Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
7. feb 2011

@katka888 - tebe asi nepomože ani tato finta:
po nastupe na matersku sa odhlasit a hned prihlasit na DNP z maxima.... kedze materska teraz trva 34 tyzdnov, tak lehotu 26 tyzdnov by si stihla v pohode, ale kedze ti materska konci až 4.1. nemala by si v roku 2011 ziaden VZ plaeny... teda pre rok 2012 by si mala VZ iba pravdepodobny...

ale keby si so dokazala posunut nastup na matersku tak, aby ti materska koncila napr. 29.12., tak za tie 2 dni -30.-31.12 by si si zaplatila maximum a cely rok by si mohla cerpat PN a OCR z maxima a v podstate hned od 1.1.2012 si zniziť na minimum... ale to by som ti neodporucala, lebo budes mat 2 deti a tymi OCr si to stale nahradis

a po 2. este v decembri 2011 vy si dostala cely rodicak...190E 😉

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 no.. ja by som to skusila... ono ti podla mna len pride rozhodnutie, ze nemas narok na nemocenske davky 😀 😀 😀 ale preco by si nemohla mat vyplnene tlacivo???? 😉 😉 😉 skus... za pokus nic nedas....
a rodicak je v pohode, ten poberat budes, to je v pohode... 🙂

kaktusik007
7. feb 2011

@mima595 je to zbytocne komplikovane, @katka888 staci si zvysit dnp den/dva pred nastupom na matersku a je to vsetko v poriadku, nebude mat sice maximum v roku 2012, avsak ak sa jej to spocita s tym co doteraz platila a tym, co platit nemusi, tak to bude mat uplne krasne spriemerovane 😉 a kaslat na max. VZ, niekedy je lepsie moc tety uradnicky nepokusat a radsej ist na istotu ako vsetko prekombinovat a preratat sa a ostat s dlhym nosom.... lebo aj take baby tu su... co sa osmekli pre vlastnu hlupost 😉

katka888
7. feb 2011

@mima595
teraz si platim dnp z rozdielu maxima a v praci.
a to vyuzitie ocr a pn.... klopem po dreve, my sme taki zdravucki, aj ja som cely zivot bola na PN len 2x.... zatial to necham tak a pocas materskej sa rozhodnem . ved ak by som nahodou sla na PN alebo to ocr a bude to z toho VZ co mam teraz, vzdy lepsie ako nic. 😉 kedze ja by som bola radsej, tak ako kazdy, radsej necerpatr nic a mat zdravu rodinku ako "nasilu" nieco riesit ... s Pn a ocr.... nech to radsej takym "uvazovanim" nebodaj nieco neprivolam....

mima595
7. feb 2011

@kaktusik007 - preco myslis, že komplikovane????
to skor nech si zvysi už teraz, lebo to obdobie, pocas ktoreho neplati DNP, sa nerata do VZ...
tteda jej by sa to spriemerovalo takto: 4 mesiace co si plati, tie 2 dni jej priemer nezvysia skoro vobec, iba ak minimalne 😉

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
@mima595 praveze pise, ze za to obdobie pocas materskej, ked nebudeme platit, tak aj ten VZ sa nebude ratat....

mima595
7. feb 2011

@katka888 - ja ta nechecm na nic nahovarat, ale moje dvojicky boli do 1. roku chore minimalne a potom sa to rozbehlo..... ☹
a teraz, ked mam 3 deti, tak kym sa jedno z toho dostane, tak druhe ochorie, a hlavne v zime....
myslim, že DNP malokto cerpe na PN, ale na OCR to urcite vyuzijes

katka888
7. feb 2011

@mima595
@kaktusik007
baby , velke diky za rady.... ved ja budem rada uz za zlepsenie materskej. a zvysok uvidim, necham si dnp tak ci tak aj pocas materskej a uvidime.... 🙂

mima595
7. feb 2011

@katka888 -ale azdopadne porozmyslaj nad tym skorsim nastupom na matersku... tam ti staci posun o 5 dni a ziskas 190E 😉

katka888
7. feb 2011

@mima595
ano, samozrejme, ze nevieme dopredu , len nech su deti radsej zdrave, nez spekulovat dopredu o vyuzivani ocr, nie? preto si aj chcem nechat dnp, ze ak by nahodou , ked uz budu dve a uvidime aky bude maly.... len dufajme, ze zdravucky

katka888
7. feb 2011

@mima595
hej, aj nad tym som trosku rozmyslala, s tym rodicakom za december.

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 aha.. vidis, to su suvislosti, ktore mi ako tehu uz proste nedojdu... jasne, ma to logiku a mas pravdu v tom...
@mima595 .. takze... kati, zmen si to co najskor.... alebo chod tak ako ti mima napisala 😀 😀 😀

@katka888 este mas moznost --- aby ti materska koncila tento rok, spravit ofajc -- nastupit na pn skor ako 6 tyzdnov pred planovanym porodom, skus tych 8 - to by potom len tak tak ale fakt mohlo vyjst 😉

katka888
7. feb 2011

ked ja sa niekedy tak hanbim ako spekulujem.... ale ked sa to tak vezme, aj tak najviac spekuluju farebni obcania... trosku sice inac, ustnym podanim ako ako nejake povesti si posuvaju na co maju narok.... ale ak sa da.... ved sa clovek za zivot aj naplati a narobi na ten stat, nie?

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
hej, to by som si potom kukla, kedy mam zaciatok materskej, aby mi nevysiel zase na prveho v mesiaci a pridem o rodicak 256 eur 😀

kaktusik007
7. feb 2011

@katka888 aj ja som mala vycitky svedomia ked som davala ziadost o prispevok rodicovi.... takze presne viem ako sa citis 😀 😀 😀 😀

mima595
7. feb 2011

@kaktusik007, katka - len pozor, keby si nastupila tych 8 t pred porodom, aby si mala splnenu podmienku 270 dni!!!
to bude kedy???

mima595
7. feb 2011

@katka888 - mas cas, vsetko si naplanuj, prerataj... toto nie su spekulacie, aj tak sa datum porodu vacsinou urcuje podla terminu menstr.--- keby sme boli take prefikane, tak už termin menstr. nahlasime tak, aby nam vysli este rodicaky 😀 😀

katka888
7. feb 2011

@mima595
cca 25.4. a termin mam 23.6

kaktusik007
7. feb 2011

@mima595 😀 😀 😀

inak, tych 270 dni sa rata ku dnu porodu, nie??? ale je pravda, ze potom nemoze nastupit skor, ale len tych 6tyzdnov pred terminom... no... potom ostava ukecat lekara 😉
proste - @katka888 mas cas, vsetko pekne si prerataj, mne sa hodne osvedcil excel... je to tam jasne prehladne 🙂

katka888
7. feb 2011

@kaktusik007
jeeeee, a zo mna sa mm rehoce ked nieco riesime, ze "hod to do excelu", lebo ja tam mam vsetko ....
utahuje si zo mna od svadby, kedy som mala v exceli kalkulacie nakladov prepajane cez vsetky harky 😀

ja len rozmyslam, ci ma doktor vypise na pn, ked som na rodicaku, cize nepracujem

mima595
7. feb 2011

@katka888 - podla mna ak by si nastupila na matersku 6.5., koniec materskej by bol 29.12.- pekne sme to vymysleli, este keby to tak schvalila gapa 🙂 😉

katka888
7. feb 2011

@mima595
ano, ste sikulky 🙂

ginepra
8. feb 2011

Ahojte, múdre hlávky 🙂
Prosímo radu v mojej troška komplikovanej situácii. Veľmi by ste mi pomohli, ak by ste si našli na môj "prípad" kúsok času...
Ahoj, Katka,
Som na RD, a PP z ktorého som uvoľnená na tú RD, mi stále trvá. Od 10. januára 2011 som nastúpila do ďalšieho zamestnania na 1/2 úväzok, ale len do konca júna 2011. Nový zamestnávateľ mi platí minim. NP, inak som si DNP neplatila. Okolo toho 8. až 10. 1. som otehotnela. Potom 21. 1. som sa prihlásila na DNP z rozdielu VZ (max VZ mínus VZ v novej práci). Ak by som stihla náhodou podmienku 270 dní platenia NP do pôrodu (začiatkom októbra), myslím tým platenie NP od toho 10. 1., pretože 270 dní DNP určite nestihnem, z akého VZ sa mi bude rátať materská?
V soc.poist. mi povedali, že ak by som bola len na RD, tak by som mala mať nárok na MP z pravdepodobného VZ, ktorý by mi napísali z 1. zamestnania (kde mám zmluvu na neurčito).
Tak teraz neviem, či sa mi bude rátať aj to DNP, ak by som mala NP od toho 10. do pôrodu tých 270 dní? Nebude vadiť, že najskôr od 10. 1. bolo platené z práce minimum, od 21. 1. doplácané DNP do maxima a potom po júni už len to DNP?To mám o MP požiadať až po pôrode - čakať, či sa to stihne? Bude sa mi prirátavať aj ten pravdepodobný VZ? Oplatí sa mi DNP - 36 eur mesačne - platiť? Asi som to napísala dosť krkolomne... 😕 Ďakujem veľmi pekne za váš čas a nápady 😉

kaktusik007
8. feb 2011

@ginepra no... moj skromny nazor, ak mas dva zamestnanecke pomery, malo by sa ti ratat z kazdeho pracovneho pomeru narok zvlast.... a potom subeh.... ale presne sa opriet o paragrafy v tomto neviem, takze radsej som tisko.... 🙂

mima01
8. feb 2011

Ahojte baby. Ak by ste mi vedeli niekto poradit, tak by som bola velmi rada...ja som totizto taky jeden veeeelky talent co sa tyka takychto veci 😀
Od augusta 2010 si platim DNP (270 dni budem mat splnenych v aprili) a to minimum, co je tych 14 eur. Vypocitala mi to mzdarka, ze mi to staci. Babetko zatial necakame, ale platim si to skor aj z toho dovodu, ze pojdem urcite na PN, vdaka mojmu stresovemu zamestnaniu, tak aby mi chodilo viac koruniek. A tu je moja otazka...vedeli by ste mi niekto povedat, kolko euri mi bude zhruba vyplacanych, ked priemerny plat je cca 750 eur (brutto). Dajme tomu, ze v aprili otehotnieme, a od nejakeho juna by som isla na PN. Prvych 10 dni mi plati zamestnavatel...a ako to je potom? Bude mi chodit nejake percento z priemernej hrubej mzdy + nejake korunky z toho DNP? Sorry za hlupe otazky, ale ja som naoazaj antitalent. Budem vdacna za kazdu radu 😉

hhenike
8. feb 2011

Ahojte. @kaktusik007 uz si mi velmi dobre poradila v inej diskusii, vďaka 🙂. Uz som rozhodnutá, ze sa idem zajtra prihlasit na DNP. Len mám poslednú dilemu.
Doteraz som nebola DNP, takze hlavne musím splnit 270 dní. To bude začiatkom novembra. Viem, že meniť výšku VZ môžem len po pol roku. Ale ak sa teraz prihlásim z minima, potom sa začiatkom mája (tak, aby som do toho novembra splnila nepretržitých 26 týždňov) odhlásim a zároveň hneď prihlásim s maximálnym VZ, tak potom keby som následne koncom roka išla na PN, to by som dostala dávku z maxima? či radšej nemám špekulovať a rovno sa prihlásiť na maximum?

ginepra
8. feb 2011

@kaktusik007 dakujem. Vedel by este niekto viac?

barbarka
8. feb 2011

ahojte. mozem aj ja poprosit o radu.
takze mam 14mesacne babo pri ktorom som si platila DNP. teda po tom co som isla na matersku som to zrusila. Teraz zaciname uvazovat o dalsom potomkovi, len neviem z akej sumy to treba platit. viem ze su tam nejake finty ale akosi to nie som schopna pochopit 😅 zamestnana nie som, mala som prac. pomer na dobu urcitu ktory skoncil este pred prvou materskou.
dakujem 🙂

lindt
8. feb 2011

Baby, potrebujem radu, prosim. Som studentka a platim si DNP z najvyssieho mozneho vymeriavacieho zakladu, davam im mesacne 49,10€. Platim si to od juna min. roku a snazit sme sa zacali az koncom min.roka kvoli urcitym okolnostiam a o chvilku bude 9 mesiacov, co to budem platit. Ak sa mi nepodari otehotniet do uplnyutia tych 9 mesiacov, tak mam akoze pokracovat dalej v plateni,kym neotehotniem, ci mam zrusit platby a ked potom otehotniem, opat zacnem platit a doplatim si ten mesiac, tak budem mat narok na matersku? Uznaju mi narok na matersku aj tak??? Dakujem 🙂

kaktusik007
8. feb 2011

@hhenike ak sa prihlasis z minima, budes moct zmenit zaklad az po pol roku... a na to, aby si potom mohla cokolvek cerpat z maxima, budes potrebovat mat z maxima zaplatenych 26 tyzdnov.... takze ak planujes ist koncom roka na PN, tak sa prihlas hned z maxima 😉