Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ing.
1. júl 2011

Ahojte. Ak sa môžem pridať , mam jednu otázku. Ak opatrujem babku tieš si môžem platiť toto dobrovolne aby som dostávala viac penazí?Alebo to platí len pre zamestnané? Lebo vlastne ja nie som evidovana na urade ako nezamestnaná, ale ako opatrujuca, platia za mna odvody a na soc, som tieš zahlasená že opatrujem, len ma vypláca štát. ďakujem ak mi viete poradiť. ☹

kacenkaharris
2. júl 2011

Ahojte, konecne mi tu snad niekto poradi! Zijem v USA, som Slovenka, a o rok sa chcem s manzelom prestahovat do Prahy. Ak chceme mat dieta, ako dlho PRED otehotnenim si musim zacat platit socialku? Priblizne 2 mesiace? (kedze 270 dni=9 mesiacov si to musim platit a na matersku sa nastupuje niekedy po 7 mesiacoch tehotenstva...) Rozmyslala som, ze by som si uz teraz zacala platit na Slovensku dobrovolne poistenie, ale ani neviem, ci by mi to pomohlo, ak by sme zili v Cechach, nie na Slovensku. Nevie niekto poradit? Chceli by sme mat totiz mimino cim skor po prestahovani, ale nie tak skoro, aby som prisla o matersku. A kedy najneskor by som musela zacat platit NAJVYSSIE poistenie, aby mi vysla najvyssia materska? Ci plnych 270 dni? Prepacte, zijem v zahranici roky a vobec sa v nasich zakonoch nevyznam! Dakujem!!!

ing.
2. júl 2011

@lucia.kl Ahojte. Ak sa môžem pridať , mam jednu otázku. Ak opatrujem babku tieš si môžem platiť toto dobrovolne aby som dostávala viac penazí?Alebo to platí len pre zamestnané? Lebo vlastne ja nie som evidovana na urade ako nezamestnaná, ale ako opatrujuca, platia za mna odvody a na soc, som tieš zahlasená že opatrujem, len ma vypláca štát. ďakujem ak mi viete poradiť.

dualcore
2. júl 2011

babule len sa chcem uistit.som na rodicovskej a od februara 2011 si platim DNP kedze pocas materskej mi zaniklo pracovne miesto. cakame 2babo a termin porodu je v decembri.myslite ze narok na zvysenu matersku je uz opravneny a nebude problem s jej priznanim ako zene na rodicovskej?myslim ze 270dni by malo byt splnenych.moc dakujem za odpoved

lucia.kl
2. júl 2011

@ing. ak by si si platila DNP tak po 270 dňoch by si mala nárok z tohoto poistenia na PN a OČR , OČR sa ale platí len 10dní na jednu diagnózu... takže celkovo by si viacej peňazí nedostala...
k tým 270 dňom sa môže zarátať aj ukončené predchádzajúce nemocenské poistenie za posledné dva roky- to znamená, ak by si pred opatrovanim pracovala...

lucia.kl
2. júl 2011

@dualcore ak ti zaniklo pracovné miesto, to znamená, že máš ukončené nemocenské poistenie a tým pádom by si mala mať už 270dní splnených už len či si platíš do maxima - aby bola materská maximálna, a túto sumu si musíš platiť 26tt pred nástupom na materskú... ak by si išla na PN skorej,/ a sociálka ti ju prizná) tak je to v poriadku, doba na PN sa zarátava do doby poistenia

dualcore
2. júl 2011

@lucia.kl ano platim si tak ze by mala byt maximalka.dakujem ti velmi pekne za odpoved a krasny den ti prajem 🙂

hababa
2. júl 2011

Som zamestnana a planujeme druhe dietatko. Vyzera to ale tak, ze sa bude rusit nasa prevadzka a hrozi teda prepustenie vsetkym zamestnancom. Potrebujem poradit ci v pripade otehotnenia budem mat narok na odstupne a co potom s materskou davkou? Budem mat na nu narok? Momentalne plati za mna zamestnavatel nemocenske poistenie a zalozila som si aj DNP do maximalnej vysky, ale len z rozdielu mojej mzdy a max. vymeriavacieho zakladu. Dakujem za odpovede.

oriesok
3. júl 2011

@lucia.kl ahojky.. chcem sa opýtať, sestra je teraz tehotná.. je cca v 5tt.. keby sa teraz dobrovoľne pripoistila vyšla by jej teda tá vyššia materská, či to už nemá zmysel? ďakujem..

tinafarkas
3. júl 2011

@gapa dakujem!

tina2
4. júl 2011

@oriesok už nie, potrebuje byť poistená 270 dní a jej tehotenstvo už bude kratšie 😉

lucia.kl
4. júl 2011

@oriesok iba ak by mala za posledné dva roky nejaké ukončené nemocenské poistenie ktoré by sa jej prirátalo k tým 270dňom, inak je to už zbytočné....

berus222
4. júl 2011

ahojte baby. platim si DNPO a chcela by som si ho zrusit. ja tam nejaka doba od podania ziadosti na zrusenie po zrusenie alebo len poviem ze k 1.8. a oni mi ho zrusia? dakujem

kosodrevina
4. júl 2011

neviete mi, prosím, poradiť, keď som platcom DNP, kedy pred nástupom na MD treba zaniesť na sociálku Žiadosť o materské? zamestnávateľovi už som jednu žiadosť zaslala, druhú vraj treba doručiť na sociálku.
Nástup na MD mám zajtra 05.07.

mlica
4. júl 2011

ahojte baby, DNP si platím od 10,maja 2011, ale v tom čase som aj otehotnela 🙂 . Zamestnaná som niečo vyše roka a zamestnávateľ za mna odvádza minimum. Termín porodu mám 2,februára, chcem len vedieť, či ma zmysel si to nadalej platiť?

tina2
4. júl 2011

Oplatí sa, pokiaľ neporodíš skôr ako cca 5.2., čo je celkom reálne, držím palce 😉

oriesok
4. júl 2011

@lucia.kl takto.. ona je zamestnaná už 5 rokov.. dalo by sa jej to tak pripočítať?

oriesok
4. júl 2011

@tina2 takto.. ona je zamestnaná už 5 rokov.. dalo by sa jej to tak pripočítať?

mlica
4. júl 2011

@tina2 🙂 no tak to by bolo najlepšie keby počkalo 🙂 teraz mi zas známa povedala, že mám požiadať zamestnávatela aspon o 5 dní neplateného voľna, vraj by to malo tiež pomocť, nevieš náhodou o tom niečo?

lucia.kl
4. júl 2011

@berus222 no a prečo si chceš zrušiť DNP, ak tak urobíš ešte pred nástupom na materskú, tak nesplníš podmienku 26tt pred nástupom na materskú, ak už 1.8. budeš na materskej, tak je zbytočné si DNP platiť, počas poberania materskej nemusíš DNP platiť a po jej skončení sa rozhodneš či si necháš alebo nie, môžeš využívať na PN a OČR...

lucia.kl
4. júl 2011

@kosodrevina čím skôr dodáš sociálke žiadosť, tým skôr ti ju schvália a pošlú na účet, majú 60dní na vyjadrenie, takže sa ti môže stať, že dostaneš materskú až o mesiac či dva

lucia.kl
4. júl 2011

@oriesok ak ten pracovný pomer stále trvá, tak to nieje ukončené nemocenské poistenie a tak by sa to neprirátalo...
a dalšia podmienka je 26tt pred nástupom na materskú, to znamená, že ak je teraz v 5tt tak by to bolo tesne tesne

milena35
4. júl 2011

@lucia.kl Lucka,prosim ta..k 1.6.2011 som sa prihlasila na dnp...ale pocas peenky este zo zamestnania,ktore mi skoncilo k 1.7.2011...dodnes som ale nedostala zo socialnej poistovne,ziadne udaje k platbe poistneho...ked som cely mesiac bola pn zo zamestnania,nemusim platit dobrovolne? dakujem za odpoved

berus222
4. júl 2011

@lucia.kl ja uz mam splnenych 270 dni a aj 26 tyzdnov. a platila som si to len kvoli materskej a na nu nastupujem az 26.8.

ewisam
4. júl 2011

@lucia.kl Neviem ci som spravne pochopila, ale teda pokial som zahlasena ako platca DNP k 1. januaru a od 1.2 som PN, otehotniem, takze do novembra by som teda nemala posielat poistovni z DNP ani euro? Takze takmer cely rok nezaplatim nic a aj tak dostanem plnu vysku materskej? To sa mi nezda....ale bodaj by to tak bolo 🙂

lucia.kl
4. júl 2011

@milena35 ak si bola na PN len z práce, tak DNP treba platiť, ja som dostala všetko k platbe hneď ako som sa prihlásila, takže by som si na tvojom mieste skočila do sociálky sa opýtať, aby si nemala nedoplatok...

lucia.kl
4. júl 2011

@berus222 tak potom do 26.8. musíš DNP platiť, tých 26tt musí byť pred nástupom na materskú to znamená, že dňom ako nastupuješ na materskú musí byť DNP minimálne 26tt aktívne, takže ak by si sa odhlásila, túto podmienku nesplníš pretože nebude DNP aktívne..... odporúčam až od toho 1.9. prestať platiť..

lucia.kl
4. júl 2011

@ewisam muselo by ti byť z DNP vyplácané nemocenské - to znamená po 270dňoch platenia si DNP, takže ak by si sa 1. januára prihlásila a od 1. februára išla na PN tak DNP treba platiť pretože nieje splnená podmienka 270dní...

oriesok
4. júl 2011

@lucia.kl a teda oplatilo by sa jej to platiť alebo nie?

berus222
4. júl 2011

@lucia.kl tak este mesiac pockam. dakujeeeem