Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivish
5. jan 2013

Ahojte kočky. Prosím, moc potrebujem radu, dnes asi ani nezaspím ☹ posledné tri - štyri roky si platm DNP, občas z maxima, občas z inej sumy. K 31.1.2012 som sa odhlásila, potom hneď prihlásila ako všetky ostatné 😉 v júli som otehotnela. Kvôli komplikáciám som bola od 10.08. do 19.10. PN, potom som sa vrátila do práce - som SZČO. Posledné DNP som zaplatila za október, čiže podľa mňa mi ochranná lehota začala plynúť 01.11. Dočítala som sa však, že ak som počas ochrannej lehoty prerušila PN stratila som nárok na ochrannú lehotu aj pre materskú. Podľa mojich výpočtov som ale na PN bola a prerušila ju ešte pred ochrannou lehotou, takže som ju v podstate neporušila. Alebo to som nesmela počas tehotenstva prerušiť žiadnu PN? Keď som sa na sociálke pýtala ohľadom PN tvrdili, že to nijako môj nárok na maximálnu materskú neovplyvní 😠 Prosím, poraďte. Ďakujem.

janka9900
6. jan 2013

@ivish neboj sa, PN mozes prerusit, akurat nove nem. poistenie by ti zrusilo ochrannu lehotu, nie ukoncena pn 😉

ivtu
6. jan 2013

@janka9900 Dobrý deň, chcem sa opýtať čo znamená tých 26 týždňov, to je nejaká povinná doba počas ktorej sa musí platiť počas 270 dní poistenia? Ďakujem.

janka9900
6. jan 2013

@ivtu dobry den, min. 26 tyzdnov musi poistenie trvat (nemusi byt platene), aby bol narok na davky zo skutocneho VZ. pokial poistenie netrva nepretrzite 26 tyzdnov, davky su z minima. ....samozrejme, musi byt splnena podmienka 270 dni, aby bol vobec narok na akekolvek davky 😉

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 a ako sa to robi v pripade, ze nebudem mat splnenu tu podmienku 26tt, ale tych 270 dni ano? To za cely cas MD dostanem len to minimum alebo ked uz budem mat realne 26 tt noveho poistenia, tak budem mat max.matersku od toho mesiaca?

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 26 tyzdnov musi byt spnenych v case nastupu na matersku, ak nie je, tak cely cas je materska minimalna.

erika12345
6. jan 2013

Dakujem, to si ma teda nepotesila.... ☹ A ak budem mat to nove poistenie, tak aj ked je md min., aj tak sa mi asi budu ratat dni poistenia, vsak? A ked mam aj matersku zo zamestnania, tak to sa mi teda toto ani neoplati, ked bude minimalna, ci mi to minimum daju k tej materskej z prace?

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 predchadzajuci prispevok je pre teba, zabudla som ti to "presmerovat." 🙂

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 nemas zac 😉 budes mat matersku z DNP z minima plus 65% z hrubej mzdy zo zamestnania.
no, ak poistenie nezrusis pocas materskej (neplatis, tak je skoda ho rusit), tak dni poistenia sa ti budu pocitat 😉

ivanat
6. jan 2013

@janka9900 Ešte sa chcem opýtať, ak by som náhodou nedodržala tých 26 týždňov - náhla PN alebo nejaký iný neočakavaný problém, koľko by bola dávka z minima. Ďakujem.

ivish
6. jan 2013

@janka9900 dakujem, tiez som vsade nasla iba, ze ochranna lehota zanika vznikom noveho poistenia 😉 pekny vikend.

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 jeeeeee, aspon nieco pozitivne, lebo uz som mala pocit, ze som s tymto dnp pokaslala, co sa dalo. Mam ho uz roky, teraz v oktobri mi skoncilo, ja som vlastne uz v tom case bola tehu, isla som na pn kv. niecomu inemu, potom som presla ku gynek., myslela som si, ze ako dobre, ze mam dnp.....a z poistovne mi prislo, ze mi neuznavaju narok na pn (teda neuznaju mi z toho poistenia ani md), lebo som nestihla zaplatit positenie do 8. dna v mesiaci (aj ked som to platila 5., ale nemam to ako dokazat, platila som to cez banking a platba nepresla, nevsimla som si, ze tam nemam tolko penazi, moja blbost, ale v tom obdobi som mala strasne bolesti, plus som bola unavena kv. tehu, o kt. som vtedy este netusila a maly mi v tom obdobi zaspaval az neskoro, proste strasne obdobie), ale platba im prisla az 13.novembra....takze smola. Tak by som bola rada, keby som aspon nejake investovane peniazky ziskala naspat....

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 no tak to nastve 😒 zial je to tak a vela mamiciek prislo o MD, aj ked zaplatili poslednu splatku iba o jeden den neskor 😒 ale aspon min. PN a min. matersku mat budes, ked budes prihlasena na balik 😉 teraz si PN, ci platis poistenie?

janka9900
6. jan 2013

@ivanat teraz je platny zakon, ze staci mat 26 tyzdnov poistenie a nemusi byt platenych celych 26 tyzdnov, teda pripadna PN by matersku nemala ovplyvnit, ak nezmenia zakon 😉 ... keby cosi, min materska je cca 260€ 😉

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 teraz som stale na pn od toho konca oktobra, ale uz nemam poistenie, to mi zaniklo 26. oktobra.A kedze mi prislo take rozhodnutie ake prislo, tak tu pn zrusim, zaplatim nejake dni, len neviem kolko treba, ci staci len napr. jeden den, ci cely mesiac a pojdem na novu pn, teda ak bude moj gyn. suhlasit...neviem, ci bude ochotny, predsa len zrusit pn a napr. o mesiac dat dalsiu moze vyzerat cudne....A nevies prosim ta, kolko je ta min. pn?

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 staci sa ti prihlasit den pred nastupom na PN, min. je cca 190€. ale moze sa stat, ze PN z DNP neuznaju kvoli spekulacii. nemohla by si ist k obvodnej na PN? alebo ku gynekologovi aspon po par tyzdnoch s inou diagnozou 😉

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 u obvodnej som bola od cca konca oktobra do polovice decembra, potom som presla ku gynek. Kedze mam za sebou viacero SP, tak mam diagnozu spontanny potrat... ☹ Mozem ist k nej aj o mesiac a mesiac byt bez pn, je to jedno, som na rodicovskom, ale gynek. mi asi inu diagnozu nevymysli....myslis, ze by sa to dalo?
A este ma napada, ked mi predtym pn neuznali kv. tomu neskoremu zaplateniu, nemozu teraz zas tym argumentovat?

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 to mi je luto, drzim palce, aby toto tehotenstvo bolo bez problemov az do stastneho konca ;) no, mohla by si ist k obvodnej s niecim aspon na dva-tri tyzdne. A potom ist ku gynek. opat, alebo len preniest PN od obvodnej ku gyn. V tehu je vela diagnoz, s kt. Ta moze nechat PN. To ze si minule neskoro zaplatila vadit nebude, lebo budes mat nove aktivne poistenie ;)

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 dakujem, z posled. tehu mam zdraveho synceka, tak verim, ze i teraz toto dopadne dobre, ale predsa len, obavy su...

erika12345
6. jan 2013

@janka9900 este takto, mne vlastne prisiel papier, ze mi neuznavaju pn vtedy, ked som bola u obvodnej, ale ja som vtedy aj presla ku gynek.,lebo som si myslela, ze poslem odvolanie, ze ak by ho uznali.... 😀
mam obavy ist zas k obvodnej, tak som myslela, ze pojdem s tym zas za gynek. o nejake 2 mesiace a predtym si napr. mesiac zaplatim, myslis, ze aj tak by to brali ako spekulaciu? Som z toho znechutena, lebo som do toho vrazila dost peniazkova zatial nic z toho...

moja72
6. jan 2013

@zalka Ahoj, chcela by som Ťa poprosiť o radu, pretože už som z toho úplný jeleň :o( DNP som si platila od 2.2.2010 do 2.1.2012 a od 4.1.2012 do 25.9.2012. Som zamestnaná, teraz som tehotná a od februára by som mala ísť na PN. Kedy sa mám prihlásiť na balík DNP z minima? Keď pôjdem na PN bude sa mi táto počítať aj DNP a potom aj materská?

janka9900
6. jan 2013

@erika12345 po dvoch mesiacoch by to nemuseli brat ako spekulaciu 😉
ja by som to skusila asi takto: ukoncit PN, po troch tyz. sa prihlasit na balik a po tyzdni od zalozenia balika by som isla na PN. pri nastupe na PN by som balik zrusila, aby som zbytocne neplatila, ak by mi PN neuznali. ak by ju uznali, tak by som sa pocas PN prihlasila na balik a nastupila z PN rovno na MD.
ale mozes urobit aj tak, ako si pisala 😉

zalka
6. jan 2013

@moja72 prihlás sa na DNP, deň pred začiatkom PN a DNP zruš po skončení PN, alebo ak súvisle prejdeš z PN na MD, tak potom DNP zruš po skončení MD, pred nástupom na RD.
A PN aj MD dostaneš vyplatené aj zo zamestnania aj z DNP, treba si pýtať 2x marodný lístok detto materskú potom.

izabela11
6. jan 2013

@zalka
@janka9900 ahojte, čítam tu rady ako sa pred pn prihlásiť na dnp - a najskôr zaplatiť. Ale pri platení do soc.poisť. treba vedieť variabilný symbol pridelený každému novému poistencovi - ktorý ale zasiela poisťovňa poštou a niekedy si dávajú fakt načas 😉 Je možné platiť i na rodné číslo, alebo je nutné čakať na to čísielko 🙂 ?

zalka
6. jan 2013

@izabela11 ak si mala niekedy DNP, tak VS sa nemení, máš ho stále taký istý. Teda ja som už tri krát si zakladala DNP a stále mi pridelili rovnaký VS.

izabela11
6. jan 2013

@zalka ďakujem za info 🙂 - toto práve som nevedela. Takže sa to týka len nových poistenkýň (premýšľam najmä v rovine rizik. tehotenstva pri pn pred MD). A ony majú taktiež nárok na pn aspoň z minima? (keď majú 270 dní z predchádzajúceho zamestnania a na balík sa prihlásia poprvýkrát až teraz?) alebo sa im pn-ka počíta len zo zamestnania?

zalka
6. jan 2013

@izabela11 hm... nerozumiem tvojej otázke, ako to myslíš s tými zamestnaniami a ... chaoticky skús napísať zrozumiteľnejšie.

sunshine85
6. jan 2013

@janka9900 ahoj janka,teraz tu citam,ze pises ze DNP musi trvat 26 tyzdnov,ale nemusi sa stale platit?ako mam presne tomu rozumiet?lebo ja som si ratala,ze keby si ho platim viac ako 15mesiacov,tak by sa mi to uz nevyplatilo(ratala som tam s tym,ze keby trvalo 6m babo urobit a tehotenstvo ;) lebo pracujem uz viac ako 2 roky a 65% z mojej mzdy plus 65%z toho minima je uz na hrane okolo tych 760€.Takze staci DNP pocas tych 26 tyzdnov vyplatit len niekolkokrat???nemozu ma potom sankcionovat alebo take cosi???

izabela11
6. jan 2013

dievčatá - ako dlho trvá - kým vám poisťovňa od prihlásenia na "balík" poslala váš variabilný symbol?

@zalka poslala som IP 😉

zalka
6. jan 2013

@sunshine85 pochopila si to zle.
lebo ak si nemala nikdy DNP, alebo ti skončilo pred viac ako 15 mesiacmi, tak taká osoba musí platiť 270 dní DNP aby jej vznikol nejaký nárok. 26 týždňová podmienka je čo sa týka výšky MD alebo PN, ale na to aby vznikol vôbec nárok musí byť splnená i podmienka 270 dní.