Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

simik22
2. dec 2011

baby, poradte mi. som nezamestnana a v novembri som otehotnela. Bola som zamestnana na zmluvu od novembra 2007 do konca marca 2010. Keby som sa teraz chcela dat pripoistit DNP je to este mozne, alebo je uz neskoro?

ivuss01
2. dec 2011

@nelynka tam sa to tyka subehu poistenia, to sme riesili vyssie s michaelapillarova, lebo ona je aj zamestnana....

nelynka
2. dec 2011

@ivuss01 aj ja som zamestnana..zatial..
ale mi to nejde do hlavy, ze to bude nefer voci tym, co uz maju tych 270dni, ze tie vlastne nemaju sancu na to aby z toho mali narok potom..to by museli otehu v januari..
ja napr splnim 270dni v polovici marca..takze mam na otehu 3mesiace..
tak nebude vyhodnejsie ked sa na konci roka odhlasime vsetky a prihlasime nanovo a budeme mat dalsie mesiace k dobru?

vavenecka
2. dec 2011

@katka9900 ďakujem moooc 🙂 čo by sme tu my bez teba robili 😉

baby2
2. dec 2011

V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti. Pri všetkých týchto poisteniach si pritom budú musieť zvoliť vymeriavací základ v rovnakej výške.
jajaj potvrdene .... vysky budu rovnake

alibabaa
2. dec 2011

... tie co nemaju splnene 270 dni si budu moct doplatit... tomu nerozumiem
a tie ktore maju splnene 270 tym zanikne. to sa mam teraz ist odhlasit a prihlasit aby som nemala splnenu podmienku?? som z toho teraz uplne zmatena...

zuzanamatko
2. dec 2011

Prosim o rada,dnp si platim od 1.2.2011 z minima,v novembri som sa odhlasila a na druhy den prihlasila z maxima,tak do ktorej kategorie patrim,tym ze som podala odhlasku tak sa mi to pocita odznova,alebo sa budem musiet od februara prihlasit na cely balik aby som mala vkuse tych 26 týždnov,alebo sa mi to bude ratat odznovna od februara a ked budem chciet maximalnu matersku,tak zas budem musiet cakat tych 26 tyždnov.Mám z toho uplny chaoz

palculienka2011
2. dec 2011

@poisonblu lenze podla toho zakona, co sem dala ivuss01, ta ochranna lehota 8mesiacov plati len pre tehule v obdobi zrusenia DNP, cize mne z toho stale vyplyva, ze je treba byt tehotna do februara 😖

poisonblu
2. dec 2011

@palculienka2011 hej, to som tam na konci napisala, ze neviem, ci to plati od toho 1.2., alebo odo dna, kedy ti skonci-cize ked dosiahnes tych 270 dni...my sa chystame otehu tento mesiac, dufam, ze sa podari...

palculienka2011
2. dec 2011

@alibabaa podla mna to bude tak, ze tie, co maju 270dni budu musiet do zrusenia DNP otehotniet, nie? mne to dava asi najvacsiu logiku

mia1111
2. dec 2011

kočky, v tých prvých návrhoch, keď malo DNP zaniknúť k 1.1.2012, tak sa hovorilo o 8-mesačnej ochr.lehote, ktorá by plynula do 31.08.2012. Do tejto doby, keby žena porodila (alebo nastúpila na MD-už si to úplne presne nepamätám), tak má nárok na materské z DNP. Z toho mi vyplýva, že ochranná lehota pre tehotné bude teraz do 30.9. Ale možno sa mýlim. Len si myslím, že ak má DNP ZANIKNÚŤ k 1.2.2012, tak k tomuto dátumu už by budúce mamičky mali byť tehotné. Aj sa mi vidí, že v tom videu z TA3 hovoril Mihál o budúcich mamičkách, ktoré porodia na jar-najneskôr v lete 2012, tak budú mať ešte nárok na materské z DNP. Tie, čo nebudú mať splnených 270dní k 1.2., si tie dni doplatia a budú mať taktiež nárok na materské z DNP. Takto som to z tých dnešných článkov a videa pochopila logicky ja...

alibabaa
2. dec 2011

@mia1111 no.. sila. ja uz budem mat splnenych 270 dni. a este nie som tehotna.. nemalo by to logicky platit nam a nie tym, ktore to splnene nemaju? ved oni dali do tej socialky menej penazi ako my co uz mame splnene 270 dni...
tak to mam rychlo zrusit a znova prepoistit aby som nemala splnenych 270 dni??????

mia1111
2. dec 2011

OPRAVUJEM, znova som si vypočula Mihála, tak tie, čo si budú po 1.2. doplácať do tých 270dní a MEDZITÝM otehotnejú, tak majú nárok na materskú z DNP. Čiže by mali otehotnieť do tej doby, kým budú mať zaplatených tých 270dní.

ivuss01
2. dec 2011

@nelynka ja budem mat 26.3 tak sme dve 😉 neboj, dajako uz bude, ak nie, tak to pn isti 😝

luna303
2. dec 2011

ahojte, som na tejto stránke nová. Akurát som si vyhľadala cez google DNPO. Som dosť znechutená, nakoľko som sa práve dozvedela, že parlament nám DNPO zrušil k 01.02.2012. Som zamestnaná a doplácala som si DNP do maxima od 01.08.2011 (od svadby) a bohužiaľ všetky peniaze stratím nakoľko nebudem mať DNP 270 dní do konca januára. Možnosť zachovať si pripoistenie môžu len tie ktoré nespĺňajú podmienku 270 dní ak nemajú zároveň aj povinné zo zamestnania. Súbeh aj toho aj toho už nebude možný, to znamená, že doteraz mi štát zhltol sumu 130 € a už ich neuvidím. Dlhšia materská na 40 týždňov neprešla, len sa zvýši percento zo 60 na 65.

poisonblu
2. dec 2011

@mia1111 takze tak, ako som pisala vyssie...8 mesiacov ochranna lehota od doplatenia do tych 270 dni..napr. otehotniem v juli, v auguste dosiahnem 270 dni a potom zacina plynut 8 mes.ochranna lehota?

mia1111
2. dec 2011

@alibabaa - no skús si vypočuť toho mihála, ja som to pochopila tak, že ak budeš mať splnených 270dní pred 1.2., tak by si mala byť už k 1.2. tehotná, aby si mala materskú z DNP

evapavla
2. dec 2011

@mia1111 , tak to je potom zasa o tom, že sa dá zvýšiť šanca odhlásením a znova prihlásením na DNP do konca januára 2012, alebo 😕

mia1111
2. dec 2011

@poisonblu - nie som vôbec odborníčka, píšem len tak, ako som to pochopila, ale vychádza mi to, že musíš otehotnieť najneskôr dovtedy,kým nebudeš mať tých 270dní splnených. Nie neskôr. Tak som to pochopila, ale teda musela som si to znova vypočuť, už začínam aj ja mať v tom guláš 😅 . No je to celé divné...

poisonblu
2. dec 2011

@luna303 o tom subehu sa nikde nehovori..ved to zacina platit az od 1.2.2012...takze ak mam teraz subeh PNP a DNP tak sa podla mna riadim este starym zakonom a budem mat matersku z oboch NP...ci? inak u mna hrozi, ze subeh nebudem mat, pravdepodobne dostanem v praci vypoved buduci rok...ja si to hodlam platit stale, az do toho 1.2. a potom sa pojdem informovat na SP, ze co dalej..ja doplacam do maxima iba minimum, takze to ma moc nezaboli, ak to nebude mozne neskor cerpat z oboch

mia1111
2. dec 2011

@evapavla fakt si to skús vypočuť aj ty a potom mi povedz, ako si to pochopila, ale ja som to najskôr pochopila tak, že k 1.2. to zanikne pre všetky a odvtedy bude plynúť tá 8-mes.ochr.lehota, ale Mihál hovorí o tom, že ak tie mamičky s výnimkou otehotnejú MEDZITÝM, ako splnia 270dní, tak tiež majú nárok na materské z DNP... Ale podľa mňa s odhlasovaním si nič nepomôžeme, lebo ten čas pred odhlásením a znovuprihlásením sa tiež zaratáva do 270 dní...

palculienka2011
2. dec 2011

baby to bude volovina, ze otehotniet do uplynutia 270dni, ved to je uplne na hlavu, zvyhodni to tie, ktore cim neskor DNP zalozili...podla mna bude platit, ze otehotniet do 1.2, ci uz mate alebo nemate 270dni, je to logicke a sedi to potom aj s tym, co davala ivuss ohladom ochrannej lehote pre tehule
a asi zbytocne polemizujeme, kym to nepodpise prezident, nic neni iste...

mia1111
2. dec 2011

@palculienka2011 - vypočuj si toto od tejto minúty: 3.15.
http://www.ta3.com/clanok/4968/tb-zmeny-v-socia...

ivuss01
2. dec 2011

@palculienka2011 ochranna lehota zacina plynut po ukonceni nemocenskeho poistenia....

alibabaa
2. dec 2011

no pochopila som to tiez tak. cize v pondelok idem do socky odhlasit sa a prihlasit.. kokoooos to uz co je..

mia1111
2. dec 2011

@palculienka2011 - to MEDZITÝM otehotnejú zvýraznil...

luna303
2. dec 2011

@poisonblu nehovorí sa zatiaľ, ale to zrušenie sa týka práve tých budúcich mamičiek ktoré sú aj povinne nemocensky poistené napr. zo zamestnania. Nebude už možný súbeh VZ zo zamestnania a VZ z DNP. Zamestnaným mamičkám sa automaticky DNP k 31.01.2012 zruší a peniaze prepadnú štátu. Ochranná lehota 8 mesiacov sa týka po skončení PP a po zrušení DNP, ale to DNP treba mať min. 270 dní platenie, aby sa z toho počítala materská. Parlament to už odsúhlasil, už len prezident to musí podpísať. Neverila som, že pred voľbami toto urobia. Tisíce budúcich matiek prišlo o peniaze. Je to hnus. 😠

mia1111
2. dec 2011

@alibabaa - ale ak už si platíš DNP a odhlásiš sa a potom sa znovu prihlásiš, tak sa Ti nebude asi odznova rátať tých 270dní... nie?

alibabaa
2. dec 2011

@mia1111 bude ak tam bude rozdiel nejakych par dni.. ked prerusim co i len 1 den tak sa zacne pocitat odznova

nattii
2. dec 2011

@alibabaa
@alibabaa to ti nepomoze, ze pojdes na soc. na soc. majú zakazane prijmat zmeny a nove prihlasenia od 2.12.2012