Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janula42
5. dec 2011

@zuzanamatko aha dakujem zatial. a keby sa nam podarilo byt do konca januara tehu tak potom co? musime si platit ten balik az kym nam neuplynie tych 270 dni? ci to uz potom sme v tej 8 mesacnej ochrannej lehote? som z toho fakt znechutena :(

bobocka
5. dec 2011

@milena35 myslis,ze hranol a spol zmenia nieco,co bude mat par mesacnu platnost? zakon,ktory sa pripravoval tak dlho? 😕 neviem,ohladom tohto som skeptik 😒

anjelik007
5. dec 2011

@janula42 ak budeš do januára tehotná a máš zaplatených 270 dní, tým pádom viac neplatíš, od 1.2.2012 ti to zanikne, ty máš veštko splnené a si v ochrannej lehote, ak ešte nemáš splnených 270 dní a si tehu do januára, tak si doplatíš sumu, ktorú stále platíš a do pôrodu si v ochrannej lehote.

bobocka
5. dec 2011

baby vieme aky bude najvyssi vymeriavaci? zmeni sa pre tie,co este nebudu mat k 1.2.2012 doplatenych 270dni?
lebo ja budem mat koncom januara zaplatenych 6 mesiacov dnp a teda po 6 mesiacoch sa podla stareho platneho mohol menit osobny vymeriavaci zaklad(teda ten,ktory si ja urcim za svoj vymeriavaci zaklad),no od februara bude platit novy zakon,tak by som chcela vediet,ze si pre mna stale plati moj vymeriavaci zaklad,alebo to bude novy vymeriavaci zaklad?

mimca20
5. dec 2011

@anjelik007 Otazocka - mozno ma nasmerujes. Som na materskej dovolenke, konci mi 2.1., platila som si DNP cely cas (aj pocas materskej co som nemusela). A nemam v plane nejako v kratkom case otehotniet znova. Oplati sa mi platit to DNP nadalej? Aj ja spadam do tych 8 mesiacov?? Napr. DNP ked som na rodicovskom sa da pouzit ked som bud ja alebo s dietatom na PNke. Ci zrusit to uplne a mat pokoj?? A otazocka este - je mozne zistit ci mam preplatok v plateni DNP? Treba na to asi ziadost.

janula42
5. dec 2011

@anjelik007 jej dakujem,no len pred tym som pisala ze neviem ktorych 270 dni mi budu pocitat. pretoze ja som pripoistena od 02.2011 ale z minima a potom som sa 1.8 2011odhlasila a opat prihlasila z max VZ.cize ja som podmienku 270 dni v novembri splnila ale nie samotne z max.VZ to budem mat az v maji 2012. tak teraz neviem :(

nienna
5. dec 2011

@anjelik007 ja si myslím, že ak nemá splatených 270 dní, tak jej stačí otehotnieť dovtedy, kým jej to nekončí, napr. ak bude mať splatené v júni, tak stačí otehu do júna, či sa mýlim?

zuzanamatko
5. dec 2011

@janula42 ak sa nam podari otehotniet,co dufam ze ano, tak by sme mali byt v ochrannej lehote,ale kedze nesplname 26 tyz.noveho poistenia,tak by nam materska vychazala z minima,ale stale dufam ze tym ze sme sa odhlasili,tak to mame ako nove postenie, alebo by sme sa museli od februara prihlasit na ten cely balik aby sme to mali ako nepretrzite poistenie a to je z maxima cca 400€.Najhorsie je to ze kazdý vravi nieco ine.

bobocka
5. dec 2011

@zuzanamatko
@janula42
baby ,dni zaplatene sa spocitavaju za posledne dva roky.odhlasenim a znova prihlasenim sa nezacina nove poistenie a stare sa nevymazava.teda nepocitaju sa dni odznova-pripocitavaju s k tym,co uz zaplatene boli.

anjelik007
5. dec 2011

@nienna Mihál presne povedal, že v ochrannej lehote sú ženy do leta 2012, teda z toho mi vyplýva, že ochranná lehota je od 1.2.2012 a od toho 8 mesiacov.

ivuss01
5. dec 2011

dievcata, a ako by to bolo, ked napr nastupim na pn v ochrannej lehote 7 dni, a po mesiaci zistim, ze som tehu? ked budem na pn, tak za mna bude stat platit nemocensku? budu sa mi dni pn ratat do tych 270? budem mat narok na md? podmienku 270 dni splnim 26,3

anjelik007
5. dec 2011

@nienna ale môžem sa mýliť...

bobocka
5. dec 2011

@anjelik007 a preco by dal potom zenam moznost si aj po 2.1 dnp doplatit? to sa akoze vztahuje len na tie,co do 2.1.2012 budu tehotne a nebudu mat este 270dni zaplatenych,tak nech si doplatit mozu?lebo ja to chapem tak,ze po doplateni 270 dni zacina zene plynut ochranna lehota 8 mesiacov,teda ma zena cas otehotniet,dokym 270dni platenia dnp nesplni.

janula42
5. dec 2011

@bobocka presne toho som sa bala :( a ked teraz otehotniem mam narok na vyssiu matersku? tych 26 tyzdnov mi uplynie asi 5.2.2012

zuzanamatko
5. dec 2011

@bobocka ale podmienka 26 tyzdnov noveho poistenie tym neni splnená,takze matersku budem mat z minima?

anjelik007
5. dec 2011

@bobocka presne tak

gapa
5. dec 2011

@zuzanamatko
ak si sa prihlásila v r.2011 nanovo z maxima, tak ak ti zanikne dnp 31.1.2012 a by si sa nanovo prihlásila od 1.2.2012 (je jedno či z minima, či z maxima), tak ak sa bude považovať dnp za nepretržité od poslendého prihlásenia v r.2011, a ty na md nastúpiš po uplynutí aspon 26týž. od poslendého prihlásenia v r.2011 (1.2.2012 sa za ukončenie nepočíta) tak by malo byť tvoje rozh.obdobie z dnp obodbie od posledného prihlásenia v r.2011 do 31.12.2011. Tj. nie je postatné z akého vz si platíš dnp od 1.2.2012.
Treba si to potom overiť cez poradnu soc.poistovne, no teraz je priskoro.

bobocka
5. dec 2011

@zuzanamatko asi ano 😒

bobocka
5. dec 2011

@janula42 tebe by to malo tesne vyjst 🙂

evapavla
5. dec 2011

@lisian ,aj ja som vytočená z krajiny, ktorá sa rozhodla nepodporiť materstvo

bobocka
5. dec 2011

@anjelik007 este stale sa do konca januara 2012 prijimaju novi poistenci.dovtedy sa kazdy este z dnp pripoistit moze.naco by to potom ale robili,keby im to tak nedalo viac casu na otehotnenie? nechapem. 😕

lubkasungirl
5. dec 2011

zenusky - prosim Vas, ak nesuhlasite s novym zakonom o socialnom poisteni - najdite si cas a napiste p. prezidentovi informacie@prezident.sk 😉 😉 len takto to môzeme zmenit...

oktavia
5. dec 2011

no u nás sa tetušky zo sociálky ani nebavia, oni nič nevedia, oni nič nemôžu , hlavná vec, že tam sedia 😠

gapa
5. dec 2011

@mmonika
neviem. Možno by dostali na teba nejakú dotáciu, ako ID a ak by si odišla skôr ako o 2roky, tak by to museli vrátiť??? Ale to len hádam. Ozaj neviem.

zuzanamatko
5. dec 2011

@gapa ak si sa prihlásila v r.2011 nanovo z maxima, tak ak ti zanikne dnp 31.1.2012 a by si sa nanovo prihlásila od 1.2.2012 (je jedno či z minima, či z maxima), tak ak sa bude považovať dnp za nepretržité od poslendého prihlásenia v r.2011, a ty na md nastúpiš po uplynutí aspon 26týž. od poslendého prihlásenia v r.2011 (1.2.2012 sa za ukončenie nepočíta) tak by malo byť tvoje rozh.obdobie z dnp obodbie od posledného prihlásenia v r.2011 do 31.12.2011. Tj. nie je postatné z akého vz si platíš dnp od 1.2.2012.
Treba si to potom overiť cez poradnu soc.poistovne, no teraz je priskoro.

Ja som prihlasena od 1.2.2011 z minima predtym som mala pracovny pomer.dna 02.11.2011 som podala odhlasku a 03.11.2011 som sa prihlasila z maxima, tak ak chcem maximalnu matersku,tak co mam teraz spravit?Velmi pekne dakujem za odpoved

oktavia
5. dec 2011

ozaj baby, čo ste boli dnes v poisťovni, ako ste dopadli?

bobocka
5. dec 2011

teraz som znova pozerala rozhovor s mihalom a on hovori,ze zeny,ktore nemaju k 1.2.2012 doplatenych 270 dni si ich doplatit mozu a ak MEDZITYM otehotneju,tak im z toho dnp vznikne narok na matersku. z toho mne vyplyva,ze zena nemusi byt tehotna do 2.1.2012,ale do obdobia,kedy si 270dni dnp doplati. http://www.ta3.com/clanok/4979/materska-davka-s... cca od 3:00min o tom hovori

kocica43
5. dec 2011

@bobocka ano tak to je ze po uplynuti 270 dni to zanmena vtedy ti zanikne dnp mas ochrannu lehotu. tak isto je to aj pri povinnom nem. poisteni.

nienna
5. dec 2011

@bobocka ja som to tiež tak pochopila 🙂 takže ja sa asi pôjdem dakedy koncom januára prihlásiť do SP, aby som mala čo najviac času na otehotnenie

ginepra
5. dec 2011

ahojte, chcela som sa len opytat, ci to zvysenie materskej preslo ci nie, ako sa mi zda... vdaka