Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kvetkak
19. mar 2013

@zalka a vypláca sa ešte aj príspevok pri narodení 3 dieťata vo výške 600e? tkaže sa mi dobrovoľné neoplatí ,to by som platila ak o dlho a ko dlho by mi to vyplácali oni?

zalka
19. mar 2013

@kvetkak DNP ti treba platiť 9 mesiacov .. oni vyplácajú 34t ...
a ešte nezrušili doplatok k príspevku pri narodení 3 dieťaťa.

kvetkak
19. mar 2013

tak to sa fakt mneoplatí, ďakuejm ti, veľmi si mi pomohla. zbytočne nemusím ísť an sociálku ,lebo tma mi aj tak nikdy neporadia,. ....Si zlatá. a teda ten príspevok zostáva? je to tých 600e? Ako napísala preedošlá mamička, henď by som ti ja ja poslala čokoládu. ĎAKUJEM

zalka
19. mar 2013

@kvetkak áno výška príspevku sa nemenila ...
Výška príplatku k príspevku je 678,49 €.... no hej moc sa nevyplatí DNP už ... ak sa nemenilo zamestnanie alebo nie je druhé zamestnanie alebo dohoda.

jajamalka
19. mar 2013

@zalka a ešte, na to všetko má vplyv či dám dcérku do jaslí alebo nie? Teda okrem toho, že nebudem poberať RP ale radšej príspevok na jasle.

zalka
19. mar 2013

@jajamalka ak nebudeš poberať RP ale príspevok na jasle, tak potom ti je zbytočné riešiť dohodu, lebo sa musíš vrátiť do zamestnania na pôvodné miesto ... lebo už nebudeš na RD, takže nebudeš ospravedlnená z práce.
dúfam že chápeš čo chcem napísať.

jajamalka
19. mar 2013

@zalka jasné, vďaka

inuska29
19. mar 2013

@zalka Dobrý deň.Vidím,že "Vás tu bombardujú otázkami"...máte zrejme prehľad..môžem aj ja jednu?som na MD,poberam RP...do 31.1.2012 som dobrovoľné poistenie platila z max.49.50e..teraz platím 175e a vyučtovanie za 1deň OČR mi vyšlo 9,88....ešte menej ako polovica oproti ostatnému roku za deň...Nedá sa navýšiť konkrétne do zdrav.prispievania ako dobrovoľne poistená?Pretože naozaj zdieľam názor,že už sa to absolutne neoplatí..ak má dieťa soplík ísť k lekárovi :(..ďakujem

zalka
19. mar 2013

@inuska29 nie nedá sa mať rozdielne sumy na poisteniach ... musia byť všade rovnaké ... a prečo platíš nadalej DNP?
Platíš z akého VZ?

inuska29
19. mar 2013

@zalka ..pozriem sa do papierov...asi bude lepšie ku 1.4.vypísať odhlašku,však?...ešte môžem byť rok doma,ale zo sumy 194e sa nedá vyžiť...a posledná suma z OČR ma zamrazila :(

eliska07
19. mar 2013

Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Pri prvom dieťatku som pracovala a dobrovoľne som si platila aj to ďalšie DNP, aby som potom mala vyššiu materskú. Teraz ale viem, že sa to nejako menilo. Plánujeme s manželom ďalšie dieťatko, tak sa chcem opýtať, či sa mi oplatí zase sa prihlasovať na DNP. Ak áno, stále platí, že si to musím platiť minimálne 270 dní pred pôrodom, ale v akej minimálne výške? Predtým som si počítala rozdiel medzi platom a maximálnou výškou vymeriavacieho základu, z ktorého sa počítala materská. Ale ako je to prosím Vás teraz? Oplatí sa to ešte v tejto dobe riešiť? Stále je tá možnosť, aby sa mi to potom nejako nasčítalo, aby som dostala materskú aj z práce aj z DNP? Ďakujem za rady a odpovede.

zalka
19. mar 2013

@inuska29 ako kedže z minima sa platia odvody vo výške 138,13 eur ... a z toho čo platíš ty 170 eur nie je moc vyššie od minima teda ten VZ.
Môžeš sa odhlásiť aj dnes ... a ak by trebalo isť na PN alebo OCR tak sa den pred začiatkom prihlásiš na DNP z minima 393 eur, zaplatíš ten 1 den cca 4,50 a čerpeš s toho PN aj OCR ... po skončení PN a OCR sa odhlásiš ... toto je efektívnejšie ako platiť toľko čo platíš ty ...

zalka
19. mar 2013

@eliska07 kedy ti skončilo DNP čo si platila predtým?

eliska07
19. mar 2013

@zalka To som ukončila, pár mesiacov po tom, čo sa mi narodil malý - t.j. cca. júl-august 2009

zalka
19. mar 2013

@eliska07 no ak chceš mať MD z DNP tak musíš si platiť 9 mesiacov ... min. VZ je 393 eur .. platí sa 130,27 respl 138,13 eur mesačne ... a MD z toho je 255 e ... či sa ti to oplatí porátaj sama.

inuska29
19. mar 2013

@zalka to akože Vážne?som DNPO od apríla 2006!!!!!!!!!...viem,že sa to všetko "dokafralo" aj vďaka Očr-károm :P.....myslela som,že musím potom mať 9mesiacov uhradených,ak chcem ísť na PN...to su nové princípy?

eliska07
19. mar 2013

@zalka Ďakujem za odpoveď 🙂 takže sa to už asi neoplatí - teda myslím si, minimálne mne, keďže pracujem. A materská sa vypočítava z hrubého vymeriavacieho základu? Koľko je tento rok? 55% ?

inuska29
19. mar 2013

@zalka ...takže 5OOe VZ z NP,500e VZ z DP a RFS, 500e VZ PvN...z toho platím 175,5 e od 27,2.2012..
ak by som aj zajtra dala Odhlašku,Zalka,potom pred očr mi prihlaška stačí na tieto sumy-opísať?poprípade navýšiť,ale všetky v jednej a tej istej sume,ako ste písala? ďakujem ešte raz za váš drahocenný čas.Inga

zalka
19. mar 2013

@inuska29 hm... zbytočne budeš písať také sumy ... min. VZ je 393 eur .. ak sa prihlásiš pred PN tak PN ti z vyššej sumy ako z 393 nebude vyplatená ...
a čo sa týka DNP nie sú nové princípy .. vždy platilo že treba mať 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... a to bohate splníš .. ked ukončíš DNP .. a o mesiac založíš nové alebo o rok ...
@eliska07 áno MD sa ráta z hrubej mzdy a je vo výške 65%

inuska29
19. mar 2013

@zalka takže 393 do všetkých troch koloniek.....veľmi pekne ďakujem...aka je tam suma na deň PN,alebo za OČR približne?....pekný deň prajem a ešte raz vďaka za rady a čas.

zalka
19. mar 2013

@inuska29 no tých 393 stačí do 2 koloniek .. poistenie v nezamestnanosti si nemusíš dávať ... už je balík bez toho poistenia.

luna22
19. mar 2013

Baby dá sa prísť v piatok, že sa odhlasujem od nedele?

inuska29
19. mar 2013

@zalka ...takže za ten rok VZ z tých 500e,čo som prispievala aj do nezamestnanosti "prepadnu?"..nikde sa to nezarátava,alebo si to nemôžem nikde uplatniť?...som v podstate na úrade,kedže som 2.rok na materskej.ďakujem

zalka
19. mar 2013

@inuska29 ... no tak to je iné ... platila si si od kedy aj poistenie v nezamestnanosti? ak máš zaplatených 730 dní v posledných 2 rokoch toto poistenie tak môžeš požiadať o podporu v nezamestnanosti ... ( PN a MD , OCR počas aktívneho poistenia je vylučiteľná doba ale dni sa rátajú do tých 730 dní )
ak Ti niečo chýba ... tak potom radšej sa prihlás z tých 500 e den pred PN alebo OCR ... nazbieraš tie chýbajúce dni napr. .. ale potom za den treba zaplatiť cca 5,70 eur ... a PN alebo OCR budú aj tak minimálne.

inuska29
19. mar 2013

@zalka ano...platila som si od febr.2012 z VZ 500 aj poistenie v nezamestnanosti...super vedieť,vôbec,že sa môžem prihlásiť a odhlásiť...zbytočne platím a "strácam"...srdečná vďaka.Všetko dobré Vám uprimne prajem.Málo kto chce takto nezištne pomôcť.ďakujem ešte raz.🙂

zalka
19. mar 2013

@inuska29 tak to je potom málo ... lebo potrebuješ platiť 2 roky ... a ty si platila zatial len rok a mesiac necelý ... ak by si chcela čerpať z toho podporu v nezamestnanosti .. tak by si musela platiť DNP tak isto ako platíš doteraz ešte do februára 2014 ... takže zvytočne vyhodených pár eur. Na to poistenie . Ale zákon min. rok nedovoloval balíček bez toho poistenia.
Zmena nastala až k 1.1.13 kedy sa dá poistiť DNP aj bez poistenia v nezamestnanosti .

Mimochodom, aby ti až tak lúto nebolo poistenie v nezamestnanosti sa platí 2% z VZ ... nemocenské 4,4% z VZ a dôchodkové 28,75% . ... takže je to najmenšia položka v tvojich platbách .. mesačne cca 10 eur z toho čo platíš teraz.

inuska29
19. mar 2013

@zalka takže zrušiť všetko...a potom sa pripoistiť z minima len "v dvoch kolonkách" 🙂..ak som pochopila správne...Dakujem

zalka
19. mar 2013

@inuska29 hm... bývaš často na PN alebo OCR s deťmi?

inuska29
19. mar 2013

od Nového roka som bola do 15.2.Pn a stihla som aj jednu 0ČR už...a tá ma vlastne skrz tej sumy po "novom" zabila :(

zalka
19. mar 2013

@inuska29 hm... lebo ak by si naškrabala 730 dní (2roky) do 31.1.2015 tak by sa ti oplatilo prihlasovať na všetky 3 poistenia ...