Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
1. okt 2012

@janka9900 aj gapa mi to spominala, ze by mi to iba trosku znizilo matersku. dakujem za rady. za november mam este 21 dni, no asi bude pn, lebo mam nizky tlak a zle mi vysiel cukor. idem do poradne, tak uvidim, co povie dr. podla toho budem postupovat 🙂 prihlasku uz mam predbezne vypisanu, tak hadam vsetko dopre klapne

moon1979
1. okt 2012

@janka9900
na dieťa si podľa mňa môže ...

moon1979
1. okt 2012
domeli
1. okt 2012

@aankaa pre nárok na materské platba MUSÍ byt uhradená včas - teda do toho 8., inak Ti nárok na materskú zamietnu (hoci by išlo iba o jednu jedinú splátku)

janka9900
1. okt 2012

@karinkaeich tak drzim palce, aby klaplo. daj si teda VZ 600, ako si mala a chod na PN 😉

aankaa
1. okt 2012

@domeli Je mi to jasne 😉 Dakujem

janka9900
1. okt 2012

@peteva85 ahoj, tak nech si manzel zoberie OCR radsej na dceru 😉 neviem, ci si moze zobrat na teba.
alebo skus pozriet link, co dala @moon1979 vyssie 😉 nestiham to cele citat 😉

dnpo
1. okt 2012

@domeli V prípade, ak ste sa dopoistili na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti pred uplynutím 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a pracovníčka v Sociálnej poisťovni Vám kázala dopísať na Registračnom liste FO aj dobrovoľné nemocenské poistenie, bude sa brať toto dobrovoľné nemocenské poistenie ako nepretržité.

S pozdravom


Černá Jana

Informačno-poradenské centrum...... takze netreba stresovaat

katuska24
1. okt 2012

@dnpo čiže ak by som chcela aby moje DNP bolo nepretržité tak sa musím prihlásiť na všetky 3 poistenia čiže na nemocenské, dôchodkové a na poistenie v nezamestanosti. čiže nestačí iba vypísať kolonky na poistenie dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti?

domeli
1. okt 2012

@dnpo ja som ani nechcela nikoho stresovať, iba sa dopátrať toho, ako to naozaj má byť tak, aby to bolo v poriadku 🙂 Oni my aj telefonicky prikývli, že sa z toho nestrieľa, rozhoduje 269.deň. Myslím si ale, že by v tomto mali mať jednotnosť v tom, ako poradia - nie pri dvoch okienkach inak a ešte ma presviedčať, že ak to tam neuvediem, tak mi nemocenské skončí a ostatné dve budú trvať, čo je úplnáneznalosť toho, čo robia...

domeli
1. okt 2012

@katuska24 mne došlo z ústredia toto:

Ak sa pred dovŕšením 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia na dôsledky zániku tohto poistenia získaním 270 dni tohto poistenia prihlásite na dobrovoľné dôchodkové poistenie a na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti podľa zákona účinného od 1. februára 2012, najneskôr deň pred zánikom dobrovoľného nemocenského poistenia alebo v deň zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, bude sa dobrovoľné nemocenské poistenie brať ako nepretržité pokračovanie dobrovoľného nemocenského poistenia.
Pripoistenie robíte na registračnom liste FO, kde vypíšete v bode 11 vznik dôchodkového poistenia a vznik poistenia v nezamestnanosti a vypíšete vymeriavací základ. Výška vymeriavacieho základu musí byť na všetky tri poistenia rovnaká.
S pozdravom

Černá Jana
Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989

katuska24
1. okt 2012

@domeli v dnešnej dobe sa už nedá veriť asi nikomu 😉

dnpo
1. okt 2012

@domeli ja som sa uz zlakla ze nieje nieco v poriadku,to je tak ked to nemaju poriadne nastudovane

domeli
1. okt 2012

opravujem brutal tvrdku z príspevku 15.17 h. - samozrejme, že tam v druhom riadku malo byť mi a nie "my" 😨

dnpo
1. okt 2012

Výška vymeriavacieho základu musí byť na všetky tri poistenia rovnaká.a mali by sa vyplnit len dve kolonky tak si protirecia nie?

katuska24
1. okt 2012

@dnpo veru protirečia jednej napíšu tak a druhej tak 🙂 teraz ktoré je správne? nakolko aj ja uvažujem že si to dám aj keď od stredy som už vypísaná na MD ale poistenie s DNP mi zanikne 27.10, tiež som si písala ohladom max. MD či mi víde lebo som stále zamestnaná na RD, a platila som si DNP prvé od 13.7.2010 -30.1.2012 to bolo s minima, potom som si dala nové DNP od 31.1.2012 s max a od 25.5 - 2.10. som na PN rizikovom a do 3.10. som na MD. takže na MD nastupujem počas trvania NP. čiže mala by som mať MD aj zo zamestania aj s DNP?

inkamia
1. okt 2012

@gapa ...,poprosila by som od vas poradit;)...po neuspesnych pokusoch som konecne tehotna. Som v 13.tyzdni,porod vychadza na april 2013.
15.10.2012 mi konci DNP (po starom). Do augusta som bola zamestnana a priplacala som si DNP z minima(aby som mala max. Matersku),odvtedy som na urade prace(zmenila som si vysku DNP z min. na maximum-aj ked neviem,ci mi to k niecomu pomoze.)
Moja otazka je, ze ak mam zdravotne problemy a lekar ma vypise po tomto datume,resp. po 15.10. na PN, ako sa mi bude posudzovat PN,teda vyska PNky,ci budem mat max PN, alebo neviem a lekarovi aj nieco povedat, ze mam DNP,ked bude vypisovat PN?
A este jedna otazocka, po tomto datume sa mi automaticky zrusi DNP, keby som chcela v tom pokracovat, kedze niekedy neskor planujeme este jedno babatko,tak ako sa treba zachovat, platit si to po novom z max.? Daaakujem velmi pekne dievcata.

dnpo
1. okt 2012

@katuska24 v tom vobec nemam prehlad,snad ti zodpovedia skusenejsie dievcata

mariynka
1. okt 2012

kocky, zena, ktora si platila DNP a vsetko splnila, moze, alebo nie-nastupit na MD zo zdravot.problemov???prosim poradte, dakujem 🙂

monika174
1. okt 2012

ahojte kocky, chcem sa vas len spytat, ci mi neviete povedat aku budem mat MD, kedze som si do januára platila DNP z minima ale v januári som sa odhlásila a na druhy den prihlasila a uz som si platila DNP z maxima. DNP mi konci 21.10. a na MD mam nastupit 22.10. Podmienku 26. týzdnov mam splnenu. Za odpoved vam dakujem.

mandm
1. okt 2012

@mariynka moze

mariynka
1. okt 2012

..na MD 8tt pred terminom zo zdravot.problemov???

mariynka
1. okt 2012

@mandm ..na MD 8tt pred terminom zo zdravot.problemov???

mandm
1. okt 2012

@mariynka ano, pokial mas splnene vsetky podmienky pre DNP mozes ist na MD uz 8 tt pred terminom

mariynka
1. okt 2012

@mandm dakujem, som si vydychla 😀 😉 🙂

gapa
1. okt 2012

@janka9900
áno, ale podstatné je zaplatiť 1den v rozhod. obodobí, nie je jedno kedy, teda ak vznikne dnp 31.1.2012 a nástup na md dajmetomu 20.10.2012, tak RO je obdobie 31.1.-30.9., tj. ak by si zaplatila napr. len za obdobie 1.aý20.10.2012, tak je materské minimálne.

gapa
1. okt 2012

@peteva85
ak si v čase ukončenia dnp tehotná, tak podla terajších zákonov och. lehota 8mesačná platí pre všetky nem.dávky, teda matesrké, nemocenské aj ošetrovné. Ak pôjdeš na pn, očr neskôr ako do 7dní po ukončení dnp, tak treba od gynekologa doklad, že sitehotná a aj si bola tehotná 11.10.2012 a napr. kolkom týždni. Tl priložíš k žiadosti o pn/očr.

gapa
1. okt 2012

@inkamia
záleží aj či si bola v čase ukončenia prac.poemru tehotná (fčo asi bola, ak si v 13tt a skončil tvoj pp cca pred9týž?)a čo bol posledný den tvojho prac.pomeru, či rodičovská dovolenka, či riadna dovolenka, či odpracované??? resp. čo bolo posledný mesiac v prac.pomere.
lekárovi povieš, že si uplatnuješ nárkok na materské/nemocenské z dnp (neuvádza sa tam zamestnávatel) a ak by sa uplatnoval nárok aj zo zamestnania, tak potrebuješ dve žiadosti.
Musíš mať samozrejme z dnp splnaných 270dní np.

janka9900
1. okt 2012

@dnpo @domeli baby, nezistili ste nahodou aj to, ako postupovat, ked chce niekto zmenit VZ na min. a pokracovat v baliku?
ci dat jeden RLFO ako zmenu VZ pre nemocenske poistenie a druhy ako prihlasku na dochodkove a v nezamestnanosti, alebo dat iba prihlasku na vsetky tri poistenia z minima? 😕
pisala som do poradne, ale prisiel mi mail, ze musim vyplnit dotaznik 🙄 kedze to neni moj pripad, tak by mi asi odpisali, ze preco ma to trapi 😝 😀 ...

janulap
1. okt 2012

@gapa ze doklad o tom,ze zena v case ukoncenia DNP bola-je tehu netreba.Pisala som aj do poradne SP,odpisali mi,ze treba len ziadost o materske.tak neviem 😕 Skopirujem co mi poslali z poradne SP:

K výplate materskej, či už uplatnenej v rámci ochrannej lehoty alebo uplatnenej počas trvajúceho nemocenského poistenia, slúži iba doklad Žiadosť o materské. Žiadny iný doklad poistenkyňa nepredkladá k uplatneniu materskej, v prípade, ak si uplatní materské v rámci ochrannej lehoty. Z uvedeného vyplýva, že Sociálna poisťovňa nežiada od poistenkýň potvrdenie o tehotenstve v čase zániku nemocenského poistenia. Spomínaný doklad o tehotnosti je potrebné predložiť v prípade uplatnenia nemocenskej dávky z dôvodu rizikového tehotenstva, uplatnenej v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty.