Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kinkinga
24. sep 2011

@silviabn ahojky mozem otazocku?ked budem na rodicovskej dovolenke,teda uz poberat len to od uradu prace,mozem sa dat mojou dr vypisat na pn ?aby som poberala za pnku zo soc.poistovne..lebo v roku 2012 mi vyjde dobry vymeriavaci zaklad podla mojich prijmov za tento rok plus dnp..tak by ma to zaujimalo,lebo ocierka je max 10 dni v mesiaci aj to sa s dr mozno nebude dat dohodnut,ale ja mam dobru doktorku dam jej bombonieru a ona ma vypise ako dlho chcem 🙂

kinkinga
24. sep 2011

@michaelapillarova vymeriavaci zaklad sa berie za uplynyly rok,cize ked pojdes na matersku v 2012 tak by sa ti malo pocitat za obdobie co si platila v 2011,zalezi aj od prijmov od zamestnavatela,lebo do dohromady nesmie prekrocit urcity vymeriavaci zaklad.ale kedze sa to od buduceho roka ma pozastavit a ty nesihnes ist na materku do konca augusta platis si to zbytocne...lebo ti zanikne narok a peniazky sa poberu bohvie kde..
vyska materkeho sa vyratava suhrn za poistenie ktore si zaplatila plus potvrdenie od zamestnavatela co ti daju pri nastupe na matersku takze nik ti presne nepovie kolko budes dostavat..

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova Nenapísala si, či si zamestnaná alebo si platíš tých 25 euro len z toho dôvodu, že viacej si nemôžeš dovoliť. No nevadí, z vymeriavacieho základu 570 Euro si vypočítaj 60% a to je materská z DNP ( po novom možno 65%). Plus ak máš zamestnanie, tak znova z VZ z práce x tie percentá. Maximálny VZ však je 1116,75 Euro. To však len za predpokladu, že by zákony ostali nezmenené, v opačnom prípade si DNP platíš asi zbytočne.

michaelapillarova
24. sep 2011

@kinkinga ale ja som na rodicovskej dovolenke, tak vymeriavaci zaklad mam 0, tak mi pani povedala a to ze som pred tym dva roky robila , tak to sa nepocita, platit si budem 25,08 Eur a do tej kolonky v prihlaske kde je vymeriavaci zaklad som mala napisat : 570 prepacte, ale som z toho paf

bapi1
24. sep 2011

@kinkinga 1. ak ti trvá PP a si na RD (nepracuješ), tak nárok na PN/OČR zo zamestnania nemáš a 2. po novom neviem ako to bude s tými, čo budú v januári 2012 na MD, či sa budeme môcť prihlásiť k DNP alebo nie.

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 som na RD, ale v praci mam dobu neurcitu, ale ta pani mi povedala, ze z prace mam 0 vymeriavaci zaklad, kedze som na RD

kinkinga
24. sep 2011

@bapi1 ja viem,ze zo zamestnania nemam,ale vymeriavaci zaklad na nemocenske sa pocita za ten uplynuly rok z vymeriavacieho zakladu tak ja len ze ci sa mozem dat vypisat na pn i ked som na rodicovskom,lebo na socialke mi povedali,ze to ze som si dnp platila mozem vyuzit ked pojdem popri rodicaku na ocr,som myslela,ze aj na pn sa da vypisat,

mimiky
24. sep 2011

@darinkazv ďakujem Ti za odpoveď....no to je super, takze si to momentálne platím zbytočne,nebudem mať z toho žiadne výhody???

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova Takže plánuješ ísť z RD na MD? Teraz máš 0 základ, ale ak by ti išla z RD na MD, potom materská by sa ti počítala VZ zo zamestnania + VZ z DNP x 60% - ale to je podľa terajšieho zákona.

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 no ved to , ja som ale hlupa, ked si to budem platit , tak este menej dostanem MD, musim to zrusit, dufam ze sa to da, ja som myslela, ze tych 570 eur uz je cistych,, ze to nejde na polovicu

bapi1
24. sep 2011

@kinkinga Takto to funguje teraz: Ak čerpáš RD a máš DNP, tak môžeš ísť na PN/OČR z DNP, ak si na MD - tak nie.

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova ak by platili súčasné zákony a tvoj VZ zo zamestnania a z DNP bol spolu maximum (1116,75 euro), tak ti materské vyjde 670 Euro.

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 a budu brat aj VZ zo zamestnania, ked tam je nulovy?

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 kedze som na RD

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova ak prechádzaš z RD na MD, tak zamestnávateľ pri nástupe na MD potvrdzuje VZ od ktorého sa bude odvíjať výška materskej, zväčša sa berie ten VZ, aký si mala pred nástupom na prvú MD, ale zamestnávateľ môže uviesť aj iný.

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 aha takze to nemusim rusit? si zlata , ze mas so mnou trpezlivost, uz mam normalne hrcku v hrdle. Viem ze si to mozno platim zbytocne ked to zrusia, ale som sa bala , ze VZ je 570 a z toho dostanem polovicu, som nevedel, ze sa rata aj zo zamestnania , ked som na RD, lebo ta pani mi povedala, ale vy mate nulovy VZ ked ste na RD. A hrubu mzdu z prace mam okolo 606 eur a DNP si platim 25,08. Myslis, ze si platim vela?

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova maximum je z 1116,75, ty platíš z 570 + 606, čo je síce viac ako maximum, ale to nevadí. To, či zrušiť, alebo pokračovať ti už neporadím, pretože neviem ako to bude fungovať v r. 2012.

michaelapillarova
24. sep 2011

@bapi1 ano viem, aj tak riskujem, to viem. Dakujem ti za vysvetlenie , si zlata, ze si mi poradila. Tak uz mozem ist spat. Tak aj Tebe dobru noc a vdaka este raz. 🙂

bapi1
24. sep 2011

@michaelapillarova nemáš za čo, dobrú noc...aj ja už idem spať.

silviabn
25. sep 2011

@kinkinga je to tak ako ti odpisala bapi1,popri MD nemozes poberat ani PN/OCR,ale popri RD mozes sa dat vypisat bud na OCR/PN z DNP,teda ak mas splnene vsetky podmienky.

darinkazv
25. sep 2011

@mimiky ešte to netreba vzdávať. nádej umiera posledná 😉

kkubekova
25. sep 2011

@darinkazv Ahoj, citala som, ze v pripade zrusenia DNP od 1.1.2012 Ti bude chybat cca mesiac do splnenia podmienky 270 dni a zaroven nebudes v pripade opatovneho prihlasenia splnat podmienku 26tyzdnov - napriek tomu sa nechystas odhlasit z DNP? JA som na tom podobne, aj ked mne bude chybat viac - cca 50 dni... ☹

ejbyk
25. sep 2011

zienky ja nechapem tu podmienku 26 tyzdnov. ja som prihlasena od konca februata 2011. v maji ako som zostala nezamestnana som si zmenila výsku dnp...Nie som si ale na 100% ista ci som to riesila odhlasením a znova prihlasením, alebo len zmenou vysky...lebo u nas na SP tam pracovnicky neporadia ani keby co..Co tých 26 týzdnou? splnila som ich alebo ako?

darinkazv
25. sep 2011

@kkubekova zatiaľ nie. kým neni ten zákon ešte istý, tak nebudem odhlasovať. ako som písala. nádej umiera posledná 😀

kkubekova
25. sep 2011

Ahojte, este mam jednu otazku - ja som DNP 10/2009 - 5/2010 a teraz 7/2011 - dodnes. Som momentalne chora a zvazujem ci ist alebo neist na PN z DNP - podmienku 270 dni v poslednych 2 rokoch splnam - 2009 - cca 90 dni (platene z maxima), 2010 - 145 dni (do 4/2010 platene z maxima, potom z minima) a 2011 - 90 dni (platene z maxima) - budem mat narok na maximalnu PN alebo tam tiez treba splnat tu podmienku 26 tyzdnov? Oplati sa mi vobec ist na PN? Vdaka za odpovede

kkubekova
25. sep 2011

@darinkazv Tak sme na tom podobne - aj ja dufam v nejake prechodne ustanovenia .... Drzme si palce 😉

bapi1
25. sep 2011

@kkubekova ak si sa v 7/2011 znova prihlásila, tak musíš splniť podmienku 26t, aby sa ti bral do úvahy ten VZ, z ktorého si platíš poistné.

kaatkaa
25. sep 2011

ahojte, chcem sa spytat ak mi ochorie dieta, mozem na nu poberat ocr z DNP uz teraz alebo musim mat splnenu podmienku platenia 270 dni?

jajuuus
25. sep 2011

kočky, prosím vás... skúste mi niektorá poradiť...
nedávno som tu písala, ale mám znovu nejakú otázku:
6.9. som bola urobiť odhlášku (platila som si DNP 14,47) a zároveň od 7.9. prihlášku na výšku DNP 23,76€.... teraz som v 6tt+5 a samozrejme chcem mať čo najvyššiu materskú...
pani mi vyrátala, že budem mesačne platiť 23,76€ (som zamestnaná)
a napísala mi sumy, ktoré musím uhradiť:
8/2011 - 14,47€ - zaplatiť do 8.9.
9/2011 - 21,89€ - zaplatiť do 8.10.
a od 10/2011 - 23,76€
plánujem ale ísť na PN, aspoň do 12tt... ovplyvní mi to niečo, kebyže nastúpim napr. od 1.10. na PN? alebo mám vydržať ešte do konca októbra, zaplatiť za október 23,76€ a hodiť sa na PN až od 1.11.???
prosím poraďte, nech niečo zbytočne nepokašlem... veľmi pekne ďakujem 😵

sashabb
25. sep 2011

@jajuuus podľa mňa je jedno kedy sa dáš na PN, nakoľko ti pn-ku aj tak nebudú rátať z toho nového DNP nakoľko musí tvrať min. 26tt ... teda podľa mňa, ak sa náhodou mýlim opravte ma 😉