Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
10. jan 2015

@oliverka áNO KU dnu zaradenia do evidencie môžeš mať neaktívne poistenie ..
ak posielaš poštou napr. 12.1. a uvedieš do odhlášky 12.1. .. a do SP to príde 14.1. tak ťa odhlásia 14.1.
ak posielaš poštou 12.1. a uvedieš v odhláške 15.1. a do SP to príde 14.1. tak ťa odhlásia 15.1

oskvarka
10. jan 2015

@zalka no ja som si tiez myslela presne ze je to takto s tym zrusenim DNP aj OL len potom pisali tu reakciu ministerstva kde oni napisali ze narok vznikne tak som si povedala ze ved vyskusam uvidim... kedze ak by som otehotnela do vianoc... co sa mi samozrejme nepodarilo nemusela by som platit viac ako den t.j. za pokus by to stalo... ale ocividne im nevadi ze vyhlasuju bludy do eteru a metu tym ludi ... hlavne ked nemusia platit.... a pocula si uz niekedy o tom ze by mamicke na RD dovolila dokina nastupit neskorej o par dni na MD ... neviem si predstavit ten dovod a uz vobec nie ze by jej napisala skorej MD zDNP a potom o par zdni so zamestnania.... lebo ja som myslela ze neskorej na MD chodia len ty co mnaju veliku vyplatu a sa im viac oplati byt v praci co najdlhsie lebo vtedy by si mal oficialne mat kratsiu matersku nie?... aj tak si realne ten neskorsi nastup na MD neviem predstavit...
mna ale aj tak viac dostala ta finta ze ked si sa prihlasil pre 1.7 a mal si subeh tak ti poistenie konci po 270 dnoch a ak si nemal subeh tak ti konci ak subeh nastane... no uplny odrb.. a ja som si to vobec nevsimla...

zalka
10. jan 2015

@oskvarka no je to reálne ak je aktívne poistenie nastúpiť napr. z DNP 8t pred termínom zo zamestnania 6t pred termínom ale ako by sa na to pozreli v SP tak to netuším, treba skúsiť zadať dotaz na SP ...

oskvarka
10. jan 2015

@zalka z DNP tusim musis 6 tyzdnou pred... tusim je tam taka podmienka ale niesom si ista... skorej ci by nemala DR pruser :D lebo ved 8 t sa chodi v pripade akutnom ...nie .. no musim najst niekoho kto to skusim 😀 😎

zalka
10. jan 2015

@oskvarka 8t môžeš ísť ak máš aktívne poistenie ... len z OL sa musí ísť 6t pred pôrodom ... čiže aj z DNP sa dá 8t ...

oskvarka
11. jan 2015

@zalka ahaaa .. no tak uz len otehotniet a skusit to 🙂 😝 😀

zalka
11. jan 2015

@oskvarka no trimem palce ... 🙂

tulipanikdiddlina
12. jan 2015

@zalka dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 . Moja HM je 700,50eur. No, zadarit by sa mohlo, ale ked sa nie doteraz, tak to uz nevidim ruzovo, ze sa to zbucha za 2 mesiace.
Este raz dakujem.

zalka
12. jan 2015

@tulipanikdiddlina treba veriť ... alebo potom si nájsť další PP ... a z toho dalšieho PP žiadať o PN a o MD ... k tomu hlavnému. ak sa podarí otehu neskôr

tulipanikdiddlina
12. jan 2015

@zalka tak, ked sa podari, potom sa opat ozvem 😀 Vdaka 🙂

zalka
12. jan 2015

@tulipanikdiddlina rado sa stalo ...

miruska7979
14. jan 2015

@zalka ahojko..prosim o radu..
mam zamestnavatela kde som sla aj na matersku s prvym dietatom a ten pracovny pomer stale trva..
nepretrzite.
od decembra mam dalsieho zamestnavatela u ktoreho budem robit az do druhej materskej.a tam by som mala mat cca 100dni odrobene.
ale predtym som mala aj DNP a tam mi zostalo z poistenia 186 dni
Tak ze ci mam narok od tychto oboch zamestnavatelov na matersku?
a ked pojdem na matersku ci mi treba 2 ziadanky alebo 3 ziadanky aj na to DNP
velmi, ale velmi pekne dakujem 😵

zalka
14. jan 2015

@miruska7979 len 2 žiadanky, prvý a druhý zamestnávateľ .. z DNP nemáš aktívne poistenie a ani splnenú podmienku 270 dní poistenia ... ale dni na DNP sa ti pripočítajú k 2 zamestnaniu.

miruska7979
14. jan 2015

@zalka a budem brat matersku od oboch zamestnavatelov?
😒

lubkagro
14. jan 2015

@zalka aho mozem sa spytat ? mne vcera povedala pani na socialke ze matersku mi daju iba jednu, aj ked je DNP alebo zivnost ako je moj pripad, je to pravda ?

miruska7979
14. jan 2015

@zalka dakujem za kazdu radu.. 🙂

zalka
14. jan 2015

@miruska7979 áno od oboch .. zamestnávateľ č. 1 z predpokladaného príjmu , zamestnávateľľ č. 2 z reálneho príjmu
@lubkagro nepamätám si aký je tvoj prípad ... napíš

miruska7979
14. jan 2015

@zalka velkaaaaaaaa vdaka 😵

zalka
14. jan 2015

@miruska7979 ale dúfam, že DNP si nemala veľmi dávno ... 🙂

miruska7979
14. jan 2015

@zalka nie 2 roky dozadu.
Dufam ze to neni vela :-\

zalka
14. jan 2015

@miruska7979 no napíš presné dátumy kedy si to DNP mala ...

miruska7979
14. jan 2015

@zalka dakujem hned zajtra napisem.
Velka vdaka

zalka
14. jan 2015

@miruska7979 rado sa stalo hádam to DNP nebolo moc dávno

miruska7979
15. jan 2015

@zalka
DNP mi skoncilo 4.10.2013 takze to vychadza cca na 1,5 roka to by som mala byt este v tej ochranej dobe a teraz na matersku by som mala nastupit 7.4.2015
A myslim ze platila som si ho od 13.11.2012
Ale pred tym som si platila este vkuse 2,5 roka
dakujem mooc

zalka
15. jan 2015

@miruska7979 no to tak LTT si to lizla ... v 15 mesačnej lehote od skončenia DNP si sa zamestnala takže nárok na MD zo zamestnania bude, len treba mať do zamestnanie až do pôrodu minimálne.

jajamalka
15. jan 2015

@zalka chcem sa ti poďakovať, že len vďaka tvojim radám mám slušnú materskú a to bez toho aby som to nejako dramaticky preplatila, ešte raz ďakujem 🙂

zalka
15. jan 2015

@jajamalka tak to ma teší

dzejny22
16. jan 2015

ahojte dievčatá, viete mi prosím niektorá poradiť. V novembri mi skončila rodičovská dovolenka so synom. Pred pôrodom som bola zamestnaná a platila som si aj DNP, takže som mala maximálnu PN-ku a tiež maximálnu materskú. Od 09/2014 do 12/2014 som pracovala na dohodu s príjmom 100e mesačne. Od januára mám u toho istého zamestnávateľa minimálnu mzdu,avšak len do konca marca. Snažíme sa o bábätko a chcela by som sa poradiť čo spraviť aby som v prípade, že otehotniem dostávala maximálnu PN-ku a tiež materskú...vopred Ďakujem

lubkagro
21. jan 2015

@zalka ahoj, moj pripad je, som na PN od maja teraz uz na rizikovom, v aprili pojdem na matersku, budem dostavat matersku z DNP ak som bola SZCO a mala povinnost platit od 1.7. odvody, zrusili mi to DNP ci nezrusili lebo ani sami nevedia, prerusila som zivnost alebo budem musiet zrusit celkom zivnost aby mi vyslo z DNP ? PN beriem aj z DNP a zo zamestnania. Dakujem dufam ze si pochopila .

zalka
21. jan 2015

@lubkagro no stratila som sa .. spomínaš DNP, spomínaš živnosť, spomínaš zamestnanie ...
ak ti vyšlo platiť od 1.7. živnosť .. tak to znamená, že DNP máš už zrušené treba doriešiť na SP,
a môžeš o MD požiadať zo živnosti ak ju obnovíš a zo zamestnania ...