Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

onka
3. júl 2009

a este otazka, ze ak si chcem trochu privyrobit, ci je to mozne pocas materskej a pocas rodicovskej a na aku zmluvu, pripadne ake obmedzenia tam platia.

lulu26
3. júl 2009

Caute baby,

pridavam sa k Vam...mam s tym podobne skusenosti.. mna 20.11.prepustili a vo februari som otehotnela, ale nebola som uz v ochrannej lehote, teraz mi jedna znama poradila, skoda, ze neskoro..
nech sa v jeden den prihlasim ako dobrovolne platena osoba a este aj v ten den nech donesiem PN- rizikove tehotenstvo..
na zaklade toho by som nemala platit nic, ale PN mi budu vymeriavana z minimalnej mzdy..
zatial mi este nedali zo socialky papier ako to schvalili, cakam kazdym dnom.. zatial prislo len, ze som sa prihlasila a ze mam povinnost platit tych 44 EUR, dala som si ten strop..ale nemala by som platit nic..
dam vediet ako to dopadlo..

a k tomu rodicovskemu, schvalili to na tu minimalnu mzdu? alebo nie?

dagi76
3. júl 2009

ahojte, mam malu otazocku
viem ze PN z tej sumy ktoru si platim dostanem az po 270 dnoch
ako je to pri ocr? takisto 270 dni? alebo 6 mesiacov?
dakujem vopred za kazdu odpoved 🙂

gapa
3. júl 2009

dagi, ak sa prihlásiš na DNP jeden den a na očr ideš na druhý den, tak máš hned nárok na ošetrovné (poberá sa vždy max. 10dní), ktoré sa však bude rátať z minim.mzdy pokial vznikne do 26týždnov od prihlásenia. Po uplynutí 26týž. už so skutočného VZ v rozhodujúcom období.

salvinka
4. júl 2009

ahojte..
chcela by som sa spytat, ked si dam teraz dobrovolne nemocenske poistenie, budem nieco dostavat na matersku navyse??
o tehotenstve som sa dozvedela len teraz, a zaujima ma ci to stiham splnit, kedze predpokladany termin je koncom februara

andzi
4. júl 2009

už sa o tom písalo, áno budeš mať vyšší vymeriavací základ. Poistné si však musíš platiť najmenej 270 dní. Podľa tvojho profilu usudzujem, že už to nestíhaš...

salvinka
4. júl 2009

takze tych 270dni sa berie len tych dobrovolnych dobre chapem?
a pocula som nieco ze sa to da doplatit do osmeho tyzdna tehot. ci blbost?
takze realne uz tehotna zena nema sancu stihnut si toto zariadit, musi tak spravit este pred otehotnenim??

gapa
4. júl 2009

salvinka,
ak nemáš v čase dvoch rokov pred skutočným pôrodom žiadne ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa ti k dnom DNP prirátali, tak to nestihneš. Ak by si mala a bolo by ich dostatok, tak ti stačí sa prihlásiť do 8tt, ako píšeš.

salvinka
4. júl 2009

takze ak dobre chapem, gapa, ak som predtym nemala DNP, teraz uz nemam sancu? 🙂

gapa
4. júl 2009

ak máš len jeden dlhodobý PP, tak nie.

salvinka
4. júl 2009

nemam len jeden.. pred tym ako som nastupila do sucasnej prace, som robila niekde inde, ale v skusobnej dobe som odisla.. pomoze mi to nieco?

gapa
4. júl 2009

možno

bubina1
7. júl 2009

ahoj, baby viete poradiť....
chystam sa na umelé oplodnenie....chcela by som si platit DNP kvoli prilepšeniu materskej....ale počítam s tým, že budem možno na rizikovom...aj by som chcela byť, lebo cestujem do zamestnania .mam sa DNP, alebo sa mi to neoplatí. ako je to s ním? ak si to budem platiť 270 dní do porodu, aj v prípade, že budem PN budú mi vyplácať dávky počas materskej dovolenky? (alebo neviem ako to nazvať, v týchto sociálnych veciach sa nejako nevyznám)...

ivaz
7. júl 2009

Ahojte, chcem sa spýtať: Od 13.3.2009 si platím DNP. Syn je momentálne chorý a uvažujem o čerpaní ošetrovného. Keďže nespĺňam podmienku platenia 26 týždňov, ošetrovné bude 55% z aktuálnej minimálnej mzdy? Do akej doby musím odovzdať žiadosť o ošetrovné na sociálnej poisťovni? A ešte jedna otázočka – čerpanie ošetrovného nebude mať vplyv pri určovaní budúcej materskej? Sú to samostatné kapitoly?

gapa
8. júl 2009

ivaz,
stačí až po ukončení očr odniesť spolu začiatok aj koniec. SP platí max. 10dní, t.j. DNP od 11-teho dna očr si musíš platiť. A nebude to mať zásadný vplyv na materské, lebo dni poberania očr sa vynímajú z výpočtu.

ivaz
8. júl 2009

Gapa, dík. Takže ak to dobre chápem pre dosiahnutie materskej musím splniť podmienku - platenie DNP 270dní+dni OČR?

gapa
8. júl 2009

ivaz,
aj dni poberania ošetrovného sú dni trvania DNP, ak sa neodhlásiš. Sú to len dni, kedy si oslobodená od platenia poistného, no poistenie trvá a do 270dní sa zarátava.

ivaz
8. júl 2009

gapa, dík, dik, dik 🙂 🙂 🙂

petka55555
8. júl 2009

baby neviete ci sa uz zmenil od jula ten max. vymeriavaci zaklad pre platenie DNP????

katie233
8. júl 2009

áno zmenil, max. vymeriavací základ od 1. júla je 1084,55 Eur

katie233
8. júl 2009

ahojte dievčatá, viete mi poradiť? ako sa mi bude počítať materská, keď mám aj povinné nemocenské poistenie a aj dobrovoľné? to bude 55% z hrubej mzdy od zamestnávateľa a 55% z vymeriavacieho základu, ktorý som si dala pre DNP? a z toho sa potom platia aj nejaké iné odvody alebo dostanem celú túto sumu? ďakujem

gapa
8. júl 2009

katie,
to sa nedá takto posúdiť. TREba konkrétne údaje, lebo napr. si mohla v rozhodujúcom období presniahnuť maximum a to by to neplatilo. Tiež záleží na dátume vzniku poistní, kvoli rozhodujúcemu obdobiu. A tiež či máš z každého NP splnenú podmienku 270dní ...

No a tiež ak máš nárok na nem.dávku z viacerých nem.poistení, tak je stanovený max. denný VZ, z ktorého sa dávka v súčte zo všetkých poistení ráta. Je to suma maximálneho VZ v mesiaci vzniku PN/nástupu na MDk a počtu kalend.dní v danom mesiaci. Takže napr.

za jun 2008 bol max. DVZ = 1003,09eur :30
za 7+8/09 je max. DVZ = 1084,55eur :31
za 9/09 je max. DVZ = 1084,55eur :30
...

pampelka.pam
10. júl 2009

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat na rady ohledně PPM pro OSVČ. Od 8.6 2009 platím nemocenskou (500Kč).O mimčo se už pokoušíme, ale teď jsem se dozvěděla, že nemocenskou musím platit 270 dní před nástupem na mateřskou (myslela jsem, že před porodem). Jak to bude probíhat, když nestihnu přesně těch 270 dní? Když by se zadařilo a už bych těhotná byla, tak mi to bude lítat o pár dní. Hlídá se to přesně? Jestli jo, tak co pak. Můžu si to nějak zpětně doplatit? Co a jak mi pak budou proplácet, teda jestli vůbec na něco budu mít nárok Podnikám od 1.7.2008. Dítě ještě nemáme. Děkuji moc za radu.

jarib
10. júl 2009

CHcem sa opytat, ze ak by som si dala DNP od 1.8.09 a ochorela by mi dcera, tak by som mala narok na cerpanie ocerky z minima, ak nemam splnenych tych 270 dni?

gapa
10. júl 2009

jarib,
ak by si išla na očr napr. 2.8.09, tak bude nárok z minima, lebo od prihlásenia do vzniku očr neuplynulo viac ako 26týždnov (nie 270dní, pri Očr takáto podmienka nieje)

adfi
28. júl 2009

ahojte vie mi niekto poradit dna 31.7.2009 mi konci predlzena rodicovska dovolenka zo zdravotnych dovodov dietata zaroven som dala vypoved v praci lebo sa musim starat o syna vybavujem veci okolo starostlivosti o dieta do 6rokov ale co by som mala vyuzit ohladom nemocenskeho mam sa prihlasit ...kolko by som mala platit ?? kedy by som mala narok na ocr-ku??? kedze uz nebudem zamestnana ani nebudem nic dostavat-rod prispevok iba sa starat o syna a to zadarmo??,diki ...podarte mi!!!!

dagi76
29. júl 2009

Ahoj gapa, dakujem za predchadzajucu odpoved. Si naozaj super.
MAm dalsiu otazku ohladom OCR. DO ktoreho dna musim odniest na socialku ocr? Je to do 5. ci 8. dna v nasledujucom mesiaci?
A este druha otazocka. Od marca si platim DNP 33 eur, zatial mam narok na minimum, ked si zacnem po polroku cize od septembra platit z maxim. VZ, zase az po polroku budem dostavat z konkretneho vymer. zakladu?

adrikanatasa
29. júl 2009

ahoj gapa chcem ťa poposiť o radu. Od 13. februára si platím DNP z vymer. základu 503,09 keďže v zamestnaní mám len 500 eur v hrubom. Vymer. základ by som si chcela zvýšiť na tých 1084,55 eur len neviem kedy. Myslím že je to možné len jedenkrát za pol roka, aký je postup, a môžem presne 13.08. keď uplynie pol roka podať zmenu vym. základu? Tehotná zatiaľ nie som ale plánujem otehotnieť ešte tento rok. Od poslednej zmeny vym. zákl. do nástupu na materskú popr. PN musí uplynúť aký dlhý čas?
ďakujem pekne za radu

florencia
29. júl 2009

Ahojte baby. Chcem sa spýtať, ja som uplne vedľa čo sa týka takýchto veci, či má podľa Vás zmysel si platiť v mojom prípade DNP. Za minulý rok som mala hrubý príjem 9706 eur, PN som bola najviac 5 dní. Dieťatko zatial nemáme, ale snažíme sa 🙂 Zamestnaná som od 15. 4. 2007 a som na dobu neurčitú. Ak by sa Vám to chcelo rátať, koľko by som asi platila, keby chcem maxim. DVZ a kolko by som potom dostávala peniažkov. Alebo kde by som sa o tom viacej dozvedela? Ďakujem za Váš čas, papa 😵

adrikanatasa
29. júl 2009

koľko si to mala hrubý príjem? 🙂