Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
6. mar 2012

@ivana412
To je dosť dôležitá info.
Ak si nezrušila a nespravila nové poistenie DNP k 1.8.2011 tak tvoje poistenie zaniklo 31.1.2012 a tým pádom ho už v tej výške nevyužiješ na PN. Doma ťa čaká list, ktorým dňom skončilo tvoje poistenie.

Ak by si potrebovala ísť na PN, po príchode na svk , tak sa prihlás na DNP balík z minima teda z VZ 339,89 eur, mesačná platba je 119,66 eur... teda za jeden deň cca 4 eura, a tvoja PN bude vo výške cca 180 eur mesačne.

Ak by si chcela nový balíček, a chcela by si mať vysokú PN tak maximálny VZ pre nemocenské poistenie je 1153,50 eur, a mesačne treba platiť z tej sumy 35,15% tj. cca 405,45 eur. A toto treba platiť 26 týždňov, aby bola PN vysoká.

evkaspa
6. mar 2012

Poraďte mi prosím. Od mája minulého roka do konca tohto januára som bola DNP, následne som sa odhlásila a opätovne prihlásila za pôvodných podmienok. Zároveň som od začiatku januára prihlásená na úrade práce a dostávam dávku v nezamestnanosti. V tejto diskusii som sa náhodne dozvedela, že napriek tomu, že som do konca roka poberala RP, mohla som žiadať aj o OČR, čo som žiaľ nevedela. Môžem si uplatniť OČR aj teraz keď poberám dávku v nezamestnanosti? Čo by sa stalo s dávkami, nevyplatili by sa za to konkrétne obdobie, alebo by boli posunuté na neskôr? Čo mi odporúčate? Veľmi pekne ďakujem

ivana412
6. mar 2012

@zalka No ja som prave ze zalozila nove poistenie toho 1.8.Inac by mi ta pani na socialke nepovedala ze treba platit tych 26 tyzdnov aby bola max pn alebo md.Uf tak mam co rozmyslat do 26.4.To su riadne sumy co treba platit

zalka
6. mar 2012

@ivana412
No veru áno,
lebo podla ministra boli dávky 600 eur mesačne luxusom.

zalka
6. mar 2012

@evkaspa
Z DNP ti vzniká nárok na OCR a aj na PN.
Kedže aj OCR aj PN a aj podpora v nezamestnanosti sú vyplácané zo SP, tak v prípade výplaty PN alebo OCR sa zastaví vyplácanie podpory počas poberania PN alebo OCR.

ivana412
6. mar 2012

@zalka Tak dufam ze bude s tym mojim poistenim este tym akoze luxusom ok,ked pridem v aprili domov,takze tych 26 tyzdnou sa pocita ako ze som sa na novo prihlasila na dnp,ze?!Uz mam hokej z toho co sa tu deje na svk

zalka
6. mar 2012

@ivana412
Ano 26 týždňov nového poistenie Ti skončilo 29.1.2012, Takže každá PN od toho dátumu do skončenia poistenia DNP bude hradená z VZ z r.2011.

ivana412
6. mar 2012

@zalka Ak spravne rozumiem tak uz pn v aprili,maji nevyuzijem z toht stareho poistenia.Dnes so akurat platila do socialky tych 49.13 eur

zalka
6. mar 2012

@ivana412
Ivana
som ti písala, že 270 dní ti skončí 26.4.2012 , to je apríl koniec apríla takže do 03.05.2012 môžeš ísť na PN, z toho poistenia. Čítaj čo píšem.

ivana412
6. mar 2012

@zalka Dakujem ti a prepac mam v tom trosku hokej

zalka
6. mar 2012

@ivana412
Pohoda nie si jediná, tento rok máme na slovensku neskutočne veľa hokejistov 😝

ivana412
6. mar 2012

@zalka Tak to hej aj som pisala do poradne na soc.poistovnu ako postupovat ale odpoved ziadna este ze existuje toto forum 😕

zalka
7. mar 2012

@ivana412
Ivka,
v SP majú zákaz pomáhať ľudom. :D tak som počula, a presviedčam sa, že je to asi pravda.

katka888
7. mar 2012

@ivana412
mne prisla odpoved snad po 2 mes ked uz ola neaktualna a nebola ani k otazke, tak som tam pisala este raz, nejakej veducej, som si nasla kontakt...

katka888
7. mar 2012

bambulky, ktore sledujete nove zmeny, viete poradit? lebo ja som tie zmeny uz nesledovala....

bola som DNP cca od 28.7.2010 do 4.1.2012 / viac ako 290 / a nemam sice potvrdene, len sa pytam pre pripad potvrdenia tehu, ako a z coho a co vsetko a odkedy najneskor by som mala platit ak chcem si navysit matersku. mne treba platiti len rozdiel z vyplaty a kedze som uz DP mala, hadam to nezrusili, ze sa mi prirata / spatne do 2 rokov od porodu / takze by mi stacilo splnit tu podmienkui tusim 26 alebo 28 tyzdnov? boli aj v tych lehotach zmeny?
@gapa ak by si mala cas, vies mi v skratke poradit?

dakujem

svistinka
7. mar 2012

preco tam rovno nezavolate? Ja ked som nieco potrebovala ohladom dnp, tak som tam volala na infolinku, porepajali ma a vzdy mi poradili

katka888
7. mar 2012

@svistinka
mne na ich linke teta nevedela poradit a info co poslytla nebolo spravne a o.i. som t chcela mat v pisomnej forme pre pripad, zeby mi neuznali co mi bolo treba.

bancanka
7. mar 2012

zalka, dakujem za odpoved, dobrovolne som si platila od novembra 2010 do novembra 2011 aj to som sa vraj mala odhlasit z toho po tom ako som zacala dostavat rodicovsky prispevok, takze som zrusila trvaly prikaz v banke a potom mi prisla upomienka s poistovni ze im dlzi za september a oktober 2011 tak som to doplatila a ukoncila, nikto mi nepovedal a ani neporadil od nich na co je dobre si to nadalej platit, bola som v tom, ze ked budem chciet dalsie dietatko tak by som si to z nova zacala platit ale bohuzial teraz taku velku ciastku neviem odkial by som na to nabrala, porad prosim ako postupovat ak sa da, je to vôbec dobre takyto novy system, boze ved ako ma zit zena doma na materskej a este si platit take vysoke dobrovolne, po starom to bolo ovela lepsie

bancanka
7. mar 2012

@zalka ahoj dole nizsie som ti napisala, nevedela som ako to adresovat tebe

moon1979
7. mar 2012

@gapa za cely moj pracovny zivot t.j. cca 10 rokov som bola len raz PN, vtedy som dostala 4 tlaciva s komentarom ze si musim vsetko obehat 🙂 ... ja sa nehadam ... a pevne verim ze dlho tieto veci ani riesit dufam nebudem musiet, pretoze mi je z naseho zdravotnictva mierne povedane zle ...

lindusik
7. mar 2012

Ahojte zienky...prosim poradte mi ak viete...
Predlzila som si tak ako vela zien DNP od 31.1.2012- 270dni do oktobra ,chcela by som aj do oktobra otehotniet. Ale urcite budem musiet byt na rizikovom. otazka je - ak by som otehotnela v napr. auguste (podmienka 26tyzd.splnena), tak by som hned isla na PN takze by mi vyplacali najvyssie davky do oktobra (koniec poistenia DNP), alebo az do nastupu na matersku-napr. do aprila 2013? mate niektora vedomosti?

poisonblu
7. mar 2012

@lindusik vyplacali by ti az do nastupu na MD...kedze poistenie ti bude koncit v oktobri a vtedy budes tehotna, tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov a do tych 8 mesiacov musis nastupit na MD....

simiket
7. mar 2012

Mozem poprosit niekoho o radu?Momentálne som na PN-ke samozrejme tehotna,som zamestnana na dobu urcitu ktora mi konci koncom aprila a uz teraz viem ze ma prepustia kedze konci mi zmluva tak sa chcem opytat ako to vlastne somnou bude ?a dotkne sa to aj mojej materskej?a ci sa mam potom prihlasit na urad prace s PN-KOU??da sa to?

jana201
7. mar 2012

@lindusik preco vies ze budes na rizikovom mala si prve dietatko cisarskym rezom ???

ivana412
7. mar 2012

@zalka Dnes mi konecne socialka odpovedala po mesiaci z poradne ze mi konci DNP 26.4.2012,potom mi zanikne ale ak chcem mam sa prihlasit na toto nove poistenie,alebo predtym datumom,potom sa mi bude toto poistenie pocitatat ako za nepretrzite ci ako.Fakt klobuk dole pred tebou poradis myslim viac a rychlejsie ako socialka.Este sa ta opytam su tam nejake zmeny pri plateni myslim specificky symbol sa udava napr.za aky mesiac platis alebo ako to je?Ja si cez internet banking kazdy peniaze posielam sama cize nie trvalym prikazom,teraz som si platila za februar,este starym systemom snad to nebude problem 😉

zalka
7. mar 2012

@bancanka
no naozaj ťa nepoteším,
práve preto, že to bolo také "lacné" tak to minister zmenil, aby to bolo nedostupné a nevyplatilo sa to ľuďom a samozrejme nečerpali " luxusné dávky " - jeho vyjadrenie.

Tým, že si ukončila DNP , tak v prípade dalšieho tehotenstva by si si musela platiť ozaj veľmi vysoké sumy, čo sa po prepočítaní neoplatí. Ešte by sa dalo ak by si otehotnela niekedy teraz, + 3-4 mesiace ... tak by sa dalo mať ešte relatívne vysokú materskú. Ináč nie.

ivana412
7. mar 2012

@svistinka No nie stale funguju linky ked si v zahranici ako napriklad ja.Ja preferujem tiez osobne ale tu socialna poistovna neexistuje takze tak 😉

zalka
7. mar 2012

@simiket
Ak máš od nástupu do zamestnania do apríla 270 dní, tak je to v poriadku nárok na materskú ti vznikne z ochrannej lehoty.

A počas PN ťa nezaevidujú na UP, takže ak by si aj po skončení PP marodovala, tak do 8 dní chod na svoju ZP a odnes im tam PNku ... teda rozhodnutie o PN zo SP kopiu, oni ťa dajú do evidencie ako osobu, za ktorú platí poistné štát.

zalka
7. mar 2012

@ivana412
Tak do ŠS pri každomesačných samostatných platbách uvedieš mesiac rok .. teda pri platbe za marec uvedieš 032012

A čo sa týka DNP, tak áno môžeš sa prihlásiť ak sa prihlásiš napr. z minima a poistenie bude nepretržité tak výška PN bude rátaná z roku 2011 teda skoro maximum ... je to na tebe či necháš padnúť toto poistenie alebo budeš dalej platiť.

Ináč súčasťou prihlášky je čestné prehlásenie , niekedy to bolo pár riadkov teraz sú to dva strany a je o tom, že sa čestne prehlasuje, že človek nemá prácu v zahraničí.

zalka
7. mar 2012

@katka888
Nie som gapa ale skúsim Ti poradiť. Naozaj ako píšeš stačí Ti 26 týždňov z VZ aký si určíš teda rozdielu medzi maximom 1153,50 a tvojím platom.
Akurát ide o to, že platiť nebudeš 4,4% z toho rozdielu ... ale platí sa 35,15% . Škoda, že si si nezaložila nové DNP z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy k 31.1.2012, mohla si mať v klude 9 mesiacov čas na otehotnenie a na lacné poistenie. Teraz to bude už len drahšie.