Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
4. okt 2010

@poppy1 - samozrejme do nastupu PN treba poistne riadne zaplatit v alikvotnej casti a peniazky z PN by ti mali prist na dalsi mesiac okolo 20.teho v mesiaci.
O materske treba poziadat na prislusnych uradoch.
A co sa tyka platenia DNP po materskej, je to na tebe co urobis, ako sa aj vyssie pise, mas moznosti ako vyuzit DNP na PN alebo OCR.To si musis ty prerata, ja ho vsak urcite rusit nebudem.
Pripadne si ho zniz ak sa ti bude zdat vysoka mesacna splatka na minimum a dostanes aj z minima nejake prilepsenie v pripade cerpania.
😉

poppy1
4. okt 2010

@mariro prosim ta a aku sumu dostanem za PN, ked si platim najvyssiu sumu DNP? a o to materske treba na akych uradoch poziadat a co k tomu treba? dakujeem 🙂

bianka234
4. okt 2010

@mariro ešte ma napadá či to nejak nezratávala, lebo ja som zrušila DPO niekedy v auguste min.rok a dlho dlho rozmýšlala a potom hovorí že mám prísť osobne že teda dá sa to. A nie je blbosť platiť DPO kôli OČR? Ani neviem koľko sa platí, a tú OČR môžem čerpať max.10 dní, nie? A aké sú vlastne nevýhody toho že teraz nič neplatím, myslím do budúcna, nevýhody na teraz už vidím ☹

Inak ja som dobrá trúba, mna ani nenapadlo si to radšej znížiť, ja som to hneď zrušila, lebo veď z čoho budeš platiť tolké peniaze, trúba trúba

mariro
4. okt 2010

@poppy1 - PN dostanes za cely mesiac okolo 600€ a na akych uradoch , no presne neviem ale pozri si temy spojene s materskou a jej zaziadanim.

mariro
4. okt 2010

@bianka234 - nevadi ze si uz mala DNP,ale nemas ho aktivne teraz,nemozes dostat teraz nic okrem OCR.A ja ti nevravim ze si to mas platit kvoli OCR, to si ani nikto kvoli tomu neplati.Je to na tebe ako to vyuzijes.Teraz by si mohla len OCR a po 26 tyzdnoch aj PNku.Sama sa musis rozhodnut.Je tu o tom vela popisaneho , tak premysli si a prepocitaj a potom konaj 😉 🙂

bianka234
4. okt 2010

@mariro tak idem rozmýšlať, ďakujem za dialog

nikaivka
4. okt 2010

@mariro

Díky krásne. To znamená, že ak nemám ešte splnených 270 dní, že dostanem aj nejaké peniažky za OČR? Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

batmanka
4. okt 2010

Prosím Vás poradte mi či má pre mňa zmysel platiť si DNPO ak som v cca 3-5 týždnom tehotenstva 😀 a mám záujem si platiť DNPO pričom denný vymeriavací základ si xcem dať 400eur-mesačne odvádzať 17,6 eura nakoľko si viac pri malej a momentálnom rodičovskom príspevku nemôžme dovoliť 😒 ,vznikne mi vôbec nárok na zvýšené materské?Ďakujem za poradenie ,sme zúfalí čo spraviť a čas nás tlačí...

mima595
4. okt 2010

@batmanka - ak si už tehotna a predtym si si DNP nikdy neplatila, ani nemas ukonceny iny PP v predchadzajucom roku a pol, tak sa ti DNP kvoli zvysenej materskej neoplati platit... už to nestihnes ☹

batmanka
4. okt 2010

@mima595 prosím ťa čo je to pp ?

meduela
4. okt 2010

baby, ahojte, v čom je význam doplnkového nemocenského poistenia?
koľko sa presne platí a ako je to s tehotenstvom a výškou dávky

meduela
4. okt 2010

Ďakujem za odpoveď

mima595
4. okt 2010

@batmanka
pp - pracovny pomer

batmanka
4. okt 2010

asi myslíš pracovný pomer ,ja som stále zamestnaná no momentálne poberám rodičovský príspevok...nuž čo neskoro sme sa spametali 😖

batmanka
4. okt 2010

@mima595 aj tak ďakujem za poradenie

jeinabe
4. okt 2010

@zabka Takze ked som ta spravne pochopila, tak po materskej musim to ist zrusit ak by som to uz nechcela.....ale teraz tam zrejme nemusim ist........

martinak31
4. okt 2010

@jajka78 Nóó, dobrý článok, tak podľa nich sa systém zneužíval? za to že využiješ svoje právo, ku ktorému sa horko ťažko dostaneš lebo tetinky na socke sú veeeeľmi ochotné ti vôbec niečo poradiť???? Alebo tieto fóra čítajú aj "tí hore", keď sú takí múdri? radšej už nič nehovorím, lebo....

zabka
4. okt 2010

@jeinabe Ano treba to hned po materskej cize po tych 6 mesiacoch zrusit ak nechces aby sa ti stalo nieco podobne... 😉

mariro
5. okt 2010

@nikaivka - ano presne tak,OCR dostanes 😉

mia1111
5. okt 2010

ahojte, iba sa chcem opýtať, platím si DNP už takmer 2 roky, momentálne som na RD, mám ale nejaké zdravotné problémy, tak sa chcem opýtať, či môžem byť aj PN aj poberať rodičák v rovnakom mesiaci? Ak áno, lekár mi vypíše 2 papiere pre SP, tak ako pred nástupom na MD? Myslím, že niekde som čítala, že môžem byť PN, ale nie celý mesiac, len sa chcem uistiť, že sa mi to nezdá 😅. Ďakujem za radu.

mia1111
5. okt 2010

Ešte ma zaujíma, do apríla tohto roku som si platila z maxima, od polky apríla som to znížila na minimum, z čoho sa mi bude rátať PN (ak teda budem mať na ňu nárok?) Z max. či z minima?

mariro
5. okt 2010

@mia1111 - mala by sa ti ratat z maxima a presne tak PN mozes mat ale nie cely mesiac a dostanes aj rodicak 🙂

leontinka1981
5. okt 2010

Baby baby len sa velmi nespoliehajte na DNP. tak ako Mihal sluboval ze nebude znižovat rodičovský a po mesiaci to aj urobil tak isto sluboval ze dovoli matkam sa dobrovolne nemocensky pripoistit.a podla mna od januara mozeme zabudnut. pretoze sa navrhuje novela o socialnom poisteni.

mia1111
5. okt 2010

@mariro - ďakujem. Moc si mi pomohla... Ja mám v tom už teraz trošku hokej, moc som sa o DNP nezaujímala, len vtedy, keď som si ho zakladala, som si zisťovala kopec info, ale polovica mi už vyfučala z hlavy... Tak sa radšej poradím s niekym, kto má lepší prehľad... 😉

mima595
5. okt 2010

@mia1111 - este jedno doplnenie - lekar ti vypise už len 1 papier, lebo si uplatnujes PN len z DNP, kedže si na rodicaku... zo zamestnania ti teraz PN neprinalezi 😉

mia1111
5. okt 2010

@mima595 - dík a nevieš mi povedať, ako sa to počíta? Ja som si minulý rok doplácala do maxima z vlastného 30€, keďže som mala minim.mzdu... tak sa mi bude PN vyplácať z tých 30 €? Tomuto nerozumiem...

mima595
5. okt 2010

@mia1111 - ano, bude sa ti to ratat iba z toho, co si si doplacala do maxima.... teda ak si mesacne platila tych 30€ tak by si mala dostat za 1 den nie maximum, ale 2/3 z maxima.... ale to je len taky zhuba prepocet... ale minimum by to teda urcite nemalo byt... 😉

mia1111
5. okt 2010

@mima595 - Ďakujem.

mariro
5. okt 2010

@mia1111 - ak si si platila 30€ mesacne tak to znamena ze tvoja PN by bola za 25 dni dajme tomu okolo 290€.
To znamena ze si mas VZ 680€ a z neho sa ti bude ratat PNka. 😉