucastnosti som na RD,ktora mi konci 21.10.2012 ,vtedy dosiahne moj syn 3 rocky..a mala by som nastupit do predchadzajuceho zamestanania, v ktorom pracujem uz 9rokov ...na matersku by som mala nastupit cca 19.11.2012 t.j 34tt...a tu su tie otazka...medzi dobou ukoncenia RD a nastupom na matersku su 4tyzdne...dalo by sa toto obdobie preklenut vypisanim sa na PN? Lebo do prace uz nechcem vzhladom na moj stav nastupit...aj to len na jeden mesiac...
Ak ano,z coho mi bude vyratana PN?Viem,ze prvych 10dni plati zamestnavatel a potom SP..Budem ,mat narok aj na vyplatenie PN zo DNP, ak podmienku splnim az o 4dni od nastupu na PN? Alebo si mozem PN zo DNP narokovat az po 25.10.?Mam si pri vypisovani PN u lekara vypytat aj druhe tlacivo pre SP? Inak mam este nejake dni dovolenky z materskej za rok 2010,ktora mi trvala do 15.3.2010,ktoru som nevycerpala,ani mi nebola preplatena...mozem si ich preniest do dalsieho obdobia nastupu do prace,ak mam v plane znova zostat s druhym dietatom 3roky?Dakujem za odpoved 🙂

gapa
3. máj 2012

@henky
ak sa nezmení zákon a v čase ukončenia 270dní dnp budeš tehotná, tak nárok na materské ti vznikne, ak ti po ukončení dnp nevznikne nové nem.poistnie (ani dobrovolné, ani zamestnanca ani povinne poistenej szčo a ani žiadne prerušenie poistenia v zamestnaní!!! či ako szčo!!!)

inak podla okolností, je potrebné sa prihlásiť aj na dôch.+poistenie v nezam. najneskôr v 270ty den trvania dnp, aby bolo dnp nepretržité. Ale to podla okolností konkrétnych.

gapa
3. máj 2012

@cristi
na tvojom mieste si čerpám dovolenku a na pn idem až po dovršení 270dní, aby bol nárok aj z dnp. PN zo všetkch nem.poistení musia začínať rovnakým dátumom. Treba 2x pn. TJ. môžeš prerušiť čerpanie dovolenky pnkou a zvyšok čerpť po ukončenní md,RD dalšej.
nemocneské aj náhrada sa bude rátaz z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu. teda tvoja HM deleno 30 x 25% alebo x55% od 4tého dna.

cristi
3. máj 2012

@gapa
@gapa takze ak dobre rozumiem ,cerpanie dovolenky sa nepovazuje za nove nemocenske poistenie?Iba v tych pripadoch sa obnovuje poistenie,ako si odpisala henke?

gapa
3. máj 2012

@cristi
tebe vznikne nem.poistneie 22.10.2012 a zanikne dnp až 25.10.2012 a to je podstatné, že ti Rd nekončí po ukončení dnp. Je podstatné aby po ukončení dnp si už nemala žiadne prerušenie NP zamestnanca (žiadnu očr dlhšiu ako 10dní, žiadne neplatené volno)

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cristi
3. máj 2012

@gapa tak prve co urobim ,pojdem este pred ukoncenm RD za zamestnavatelom a budem ziadat o cerpanie dovolenky ,ktora mi zostala materskej...., a az potom pojdem na PN az do nastupu na matersku...tak?

gapa
3. máj 2012

@cristi
podla zákona by si mala aspon mesiac pred ukončením Rd požiadať o ukončenie Rd (ak si už nepožiadala, no je istejšie asi napísať aj tak) a môžeš hned nažiadať o čerpanie dovolenky po nástupe. A ako býva bežné si dať schváliť čerpanie podla postupov vo firme. Či vyčerpeš celú alebo len jej časť, je na tebe.

dany85
3. máj 2012

@gapa ahoj, vyčítala som tu informáciu že ak som DNP a na materskú ma vypíšu 6 týždňov pred termínom a ja dovtedy neporodím tak mi nárok zaniká... myslíš že to tak je? mne sa to zdá nepravdepodobné.. 😒 vďaka za názor 🙂

gapa
3. máj 2012

@evamarek77
chceš obetovať skončenie pp kvôli podpore? Prepísať RP na muža môžeš a od mesiaca, ktorý nasleduje po ukončední poberania RP môžeš sa evidovať na up a hladať prácu. Očr dieťaťa a starostlivosť on však nemôže byť prekážkov nedodržiavania povinností voči UP, teda dostaviť sa na termín ... a musíš preukazovať hladanie si práce potvrdenkami. Ako ukončíš pp v práci, nie je podstatné pre zaevidovanie.
Ak máš dovolenku, tak by som si vyčerpala pár dní a zvyšok nechala preplatiť. ako je to s tvojim dobrov.poistením od 1.2. 2012 velmi nechápem, či si sa prihlásila na balík poistení alebo ti zaniklo 31.1.2012, ale to nie je až tak podstatné, ak budeš čerpať dovolenku, aj ked pre výpočet je to podstatné samozrejme.

POčas čerpania dovolenky sa treba odhlásiť z dôch.poistenia štátom a najnenskôr den po ukončení pp zase sa prihlásiť.

gapa
3. máj 2012

@dany85
bez údajov sa nedá. To je len prípad mamičiek, čo čerpali RD v zamestnaní v čase, ked im skončilo dnp a uplatnujú si nárok na mateské v ochrannej lehote z dnp. Nárok uznajú len ak porodí do termínu (teda nie v termíne ani po). Je to využitie nepresnosti zákona, lebo inak by im nárok nevznikol vôbec z dnp. Takže tým, čo porodia do termínu predsalen vznikne nárok vdaka § 50 Zákon o soc.poistení.
Netýka sa to všetkých mamičiek.

datanka
3. máj 2012

@dany85 ako ak budes prenasat,myslis?uz budes cerpat matersku,takze to nema logiku.nie je to tak 😉

cristi
3. máj 2012

@gapa velmi pekne ti dakujem za tvoje rady i cas 🙂 mam v tom uz jasnejsie...pekny dnik ti prajem 😉

dany85
3. máj 2012

@datanka však? myslím si že je to hlúposť

dany85
3. máj 2012

@gapa ďakujem, už som začala chytať paniku 🙂

cristi
3. máj 2012

@gapa jaj a este jednu dilemu mam,cisto teoreticky...ake vyhliadky mam ohladom vyplacanie materskej z DNP a SP, ak dostanem pocas RD vypoved z prace..

leleh
3. máj 2012

Ahojte, chcem sa spytat, tie ktore poberate matersku z DNP, ktory den v mesiaci vam to chodi na ucet? Minuly mesiac 13.4. mi este prisla PNka z dnp ale neviem ze ci aj materska chodi v tento den a ci mi uz normalne dojde tento mesiac alebo ako to maju? Na materskej som od 6.4. Rozhodnutie o priznani uz mam doma ale aj tak som z toho jelen.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valerika02
3. máj 2012

@zalka
Dakujem za odpoved

gapa
3. máj 2012

@cristi firma končí??? lebo výpoved nemôžeš len tak dostať počas Rd.
ale ak by skončil pp počas čerpania Rd /prerušenia=netrvania nem.poistenia),t ak nárok na materské zo zamestnania by nevznikol, lebo by neplynula ochr lehota. Dalo by sa to obísť tým, že ukončíš Rd skôr a budeš čerpať dovolenku tesne pred ukončením prac.pomeru, aspon 1den. Ak budeš tehotná, tak ti bude plynúť OL, ak ti nevznikne nové np

cristi
3. máj 2012

@gapa firma zatial nekonci ,aspon o tom neviem,ale dobre vediet ,ako si poradit aj v takejto situacii a neprist o peniaze...este raz ti dakujem 🙂

lucianak
3. máj 2012

@cristi Čo to tu nevidím? 🙂 Super, tak aj vám sa zadarilo... Gratulujem
Idem sa aj ja ešte poinformovať ohľadne toho nešťastného dnp

mmonika
3. máj 2012

Ahojky @gapa možes mi prosim poradit??? Dnes mi došla domov vypoved ( čo poetsilo ☹ ) , ale chcem sa spytat , mne to DNP podla stareho zakona konci 7.5.2012 a tych 270 dni poistenia mi uplynulo už vo februari .. ale moj problem ,je ze som chora, dnes som si namerala 39, boli ma hrdlo, že ledva glgam.. takže zajtra idem k lekarovi nech mi daco da, bo takto nemozem byt. 😒 .a ked budem na PN to si mam pytat 2 pnky? či stači už 1 kedze mi zamestnavatel poslal vypoved?? alebo ako mam postupovat ???
mozes poradit??? dakujem

lucianak
3. máj 2012

@gapa Ahoj, už si mi písala niečo ohľadom toho dnp... Ale ešte by ma zaujímalo, či by si mi vedela poradiť aj v tomto, alebo to radšej poriešiť s dr.
26týždňov platenia mi ubehne koncom júna. No už teraz od konca marca som na PN až do materskej. Čiže socka mi platí len z minima. Chcela som sa ťa opýtať, či nevieš, že či lekárka by mi mohla ukončiť pn k 29.6. - piatok a od 2.7. pondelok, ma vypísať na novo. Dalo by sa takto spraviť?
Lebo by som chcela čerpať PN z takej sumy, akú si platím, nie len z minima...

cristi
3. máj 2012

@lucianak ahoj 🙂 ano zadarilo sa 😵 a pytaj sa len...su tu neskutocne sikovne a v tejto problematike erudovane zienky...

gapa
3. máj 2012

@mmonika čerpáš RD??? alebo pracuješ? a aký je dôvod vo výpovedi?

gapa
3. máj 2012

@lucianak
neviem poradiť, no ak bude iná diagnoza, možno by nevadilo

mmonika
3. máj 2012

@gapa nie niesom na RD deti maju 7a10 rokov.. vypoved mi dosla podla par 60 .a nechystam sa ani na dalsiu matersku, dve deti mi bohato stacia ..

gapa
3. máj 2012

@mmonika
takže musím sa spýtať znovu. Praacuješ? a ak je tam len § 60, tak nejde o výpoved ale o dohodu o ukončení pp k určitému konkrétnemu dnu uvedenom v dohode. A potrebujú k tomu tvoj podpis. Ak to nepodpíšeš, tak ti pp nekončí. Spomínajú odstupné ...? Nebudem to z teba ťahať, ale ak nenapíšeš podrobnosti, tak neviem radiť, času málo na ťahanie info. idem pre deti.
Teda ukončenie pp neriešim (pozor ukončenie pp nie je to isté ako výpoved. PP môže skončiť aj iným spôsobom ako výpovedou od zamestnávatela (to je § 63 ods.1 písm.a alebo b Zákonníka práce), napr. tou dohodou podla § 60, uplynutím doby určitej ...)

Ale čo sa týka nároku na nemocneské, tak ako si písala 270dní máš splnených už od februára a aj 26týž (ked ti končí dnp zo zákona 7.5.2012), tj. môžeš si vyžiadať od lekára pn 2x, jednu pre zamestnanie a jedno pre dnp. Nárok na nemocenské máš. Nepredpokladám že máš nedoplatok. Pozor, aby si všetko včas zaplatila za máj 2012!