Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

1234lubka
15. aug 2012

@katy1984 musis byt zomna dopletena v zatvorke oprava : *ak ano tak normalne marodka zo mzdy

annie6
15. aug 2012

@gapa aha, a ked mne to tam nenapisali, mam si to pre istotu dopisat?

gapa
15. aug 2012

@annie6
asi nič nepokazíš,ak napíšeš

annie6
15. aug 2012

@gapa ok, tak asi dopíšem , aby nebol problém potom 🙂 vďaka

tinka9075
15. aug 2012

@gapa ahoj dúfam že mi budeš vediet poradit DNPO som si platila 2 roky minulý rok k 30.12 som ho zrušila a následne sa prihlásila31.12 teraz som na peenke 26 týždnom mám splnených dnes mi prišlo domov vyrozumenie že budem dostávat dávku len z minima,ked som tam volala tak mi povedali že ked som si ho 31.12 zakladala tak som bola na peenke tak preto mi to rátali z minima čo mám robit aby som dostávala dávku z maxima dakujem 🙂 🙂

gapa
15. aug 2012

@tinka9075
začať pn po 26týž. od posledného prihlásenia (snád si 31.12. nemala iné poistenie v súčte viac ako maaximum)

tinka9075
15. aug 2012

@gapa vdaka to som spravila a stále mi tvrdia že ked som bola v decembri na peenke tak preto mám pn z minima ja už fakt neviem čo spravím asi sa budem musiet odvolat na rozhodnutie čo mi dnes prišlo.. nie nemala som žiadne iné poistenie

gapa
15. aug 2012

@tinka9075
sk si bola pn 31.12. tak majú pravdu, ak vznikne pn v roku 2012 to bude z minima. spravila si chybu, mala si sa prihlásiť najskôr 1.1.2012 bohužial. 31.12. si nemala žiadny vym.základ ak si poberala z dnp nemocenské a poistné na dnp nemala povinnosť platiť

tinka9075
15. aug 2012

@gapa dakujem no nevadí 🙂

ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jachacha
15. aug 2012

Ahojte, otazocka na @gapa a spol:
PP mi stale trva od 1.5.2007, teraz som na 2. RD a planujeme este jedno dieta. DNP (doplacam si polovicu) mi bude koncit teraz 25.9. a rozmyslam co robit. Asi mi je to aj tak na nic platit dalej v baliku, lebo ak by som chcela cerpat MD buduci rok aj z DNP ochranna lehota z dnp by sa mi zrusila keby som isla z RD na matersku. obnovilo by sa mi nem. poistenie u zamestnavatela. Tak je to?
Takze teda zostat zamestnana a den-dva pred dalsou MD sa prihlasit na balik a z neho cerpat tych cca 200€ k materskej od zamestnavatela?
A co v pripade, ze nestihnem nastup na MD kym mi skonci RD? teda ked sa podari otehu az napr. v decembri? Ist dovtedy na PN a vykryt medzeru? Ci mozem dostat vypoved ak nenastupim? Lebo rozmyslam aj nad vypovedou, zo zamestnania by som ale potom mala narok na materske len v ochrannej lehote 8 mes to znamena, ze v case vypovede uz musim byt tehu?
Dakujem pekne 🙂

janka9900
15. aug 2012

@spisiacka ahoj, od 21.10. sa prihlas na cely balik, poistenie bude nepretrzite 😉 ak by si sa na balik prihlasila po skonceni stareho poistenia, narok na matersku by si mala iba z minima.

janka9900
15. aug 2012

@nikolino ahoj, za prve tri dni by si z DNP dostala (3x6,5€=19,5€) plus za kazdy dalsi den 14,3€, plus PN zo zamestnania 😉 a matersku cca 17€ denne 😉

janka9900
15. aug 2012

@var001 PN matersku neovplyvni, ale mozu ju ovplyvnit odmeny, ak si mala velke na konci roka...

katarina822
15. aug 2012

ahojte viete my poradit platila som si DNP do 31.1.2012 viac ako 2roky predtym. ak si zaplatim mes. pred nastupom na matersku cca 119eur. narok mam ale v akej sumy z minima z cca 339 eur 60percent? co by bolo cca 203eur nastup na matersku ba som mala od 9.10.2012. asi sa neoplati alebo? kedze rodicak je cca 194,70eur. poradite......dik momentalne my k 31.08.2012 konci rodicovsky prispevok

janka9900
15. aug 2012

@katy1984 nemozes cerpat pn z dnp, ked nemas zaplatenych 270 dni, musis platit poistenie az do zaniku. a na matersku budes mat narok, az ked dorucis na SP rodny list dietata, pretoze v den nastupu na matersku nebudes mat splnenu podmienku 270 dni poistenia. matersku ti vyplatia potom spatne...

janka9900
15. aug 2012

@katarina822 ahoj, skoda, ze na teba uz neplati ochranna lehota, minula si ju tesne 😒 mozes sa prihlasit den pred nastupom na matersku, zaplatis len cca 4€ a materska je 65%, cize cca 220€. aj tych 25€ lepsie ako nic 😉

katarina822
15. aug 2012

@janka9900 staci aj den zaplatit a schvalia my matersku. dik

janka9900
15. aug 2012

@katarina822 ano 😉 ale musis sa prihlasit pred nastupom na matersku. poistenie pocas materskej neplatis, tak ho zrus az poslednym dnom poberania materskej 😉

katarina822
15. aug 2012

@janka9900 ma to nejaku vyhodu ked zrusim az poslednym dnom poberania materskej ja som myslela ze hned po schvaleni by som zrusila......

janka9900
15. aug 2012

@katarina822 dni poistenia sa ti mozu zist do buducnosti, urcite nie je vyhodne ho zrusit, kedze poistenie moze bezat bez platenia 😉

gapa
15. aug 2012

@ddankaa2
v tých konkrétnych prípadoch OL z dnp a čerpania rd v zamestnaní je to tak, teda presnejšie,musí porodiť PRED (do) tremínom. ak porodí presne v den termínu, tak nárok nevznikne

ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
15. aug 2012

@jachacha
ešte sa da prihlásiť nanovo do 8tt a platiť z vyššieho vz z balíka a isť na pn.

ak skončí pp počas RD, nárok zo zamestnania nezískaš. zamestnanie musí skončiť počas trvania nem.poistenia zamestnaca a to počas rd netrvá.

výpoved z nadbytočnosti počas pn a riadne oznámeného a zdokladovaného tehotenstva, ako to vyžaduje Zákonník práce, nemôžeš dostať

gapa
15. aug 2012

@ddankaa2
nerozumiem

ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucya89
15. aug 2012

@ddankaa2 ide o matky na rodicovskej dovolenke, ktore su zamestnane a idu na matersku v ochrannej lehote... ked si v ochrannej lehote, RD ti skonci poziadanim o materske, tym padom sa ti obnovi povinne poistenie, ktore plati zamestnavatel a tak sa ti zrusi 8 mesacna ochranna lehota a zanika ti narok na materske ak porodis v den porodu a neskor.
Pre socialnu poistovnu je rozhodujuci skutocny den porodu. Od neho si pozru 6 tyzdnov dozadu a sleduju ci si v ten den bola nemocensky poistena. ak porodis v den datumu porodu, 6 tyzdnov predtym uz nebudes DNP len povinne nemocensky poistena, čiže ti narok na materske z DNP nevznikne. ja som to pochopila takto ci sa mylim ? @gapa

ddankaa2
15. aug 2012

@lucya89 aha 🙂 ja niesom na rodicovskej dovolenke, ja som prvorodicka, cize sa to tyka aj mna? momentalne som pn aj z dnp a planujem byt az do materskej ...

oriesok
15. aug 2012

@gapa ahojky.. chcem sa opýtať.. od 9/2006 som bola zamestnaná od 9/2009 som si začala priplácať aj DNP.. potom som otehotnela.. od 5/2010 som bola na materskú.. vtedy mi nárok na aj z DNP vznikol.. počas materskej som si DNP neplatila.. ihneď po ukončení materskej a pri nástupe na RD som si zasa začala DNP platiť.. (na materskej som bola do 11/2010) teraz pri zmene som si od 31.1.2012 zvýšila platbu na maximum.. na druhú materskú mám nástup od 25.8.2012.. vznikne mi nárok na materskú z DNP? keď zamestnávateľ v 4/2011 skrachoval?

jachacha
15. aug 2012

@gapa mne bude koncit RD 1.5.2013 a rozmyslala som, ze co ak termin porodu bude napr v juli, nastup na MD bude po 1.5., ze co sa stane. Budem mat narok zo zamestnania na matersku? Ja im to riadne nahlasim v aprili, ze nepridem, lebo som tehu. Takze niekedy v juni by bol nastup na MD, dam sa na PN a z PN prejdem na MD? Nehrozi nic v robote? Budem tam zamestnana aj napriek tomu, ze 2.5. nenastupim? Dik