Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dada2107
7. sep 2012

ahoj zienky, viete mi niektora poradit? bola som dobrovolne poistena, ale od roku 2007 som bola v zahranici a kedze som tam pracovala na cierno a z poistovne u nas som sa neodhlasila, mam tam dlh okolo 2000eur. teraz som asi dva mesiace evidovana na urade prace a v marci 2013 budem mat babetko, mam narok na rodicovsky prispevok, tych 190 eur? dakujem 🙂

moon1979
7. sep 2012

@dada2107
rodičovský vypláca úrad práce nie sociálna poisťovna ..

dada2107
7. sep 2012

ja uz som z toho dopletena, na urade mi pracovnicka povedala, ze mam narok len na 20eur, kedze mam nevyrovnany dlh v zdravotnej. tak teraz uz fakt neviem 😒

moon1979
7. sep 2012

@dada2107
tak teraz to máš aký dlh? do sociálnej poisťovne alebo do zdravotnej? to je rozdiel ... a na akom úrade ti povedali, ze nemáš nárok na rodičovský príspevok?

dada2107
7. sep 2012

v zdravotnej a povedali mi to na urade prace.

dada2107
7. sep 2012

@moon1979 v zdravotnej a povedali mi to na urade prace

moon1979
7. sep 2012

@dada2107
no zo skúseností z okolia viem, že musíš mať vyrovnaný dlh voči zdravotnej poisťovni aby si mala nárok na rodičovský ... dohodni si splátkový kalendár, lebo dlh každý mesiac narastá ... a mas vôbec kartičku poistenca? aby si nedopadla tak, že si budeš musieť zdravotné úkony platiť v plnej výške ... čím skôr si to daj doporiadku

dada2107
7. sep 2012

@moon1979 karticku mam... no super..tak teda ide sa splacat!!! dakujem 🙂

moon1979
7. sep 2012

@dada2107
máš čo robiť, nedoplatok musíš mať vyrovnaný ...

alcapalca
7. sep 2012

baby kam mam napisat odvolanie? na pobocku či radsej priamo na ustredie do BA?

domeli
7. sep 2012

@alcapalca čítala som Tvoj príspevok ohľadom neuznania OČR cez prázdniny - odvolanie som doteraz písala priamo na ústredie SP, príp. to môžeš urobiť tak, že napíšeš na ústredie a dole uvedieš: Na vedomie: Ústredie SP a zašleš to aj tam. A možno by som si ešte zavolala na bezplatnú linku SP - iba tak, že ako je to s nárokom na ošetrovné vo všeobecnosti a spýtala sa popritom, že či je nejaká výnimka, ak sú prázdniny (čo je podľa mňa blbosť, veď choroba sa neviaže na školu či voľno). Tak si to "vyhádaj"🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lin123
8. sep 2012

ahojte, kolko je prosim maximalna materska na den?

katrin31
8. sep 2012

prosim vas poradte..platim si dnp od30. januara 2012, 270 dni mi teda uplynie v oktobri..chcem sa spytat, ak dovtedy nebudem tehotna, ci mozem ist na pn..plati tam ta ochranna lehota 7 dni? dakujem velmi pekne

moon1979
9. sep 2012
moon1979
9. sep 2012

@lin123
cca 25 eur

ludka77
9. sep 2012
katrin31
9. sep 2012

@moon1979
@ludka77 dakujem vam..pytala som sa za sestru, lebo jej na urade povedali ze nema inu moznost iba otehotniet..

moon1979
9. sep 2012

@katrin31
ale to len vtedy, keď chce DNP čerpať na materskú .... vtedy by mala otehotnieť najneskôr do skončenia DNP ... z tohto poistenia môže čerpať aj PNku obyčajnú, avšak musí na ňu nastúpiť v ochrannej lehote, inak jej nárok zaniká.

lin123
9. sep 2012

@moon1979 dakujem

isabellaa
9. sep 2012

Pytam sa za kamosku:
Stare DNP jej konci 19. septembra a nie je tehotna, platila 270 dni.
Co by bolo pre nu teraz najvyhodnejsie? Chce otehotniet a poberat vyssiu matersku.
Kolko a kedy si ma zacat platit dalsie DNP?
Dakujem

moon1979
9. sep 2012

@isabellaa
po novom už len z celého balíka ... z minima to robí 120 EUR mesačne ...

olo
9. sep 2012

ahojte dnp si platim uz dlho v januari som prerusila 18 a 189uzatvorila nove po 26 tyzdnoch -23jula som nastupila na pn -rizikove tehu po4 potratoch v oktobri mi konci dnp chcem prejs na novy balicek som sj zamestnana ako mam postupovat ak spravne chapem pocas pna materskej ho nebudem musiet platit dakujem

isabellaa
9. sep 2012

@moon1979 vdaka a este otazocka
Rozhodla sa prihlasit na nove DNP, ale chcela by sa spytat, co sa viac oplati, ci prejst hned na nove dnp / od septembra, alebo sa nan prihlasit az neskor, ked zisti, ze je tehotna?
Si mila, dakujeme.

katrin31
9. sep 2012

@moon1979 takto som to vedela aj ja, pretoze aj ja si to platim ale ja som tehotna a im sa nepodarilo zatial..a pani jej povedala ze to nemoze uz vyuzit..dakujem za info

kikusik88
9. sep 2012

@gapa prepac ale idem zas po radu 🙂
teraz ked sa dam na PN tak ma vypise iba na mesiac? ci uz do porodu? nevie totiz ci tam budem musiet ist castejsie aby mi vypisal PN. myslim kazdu poradnu ci mi vypise. mam mu aj teraz pri vypisovani PN povedat ze som platila DNP ci to staci az pri vypisovani MD ? a este kam ju mam zaniest? do prace aj na SP?

moon1979
9. sep 2012

@kikusik88
mas to trosku popletene 🙂 ak ta vypise gynekolog na rizikove tehotenstvo tak povacsine PN trvá až do nástupu na MD, čo býva spravidla 6 týždnov pred PTP ... každý mesiac na prelome musíš ísť ku gyn pre papier, že ti PN trvá a ten musíš odovzdať do 5teho dňa nasledujúceho mesiaca do SP, aby ti vyplatili PN za další mesiac, ak ho neodovzdas, SP ti automaticky pozastavi vyplacanie PN ... a to či máš a aké máš poistenie tvojho gyn. nemusí vobec zaujímať 🙂 ty potrebuješ akurát potvrdenie pre SP o tom, že ti trvá PN ...
ak si zamestnaná, teda t. č. chodíš do práce a platíš si zároven aj DNP tak potrebuješ potvdenia vzdy dve, jedno pre zamestnávatela a jedno pre SP ... to je asi tak všetko 🙂

kikusik88
9. sep 2012

@moon1979 aha dakujem. cize ked ma dr vypise da mi papier ktory dam aj do prace aj do SP. ked dam ten papier na SP a som v ochr lehote DNP nic ine im k tomu netreba? oni budu vediet ze som to dnp platila? dostanem teda tu PN vyssiu? baby mi tu vraveli ze pri vypisani na MD mam povedat dr ze som platila DNP aby vypisal 2x matersku, tak som nevedela ci aj pri pn to plati.

moon1979
9. sep 2012

@kikusik88
tak predpokladám, že ked si zamestnaná, tak si uplatnuješ PNku aj z práce a ak splnaš nárok z DNP tak aj odtiaľ, takže potrebuješ 2 potvrdenia, kedže si budeš uplatnovať PN z dvoch poistení. Zamestnávatelovi musíš odovzdať aj prvýkrát PNku, aby jednak vedel, že prečo nenastúpiš do práce a jednak preto, že prvých 10 dni ti PNku platí zamestnávatel ... no a samozrejme ak splnaš nárok z obidvoch poistení na MD tak potrebuješ potvrdenia na MD dve ...
takisto prechod PNky na dalši mesiac musíš posielať 2x ...

kikusik88
9. sep 2012

@moon1979 ano pracujem. cize hned ako ma dr vypise da mi 2x? ci musim prefotit? ci jedno bude osobitne vypisane pre sp a osobitne do prace?
cize hned ako mi to dr da treba to zaniest. a teda sp bude automaticky vediet ze som platila dnp ? automaticky mi dojde vyssia PN z tohto pistenia? aj ked som uz iba v ochrannej lehote?