Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nella1
24. feb 2011

maminky mna by zaujimalo a urcite aj vas co ste alebo budete na PN a poberate Rodicovsky prispevok ci vam bude odobraty ako zarobova cinnost alebo vam ostane platena PN aj Rodicovsky prispevok..... ked sa tak po novom ohanaju ze rodicovsky uz nie je po novom zarobk.cinnost...viete niekto poradit ako to je??????????????? 😉 🙂 dakujem ..

jhonatanka
24. feb 2011

Dobrý deň,
potrebujem radu ohľadom DNP, od apríla 2010 som si začala platiť maximálnu výššku DNP a platila som si ju 270 dní, potom som sa však odhlásila ale nečakané okolnosti ma prinútili ostať na PN-ke a tak som sa znovu prihlásila, kde mi bolo povedané, že mám nárok len na minimum, lebo som sa odhlásila.
Pani mi povedala, že si musím začať platiť znova 26 týždňov, aby mi začala platiť maximálna výška DNP. A na tento problém mám 3 otázky.
1. ak si začnem znova platiť tých 26 týždňov maximálnu výšku a stane sa, že som medzi tým ochorela (napr. 20 týždni), môžem si narokovať na max DNP, ak nie môžem počas PN-ky ďalej platiť to maximum, aby som splnila tých 26 týždňov?
2. ak by som otehotnela a platila by som si 26 týždňov (max DNP) a predtým som platila 270 dňí do januára 2011, môžem si narokovať na max. DNP ak mám zaplatených len 26 týždňov (či si to mám platiť 9 mesiacov, aby mi to vyšlo počas celej materskej čo je 6 mesiacov, neviem ako je to po novom).
3. keby som po tých 6 mesiacoch čo by som platila maximum, prešla na min. DNP,budem si môcť keby som náhodou otehotnela nárokovať max. DNP, keďže som do januára 2011 platila max DNP, vyšlo by mi to?

Prosím vysvetlite mi to niekto (gapa ty máš na všetko odpoveď🙂

petka5050
24. feb 2011

ahojte! ešte raz vás prosím o radu. Minulý rok som si popri zamestnaní platila DNP z maxima/ od apríla do júla/, potom som to ukončila. Ak by som chcela teraz znovu platiť, pripočítajú sa aj tie 4 mesiace, alebo musím znovu platiť celých 270 dní?

penelope10
24. feb 2011

@petka5050 musis platit 26 tt na vznik naroku a pocita sa obdobie 2 roky spatne ku vzniku naroku 😉

penelope10
24. feb 2011

@margotka_ja nie nepokazila 😉

penelope10
24. feb 2011

@miah
@hilda216 a to pokial nemas ukonceny (!!!) PP mat zrejme nebudes. Ako uz baby pisali naroky sa posudzuju samostatne.

felinka
24. feb 2011

Ahojte dievcata,
som na konikovi nova a snazim sa ziskat nejake info o DNP. Chcela by som si ho zalozit, preto Vas prosim o radu... Ako postupovat? Ako sa to vybavuje? Treba do soc. poistovne doniest aj nejake potvrdenia z roboty o vyske zarobku, alebo nie? Chcem sa tam v najblizsich dnoch zastavit a neviem, co vsetko tam mam so sebou doniest.. Viete mi poradit, ako zacat? Dakujem velmi moc za akekolvek informacie!

margotka_ja
24. feb 2011

@penelope10 tazke budem mat normalne z DNP narok aj na matersku...dakujem

barbyes
24. feb 2011

ahojte, čítam, že si treba platiť 270 dní pred nástupom na materskú...ale aká je tá suma čo sa platí a o koľko by som potom dostávala viac? a viac by som dostala len počas materskej alebo aj počas rodičovského príspevku? chcela by som totiž druhé bábätko a ak sa dá, rada by som túto dieru v zákone využila, ale zo smiešneho rodičovského príspevku čo nám dáva tento štát je každé euro dobré tak by som sa rozhodovala aj podľa tohoto. a kde sa to poistenie vybavuje?

vopred Vám moc ďakujem za radu

hilda216
24. feb 2011

@gapa
Podla mojich zisteni by som mala splnat 270 dni, kedze som nepretrzite zamestnana, dňa 1.marca som nastupila do dalšej práce a dna 31.mája som zmenila zamestnávateľa, u ktorého som doteraz a popri tom som si zacala platit DNP 13.decembra.
Prosím porad mi ci si to mam prestat platit, alebo mi to vyjde, ked posuniem datum porodu o tie tri dni.
Velmi pekne dakujem za tvoje rady.

hilda216
24. feb 2011

@penelope10
ďakujem pekne za vsetky odpovede, ste zlate 🙂
ja mam v predoslom roku zacaty Pracovny pomer od 1.marca do 31: mája a hneď na to nadvazujuci dalsi PP od 1.juna pretrvava ( a navyse som stale zamestancom jednej spolocnocti nepretrzite od augusta roku 2009) a DNP som si zacala platit 13.decembra, datum porodu mam 22.7.2011, takze ked to poratam podmienku 270 dni splnam ,ci ?
Na splnenie 182 dni splnenia DNP mi chybaju 4 dni, takze namiesto 10.juna nastupiu na MD by som nastupila 14.jula (po dohode s lekarom) a potom je to ok, nie ??

miriamr
24. feb 2011

@barbyes Ahoj,DNP sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu , ktorý si zvolíš od 329€ do 1116,75. A z toho sa Ti potom vypočíta materská vo výške 60%, ktorú budeš dostávať po dobu 34 týždňov. Rodičovský príspevok, už ale ovplyvniť nevieš.

ivus77
24. feb 2011

caute babenky,chcem sa spýtať,či sa mi oplati platit si DNP alebo radšej to mam zrušiť,prihlasila som sa nan 7.1.2011 a v tento den som tiež dostala poslednu menštruaciu a predpokladaný termin porodu mam 14.10.Minulý rok som bola zamestnaná no teraz som na urade prace,vopred dakujem za odpoved

penelope10
24. feb 2011

@margotka_ja jasne, pokial su ostatne podmienky naroku splnene nemocenske ti matersku neovplyvní

penelope10
24. feb 2011

@hilda216 nie je rozhodujucich 270 dni do nastupu na MD ale do datumu porodu a pokial mas dalsi existujuci PP, ten predosli ukoncený Ti do doby splnenia naroku na DNP nemozno zapocitat.

hilda216
24. feb 2011

@penelope10
tak potom mi to ale vychádza , ci ?
dakujem pekne uz sa prestava orientovat v tejto dzungli zákonov

penelope10
24. feb 2011

@hilda216 no pokial mas datum porodu 22.7.2011 a DNP si platis od 13.12.2010 a zaroven si si DNP 2 roky spatne neplatila, musis splnit podmienku 270 dni, co nesplnis !!!
pokial by si si 2 roky spatne platila DNP tak podmienku 26 tt splnis (do datumu porodu) 🙂
Tak ci tak vzdy Ti ale vznikne nárok na MD z prac. pomeru.

petkaaa
24. feb 2011

Ahojte, vidim ze ste tu niektore v DNP naozaj odbornicky, tak by som Vas aj ja chcela poprosit o radu. Od 27.9.2010 si platim DNP, doplacam si do maxima, nakolko som zamestnana. Cize jeden VZ mam 570 eur a druhy 546 eur. Som v 9. +1 tt, termin porodu este neviem, ale je mi jasne, ze podmienku 270 dni splnim. Zaujimalo by ma ale, akym sposobom sa potom materska vyplaca...budem to mat ako dve samostatne davky, jednu od z-tela a druhu zo SP, alebo sa to spocita a budem to mat ako jednu davku. Aku sumu teda vlastne budem dostavat?
Dakujem za objasnenie 🙂 😉

megan999
24. feb 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Chceli by sme mat s priatelom dieta, len mi nie su jasne vsetky skutocnosti. Som poistena DNP od 10.1.2011 zo sumy 600 eur, mesacne mi vyslo platit nejak 26,40 eur, takisto som zamestnana od 1.5.2009. ktory rok bude rozhodujuci, v pripade, ze by sa nam zadarilo a dieta sa narodilo v januari buduceho roku, ale na MD by ma doktorka vypisala uz v decembri 2011? Takiez by ma zaujimalo, staci mi platit si DNP do 1.11.2011? (aby som mala aspon tych 270 dni) alebo v DNP treba pokracovat aj potom? Je to v niecom vyhodne?

gapa
24. feb 2011

@hilda216
nevadí kedy porodíš, ked neporodíš pred nástupom na MD. Ale tých 270dní je podstatných. Dni trvajúceho zamestnania sa nerátajú podla výkladu soc.poistovne. Skús si zavolať na soc.poistovnu, linku na ústredie, oni priamo pozrú teba, kolko dní máš a predpokladám vidia, či by si to stíhala. Môžeš hovoriť, že máš PTP ten o 3dni neskôr. Ale si over tých 270dní.

gapa
24. feb 2011

@margotka_ja
tá pn vôbec nevadí, nič to neovplyvní.

gapa
24. feb 2011

@hilda216
až teraz som čítala tvoj další príspevok s tým kde rozpisuješ cca tvoje nem.poistenia, čo teda si mohla skôr spomenúť. Predpokladám teda, že si budeš nárok uplatnovať z troch nem.poistení. Toho PP, čo trvá dlhodobo od r.2009, toho, čo začal 1.6. a z dnp. Ale teda bude zaujímavé, aký máš vôbec z dnp vym.základ. LEbo predpokaldám vieš, že napr. velmi bude záležať, aké si mala vym.základy v 12/2010 z každého zamestnania.
(ja si už nepamätám detaily, či si na RD, či ti nejaké z týchto NP končí, či čo. Ked nie sú uvedené údaje hned kompletné, tak je velmi ťažko sa v tom orientovať, ked sa postupne doplna. Ale snád v tvojom prípade tam nebude nejaký zárdhel (napr. odmeny vyplatené v dec, v prípade, ak nečerpeš Rd))

gapa
24. feb 2011

nech ti lekár posunie PTP o tie tuším 3dni a na MD nastúp 6týž. pred týmto PTP. (podstatné je posunutie PTP!!!)
dni ukončeného NP z ukončeného PP 1.3.2010-31.5.2010 sa ti k trvajúcemu DNP prirátaju. tj. treba aby bolo obdobie 1.3.2010 až 31.5.2010i + 13.12.2010 až den pred skutočným pôrodom bolo dní aspon 270, čo predpokaldám bude, ak rodíš cca v júli.

barbyes
24. feb 2011

@miriamr ďakujem za odpoveď, a môžem sa Ťa ešte opýtať ako je to s tou sumou? to som celkom nepochopila...to si môžem vybrať z akej sumy budem platiť? a podľa toho z akej budem platiť tak to budem mať plus k mojej materskej ak tomu správne rozumiem. ešte raz dik

margotka_ja
24. feb 2011

@penelope10 ake ostatne podmienky, ved hlavna podmienka DNP je splnit 270 dní, ci?

margotka_ja
24. feb 2011

@gapa dakujem, takze aj ked by som bola PN az do nastupu na matersku a tu PN-ku by som si uplatnila aj z DNP, tak mi ta PN-ka narok na matersku z DNP neovplyvní. Dufam, ze to bude ok, som zase na PN-ke a na matersku nastupujem 9.3. Takze by som mala dostavat matersku ako uhrn dvoch a to od zamestnavatela a z DNP. Chapem to spravne? Som z toho uz jelen, tak sa radsej dvakrat pytam 😅 .

zuzanajd
24. feb 2011

Ahojte. Chcela by som sa takisto nieco opytat. Platim si DNP od marca 2010. Chcela by som otehotniet, a kedze predtym som uz mala 2 potraty, pravdepodobne by som bola cele tehotenstvo na PN. Moja otazka znie: Mozem cerpat PN a nasledne aj MD z DNP, kedze ziadne ine poistenie nemam? A bude vyska aj PN aj MD pocitana z maxima( platim si z maxima)? A este nieco, teraz vo februari som DNP vyuzila na OCR, kedze som bola so 4rocnou dcerou doma. Neovplyvni to nejako PNku? Dakujem vam velmi pekne za odpovede.

aeneas
24. feb 2011

Zdravim vsetkych. Rada by som vedela odpoved na otazku, ci si mozem zmenit vymeriavaci zaklad z DNP pocas trvania materskej. Momentalne si platim len okolo17 EUR, kedze zvysok k materskej islo z poistenia od zamestnavatela. Ak by som si ho teraz zvysila /koli moznosti poberat PN pocas cerpania RP v buducnosti/ bude sa mi pocitat toto obdobie uz zo zvyseneho zakladu resp. bude za mna odvadzat soc. poistovna? Dakujem

petronelka1
24. feb 2011

@aeneas Snáď ti poradím dobre. Musíš dať odhlášku a následne prihlášku zo zvýšeného vymeriavacieho základu a následne platiť 26 týždňov (teda keď už spĺňaš podmienku platenia tých 270 dní). Až potom by ti vznikol nárok poberania PN zo zvýšeného VZ.

aeneas
24. feb 2011

@petronelka1 Ano splnam podmienku platenia 270 dni, kedze uz cerpem matersku z DNP, mna skor zaujimalo, ci je to mozne zmenit uz teraz /kedze pocas poberania materskej z DNP si nemocenske nehradim ja/, alebo az po skonceni materskej, dakujem
a tych 26 tyzdnov je podmienka trvania poistenia alebo podmienka platenia si poistenia?