Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

666peter666
25. mar 2015

prajem všetkým pekný deň čo by som chcel napísať sem nemôžem ale hádam ked to mám v profile to nevadí tak ak by ste potrebovali niekto radu popr.pomoc som tu pekný deň ešte 🙂

tulipanikdiddlina
10. apr 2015

@zalka ahoj Zalka, tak tehu sa nepodarilo :( DNP som bola ukoncit ku 13.3. 2015 nakolko mi uz koncilo. Od 5.2.2015 som stale na PN, PNka mi chodi z DNP. Som zamestnana od 22.4.2013 doteraz, ale zamestnavatel mi chce dat vypoved po ukonceni PNky. PNka by mala koncit koniec aprila/zaciatok maja. Chcem sa Ta opytat- Budem mat narok na podporu? Dakujem.

zalka
10. apr 2015

@tulipanikdiddlina ak ti PP skončí na konci apríla tak nárok na podporu mať budeš ...

tulipanikdiddlina
10. apr 2015

@zalka dakujem.

zalka
10. apr 2015

@tulipanikdiddlina rado sa stalo

tulipanikdiddlina
11. apr 2015

@zalka este ma napadla jedna vec. Ideme skusit otehu cez centrum v MT, ako by som napr. 2 tyzdne po vypovedi zistila, ze som tehotna spada na mna z PP niaka ochrana lehota? Alebo sa mam potom hned u niekoho zamestnat na dobu 90dni skrz PN a max MD? Dakujem.

zalka
11. apr 2015

@tulipanikdiddlina no tehu sa ráta od poslednej menzes .. ak by tá bola počas PP a lekár by ti dal potvrdenie že si bola tehu v čase skončenia PP tak máš OL ... ak nie tak treba zamestnanie ...

tulipanikdiddlina
12. apr 2015

@zalka dakujem za vysvetlenie 🙂

zalka
12. apr 2015

@tulipanikdiddlina rado sa stalo

obcansr
13. apr 2015

@zalka Ahoj chcela by som sa ta opýtat , som DNP poistená a chcela by som vediet kolko by mi vyšlo ak by som išla na urad práce , ako to vypočítat, vieš mi poradit dakujem

zalka
13. apr 2015

@obcansr a máš 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch?

obcansr
13. apr 2015

@zalka ano mám od 2012 platím aj dnp v nz

zalka
13. apr 2015

@obcansr tak si porátaj denné VZ za dni kedy si platila DNP .. vydel počtom dní ... a získaš DVZ a z toho podpora je 50%

obcansr
13. apr 2015

@zalka no hhh trocha nechápem tomu 😅 napr: denný VZ mam 13e a zaplatila som 100 dní to je 1300 e a z toho 50% by bolo či nechápem 😖

zalka
13. apr 2015

@obcansr napr. v mesiaci február si bola prihlásená z VZ 1000 eur ... zaplatila si 3 dni ... takže rátaš 1000/28*3 =107,14e
v mesiaci marec si zaplatila 5 dní ... takže rátaš 1000/31*5 = 161,29e
a tak dalej ... a potom to zrátaš 107,14+161,29 +... ) / ( 3+ 5 + .... ) = 268,43 / 8 = 33,55375 e DVZ
a podpora na den bude 50% z DVZ ....tj 16,7768e

sliva1001
13. apr 2015

@zalka Ahoj, mohla by som aj ja otázku? Do 31.12.2014 som bola zamestnaná na dohodu,kde mi zamestnávateľ platil nemocenské - spĺňam podmienku 270 dní poistenia. 20.júna mám plánovaný termín pôrodu, od 1.1.2015 som na úrade práce a neplatím si soc.poist. Aby mi vyšla minimálna materská (ktorá by bola vyššia ako rodič.príspevok) chcela by som sa teraz prihlásiť na DNP. Kedy najneskôr sa musím prihlásiť na DNP aby mi rátali materskú z toho minimálneho vymeriavacieho základu? Oplatí sa mi platiť si po tú dobu aj poistenie v nezamestnanosti? - ak by som po ukončení materskej a následnej rodičovskej bola nezamestnaná mala by som nárok na nejakú podporu?

zalka
13. apr 2015

@sliva1001 no pár dní pred MD alebo PN si treba založiť DNP ,
a na podporu potrebuješ 730 dní poistenia? nazbieraš ich?

sliva1001
13. apr 2015

@zalka Čiže je jedno koľko dní si budem DNP platiť, čo sa tej materskej týka? Na MD by som nastúpila teoreticky 1.mája, ak by som sa zajtra šla prihlásiť na DNP tak do toho prvého mája si platím poistenie, dočítala som sa, že poistenie sa platí do ôsmych dní nasledujúceho mesiaca. Teda do 8.mája by som mala zaplatiť to poistenie. Ak ho zaplatím 1.mája, kedy aj nastúpim na MD bude to OK? Keby som ho zaplatila napr. 7.mája tak to bude tiež OK? Lebo ma upozorňovali, že nie len že musím byť prihlásena na DNP ale ho musím mať aj zaplatené. Teda neviem či sa to bude rátať keď ho akoby zaplatím už počas materskej, alebo ho môžem zaplatiť aj predčasne napr. 29.mája?

zalka
13. apr 2015

@sliva1001 ak sa prihlásiš na DNp napr. 29.4.
tak do 8.5. treba zaplatiť apríl tie 2 dni
a od 1.5. ked už budeš na MD sa DNP neplatí

sliva1001
13. apr 2015

OK ďakujem veľmi pekne
@zalka

zalka
13. apr 2015

@sliva1001 rado sa stalo

obcansr
13. apr 2015

@zalka díky za vysvetlenie 🙂 a ešte jedna vec ak by som od 1.5 prehlásila manžela na rodičák a ja sa nahlásila na UP musím byt v ten den ešte poistená dnp či už nemusím, zatial som len zajtra končím pn a chcela som sa odhlásit. dakujem

zalka
13. apr 2015

@obcansr nie nemusíš byť poistená na DNP ak máš 730 dní poistenia

obcansr
13. apr 2015

@zalka ano mám díky , prajem pekný zvyšok dna 😉

zalka
13. apr 2015

@obcansr rado sa stalo

amalia55
15. apr 2015

Dobrý večer prajem.Chcela by som sa poradiť alebo teda informovať ak by niekto o niečom vedel...Poberám rodičovský príspevok. 13teho apríla mi lekárka po roku marodky ukončila PN-ku.Obdobie z Dnpo mi zaniklo ešte asi v decembri.Ale Szčo mi trva.Teraz ak už nemarodujem a mám živnosť a poberám rodičovský už nie matersku tak teda budem musieť opäť platiť odvody zo Szčo do soc.poisťovne??...aj do zdravotnej??...Musím živnosť ukončiť?...alebo len pozastaviť...alebo len čestne vyhlasiť v soc. poisťovni a v zdravotnej že nepodnikám aby som neplatila odvody?...a tým pádom nemusím živnosť ukončiť?...Ale dalšia vec je taká že chcem požiadať o invalidný dochodok.Viem že to asi trvá kým to možno uznaju.Je nejaká výhoda ak neukončim živnosť a budem platiť odvody alebo sa zasa prihlásim na Dnpo a budem to platiť je nejaká výhoda alebo nejaké plus ak teraz po PNke budem platiť zasa odvody a potom mi uznajú možno ID je tam vyššia suma zo Szčo a Dnpo??...alebo ID nemá s tým nič spoločné??Teda ID by nebolo vôbec vyššie ak by som platila odvody zo Szčo alebo aj Dnpo?? ....Dakujem za akúkoľvek odpoved a radu.Dobro a nezávisť sa cení a vracia sa lebo nikto nevie čím ten druhý práve prechadza.Ešte raz Dakujem

sliva1001
16. apr 2015

@zalka môžem ešte otázku... od 14.4 som sa teda prihlásila na DNP. môj zdravotný stav sa trochu zhoršil a doktorka by vedela vypísať na PN. má to význam ak by ma vypísala? mala by som nárok na nejakú maródku? v podstate mi to je jedno, doma som tak či tak, len či nemám nárok na nejaký príspevok keď som DNP hoci reálne si to zaplatím až 8.mája. ďakujem

zalka
16. apr 2015

@sliva1001 ak máš 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch tak PN zmysel má ... netreba platiť odvody

jamajkam
17. apr 2015

Ahojte! Potrebujem pomoc, lebo sa v tom vôbec neviem zorientovať... Mám 28r. a som zamestnaná do 31.8.2015. Od 1.9.2015 by som chcela nastúpiť na denné doktorandské štúdium. Viem, že keby som zostala tehotná, tak nedostanem od štátu ani cent. Rozmýšľala som teda, že si dám DNP, len neviem, ako si mám vyrátať, že koľko by som platila a koľko by som dostala. Vedeli by ste mi, prosím, poradiť? Viem, že si to musím platiť min. pol roka alebo tak nejak, ale čo ak otehotniem skôr? A čo ak neotehotniem ani po roku? Vrátia sa mi peniaze, resp. bude mi to na niečo niekedy?
Ďakujem krásne za pomoc!

alexis14
18. apr 2015

Ahoj Zalka aj ja prosim o radu. Chcem si uplatniť podporu v neza. z DNP od 1.5.2015. Tych 730 dni poistenia v posledných 3 rokoch splňam. /Dúfam, že sa tam zaratavaju aj dni počas PN/.Z DNP som sa odhl.12.4.2015. Neviem, či to mam tak nechať, alebo sa prihlasiť na DNP v nezam. a doplatiť si tých pár dní.