Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. apr 2010

nelynka,
myslílm je to možné. Aj ked v jednom príspevku som čítala, že nie je. Ale podla mna nie je možnémať len dve zdravotné poistenia. Ale nemám s tým absolútne skúsenosť s tými europskymi zákonmi. Ale materské môžčeš dostávať len z jednej krajiny, t.j. nedá sa že časť z čr a časť zo SR.

leontinka1981
21. apr 2010

Ahoj Gapa prosim ta o vysvetlenie: je to z blogu pána Mihála: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní. aké je to iné nemocenské poistenie? nemusi to byt DNP? staci aj zo zamestnania? alebo????

dakujem....

leontinka1981
21. apr 2010

Ahoj Gapa. alebo niekto kto tomu rozumiete........... mam na teba este otazku. som zamestnana. je pravda ak by som chcela dosiahnut max.matersk. staci sa mi niekde zamestnat na dohodu (u znameho príklad) na 1 mesiac z rozdielu max a minima.a dosiahnem maximalnu matersku? alebo ako dlho by som musela byt niekde aj na dohodu aby som ju dosiahla. na matersku by som isla az v roku 2011. alebo by sa stacilo na dohodu zamestnata tesne pred odchodom na matersku. a ako by to bolo keby som musela ist na rizikove tiez by mi pomohlo sa zamestnat na fiktívnu dohodu niekde?????to mi poradila kamoska ale nezda sa mi to tak sa ta pytam......
nehnevajte sa .

dakujem

katka888
21. apr 2010

leotinka, moze byt aj zo zamestnania, ak bolo ukoncene. tzn robila si 3 mesiace, skoncila si pracu, si sa poistila DNP tak ku casu poistenia DNP sa prirataju aj tie tri mesiace POKIAL tie tri mesiace spadaju do casu 2 roky pred porodom

kingstonka
21. apr 2010

ahojte- uz ste mi tu raz dobre poradili tak vas idem poprosit o radu-lebo neviem ci tomu dobre rozumiem...
od 2.10 2009 si platim DNP z maxima- takze uz mam zapatenych 6 mesiacov a mohla by som zmenit zaklad
dnes som si nasla pozitivny tehotensky test- tak ak vsetko bude ok- TP by bol koncom decembrA, cize na matersku by som nastupovala v novembri a ak dobre chapem ako vymeriavci zaklad by sa bral oktober-december 2009..takze teraz si mozem zmenit platbu na minimum alebo platit maximum az do konca ked chcem max.matersku. Dakujem. Dufam ze som to zrozumitelne napisala 🙂

katka888
21. apr 2010

ak sa nemylim, ak ano, gapa ma opravi, ale rozhod obdobim je pre teba min rok, tj oktob, nov, dec, tzn ze teraz mozes urobit zmenu na min. 🙂
a blahozelam, drzim palceky, aby ti to dobre dopadlo .-)

kingstonka
21. apr 2010

joj ..dakujem...
dufam ze niekto mi to este potvrdi-nech neurobim nejaku hlupost.. a somozrejme najhlavnejsie je nech mi tehotenstvo dopadne dobre

kingstonka
21. apr 2010

a este si chcem byt ista- pri posudzovani meterskej sa nebude brat do uvahy TP ale nastup na mater., ze? to len pre pripad ze TB by bol nahodou zaciatok januara- ale stale by som na matersku nastupovala v novembri decembri

gapa
21. apr 2010

kingstnoka
gratulujem aj ja,
môžeš si podať zmenu VZ v apríly s účinnostou od 1.5.2010, lebo už 11/09-4/2010 je 6mesiacov. Samozrejme už žiadnu odhlášku! RO je 2.10.-31.12.2009 pri nástupe na MD v r.2010. T.j. berie sa nástup na MD a nie pôrod.

gregi11
21. apr 2010

Ahoj Gapa. Ak budeš mať čas prosím pozrí sa ma moju otázku. . Poberam RP a platím si DNP viac ako rok. Chcem sa spítať keď mám PN od
3.4.2010 a napríklad do 15.5.2010 mám nárok na RP z a mesiac apríl a máj????? Veľmi pekne Ďakjujem za odpoveď. Pekný deň.

ivana899
21. apr 2010

ano gregi, mas narok na RP za obidva mesiace.

kingstonka
21. apr 2010

dakujem

gregi11
21. apr 2010

ivana899 veľmi pekné ďakujemmmmmmmmmmmm.

vanesa1702
21. apr 2010

ahojte baby poradite aj mne??

DNP si platim od 13.10. z VZ 700 potom som sa 19.11. odhlasila a 23.11. prihlasila znovu ale uz z maxima...v januari mi vzsiel pozitivny test a mala by som stuhat aj 26 tyzdnou od noveho prihlasenia aj 270 dni bude moja materska maximalna?? zamestnana som nebola nikdy teraz som na urade prace po prvej rodicovskej ktora mi skoncila v marci............

monikasun
21. apr 2010

ahojte kocky...tiez by som chcela poradit...od 12.1.2010 si platim DNP z maximalneho VZ...ale teraz posledny mesiac som mala PN-ku a zle som si vypocitala sumu na zaplatenie a prisla som na to az teraz...co teraz? ma to vobec zmysel dalej platit? a este sa chcem opytat...270 si musim platit DNP a zaroven musim byt zamestnana u toho isteho zamestnavatela, lebo ak by som zmenila zamestnavatela, tak je vlastne cele platenie zbytocne? dakujem za odpoved...pekny vecer prajem.

hencidlo
21. apr 2010

ahojte, prepacte ze sa vam vtieram do debaty, ale ja mam iny problem, s ktorym by som potrebovala helfnut, aby som sa uviedla do reality.
poprosila by som niekoho o pomoc, kto sa v tom vyzná, mám takuto otázku:
co by mi prinieslo, keby som si zacala doplacat DNP (ale neviem v akej vyske by mi to stacilo doplacat), lebo ja som zamestnana bola od 1.10.2005 do 30.9.2009 potom som bola od 1.10.2009 do 31.3.2010 na UPSVaR a od 1.4 som opät zamestnana no vsak vyska mojej papierovej mzdy je 1,2 nasobok minimalnej mzdy.
Chcela by som vediet ako postupovat a co robit, lebo sa snazim otehotniet a vyzit z toho co by som teraz mala dostat, by bolo asi obtiazne.
Tak niekoho velmi pekne prosim o radu. vopred strasne moc dakujem

h.a.i.n.y
22. apr 2010

Ahojte. Chcem sa opytat ktore obdobie by bolo to rozhodujuce ak by som na matersku isla v roku 2011 a DNP by som si zacala platit tiez v tomto roku 2011? Podotykam ze v roku 2010 by som si neplatila nic a nebola by som ani zamestnana.
A iny pripad .. ak by som sla na matersku az v roku 2012 tak RO bude 2011 to viem ale ako by som si mala platit DNP v tom roku 2011 tak aby mi vysla max. materska? Najskor by som si chcela platit z min. VZ a potom prejst na max. VZ ale ktory VZ sa bude potom brat za ten rozhodujuci ak obidva budu v tom istom roku 2011?
Vie mi niekto odpovedat prosim? Dakujem velmi pekne dopredu.

andzi
22. apr 2010

hainy, ak sa prihlásiš na DNP v roku 2011, tvoje RO bude obdobie od prihlásenia sa na DNP do vzniku nároku na materské. Ak sa prihlásiš na DNP v roku 2011 a nepodarí sa ti otehotnieť tak aby si nastúpila na materskú ešte v roku 2011, ale až v roku 2012 a budeš si ho platiť nepretržite, tvoje RO bude obdobie od prihlásenia sa na DNP v roku 2011 do konca roku 2011. Môžeš si začať platiť z minima, ale hneď ako zistíš, že si tehotná, si podaj odhlášku a prihlás sa z maxima, pretože ak nesplníš podmienku 26 týždňov do nástupu na MD (nie do pôrodu), materské sa bude počítať z pravdepodobného VZ. Myslím si však, že ešte predčasne uvažuješ, lebo nikto nevie, či DNP a podmienky také aké sú teraz zostanú aj v budúcom roku.

h.a.i.n.y
22. apr 2010

andzi Dakujem 🙂 Rozumiem.

hencidlo
22. apr 2010

baby nik mi nevie poradit? vopred dakujem 😵

ivusik1
22. apr 2010

ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť,vobec sa nevyznam v tejto problematike, som zamestnaná od 1.7.2009 a v máji 2010 sa mi končí pracovný pomer,priemerná mzda bola 600E,keby sa mi nepodarilo sa zamestnať a bola by som na úrade práce, aké vysoké DPN by som musela platiť a ako dlho,aby som mala co najvyššiu materskú

mariro
22. apr 2010

ivusik...to vsetko zalezi od toho kedy chces ist na matersku...je to vhodne zacat platit aspon 2 mesiace dopredu pred otehotnenim, to mas istotu ze to stihnes, i keby bol porod predcasny,lebo treba platit 270 dni...ak sa zamestnas u dalsieho zamestnavatela nejakeho a budes mat zhruba taky isty plat, tak ti bude stacit platit DNP len z rozdielu a to je 1083,5-600=483,5.....z toho 4%...takze by si platila mesacne 19,34€.

mariro
22. apr 2010

monikasun...ak si zle vyratala sumu DNp, jednoducho ju doplat,ten rozdiel ..ziadny problem....a PN si predsa necerpala z DNP??...neviem ako to s tym suvisi, ked to spominas...a zamestnavatela mozes menit kolko chces,len byt zamestnana je vhodne... a platit stacilo len rozdiel ...mozno si nemusela z max....ale nevadi....len plat dalej,lebo ak by si aj nebola zamestnana a platis dnp z max tak dostanes matersku maximalnu ,ak samozrejme splnas podmienku ze si bola v priebehu 2 rokov zamestnana alebo DNP poistena

kixik
22. apr 2010

Baby, aké máte skúsenosti so zabudnutým zaplatením poistného? Prihlásila som sa na DNP a nastavila som si trvalý príkaz. Hneď prvú splátku, ktorá nebola za celý mesiac, som zabudla zaplatiť. Má vôbec zmysel platiť to ďalej? Pomohlo by, keby som sa odhlásila a o pár mesiacov opäť prihlásila? Alebo už stále budem evidovaná s tým, že som nezaplatila splátku?
Viete mi prosím, poradiť?

lottys
22. apr 2010

kixik, ak si zabudla zaplatiť, tak kľudne doplať, až tak to nevadí, iba keby si žiadala o dávku z tohto poistenia, tak by ti ju nevyplatili. Ale teraz keď zaplatíš a v budúcnosti ti vznikne nárok na dávku, tak to nebude vadiť.

monikasun
23. apr 2010

mariro, dakujem za odpoved. u mna je to tak, ze ja mam mzdu rozdelenu na zaklad a pohyblivu zlozku, no a kedze som bola na PN, tak som z tej pohyblivej zlozky mala 0 + hruba mzda sa mi znizila aj o tie dni PN. PN-ku som necerpala z DNP, lebo mi povedali, ze na to este nemam narok, ze az po tych 270 dnoch platenia....
Takze mozem si kludne doplatit ten rozdiel a vobec nic sa nedeje, nevadi, ze je uz po termine? dakujem za info...pekny den prajem 🙂

mariro
23. apr 2010

monikasun..nebojkaj sa nevadi....doplat a nic sa nedeje...poistne je i tak splatne mesiac po zadu...takze napr. ak platis za april tak je splatne vzdy do 8 dna nasledujuceho mesiaca...takze 8.5......a vysku poistneho si si mala urcit po spriemerovani hrubych zarobkov za rok prislusny

kixik...doplat a neboj sa....odhlasit sa robit nejake zmeny mozes aj tak az po 6 mesiacoch,neda sa len tak hocikedy prihlasovat a odhlasovat....doplat a hotovo..ved teraz necerpas odtial nic a po 270 dnoch to uz nebudu riesit ze si na zaciatku zabudla splatku....nic nemen len plat aby si mala cim skor tych 270 dni ubehnutych,neviem ci to chces kvoli materskej alebo len PN-kam,ale i tak je to jedno.....a v tej socialke maju taky chaos,ze oni na to urcite pridu az za nejaky cas ze si meskala a urcite ta nevyradia....ale budu ta brat ako dlznika poistneho ak to nezaplatis, takze je to v poriadku ak to doplatis a plat dalej,hlavne dodrzuj spravne variabilne symboly a do spravy pre prijimatela treba uvadzat za ktory mesiac je platba,teda aspon u nas to tak vyzaduju

monikasun
23. apr 2010

mariro...ale ja platim pozadu...prave za marec som zle poratala a platila som 8.4....ale ak vravis, ze pohoda, tak este dnes dam prevodny prikaz 🙂 vdaka za radu. ja to ratam vzdy z aktualnej hrubej mzdy v tom mesiaci, za ktory poistne posielam...takze to ratam zle?

mariro
23. apr 2010

to si zaplatila celkom v termine,budes tam mat meskanie len par dni kym im to nabehne na ucet,lebo do 8.4. mal byt uhradeny marec,takze z toho si hlavu nelam

a co sa tyka vysky mesacnej platby,tak robi sa to tak ako som ti napisala,pretoze sa ti to bude pocitat z hrubych miezd v minulom roku,takze tento rok nie je momentalne dolezity....pozri si mzdy za minuly rok spocitaj ich a vydel 12...a dostanes priemerny hruby mesacny zaraobok a z toho sa odrazi tvoj vypocet....z tej priemernej hrubej mzdy si vyratas 4 %, to mas taky zjednoduseny vypocet,origos to rataju na priemerny zarobok na den,ale takto je to jednoduchsie.
Lebo podla toho co pises,ked si zacala v marci platit, tak 270 dni ti ubehne v novembri niekedy a VZ sa ti bude brat z roku 2009 ak by si isla na matersku alebo PN uz v tomto roku....ak pojdes na matersku alebo PN v 2011 tak VZ bude rok 2010....toto je dolezity a podla toho sa rozhodni v akej vyske budes platit

monikasun
23. apr 2010

tak ja som ten marec stihla vyplatit do 8.4. ale nie v takej vyske, ako mal byt. No ale teraz si ma normalne dostala, lebo mne kamoska vysvetlila, ze si to mam ratat takto: 4,4 % z rozdielu 1084,55 - hrubá mzda za mesiac, za ktorý idem platit poistné 😒 takze som to od januara asi zle ratala....lebo uz v januari som sa prihlasila na DNP 😖