Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

peta268
5. dec 2011

@nienna to mi nepovedali, este sami nic nevedia, nemaju ziadne podklady, prihlasovat sa zatial da, ale tiez nevedeli do kedy, ja som sa chcela teraz prihlasit ( v piatok som bola pevne rozhodnuta 🙂 ) , ale zatial este cakam, chceme druhe babo, ale zas nechceme to takto "narychlo" ...uvidime ako sa to cele vyvinie, ci budu nejake balicky, ako to bolo navrhovane...a ktovie, co bude po volbach...

mima595
5. dec 2011

@ludka77 - ale ona sa vyjadrovala k tejto teme stale, a stale bola za zrusenie DNP...ze zvysenie o 5% je lepsie...
namiesto toho, aby unia ´matiek sirila osvetu a co najviac matiek malo narok na maxim. matersku, tak sa uspokoja s 5%

zuzanamatko
5. dec 2011

Baby z coho vzniklo tych 35¨%,ked dochodkove je 18%,nemocenske 4,4% a poistenie v nezamestnanosti 2%,takze spolu 24,4%.

nienna
5. dec 2011

@peta268 no ja presne to isté, nechcela som sa ponáhľať, koncom septembra máme svadbu a nechcela som sa vydávať tehotná, tak ale toto je škrt cez rozpočet, neviem čo robiť, či srať na prachy alebo čo.....

mima595
5. dec 2011

@bounty_gr - ak budes mat funkcne poistenie ku dnu nastupu na matersku, tak budu skumat podmienku 270 dni za posledne 2 roky...

ale ak si budes materske uplatnovat v ochrannej lehote, tak musis nastupit na matersku v ochrannej lehote 6 t pred datumom porodu...a to musi byt 8 mesiaocv od ukoncenia poistenia...
takže ak otehonies v 275 den, tak možno dr. uhovoris na posunutie datumu nastupu na matersku, ale o mesiac ti to nikdy neposunie

lucka227
5. dec 2011

Akoze kocky prepacte za vyraz ale ale su to totalne hovada. 🙄 clovek si moze trosku prilepsit a uz mu to zrusia. Ja som taka napalena ze az. To mozem zabudnut na druhe dieta,keby zvysili matersku na 400 tak to chapem ze to zrusia ale daju nam 15e a spokojnost totalna. No ja uz sa na slovensku nicomu nedivim 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

nienna
5. dec 2011

@ludka77 no presne že koza 😀 ale fakt, veď keď toto dávajú do správ, tak sa nečudujem že Mihál vyzerá ako ľudomil, záchranca matiek, samaritán a čo ja viem čo všetko....je to veľmi zle a málo medializované 😠 ľudia nevedia ako to je naozaj a ešte ked tam dajú takéto vyjadrenia priamo od ženy čo by mala zastupovať záujmy matiek.......ach jaj

iinka
5. dec 2011

@pufinkaaa ahoj, pokial budeš mat do dna pôrodu dva roky dozadu 270 dní nemoc poist. máš nárok na materskú a pokial máš od toho augusta do dna nástupu na mat. 26. týždnov, tak máš nárok na materskú z toho čo si platíš DNPO.

gledis
5. dec 2011

tak to je riadna haluz čo bolo teraz v správach, kto si bude chcieť ešte platiť DNP bude si musieť platiť aj dôchodkové a v nezamestnanosti takže ked si to niekto platil doteraz 50 euro bude si musieť platiť 350eur ktovie kde má na to zobrať nezamestnaná žena alebo taká čo teraz berie len rodičovský 190eur ako ja, ja som si to tiež začala platiť pred otehotnením pretože som zostala bez roboty ale asi to pojdem zrušiť, moje kamarátky ktoré pracujú majú všetky minimálnu mzdu lebo tu nikto viac nedá takže keby chceli vyšiu materskú niekedy tak im ani výplata na toto nestačí pretože 350 eur ani nezarobia

nienna
5. dec 2011

@zuzanamatko to je špeciálny bonus pre mamičky aby im nebolo málo 😀 však čo by robili s toľkými peniazmi

alex81
5. dec 2011

Tak a je to jasne teraz to bolo v TV novinach. Pokial sa budem chciet pripoistit DNP kvoli max materskej bude to mozne iba v baliku vsetkych poisteni ... a suma bude 350eur mesacne, neviete mi povedat ci ta suma sa dotyka aj zien kt su nezamestnane???

iinka
5. dec 2011

na toto čo robia sa nedá už nič povedať ☹

aninocka4
5. dec 2011

ahojte,potrebovala by som poradit,som z tejto temy uz hotova...vzdy,ked je to v spravach,tak vravia inak...ja som studentka vysokej skoly a v lete som sa vydala...od septembra si platim dobrovolne nemocenske poistenie,tu najvyssiu ciastku..nikdy som nebola zamestnana a teraz neviem,ci sa toto dobrovolne poistenie rusi aj pre mna,alebo pre nezamestanane studentky to zostava tak,ako bolo...velmi pekne dakujem za info..

matusko007
5. dec 2011

@zuzanamatko Chcela by som sa opitat ,že ked som na opatrovatelskom prispevku a platim si DNP ttak ci to zrusia aj mne...ale este som na materskej z druhym synom a ten ma este len 2 ročky....neviete mi poradit???? Prosim...

bounty_gr
5. dec 2011

@mima595 No ok, takže jednoducho povedané otehotnieť (resp. mať potvrdenie o tom že som tehotná) najneskôr do toho 270 dňa a malo by to byť v poriadku.

zuzanamatko
5. dec 2011

@nienna aj ja som toho nazoru asi sa skladame panovi Mihalovi na odstupne ked po volbach skonci v parlamente.Ale nevychadza mi ani to co bolo teraz v telke,lebo maximum na matersku je 1116,75 a tych 35% by bolo az 392€.

gledis
5. dec 2011

@alex81 jasné že aj nezamestnané len kde na to zoberú debil jeden, ja si to platím len 22eur a aj tie mi chýbajú v dnešnej dobe

pufinkaaa
5. dec 2011

@iinka ale neviem či budem mať tých 26 tyždnov lebo neviem či mi zanikne to DNP alebo nie :/

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanamatko
5. dec 2011

@matusko007 podla vsetkeho to zrusia vsetkym kto splni podmienku 270 dni, nie je ziadny rozdiel.

ludka77
5. dec 2011

@bounty_gr no neviem, či tam nieje tá podmienka, že pred nástupom na materskú musíš spĺňať tých 26 týždňov platenia 😒
ano 270dní za posledné 2 roky ale tým, že to DNP chcú zrušiť tak to rušia takýmto spôsobom, že ak do tých 270dní neotehotnieš tak proste máš smolu ☹ To je ako keď rušili RD pre mamičky, ktoré boli pred nástupom na MD zamestnané. Tiež to zrušili "postupne"

alex81
5. dec 2011

@gledis tak to je v pr .... li ... 😀 uz sa na tom len smejem ...

ludka77
5. dec 2011

@mima595 nechápem, kde som sa doteraz kukala ale fakt som ju zachytila teraz prvýkrát a fakt ma sklamala, do prdele aj s celou úniou ....

peta268
5. dec 2011

@nienna ved to... je strasne, aby takto clovek premyslal o babatku...a este nie je iste, ze ked si to aj zacnem platit, tak nemusim otehotniet, do toho terminu, aby som sa zmestila do ochrannej lehoty...no ja to nechavam zatial tak...fakt sa necham prekvapit...ale aj tak nechapem, napr. ja som na RD, cize dochodkove za mna plati stat, tak hadam budu nejake balicky...asi fakt treba pockat...

lubica69
5. dec 2011

@bianca2 Ďakujem krásne

lola77
5. dec 2011

Baby vysvetlite mi prosím vás túto vec, ktorú som sa dočítala v SME:

,,Samostatné nemocenské pripoistenie bude existovať iba do 31.januára. Kto si chce priplatiť na materské po tomto dátume, sa musí prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Jedinou výnimkou budú ženy, ktoré nezískajú 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia pred 1.februárom. Budú mať možnosť doplatiť si chýbajúce obdobie."

Chápem to správne, že po 1.2.2012 si budem musieť doplácať aj iné balíky, kým nepôjdem na materskú? Ja som teraz v 11tt. Keď pôjdem na rizikové, tak aj vtedy si to musím, platiť?

Prosím vysvetlite mi to.

ludka77
5. dec 2011

@nienna no veď presne to ma nahnevalo, že keď tam dajú také vyjadrenie tak potom sa aj moje kamošky čudujú čo sa mne stále nepáči 😖
Mihál si fakt myslí, že každá si naplánuje, že začne platiť DNP trebars v septembri, v októbri otehotnie a v júny ide na materskú a hneď ju čerpá maximálnu, je tu strašne veľa dievčat, ktoré sa snažia 1,2,3.... roky!! kto im vráti tie peniaze??

lubica69
5. dec 2011

@alex81 áno

alex81
5. dec 2011

@ludka77 je to ako pises ... musis mat 26tyz. splnenych aby si dostala max.mater ak si platis DNP. ak chces dostat aspon minimum musis mat splnenych 270dni za posledne 2 roky ...

nienna
5. dec 2011

@peta268 hej ja tiež budem čakať, ale dokedy si to môžme dovoliť??? do konca januára? asi, dovtedy sa treba poistiť ak chceme....hmm a ja sa tiež bojím že neotehotniem na rozkaz, mám dáke problémy a u mňa to pôjde asi len cez doktorov, tak neviem či to risknúť.....ale rozmýšľam že prinajhoršom sa dať potom na PN, nech sa aspoň dačo vráti čo tam investujem.....

ludka77
5. dec 2011

@lola77 ako dlho si už platíš DNP?