Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

iva87
3. sep 2012

@gapa dakujem velmi pekne 🙂

moon1979
3. sep 2012

@gapa
nevedia co vymyslat, ved je jasne, ze platba v novembri je za oktober ... ach OMG ... podstatny je predsa VS aby vedeli priradit platbu 😒

gapa
3. sep 2012

@moon1979
od marca už je podstatný aj ten šs, dali to do zákona, over si u vás, nech máš istotu. Možno je to ok, no treba to dať v banke do poriadku, bo hodina pravdy bude až ked budeš žiadať nemocen. dávku.

moon1979
3. sep 2012

@gapa
Gapa, prosim ta, ešte ma utvrď v postupe, že to podľa súčasne platného zákona bude správne ...

DNP si platím zo 400 EUR, končí mi 20.10.2012. Som zamestnaná, t.z. že nástupom na reťazovú MD mi zaniká ochranná lehota z DNP a teda by som nemala narok na MD z DNP ... Ale ak sa poistim znova na balik DNP dva - tri dni pred nastupom na MD a teda budem mať v čase nástupu na MD zo zamestnania aktívne aj DNP tak by som mala mať nárok z oboch poistení, že? Sice z DNP z minima, ale vznikne nárok, že?
Prekrývajú sa mi obdobia, takže na novú MD by som mala nastupiť plynulo z RD koncom februára 2013. dakujem za info

moon1979
3. sep 2012

@gapa no urcite tam pojdem ... ale myslis, že spätne sa dajú dopísať ŠS ked uz platby davno odisli?

gapa
3. sep 2012

@moon1979
nemám potuchy, aká je prax. Tam asi velmi záleží aj na nejakých vnútorných usmerneniach, či ochote pracovníčok?? netuším

mima595
3. sep 2012

@moon1979 - daju sa..ja som v maji/2012 poslala omylom platbu so SS 11/2009..im to automaticky priradilo ako preplatok do roku 2009..zistila som to o 2 tyzdne..volala som, pani bola zlata..som jej povedala, v com je problem..ona pohladal tu platbu a preuctovala to..hlavne chod vcas, este pred cerpanim nejakej davky...

timka6
3. sep 2012

@gapa
AHoj gapa, chcem sa ťa spýtať ohľadom DNP a žiadosti o materské. Nástup na MD mám 5.9.2012 (termín pôrodu 17.10.2012), žiadosť som si na sociálnom podala 24.8.2012. DNP si mám platiť ešte za tie 4 septembrové dni, a potom už nemusím ? (platím ho v plnej výške od 1.1.2012 z maxima, a predtým za november a december 55 dní z minima). Dnes som zaplatila za august a chcem sa ťa spýtať, či mám už zaplatiť aj tie 4 dni nejak popredu, alebo je to jedno ak to zaplatím do 8.10., čo by si mi poradila ? Bude to mať vplyv na zaslanie vyjadrenia zo sociálnej poisťovne ohľadom nároku na materské ? A dnes som tam aj volala pani mi povedala, že platby sú v poriadku, len som čítala tvoj príspevok, že špecifický sa má uvádzať, teda za aké obdobie je platba, ja som to uvádzala ale do správy pre prijímateľa.

moon1979
3. sep 2012

@mima595 no so mnou asi nadsena nebude, lebo ani za jeden mesiac som neuviedla ŠS 😖 a za dva mesiace mi DNP zanikne zo zakona ... no nic, idem do SP so sklopenym nosom 🙂

mima595
3. sep 2012

@moon1979 - no nadsena nebude, ale oni ti to tam budu predsa evidovat ako preplatok..ved tie peniaze tam su...možno budes mat nejake penale...radsej si to over teraz....

luna22
3. sep 2012

takže baby, ja lenže to važne funguje, ak vám skončilo DNP už 31,1 tak možte stale čerpať OČR, ak sa deň predtým prihlasíte. Neviete dokedy to platí?

moon1979
3. sep 2012

@mima595 @gapa
no tak som sa bola pýtať na sociálke, platby mám všetky v poriadku aj napriek tomu, že som neuvádzala ŠS ... vraj pri platení formou trvalého príkazu stačí KS 88, platby si vedia priradiť na základe VS ... 🙂
uf ale nervy som mala riadne keď som tam išla 🙂

milka2008
3. sep 2012

ahojte ,
môžem sa spýtať - či stále platí súbeh dobrovoľného NP a povinného NP ? momentálne som na RD, zatiaľ si neplatím DNP, ani som nikdy ešte neplatila, ale v prípade PN alebo očr - mám naň nárok už od prvého dňa prihlásenia sa na DNP, teda či ho môžem čerpať hned od dňa prihlásenia, alebo musím mať pri DNP splnenú podmienku aspoň tých 270 dní? ˇďakujem za odpovede.
A pri čerpaní RD ma tuším zamestnávateľ odhlasuje z nemoc. poistenia?

domeli
3. sep 2012

@luna22 dovtedy, dokiaľ spĺňaš podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch akoby spätne od dátumu PN či OČR (hoci aj prerušovane). Nárok je v tom prípade vždy z minima

luna22
3. sep 2012

@domeli ano z minima, ale lepšie ako nič. Tak určite ten rok to môžem využiť?

gapa
3. sep 2012

@timka6
neviem, či to má vplyv. ale zaplatiť môžeš, aby si už na to nemusela myslieť, ked už budeš pomaly v pôrodnici. s tým platením som povedala, že nemám skúsemosť a asi záleží od pobočky a konkrétnych pracovníčok

milka2008
4. sep 2012

ahojte, môžem vás poprosiť o radu, teda ak niekto vie poradiť - môj príspevok 3.9. o 15:43 . ďakujem.

alcapalca
4. sep 2012

@gapa neuznali mi nárok na ošetrovné z dovodu uzavretia školy počas prazdnin, mam deti voveku 4,8 a 8 rokov :( nechápem, doteraz to bolo bez problemu, letne a zimne prazdniny stale som si nárokovala na OČR bez diagnozy, prosím Ťa gapa ake je tvoje stanovisko k tomuto?

gapa
4. sep 2012

@alcapalca
nemám s týmito zatvorenými škôlkami skúsenosť žiadnu. no raz tu tuším niekto písal, že potrebovali nejaké potvrdenie od úradov, si nepamätám aké, že nemali možnosť ho dať inde? v tomto ti neporadím

alcapalca
4. sep 2012

@gapa dakujem aj tak, cakam odpoved z poradne, ale zatial co mam nacitane, nikde sa nespomina vyluka ze prazdnin sa to netyka :(

lucya89
4. sep 2012

@luna22 staci ak sa prihlasis v ten den ked podavas ocr alebo pn netreba den dopredu ...pokial viem

adrikanatasa
4. sep 2012

Ahojte, potrebujem poradit, mam dnp od 25.1.2012 a od včera som na pn. Budem dostávať aspoň minimum alebo nič z dnp? Ďakujem za každú radu

julinkaz
4. sep 2012

ahojte, aj ja by som mala jednu otázku. som na RD so synom, ktorý bude mať čoskoro 2 rôčky. popri RD som zamestnaná na čiastočný úväzok riadnou pracovnou zmluvou, DNP si platím už 3 rok (do konca januára z minima, od februára z maxima, 270 dní nového DNP mi končí 25.10.2012). práve teraz som v 14-tt a gynekologička ma chce vypísať na PN kvôli preeklampsii. chcem sa opýtať, môžem ísť na PN keď som na RD, a z čoho sa mi vlastne bude počítať výška nemocenského (z toho minima?) bolo by pre mňa lepšie sa prehodiť na dohodu o pracovnej činnosti, aby som mohla dostávať aj plat aj nemocenské? prosím, poraďte mi, ak viete. ďakujem veľmi pekne.

moon1979
4. sep 2012

@adrikanatasa ak nemáš splnenú podmienku 270 dni (čo podľa toho čo píšeš nemáš, lebo 270 dni uplynie az v oktobri 2012) tak nárok na PN z DNP nemáš ...

moon1979
4. sep 2012

@julinkaz
nemôžeš byť celý mesiac na PNke a zároveň aj pracovať ...okrem toho dávaj pozor, lebo veľmi často chodia na kontroly dodržiavania PN zo SP, takže ak ťa nezastihnú doma máš problém ...

adrikanatasa
4. sep 2012

@moon1979 ani na minimalnu?

moon1979
4. sep 2012

@adrikanatasa
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

adrikanatasa
4. sep 2012

@moon1979 no pekne 🙂 aj tak ďakujem za radu

adrikanatasa
4. sep 2012

@moon1979 ešte ma napadlo že ja som mala dnp aj v roku 2009 a platila som si ho do konca augusta 2010 ale to sa mi tam už zarátať zrejme nedá, že?

julinkaz
4. sep 2012

@moon1979 ale ja to mám ako prácu na doma, chodím si len pre papiere a robím si to doma, sídlo mám cez cestu od nášho bytu, takže by som si to využila vrámci vychádzok, len som chcela vedieť, či môže byť matka na RD na PN, chcem využiť totiž to dobrovoľné