Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
15. sep 2013

@liliana363 áno stále je to tak .. ak nastúpiš na MD v roku 2014 tak VZ bude rok 2013 ak nastúpiš na MD v roku 2015 tak VZ bude z roku 2014

anjelik87
15. sep 2013

@zalka takze pre mna by bolo najlepsie ist teraz na pn? Ked si hovorila ze do 15 mesiacov mi to este plati. A co by som povedala lekarke aby ma dala na pn?

zalka
15. sep 2013

@anjelik87 do 15 mesiacov ak uzavrieš DNP tak máš dosť dní poistenia na to aby si mala platenú PN ... o tom som písala. Či na PN čo ja viem čo ti je , či ti lekárka vypíše PN ... ale nezabudni DNP pred tým uzavrieť.

anjelik87
15. sep 2013

@zalka a potom ked nastupim na pn tak si nemusim platit uz dnp ano? A ak mi bude pn trvat az do porodu tak dostanem matersku? Ale ja druhe babo planujem az o rok a pol. Tak to by som tak dlho asi nemohla byt pn vsak?

zalka
15. sep 2013

@anjelik87 nie 1,5 roka na PN byť nemôžeš .. max. 52 týždnov je platená PN .. a ked je PN platená tak odvody na DNP netreba platiť, ak fPN platená nie je tak odvody na DNP treba platiť ... takže asi moc DNP n evyužiješ nakoľko neplánuješ tehu v blízskej budúcnosti .. potom to bude pre teba drahé

hana_kohutova
19. sep 2013

Dievcata potrebovala by som pomoct, tak ak niekto viete odpoved na moju otazku budem rada ak mi napisete 🙂
Pocas MD som bola prihlasena na DNP a neplatila som. Teraz mi konci materska dovolenka, prechadzam na rodicovsku a potrebujem vyplnit odhlasku. V prihlaske som uviedla vymeriavaci zaklad aj v kolonke NP aj v kolonke DP a RFS. Teraz ked sa chcem odhlasit, mam pisat datum odhlasenie opat v OBOCH tychto kolonkach?
dakujem vopred za odpovede 😉

zalka
19. sep 2013

@hana_kohutova samozrejme, lebo ked sa odhlásiš len z NP tak samostatné DP a RFS môže byť a by si musela platiť ... takže tak ako prihláška tak musí byť aj odhláška vypísaná

hana_kohutova
19. sep 2013

@zalka Dakujem velmi pekne za pomoc, myslela som si to, ale radsej si vsetko co sa DNP tyka overujem aj 100 krat. pekny den 🙂

zalka
19. sep 2013

@hana_kohutova rado sa stalo

zuzanamatko
19. sep 2013

@zalka Chcela by som poradit, dnp mi skončilo v máji 2013 a dnes som sa prihlásila opat, lebo by som chcela cerpat očr, len neviem či mám potom dnp, odhlásit o den neskor, alebo možem ho ukončit v ten den ako mi bude končit očr.Ďakujem

zalka
19. sep 2013

@zuzanamatko aj v den kedy ti bude končiť OCR ... môžeš DNP odhlásiť.

hruveop
23. sep 2013

Dobry den, tiez by som potrebovala poradit. Od roku 2011 som SZCO, prvy rok som bola oslobodena od platenia soc. a teraz si to platim z minima. Predtym som bola normalne zamestnana. Viete mi poradit ako to je s DNP, MD pre SZCO? Co sa mi oplati, co vsetko mozem vyuzit... Bud. rok by som chcela ist na MD (ak sa zadari 🙂 ). Dakujem veelmi pekne 🙂

liliana363
25. sep 2013

@zalka
ahoj, od konca 7/2013 som si dala DNP z max. VZ.
Od 10/2013 mam nastupit do prace, a teda by som si chcela ukoncit DNP a zalozit nove s mensim VZ.
Tak sa chcem opytat: tych 270 dni musi byt v celku, ci stale plati ze 270 dni v priebehu 2 rokov.,
a 26 tyzdnov pred porodom musi byt v celku?pripadna PN tam nevadi?
mam to takto:
8 a 9/13 mam z DNP max. VZ, nove poistenie od 10/13 do 3/14 budem mat spolu so zamest. maxVZ, potom po 6mes. od 4/14 si dam uz len min. VZ z dobrovolneho a necham to tak az do konca materskej. materska sa mi bude ratat VZ od 10/13 do 12/13 zamestnanie + DNP. tie 2 mesiace 8a9/13 sa mi budu ratat len ako dni do tych 270dni.
Moze to takto byt?

zalka
25. sep 2013

@liliana363 som sa stratila kdesi v tých číslach ... a dátumoch ...
ale začnem od konca ... MD sa bude rátať z VZ 10-12/13 zo zamestnanie ... tie dni na DNP z maxima tie pôjdu len do počtu .. suma na tom nebola dôležitá .. a čo sa týka zamestnania tak musíš mať odpracované 90 dní aby sa ti rátala MD z toho obdobia čo som napísala ... ak máš odpracované menej ( teda, že ideš na PN ....) tak MD dostaneš len z minima.

liliana363
26. sep 2013

@zalka Dakujem, od 1.10 do konca roka bude 92 kalendarnych dni, takze by to malo byt v poriadku. ci myslis skutocne odpracovane(21 prac.dni v mesiaci?) Aby som neplatila zbytocne vela, tak chcem to terajsie DNP z maxima zrusit a od 1.10. zalozit nove uz len z potrebneho rozdielu - to potom po pol roku znizim na minimalny VZ. Takze tych 270 dni nemusi byt v celku, mozu byt poskladane v priebehu 2 rokov?

zalka
26. sep 2013

@liliana363 nie 270 dní nemusí byť v celku ... potom je to v poriadku ...

oliverka
26. sep 2013

Môžem poprosiť aj ja?
Som dlhé roky SZČO, poistné platím povinné z minima + nový balík DNP. Nemocenské čerpám už z oboch poistení. Momentálne som na rodičovskom príspevku a zvažujem prerušenie živnosti. Nie som si ale istá, aké to bude mať pre mňa dôsledky...
Napr. od 1/2014 preruším živnosť, predpokladám, že následne nemusím platiť povinné odvody do SP a ZP. Dobrovoľné si chcem ponechať. Počas prerušenia budem čerpať dávky len z dobrovoľného poistenia.
Po polroku živnosť obnovím- a teraz neviem - či budem platiť podľa výšky príjmov z daňového priznania za rok 2013 príp. inak, a ďalej neviem, ako je to s následným čerpaním dávok z povinného poistenia. Je potrebné opäť nejakú dobu platiť a až potom čerpať? Alebo môžem hneď po obnovení živnosti? Ak by som počas prerušenia živnosti otehotnela, za akých podmienok dostanem materskú aj z povinného poistenia? ĎAKUJEM.

karin415
28. sep 2013

Ahojte dievčatá, vedeli by ste mi poradiť?DNP som si platila od apríla do augusta 2011 chcela som si ho znovu zacat platit ked otehotniem no kedze sa nepodarilo tak som si ho uz potom neplatila. chystame sa teraz na IVF a preto je moja otázka ci je este moznost zvýsit si matersku? pripadne mat vyssiu PN kedze je predpoklad ze pocas tehotenstva budem na PN? Som inak riadne zamestnana na TPP od r. 2009 budem rada ak mi poradite dakujem krasne 🙂

mimi36
28. sep 2013

@zalka ahoj , vieš mi poradiť? Končí mi materská z DNP z maxima 14 novembra. 2013. Momentálne som prihlásená a mám sa odhlásiť najneskôr v posledný deň materskej. Ak by som chcela čerpať pn alebo očr mám sa prihlásiť z akej sumy a s akým dátumom a tlačivá mi treba 2 krát ? na SP a do práce? to mi nie je jasné..
Ak mi niečo ešte ušlo tak mi poraď aby som mala všetko v poriadku... ďakujem

zalka
28. sep 2013

@mimi36 no ak pôjdeš do 7 dní od skončenia MD na PN .. tak vtedy treba 2x vypísať PN ... 1x z DNP a 1x zo zamestnania .. do 7 dní budeš v ochrannej lehote takže sa vôbec nemusíš prihlasovať ...

zolinka131313
29. sep 2013

@zalka Zdravim, prebieha u mna presne ta ista modelova situacia ako u
@mimi36 takze ma zaujima, ak by som sla po skonceni materskej plynule na PN, bol by mi vyplacany sucasne aj rodicovsky prispevok (tych 199€), aj PN? Tiez som sa teraz pocas materskej znova prihlasila na DNP. Len ma stve, ze ma pani pri prepazke presviedcala, ze sa nemam prihlasit z maxima, lebo to vraj nebudem schopna zaplatit , ked mi skonci materska, no ja viem tak, ze ked budem prihlasena 6mesiacov pocas MD, som od platenia oslobodena, zvysok sa bude asi zapocitavat z predosleho poistenia, ktore bolo tiez DNP z max. Uvazujem spravne a len pani mi dala zamerne taku informaciu, ze musim zaplatit aspon mesiac, inak mi to nevyjde???Logicky mi to vobec nesedi, ale zrejme su tam povinni radit iba romskym obcanom, na co maju narok :(((

zalka
29. sep 2013

@zolinka131313 no áno ak stihneš do 7 dní od skončenia MD ísť na PN tak PN dostaneš aj zo zamestnania aj z DNP ... ale DNP ti treba aspon 1 den zaplatiť aby si mala nárok ak uplynulo tých 26t na PN z DNP zo skutočného VZ a nie z minima . Ak by si šla hned na PN tak nezaplatíš ani 1 den tj. PN z DNP by bola minimálna . Taktiež bude minimálna ak ku skončeniu MD nebudeš mať z DNP 26t poistenia ... a áno aj RP budeš dostávať.

karin415
29. sep 2013

@zalka ahoj, vedela by si mi poradiť?DNP som si platila od apríla do augusta 2011 chcela som si ho znovu zacat platit ked otehotniem no kedze sa nepodarilo tak som si ho uz potom neplatila. chystame sa teraz na IVF a preto je moja otázka ci je este moznost zvýsit si matersku? pripadne mat vyssiu PN kedze je predpoklad ze pocas tehotenstva budem na PN? Som inak riadne zamestnana na TPP od r. 2009 budem rada ak mi poradis dakujem krasne 🙂

oliverka
29. sep 2013

@zalka Ahoj, vedela by si poradiť aj mne, prosím? Príspevok mám o kúsok vyššie 🙂 Ďakujem.

zalka
29. sep 2013

@karin415 no v podstate už nijako lebo DNP by si si musela platiť 270 dní ... aby si ho mohla využiť na PN alebo na MD ... a to je trošku drahý šport .. lebo minimálne sa platí 130,27 eur mesačne. Môžeš si zvýšiť PN a aj MD ak si nájdeš aj druhé zamestnanie alebo dohodu a z toho bude tiež nárok na PN prípadne na MD po 270 dnoch poistenia.

@oliverka no čo sa týka obnovenia živnosti ... ak v roku 2013 je tvoj príjem alebo bude vyšší ako 4830 eur tak aj po 6 mesiacoch aj vlastne kedykoľvek od 1.7.2014 do 30.6.2015 ked obnovíš živnosť tak budeš musieť platiť odvody.
Ak tvoj príjem v roku 2013 nedosiahne sumu 4830 eur tak od 1.7.2014 prestaneš platiť povinné odvody .. takže ak by si potom obnovila živnosť tak platiť nemusíš.
A ak nemáš poistenie z toho potom PN nedostaneš. A čo sa týka platenia povinných odvodov stačí byť poistený a môžeš ísť na PN . A čo sa týka tehotenstva počas prerušenia ... no to záleží potom aký máš príjem v roku 2013 a tiež kedy otehotnieš. Lebo ak by si mala príjem napr. nižší ako 4830 eur a otehotnieš napr. vo 2/2014 .. s tým že 1/2014 prerušíš živnosť. Tak ti stačí obnoviť živnosť napr. v 3/2014 aj ked len na mesiac ... alebo pár dní ... vznikne ti OL pre tehotné a dostaneš MD aj z povinného aj ked zase potom zrušíš živnosť. Ak otehotnieš napr. v 7/2014 a tento rok máš nižší príjem , tak logicky ani po obnovení živnosti nebudeš mať povinnosť platiť povinné poistenie tým pádom nárok na MD ti nevznikne.

oliverka
29. sep 2013

@zalka Ďakujem. Príjem za rok 2013 budem mať vyšši ako 4830 eúr. Ide mi čisto o to, čo sa bude diať po obnovení živnosti s prípadnými dávkami (aby som neprerušila živnosť a potom si netrieskala hlavu o stenu, akú hlúposť som urobila). Takže ak to správne chápem po prerušení živnosti a jej obnovení budem mať nárok na platenú PN-ku aj materské hneď po obnovení a začatí platenia povinných odvodov? Aby si rozumela, neviem, či tam nezačína plynúť opäť nejaká lehota, pričom až po jej uplynutí by som mala nárok na dávky...

zalka
29. sep 2013

@oliverka no čo sa týka PN .. tak nie .. tam nepotrebuješ 270 dní poistenia aby si mala nárok na platenú PN ... čo sa týka MD tak tam 270 dní poistenia potrebuješ takež ak otehotnieš neskoro .. tak MD nemusí výjsť ... treba si potom nasimulovať či máš dosť dní poistenia.

emily29
29. sep 2013

Ahojte.Poradite aj mne . Pracujem už rok na dohodu,plus som na urade prace. v decembri by som chcela isť na PN z dovodu že budem absolvovať moje 2 IVF. Zaratava sa aj dohoda do tych 270 dni ? Platila som si DNP ktore bolo ukoncene 2012.Zamestnana som bola normalne na pracovny pomer od 2010 januara do apríla 2012.pocas toho som si platila aj to DNP.. Chcem vediet ci mam niejaku možnosť zlepšit si tu PN ? Dakujem velmi pekne.

oliverka
29. sep 2013

@zalka Ak preruším živnosť len na pol roka, tak by mi mala vyjsť aj materská, teda podľa mojich výpočtov. Zalka, ďakujem 🙂

zalka
29. sep 2013

@oliverka no v podstate 15 mesiacov od skončenia poistenia ak vznikne nové poistenie a bude trvať do dna pôrodu tak nárok bude, tj. aj dlhšie môžeš mať zrušenú živnosť. 🙂