Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ursula5
13. nov 2011

@mariynka PN je len 55% a prvé 3 dni len 25% iba MD je 601%

v555
13. nov 2011

@terezka1631 tak to by ma mrdlo tiež....ja si to už platím od oktobra 2008 a momentálne som na PN a keď som bola v soc,poisťovni odovzdať PN ,tak mi pani nič nepovedala.

v555
13. nov 2011

@ursula5 oj to by bolo supeer,keby bola 601% 😉 😉 😉 😉

ursula5
13. nov 2011

@v555 to sa mi prekleplo 🙂)) ale mohlo by to byť to by stúpla riadne pôrodnosť ale hlavne u rómskych spoluobčanov 😀 😀

v555
13. nov 2011

@ursula5 veď práve,tých by sme nezastavili ani v 90 rokoch ich života 😀 😀 😀 banda jedna všivavá 😠

kavaapalma
13. nov 2011

no to mi odlahlo,ze to nezrusili,lebo ja si to platim uz vyse 3rokov...nepocitala som s tym tak dlho,ale zatial sa mi nepodarilo otehotniet a keby to zrusili tak by ma to riadne nasralo...po tak dlhej dobe a nic z toho...za cely ten cas som bola len jediny raz marod...

oliverka
13. nov 2011

@dasaa Toto je text k pôvodne navrhovanej novele, ktorá padla s pádom vlády. Ale teraz sa podľa informácií na blogu ministra Mihála pripravuje ďalšia novela, ktorá upraví DNP. Takže tento text je neaktuálny, musíme zistiť, čo majú teraz za lubom 🙂. Ale je možné (a pravdepodobné), že parlament žiadne novely neschváli, tak nebude ani dlhšia materská ani vyššia o 5 %, a tým pádom ani zmeny v DNP. Uvidíme.

emka0
13. nov 2011

Ahojte, chcem vas poprosit o jednu informaciu. Platim si DNP uz dlhšiu dobu a to z maxima, chcela by som vediet že ak zostanem tehotna a pojdem na rizikove, (čo určite pojdem lebo som bohužial 3x potratila) či budem mat PN platenu z tohto DNP čo si platim, A ked pojdem na matersku či sa mi aj ta materska bude počitat z toho. Alebo je to tak že sa to vyčerpa pri tej PN a materska sa už potom z DNP nebude ratat? Dakujem

fopardi
13. nov 2011

@emka0 ja som to takto mala marodovala som odzačiatku a hned som nastulila na matersku an mala som maximalnu mardku a tiež matersku 😉

emka0
13. nov 2011

ano? tak ti moc dakujem si ma potešila. 😉 A prosim ta este sa opytam, aj počas marodky sa plati DNP?

lin123
13. nov 2011

@emka0 ahoj, otazka: ako dlho si platis DNP? pises, ze dlhsie, ak je to uz 270 dni, tak mas narok na PN aj z DNP a aj materska sa Ti bude tak ratat.

katka9900
13. nov 2011

@emka0 pocas pn-ky sa neplati 😉

henky
13. nov 2011

zdravim....... Som akurat po materskej/..z maxima.../....pocas materskej som si dnp neplatila. Teraz som na rodicaku-.... mam narok na PN z DNP?

bubinko83
13. nov 2011

@katka9900 a ked sa neplati počas PN tak napr. ked som na PN od novembra tak v novembri už neplatima alebo sa plati mesiac dozadu?

katka9900
13. nov 2011

@bubinko83 mas uz narok na pn z dnp, hej? ak si nastupila 1.11. na pn, tak neplatis nic, ak napr. 5.11., tak zaplatis za prve styri dni do 8.12.

katka9900
13. nov 2011

@henky ano, len nezabudni zaplatit dnp za tie dni, odkedy poberas rodicak, aby si nemala nedoplatok 😉

katkaapetko
13. nov 2011

ahojte...
chcela by som info o tychto formalitkach 🙂 momentalne som nezamestnana,ale vytrvalo hladam pracu,studujem externe a rozmyslam do buducna o babatku...predtym som bola dobrovolne nezamestnana(hned po skole)teda nemam odpracovane este nic...cize ked sa zamestnam,mozem si hned zacat platit to pripoistenie aby som mala v buducnosti lepsiu matersku?kolko musim odpracovat a ako dlho platit to pripoistenie?Kolko trva vlastne materska a aky bonus je pri narodeni?viem mozno smiesne otazky ale som v tom uplne novacik...dakujem 😉

bubinko83
14. nov 2011

@katka9900 aha takže v novembri som zaplatila za oktober ak to dobre chapem? Mam narok na PN platim si DNP už štvrty rok,neboj.Len tomuto som nikdy nerozumela.
Ja som vždy robila tak že som platila aj počas PN normalne a potom si raz za rok požiadam o preplatok.

emka0
14. nov 2011

@katka9900 ked pojdem na PN tak treba povedat na socialke že si nechcem platit DNP počas PN, alebo to automaticky mam prestat platit? Dik A platim si už viac ako 270 dni.

hedka17
14. nov 2011

Ahojte chcem sa opytat momentalne som na MD uz mi pomaly konci a zaujima ma ze keby som si ju teraz ukoncila a o cca pol roka ked sa budeme snazit o druhe staci mi zacat si platit ked zistim,ze som tehu?Tych 270 dni by som mala splnat kedze aj teraz poberam najvyssiu matersku? (samozrejme ak sa to nepomeni ) A este jedna otazocka co keby som to teraz zrusilaa nahodou sla v januari na PN, vypocitaju mi alikvotnu cast aj z DNP ci kvoli tomu,ze si to zrusim uz nemam narok dakujem za odpoved 🙂

rybka08
14. nov 2011

Ahojte, viete mi poradit? V oktobri som bola so syncekom na OCR, potom som na konci oktobra zacala PN so sebou,ta trva. Dnes mi prisli na ucet peniaze, ale len za OCR..., mali tam byt uz aj 4 dni mojej PN. Mam po tom patrat, ci to presunuli do novembra? Stalo sa vam to takto?
Dakujem.

mima595
14. nov 2011

@rybka08 - to sa stava bezne, hlavne, ak zacne OCR, alebo PN na konci mesiaca a pokracuje v dalsom, tak ti to vyplatia naraz......
ako možes tam zavolat, ci eviduju tvoju PN,ale ona ti povie, že zo zakona ma 60 dni na vybavenie....

rybka08
14. nov 2011

@mima595 dakujem, ved som si aj myslela, ale v SP clovek nikdy nevie... 😀

katka9900
14. nov 2011

@emka0 nemusis im hovorit nic, jednoducho len nezaplatis 🙂

katka9900
14. nov 2011

@bubinko83 ano, dobre chapes, v novembri si zaplatila za oktober 🙂 a je to na tebe, ci si poziadas o preplatok na konci roka, alebo neplatis pocas pn, pre mna je jednoduchsie neplatit pocas pn-ky 🙂

katarina104
14. nov 2011

ahojte, ak je manžel chorý napr. má chrípku môžem si na neho čerpať OČR? ďakujem 🙂

dusterka
14. nov 2011

Ahojte, v spravach bolo,ze ak zachvalia ten zakon,tak do ucinnosti bude platit od februara 2012

bubinko83
14. nov 2011

@katka9900 dakujem ti. A možem požiadat o preplatok aj v januari za minuly rok?

lias
14. nov 2011

Dusterka, videla som a som z toho zmätená. Ja mám nastúpiť na materskú 6 marca. 270 dní platenia budem mať síce splnených - z minimálnej mzdy, ale 26 týždňov platenia vyššieho nemocenského poistenia až 5. marca. To potom dostanem len minimum? 😖

darinkazv
14. nov 2011

@dusterka v ktorých správach to bolo? 😕 však ešte vo včerajších sa vyjadrovali, že žiadne zákony do volieb už nebudú schvalovať 😠