Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
19. jan 2010

annie co? pochopila som len, ze kamoska je v 5tt (tyzdni tehu). Potrebujeme vediet, ci je zamestnana a odkedy, ci si v poslednych 2 rokoch platila dobrovolne nemocenske poistenie? Ak zamestnana nie je, tak tiez odkedy? 😉

kisska
19. jan 2010

babulky a p. Mihal - prosim potvrdte mi, ci pomoze babenke, ktora pracovala v zahranici, teraz je uz par mesiacov nezamestnana na SK. Je tehotna s terminom v marci 2010. Teraz zistila, ze jej do PTP chybaju 2 dni NP. Pomoze jej DNP ak sa jej nepodari zamestnat sa na tych par dni do nastupu na MD? Pre istotu, lebo rodit moze aj pred aj po termine... Nejde jej o narok na materske, ale o zvyseny RP... Co poviete? Dakujem

gapa
19. jan 2010

kisska,
ak od zamestnania v zahraničí nerobila=nebola nem.poistená, tak nech sa prihlási na DNP. Inak nárok na materské mať nebude, lebo jej na SK netrvá nem.poistenie a ani nie je v ochrannej lehote z nem.poistenia v SK. Bude mať nárok na materské minimálne a na upsvar požiada o dorovnanie do vyššieho RP od mesiaca národenia dieťaťa. Na MD môže nastúpiť aj 8týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, je na nej kedy (v rozpätí 8-6týžd.pred PTP). Budú jej plynúť aj dni nem.poisteia počas poberania materského (ak by napr. bola potom znovu tehu)

Nárok na RP by mala ak by splnila tých 270dní do dna pred pôrodom a ako píšeš, tam ide o dni, takže radšej istotu s DNP a aj dni nem.poistenia do budúcna. No a ak by sa prihlásila zároven aj na dobrovolné poistenie v nezam.(stačí z minima), tak počas poberania materského neplatí ani toto poistenie a dni jej plynú. Ale to neviem, či si bude potom platiť aby splnila podmienky a tie sa môžu meniť.

jachacha
20. jan 2010

Zdravim, chcela by som sa spytat jednu vec, teda potvrdit. DNP si platim od 4.8. 2009 vo vyske 24,2 eur, tolko mi stacilo no a TP mam 14.5. 2010. Materska sa mi bude podla mojich info vypocitavat z minuleho roku, vsak? Nastup by mal byt okolo 1.4. 2010. Takze 4.2. 2010 by som si kludne mohla zmenit na minimuma platit do nastupu na MD? No ved nech neplatim zbytocne vela. A musim to nejak vopred, alebo staci presne toho 4.2. ?Dakujem pekne. 🙂

luckam77
20. jan 2010

ahojte baby...kamoska mi pisala ze...ak si to zacnem platit a vychadza mi to do novembra a v septembri mi konci materska mi pisala ze v septembri môzem ist na pnku od zamestnavatela a ked zaplatim 270dni DNP tak dam prihlasku tam na PNku od doktora... 😀

standa82
20. jan 2010

Luckam áno. PN budeš mať od zamestnávateľa. No z DNP až keď ti uplynie doba 270 dní.

saska99
20. jan 2010

Ahojte,

Chcela by som sa opýtať či mi viete poradiť....platím si dobrovoľné nemocenské pripoistenie z MAX. vymeriavacieho základu od 1.2. 2009 a od 1.2.2010 budem nezamestananá ak sa mi podarí otehotnieť a budem na PN-rizikové a následne materská z akej sumy sa bude vypočítavať...prosím poradte ak viete.

kisska
20. jan 2010

super gapa - dakujem 😉

vanj
20. jan 2010

saska99: Podla toho co sme tu riesili, by si mala mat vypocitavanu matersku z 1084,55 Eura (max. VZ). Ale musis porodit este pred koncom roka 2010.
Co by zaujimalo aj mna (manzelku) je, ze ak by sa do porodu este zamestnala, ci sa stale bude vyratavat este 2009, alebo z obdobia od zaciatku noveho zamestnania do nastupu na matersku.

jozefmihal
20. jan 2010

Všetky diskutérky na Modrom koníku prosím o pochopenie:

V týchto dňoch som veľmi zaneprázdnený, každý pracovný deň až do konca februára robím školenia k RZD a RZZP. Na otázky fyzicky nie som schopný odpovedať. Ak chcete, nájdite si ma po školení, nič lepšie ako osobná konzultácia neexistuje. Program školení je na www.porada.sk

http://www.porada.sk/t126584-seminare-rocne-zuc...

(pozrite aj príspevok č. 12)

kisska
20. jan 2010

vanj - ak sa zamestna, bude sa ako RO brat posledne obdobie NP, cize od noveho zamestnania. Ale kedze z neho nestihne obdobie 26 tyzdnov do nastupu na matersku, vypocitavalo by sa to z minima bez ohladu na vysku platu... Tak by si novou pracou pekne pokazila matersku. Teda pokial by nemala uzasnu zmluvu, kde sa zamestnavatel zavezuje doplacat jej do vysky jej platu (uz sa tu par takych uzasnych exemplarov naslo 😉 )...

saska - ak si mala max VZ na prihlaske DNP, mas tam za ten rok celkom slusny preplatok, kedze ti stacilo platit z rozdielu max VZ a tvojej Hrubej mzdy(poziadaj pisomne, vratia ti to). Ten ma vyznam az teraz od 1.2., ked uz nemas NP zo zamestnania.
Ako pise vanj, PNka aj materska sa ti bude pocitat z maxima.

vanj
20. jan 2010

kisska: tomuto celkom nerozumiem. Ak by sa (moja zena) zamestnala tesne pred nastupom tak, ze v sucte DNP a HZ by mala 1084,55Eur, tak by sa malo RO urcovat od datumu zaciatku noveho PP. A kedze DNP jej trva od 28.10.2009 (teda dlhsie ako 182 dni (26tyzdnov)), malo by sa ratat zo suctu VZ a nie z minima, nie?
Nechapem to preto, ze som nenasiel vysvetlenie, co znamena "trvanie NP"...

saska99
20. jan 2010

Kisska: napísala som to nesprávne platila som si z rozdielu max. vymeriavacieho základu a hrubej mzdy...mesačne 19 EUR. To znamená neviem či som to správne pochopila ale teraz by som ako nezamestnaná mala platiť 42 EUR a materská by sa mi počítala z maxima pokiaľ to stihnem do konca tohto roku.

vanj
20. jan 2010

saska99 si na tom podobne ako moja manzelka. Podla toho na com sme sa tu zhodli, sa ti bude vypocitavat materska zo suctu VZ od 1.2.2009 do 31.12.2009. V tvojom pripade by to malo byt 55% z 1084,55 Eur.
Podla toho co pise kisska, by si sa ale do porodu v roku 2010 uz nesmela zamestnat, ak by si nestihla byt zamestnana aspon 26tyzdnov do nastupu na matersku. Ak by si to splnala, tak si uprav vysku platby na DNP az od nastupu do zamestnania na novy rozdiel max VZ a HM.

kisska
20. jan 2010

vanj - idem hladat a dam link...

luckam77
20. jan 2010

ja som si myslela ze ked nastupim na pn tak uz nemam narok na matersku od dnp kedze budem skôr pn ale to je vsetko zvlast...tak super...aspon to..

zuzin78
20. jan 2010

Ahojte , prosim mohli by ste mi poradit, lebo cim viac vas citam, tym viac mam v niektorych veciach chaos 😢
Chcem sa dat DNP poistit, teraz som na rodic.dovolenke, a v lete by som chcela otehotniet. rodicak mi konci v aprili, ked dcerka bude mat 3 roky. kedze som zamestnana,ale na rodicovskej dovolenke, tak by som si chcela platit DNP z toho rozdielu, maximalna materska - moj vymeriavaci zaklad, co som mala ako matersku pri dcerke. staci mi to platit len 270dni/t.j. 9mesiacov/a potom sa mozem odhlasit,alebo si to mam platit az kym nepojdem na matersku, co by asi bolo niekedy v roku 2011? a ak by ma nahodou lekarka vypisala na rizikove, tak ked by som bol na PN tak by som stratila poberanie rodicovskeho prispevku?
a este by som sa Vas chcela spytat, ked ste boli na socialke, tak ste museli doniest nejaky papier aku ste mali matersku,alebo si to oni nasli v PC?lebo moc sa mi nechce chodit viac krat na socialku, nakolko ju mam az 25km od domu. ☹ a urcite do inej socialky nemozem ist,kedze okresovo k nim nepatrim.
dakujem velmi pekne za poradenie

mima595
20. jan 2010

vanj-ja trosku nesuhlasím s kisskou,
a to v tom, že tvoja manželka musí porodit až ked jej uplynie 270 dni z DNP - s tym suhlas, RO bude r.2009
ale ak chce cerpat aj matersku zo zamestnania, tak musi ist na MD v ochrannej lehote, to je do konca juna 2010.
ak by si nasla nove zamestnanie, nemusi byt v nom zamestnana 26 tyzdnov, staci aj tyzden-a toto bude jej RO /podmiebkou je, aby zo suctu zamestnani tiež splnala podmienku 270dni za 2 roky/

mima595
20. jan 2010

je to super popisane v Mame a ja - pise tam p. Mihal - myslim, že je to novembrove, decembrove a jauarove cislo

jamilanka
20. jan 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Planujeme babatko, este nie som tehotna, ale planujem ist na matersku cca. v decembri. Ak som si zacala platit DNP maximum t.j 47.7. od polovice januara 2010 Chcela by som vediet kolko bude moja materska? Za odpoved dakujem.

kisska
20. jan 2010

vanj, mima - mate pravdu, nasla som to http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske..., to je rozdiel medzi povinnym NP a dobrovolnym...

vanj
20. jan 2010

mima595: Presne toto je povedali dnes (asi pred 30 minutami) na socialke ked tam bola zaniest papiere z UPSVaR. Povedali jej, ze nato, aby dostala matersku zo zamestnania, musi sa na nu prihlasit do 6 mesaicov od ukoncenia PP, cize do 30.6.2010. Co ma ale zarazilo je, ze jej povedali, ze RO by sa urcovalo z roku 2008 a nie 2009, co by malo byt predchadzajuce k roku v ktorom ziada o MD. Nasledne by potom mala po porode zaziadat o matersku aj z DNP, ktore by sa pocitalo z rozhodujuceho obdobia 2009. Ak som to pochopil spravne (to sa ich uz nepytala) , tak keby sa prihlasila na MD az po 30.6.2010 nedostala by matersku vobec.
No tak teraz budte mudri. 🙂

vanj
20. jan 2010

*Tym vobec som myslel zo zamestnania.

vanj
20. jan 2010

Takze sedi co je jpovedali v socialnej. Pokial poziada o Mat. v ochrannej dobe, bude sa urcovat RO ku dnu zaniku NP, cize 31.12.2009, co by bol rok 2008. Tiez som sa v (v blogu p. Mihala) docital, ze narok na matersku bude mat aj po 30.6.2010, pretoze za predchadzajuce dva roky splna 270 dni povinnenho nemoc. poistenia, akurat sa uz bude rozhodujuce obdobie urcovat z roku 2009.
Cize mne to vychadza tak, ze sa jej oplati poziadat o matersku az po 30.6.2010 a nie v ochrannej lehote.

jamilanka
20. jan 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, je to pre mna dolezite. Planujeme babatko, este nie som tehotna, ale planujem ist na matersku cca. v decembri. Ak som si zacala platit DNP maximum t.j 47.7. od polovice januara 2010 Chcela by som vediet kolko bude moja materska? Za odpoved dakujem. Prosim Vas vie mi niekto poradit? prip. ako si to mozem vyratat?

vanj
20. jan 2010

jamilanka: V tvojom pripade to je jednoduche. dostanes 55% z 1084,55 Eura, cize 596,50 Eura 🙂

Co sa tyka nasho nekonecneho pribehu, tak myslim, ze som sa v predchadzajucom prispevku pomylil, a tiez soc. poistovna. Manzelka bola minuly (2009) rok zamestnana od 2.1.2009, ak by tada pozidla o matersku v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie sa bude urcovat k 31.12.2009. TO by znamenalo, ze ziada o materske v roku, v ktorom NP vzniklo, a teda by sa malo posudzovat od 2.1.2009 do 31.12.2009 a nie rok 2008. Mam pravdu?

annie13
20. jan 2010

KISSKA
ano je zamestnana, trvaly pracovny pomer, nie neplatila soi dobrovolne,
ja prave chcem vediet ci si moze odteraz platit dobrovolne a tym si prilepsit k materskej

mima595
20. jan 2010

vanj-mas pravdu s tym RO, asi si v SP neuvedomili,kedy jej zacal PP , ale podla mna musi poziadat o matersku do 30.6.2010, aby to stihla v ochrannej lehote... inak nebude mat narok na matersku zo zamestnania, iba z DNP / TO K TOMU PRISPEVKU Z 14:34/

hajda22
20. jan 2010

ahojte nehnevajte sa ked sa to tu uz pisalo, no je tu toho dost...potrebujem vediet, ci sa pocas OCR plati poistne, nakolko mi neprisla davka a neviem ci v tom nie je problem, ze som uhradila len za 21 dni v mesiaci...dakujem

standa82
20. jan 2010

Počas OČR,PN,materskej sa nemocenské neplatí.