Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
19. máj 2011

@ninan2 hej, ak budeš na PN až do júna, tak treba si u dr. vypýtať papier na peniaze a ten odniesť jeden zamestnávatelovi - ak si zamestnaná a jeden aj do sociálky ako DNP

ninan2
19. máj 2011

@lucia.kl oki, diky za info 🙂

olo
19. máj 2011

baby od 1aprila som na pn z dnp takze v aprili som zaplatila a tento mesiac uz nie je to v poriadku vdaka

lucia.kl
19. máj 2011

@olo za máj už platiť nemusíš, ak si od 1.4. tak si nemusela platiť ani za apríl - teda ak ti PN z DNP uznali..

olo
19. máj 2011

no presne som na pn od30.3. a zaplatila som v aprili to je za marec ale teraz v maji uz nie kedze pn trva este mi nic neuznali ale dnp si platim uz 2 roky

lucia.kl
19. máj 2011

@olo tak potom je to v poriadku, socialka má 60dní na poslanie vyjadrenia...

olo
19. máj 2011

dakujem velmi pekne ste zlata

zuzanace
19. máj 2011

@lucia.kl Ahoj, prosim Ta tych 270 dni zacne plynut az ked sa prihlasim na DNP alebo sam tam zaratava aj ked som bola na MD a potom si cerpala dovolenku? Kolko je prosim Ta max. VZ? Dakujem pekne

sandruska81
19. máj 2011

Chcem sa spytat:budem prechadzat z RD na MD. Pred nastupom na prvu MD mi zostalo 10 dni nevycerpanej dovolenky,kt.si vyberiem az po navrate do prace.Citala som,ze pocas kazdej MD ma zena narok na dovolenku.Preto sa pytam,na kolko dni dovolenky budem mat narok ak sa vratim po druhej materskej do prace?

ivuss01
19. máj 2011

Ahojte, prepacte, ze som vam tu vtrhla, ale chcela by som sa opytat: chcela by som si platit DNP, koli PN a materskej, momentalne mi konci RD 3.7.2011, a chcela by som druhe dieta, platit chcem od augusta, tak by som mala platit do aprila vratane, a ak v maji alebo v juni otehotniem, tak by som isla hned na PN, a tu je otazka, ak by som isla hned na PN, musela by som sa predtym zamestnat, alebo by sa dala PN uplatnit bez pracovneho pomeru? pri prvom tehotenstve som musela ist na rizikove od zaciatku, hrozil potrat, tak ak by pri druhom tehotenstve boli tiez problemy, tak aby som mala PN platenu ak by som bola nezamestnana? dakujem za odpovede 😉

lucia.kl
20. máj 2011

@zuzanace tých 270dnmí začína plynúť dňom, kedy si sa prihlásila na DNP a ráta sa až do odhlásenia, čiže MD by sa zarátavala ak by si sa prihlásila ešte pred ňou. Max VZ je 1116,75€

lucia.kl
20. máj 2011

@sandruska81 aj počas čerpania MD ti v práci nabiehajú dalšie dni dovolenky - takže ešte si získala alikvótnu časť, neviem kolko dní dovolenky vám pripadá na jeden mesiac - priemer z celého roka, a potom je tam ešte nejaké krátenie ak neodrobíš tuším 100 dní v kuse, takže na toto sa budeš musieť asi spýtať najlepšie ekonómky u vás v zamestnaní...

lucia.kl
20. máj 2011

@ivuss01 ak si budeš platiť DNP a na PN by si nastúpila až po splnení podmienky 270 dní, tak ti PN bude vyplácaná aj bez pracovného pomeru pretože budeš dobrovolne nemocensky poistená, ak by si si platila DNP z max VZ tak by si dostávala PN okolo 600€

sandruska81
20. máj 2011

@lucia.kl na druhu MD nastupujem na konci oktobra 2011 a v praci som mala vzdy narok na 20 dni dovolenky za rok. Nevies ako to bude v tomto pripade? Prva materska trvala od 06-12/2009

lucia.kl
20. máj 2011

@sandruska81 no presne to neviem ale vychádza mi to cca 9 dní dovolenky za materskú a ak si tam stále zamestnaná tak aj ta dalšia by tak mohla víjsť, len neviem ako je to s tým krátením, do tohoto sa moc nevyznám...
my máme dovolenku inak - 45dní na rok

ivuss01
20. máj 2011

@lucia.kl dakujem Ti za odpoved, a taku by som mala aj matersku? a mohla by som sa odhlasit, ak by som splnila podmienku a napriklad by som pol roka neotehotnela, ale az potom, tak by som mala narok na PN a nasledne MD? a este som pocula, ze sa toto chystaju zrusit, je na tom nieco pravdy, ak by som napriklad 5 mesiacov platila DNP, a vlada by toto zrusila, tak o tieto peniaze by som prisla alebo by som i mohla niejako narokovat na vratenie? dakujem

lucia.kl
20. máj 2011

@ivuss01 materskú by si mala ešte dlhšiu, odhlásiť by si sa nemohla, lebo aby si dostala materskú z DNP musela by si platiť min 26 týždňov pred pôrodom.
o zrušení neviem, ja to moc nesledujem, ale ak by si bola len DNP a nie zamestnaná, tak by ti to určite zrušiť nemohli, oni chceli zrušiť súbežné vyplácanie dávok z viacerých poistení...

lucia.kl
20. máj 2011

@ivuss01 malo tam byť vyššiu nie dlhšiu...

mzuzanam
20. máj 2011

Pekny den vsetkym,
som tu nova a len sa dostavam do planovania materstva....mam trosku zmatok ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia - neviem totiz kolko si mam nastavit vymeriavaci zaklad a kolko mi budu vlastne potom vyplacat?Chcem to cim skor podat, ak by mi niekto vedel pomoct, bola by som velmi rada 🙂
P.S.: Som zamestnana 3 roky, a ma to DNP vlastne nieco spoločne z mzdou z mojho zamestnania alebo su to dve nezavisle veci.

lucia.kl
20. máj 2011

@mzuzanam záleží aký vymeriavaci základ si určíš, maximum je 1116,75€ a z toho si odrátaš svoju hrubú mzdu - poistenia sa zrátavajú tak by ti bolo zbytočné platiť viac, zo sumy ktorá ti víde si budeš platiť 4,4% tako by si mala po splnení podmienky 270dní do pôrodu pri MD alebo len 270dní ak sa jedná o PN budeš dostávať pri PN 55% z VZ a pri MD 60% takto by si mohla pri tom maxime dostávať cca 640€ materskú

aduskatt
20. máj 2011

poradite prosim? mozem pocas doby, ked som na rodicovskej dovolenke cerpat PN z DZP? dakujem za rady

felixko
20. máj 2011

ahojte kočky, môžte mi niektorá poradiť? od septembra nastupujem do práce, dcérka do škôlky. Uvažujem nad dobrovoľným nemocenským pripoistením, ktoré by som využila v prípade čerpania OČR kvôli dcére /keď nastúpi do kolektívu, očakávam, že sa zvýši chorobnosť u nej a ja budem častejšie na OČR/. Neviem, po akú dobu si musím nemocenské pripoistenie platiť, aby som mohla túto výhodu využiť a ďalej, v akej výške pri prípadnom čerpaní OČR dostanem mesačne náhradu? ďakujem za odpoveď.

zanetak
20. máj 2011

ahojte, tak ja som dnes bola na sociálnej a tam mi pán povedal, že mi nevznikne nárok na materskú z DNP, ale nevedel to povedať na isto. Môžete mi poradiť. Od 18.marca 2010 do 30.septembra 2010 som bola zamestnaná a potom som bola nezamestnaná až doteraz ale 3.novembra 2010 dom sa dala DNpoistit z maxima a nástup na materskú mám dnes , čiže 20.5.2011. Vychádza mi , že dostanem peniaze DNP alebo nie? neviete mi poradiť?
A ešte ak sa to platí mesiac dozadu, čiže teraz 8.mája som platila za apríl, tak ešte 8.júna mám zaplatiť za máj?, aby mi to vyšlo do toho 20?, pretože mne tam ten na sociálke tvrdil, že nech si ešte radšej mesiac alebo dva zaplatím, a potom nech si to radšej žiadam naspäť. Tak ja už neviem či budem mať nárok alebo nie, prosím poradte 🙂

aduskatt
20. máj 2011

@zanetak nárok z DNP ti vznikne po 270 dnoch, cize ak dobre pocitam, najskor v auguste

zanetak
20. máj 2011

@aduskatt a nebolo to tak , že ak mi za posledné dva roky zaniklo poistenie, čiže som skončila prac.pomer, tak mi stačí platiť len 26týždňov DNP? z predchádzajúcich príspevkov som to tak pochopila, alebo to už zmenili?

aduskatt
20. máj 2011

@zanetak DNP musis platit aspon 270 dni za posledne dva roky, ak to tak je, platit ti budu, ak nie, platene budes mat iba z povinneho poistenia. Snad som to nepoplietla

zanetak
20. máj 2011

@aduskatt takže potom už nemá dalej pre mna význam platiť, ked som od dnes na materskej? pretože mi to nevyšlo tých 270dní, alebo to mám nadalej platiť a v auguste požiadať o zvýšenie materskej alebo tak sa to nedá? vôbec tomu nerozumiem.

mima595
20. máj 2011

@aduskatt - ano, možes

mima595
20. máj 2011

@zanetak - stale plati, že musis mat 270 dni za posledne 2 roky...a tebe sa k trvajucemu DNP prirataju dni ukonceneho poistenia zo zamestnania.....
narok na matersku budes mat a pravdepodobne aj z maxima, lebo i uplynulo myslim aj 26 tyzdnov platenia z maxima /nemam kalendar pri sebe, ale malo by to byt tak

a do 8. juna zaplat alikvotnu ciast

jaja32
21. máj 2011

Ahojte, urcite ste tu rozoberali vsetky pripady dobrovolneho nemocenskeho poistenia, ale nemam sancu precitat vsetko. Tak sa nehnevajte, ked dam otazku, ktora tu uz urcite bola riesena. Som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe babatko. Kedze sa uz do prace pravdepodobne nedostanem, chcem vyuzit moznost dobrovolneho nemocenskeho poistenia aby som mala nedostavala min. matersku. Co mam preto podniknut? Ako sa to pocita, ked ja vlastne som doma a uz nechcem nastupit do prace?