Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
12. dec 2011

@ivuss01 ale ak si tehu tak je 8 mesiacou ochranna lehota na narok davky z DPN t.j ak si bola v case ukoncenia poistenia tehu tak mas narok na PN z DPN a je jedno aku chroobu si dostala.

ivuss01
12. dec 2011

@oskvarka ano, ja budem mat 270 dni 26,3, a otehu napriklad 1,6 tak ked budem na rizikkvom, tak pn mat nebudem, ci? len md z ochrannej lehoty

oskvarka
12. dec 2011

ak neotehotnies do 26.3 nebudes mat ani jedno ani druhe... jedine ak sa prihlasis 1.6 na dpn a hned nastupis na PN a budes PN do materskej (a bude to od 1.6 do 6 tyzdnou pred porodom viac ako 26 tyzdnov) aspon toto si myslim ja ale po tom dnesnom mihalovom clanku uz som nacisto dopletena..

mima595
12. dec 2011

@katkarv - vyckaj do cca. konca januara, vtedy budeme mudrejsi, teraz su to len dohady...
ale u tebe, kedže si PN je v podstate jedno, ci ti nechaju dobehnut lehotu 270 dni, ktora by ti mala nanovo plynut od 1.8, alebo sa nanovo prhlasis na balik s datumom prihlasenia od 1.2. lebo si PN, tak by si poistne platit nemala....

možno dokonca by pre teba bolo vyhodnejsie sa prihlasit z balika, mala by si nepretrzite poistenie aj pocas materskej, a kedže by si bola z balika prihlasena, ratalo by sa ti už aj DPvN....mala by si pokryty skoro rok ...aj s ttouto možnostou treba kalkulovat

stojdulka
12. dec 2011

@mima595 ked plánujem koncom roku 2012 ísť na MD a v januári mi zanikne DNP platila som z max. a od 1.2. sa chcem prihlásiť na balíček z min. budem mať ako rozhodujúce obdobie rok 2011 alebo 2012?

apena
12. dec 2011

Mám nárok na čerpanie ošetrovného z DNP počas rodičovskej dovolenky aj na dieťe, s ktorým som na RD? Čerpala som totiž na staršiu dcérku škôlkárku, teraz je chorý najmenší a neviem, či si môžem aj na neho pýtať ošetrovné. Ďakujem.

katkarv
12. dec 2011

@mima595 ja mam uz dvno 270dni ale kedze som sa znovu prihlasila tak nesplnim do 1.2.2012 26tyzdnou aby som mohla cerpat matersku z maxima na ktore som sa 18.8 prihlasila.

tannia87
12. dec 2011

Ahojte prosim prosim poradte platim si dnp od jula splnenych 270dni budem mat zac aprila avsak som tehu v 4tyzdni co mam urobit ak chcem max matersku teraz platim 30e mesacne mam aa odhlasit prihlasit akebi sprawit zmenu alebo to nechat tak dakujeeeerm

zuzanamatko
12. dec 2011

@oskvarka volala som na ustredie do BA čislo je 0906 171 989 a potom 1 to je ohladom nemocenskeho ...,volala som ta aj teraz lebo si platim aj nezamestnanecke a to mi povedala ze mi k 1.2.2012 zanikne,ale dobrovolne nemocenske povedala ze bude trvat pokial nebudem mat 270 dni od posledného prihlásenia.

h.a.i.n.y
12. dec 2011

Ahojte baby. Vie mi niekto poradit? Ma sa zmysel este teraz prihlasit na DNP (doteraz som si nic neplatila)? Ak by som do 1.2.2012 otehotnela tak by som sa musela prihlasit uz na ten novy balik alebo by som mohla pokracovat v plateni 50,- €? A ak nie tak kolko sa bude platit ten novy balik aby mi vysla max. materska? Min. hovorili v telke ze novy balik bude stat 350,- € co je nemyslitelne tolko platit. Viete mi prosim poradit? Dakujem.

h.a.i.n.y
12. dec 2011

@zuzanamatko A kolko budes platit dalej to DNP po 1.2.2012???

zuzanamatko
12. dec 2011

@katkarv ja som dnes volala na soc.poistovnu,lebo ja mam tiez splnenu podmienku 270 dní,ale v novembri som sa odhlasila a nanovo prihlasila,takze tiez nemam 26 týždnov z maxima a na soc.poistovni mi povedali, ze ked som sa v novembri odhlasila tak si po 1.2.2012, nebudem platit ten balik ale az ked od noveho prihlasenia budem mat 270 dni, dufam ze to tak bude.

zuzanamatko
12. dec 2011

@h.a.i.n.y ak by si sa prihlasila do 31.1.2012,tak by si platila tych 50€ a ak sa prihlasis od 1.2.2012,tak ak chces maximalnu matersku tak je to skoro 400€.

oskvarka
12. dec 2011

@h.a.i.n.y ak si si doterz nikdy neplatila DPN tak sa ti urcite oplati prihlasit ... dovolia ti to podla stareho (50 €) platit 270 dni a to je aj lehota potrebna na tu vysiu materku ak do tych 270 dni otehotniest tak budes dostavat tu max. matersku

oskvarka
12. dec 2011

baby neviete ako je to s tym vyplacanim PNky.. ked mam 270 dni ale nemam 26 tyzdnou nepretrziteho plnenia.. viem ze dostavam z minima.. ale ak som aj povinne poistena tj dostanem PN aj od zamestnavatela (a to je viac ako minimum) tak dostanem nieco aj z DPN ci nie?... a ak aj nedostanem rata sa mi to ze som PN a nemusim platit DPN pocas tejto PN ak to nahlasim aj na socialku ze som PN ???

h.a.i.n.y
12. dec 2011

@zuzanamatko
@oskvarka Baby a ste si s tym iste? Kde sa sa o tom dozvedeli? Lebo ja som tiez bola na soc. poistovni a tam mi povedali ze si budem moct platit aj dalej ale uz z toho noveho balika. Tak ja teraz neviem .. keby som mala istotu ze si budem moct dalej platit tych 50 € tak hned idem do toho ale co ak mi to zrusia a nedostanem nic.

katkarv
12. dec 2011

@zuzanamatko joooj,diky moc,ja som tm volala tiez 🙂

mima595
12. dec 2011

@apena - možes, tam to nie je obmedzene

oskvarka
12. dec 2011

@h.a.i.n.y s tymto jedinym som si ista (jedine ze by si mala nejake ine ukoncene poistenie za posledne 2 roky by ta mohli este cvicit ale ani to by nemali) takze ak sa prihasis a nikdy si si neplatila tak platis urcite 270 dni staru sadzbu to je v tej novele jasne napisane...
vysvetluje aj pan uzasny tu
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

mima595
12. dec 2011

@stojdulka - r. 2011

mima595
12. dec 2011

@katkarv - ved ja som to pochopila, co si nepochopila z mojej odpovede??

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - dostanes PN z DNP minimum...ohladne platenia neviem

stojdulka
12. dec 2011

@mima595 a ešte som nenapísala že som bola v r.2011 4mesiace na PN to nevadí?

h.a.i.n.y
12. dec 2011

@oskvarka Tak to je super! Teraz som si to precitala 🙂 Takze teraz mi staci si zacat platit z minima alebo si mam pre istotu uz teraz platit z maxima? Takze ked sa prihlasim dnes na DNP tak mam prakticky cas otehotniet az do splnenia 270dni ak som to dobre pochopila? A potom budem mat narok na matersku?

ivetka1981
12. dec 2011

no poviem Vám,mám z tohto všetkého poriadny guláš..všade ma ubezpečujú,že mám nárok , ale ked príde na platenie vyššej materskej,na ktoré mám nárok,stavím sa s Vami, že zase niečo vymyslia a nedostanem nič...toto je štát... 😒

oskvarka
12. dec 2011

@h.a.i.n.y ano no znie to dobre ja na tvojom mieste by som to nekomplikovala a prihlasila sa urcite z maxima... ale teda nieje to take jednoduche mne uz pomali tych 270 dni konic a tehu nic.. :( ...

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 dostanem minimum este navyse k tomu co dostanem od zamestnavatela ??.. (aj ked po 10 dnoch uz to co mam dostavat od zamestnavatela budem normalne dostavat od ocialnej poistovne ?)

h.a.i.n.y
12. dec 2011

@oskvarka Ja viem ze to nie je jednoduche ale hovorila si ze si sa na novo prihlasila tak ako keby ides teraz od zaciatku. Takze neboj urcite sa to podari! Drzim palce a dakujem za radu!

mima595
12. dec 2011

@stojdulka - nie

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - aj ked si už poistena 270 dni, teda mas narok na davku, tak dostanes minimum, lebo nemas splnenych 26 yzdnov