Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nelly3
11. feb 2012

viete mi niekto poradit? zaujima ma, ked mi zo zakona skonci DNP (t.j. oktober 2012) a ja otehotniem napr. december 2012, budem mat narok na matersku aj z DNP? ked nastupim na matersku v roku 2013, rata sa mi obdobie na vypocet materskej rok 2012? dakujem

karinka2105
11. feb 2012

otazka dnp mi konci 25.10,zalozila som ho 30.1ak by som teraz hned ostala tehotna,nastupim na matersku este ked si to platim posledny krat,mam narok na matersku zmaxima ked si to tak platim

adrikanatasa
11. feb 2012

@karinka2105 musíš porodiť po zaplatení 270tich dní. Čiže ak ti skončí 25.10. nesmieš porodiť skôr čo sa relatívne môže stať ak by si otehotnela hneď teraz lebo je tam odchylka pri pôrode + - 2 týždne. A niekedy aj tri ako sa to stalo mne 🙂

karinka2105
11. feb 2012

@adrikanatasa cize 25 si zaplatim a 26 mozem aj rodit,hihi

adrikanatasa
11. feb 2012

@karinka2105 presne tak .. dovtedy nie 🙂 nejako to zadrž 😉

karinka2105
11. feb 2012

@adrikanatasa tak snad este niesom 🙂 to len informativne

tinapd
12. feb 2012

Ahojte dievcata, prosim, mozete mi poradit? uz som z toho uplne zufala...ja som sa dala DNP 30.1.2012, samozrejme kvoli tomu, aby som poberala najvyssiu matersku, kedze planujem otehotniet. Sumu som si urcila len ako rozdiel medzi max VZ a tym, co mi odvadza zamestnavatel.ale, od 1.2. som dostala vypoved. co teraz? musela by som byt tehotna uz tento mesiac, aby mi plynula ochr.lehota 8 mesiacov a mohla som si uplatnit materske aj z ukoncene (od zamestnavatela) aj z DNP? asi som spravila chybu, ze som si neurcila hned ten max VZ? co ak sa zamestnam, platim si zbytocne DNP, pretoze nove nem.poistenie by mi ho zrušilo? Prosim, kto tomu rozumiete poradte mi, co by bolo pre mna najvyhodnejsie. dakujem krasne.

elise
12. feb 2012

@tinapd po pol roku platenia si môžeš uribiť na registračnom liste fyzickej osoby na sociálnej poisťovni zmenu kde si len zvýšiš vymeriavaci základ🙂 nebudeš nič rušiť len si zvýšiš. len spraviš zmenu.

tinapd
12. feb 2012

@elise dakujem elise....ale, nebudu to potom na socialke brat tak, ze som si pol roka platila 24Eur a len zvysok, cize 3 mesiace tu najvyssiu sadzbu? a ked si budem chciet uplatnit matersku z DNP, tak mi to spriemeruju?

elise
12. feb 2012

@tinapd nie nebudu 🙂 ešte môžeš isť na pn a pracovný pomer ti bude aj nadalej trvať a ty môžeš býť pn až do nástupu na matersku🙂

tinapd
12. feb 2012

@elise ale ja som od 1.2. nezamestnana...

elise
12. feb 2012

@inapd a podpisala si dohodou skončenie ?

tinapd
12. feb 2012

@elise ano, firma ukoncila svoju cinnost..

elise
12. feb 2012

@tinapd si na urade práce? ale neboj po pol roku si daj tu zmenu a budeš to mať v pohode🙂

tinapd
12. feb 2012

@elise hej, som na urade prace...ved zajtra sa chystam na socialku kvoli podpore, tak sa este raz chcem opytat aj na to moje DNP, tak som zvedava, co mi povie...pretoze robim to vsetko preto, aby som poberala najvyssiu matersku...

racik
12. feb 2012

@tinapd ale tu zmenu po pol roku ked si chces urobit tak uz to musi byt z toho noveho balika, ktory plati od 1. 2. 2012 a to je poriadna palka 😢

elise
12. feb 2012

@racik môže isť na pntoneplati alepočíta sa jej to a onalen urobi zmenu takže stare poistenie neruší lebo si musi nechať dojsť tých 270 dni🙂

tinapd
12. feb 2012

@elise aha, takze ak tomu spravne rozumiem, po uplynuti 6 mesiacov si mozem urobit zmenu, bude to ale zaroven aj 26 tyzdnov (samozrejme 6 mesiacov je 24 tyzdnov plus 2 tyzdne je 26 tyzdnov) nepretrziteho platenia a mohla by som ist na pn-ku, kedy si nemocenske neplatim....napriek tomu, ze som poziadala o zmenu vysku poistenia...nebudu to povazovat za spekulaciu?

racik
12. feb 2012

jasne na PN moze ist a platit nebude, to je najlepsie riesenie, aj ked z DNP jej platit zatial nebudu a z prace je ochranna doba 7 dni asi

zuzi243
12. feb 2012

poradí niekto? 😒 23.8,11 som si dala max. VZ 26 týž. mi uplynie presne po 26 t. alebo si to vyrátam + 182 dní. 22.2. idem do poradne a asi budem musieť ísť na PN, môžem sa dať vypísať aby som mala max. PN? nástup na MD mám cca 15.3. Ď 🙂

racik
12. feb 2012

@zuzi243 po 26 tyzdnoch budem mat PN z vymeriavacieho zakladu ktore platis..maximalneho VZ

racik
12. feb 2012

@nelly3 mozes si uplatnit narok na matersky prispevok z DNP roku 2012 do juna 2013, t. j. 8-mesacna ochranna doba (od oktobra 8 mesiacov)

nelly3
12. feb 2012

@racik
diky

tinapd
12. feb 2012

@racik ...chapem, ze ked si chcem urobit zmenu po pol roku, ze to bude uz z noveho balika, ale v konecnom dosledku, z akeho VZ mi budu pocitat matersku, ked: prihlasila som sa na DNP 30.1., od 1.2. som nezamestnana a az po pol roku si zmenim VZ na maximalny? v pripade, ze v ochr.lehote po skonceni DNM budem tehotna, z akeho VZ mi budu pocitat matersku? plati ochranna lehota aj na ukonceny pracovny pomer? dakujem

luciferko162
12. feb 2012

Ahojte! Potrebujem radu. DNP som si zacala platit minuly rok a 270 dni to bolo v novembri 2011. V septembri som otehotnela a termin porodu mam zaciatkom juna. Chcem sa spytat, ked si teraz zrusim "stare" DNP co aj musim urobit, mam si zacat platit aj to "nove" ci v ramci ochrannej lehoty tak ci tak dostanem zvysenu matersku. Lebo som nasla rozne informacie, tak mam v tom zmatok...DAKUJEM!

ursula5
12. feb 2012

@luciferko162 nič si už nedávaj v ochrannej dobe Ti budú vyplácať dávku keby si si znovu dala nové poitenie len by si si pohoršila!

jana201
12. feb 2012

vedel by mi niekto poradit ci si mozem uplatinit na danove aj z platenia dnp ?? za rok 2011 aj v pripade toho ze som na rd ??? aby som to dolozila k manzelovemu danovemu z prace ????
velmi pekne dakujem za odpoved 🙂

domeli
12. feb 2012

@luciferko162 Ty nepotrebuješ a vlastne nemáš čo rušiť - lebo "staré" DNP, ako si ho nazvala, Ti už bolo zrušené zo zákona k 31.1.2012 (dôvod: všetkým tým, ktorí k 31.1.2012 dosiahli min. 270 dní DNP, DNP zaniklo zo zákona). Teraz (do 8.2. 2012) si si ho platila posledný krát za mesiac január. Keďže si tehotná (k čomu blahoželám), momentálne Ti plynie 8-mesačná ochranná lehota a nárok na materské budeš mať práve z tejto ochrannej lehoty . Lebo na všetky ženy, ktoré boli alebo budú k dátumu zániku ich DNP tehotné sa vzťahuje 8-mesačná ochranná lehota. V prípade žien, ktoré boli k 31.1.2012 tehotné a vtedy im DNP zaniklo zo zákona, je táto lehota (a teda nárok na uplatnenie materského z DNP) do konca septembra. V tejto lehote máš nárok na PN či OČR, ak by to bolo do nástupu na MD potrebné. Ty budeš nastupovať na MD niekedy koncom apríla - začiatkom mája (vychádzam z predpokladaného dátumu pôrodu, čo Ti svieti v pase, k PTP 12.6. by mal byť nástup na MD presne 1.5. - t.j. 6 týždňov pred PTP), teda nárok na materské z DNP si uplatníš práve z tejto ochrannej lehoty. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet výšky Tvojej materskej bude obdobie od prihlásenia v r. 2011 do konca roku 2011. Teda ak si si platila z max. VZ, tak dostaneš max. materské (čo je cca. 720 eur).
A veľmi dôležité je, ako Ti napísala ursula5 - na nové poistenie sa neprihlasuj, pretože tým pádom prídeš o materské z DNP. Keby TI totiž vzniklo nové poistenie (či už prihlásením na ten nový balík samostatne alebo napr. zamestnaním sa), ochranná lehota Ti padá a materské z DNP nedostaneš.
Verím, že som to napísala zrozumiteľne. Nikde sa teda neprihlasuj, nastúpiš na MD presne 6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu a materské z DNP dostaneš.

luciferko162
12. feb 2012

@domeli Veľmi pekne ďakujem za cenné rady, ani nevieš ako si mi pomohla... a chcem sa este spytat ako suvisi zamestnanie s DNP. Citujem ťa: "Keby TI totiž vzniklo nové poistenie (či už prihlásením na ten nový balík samostatne alebo napr. zamestnaním sa), ochranná lehota Ti padá a materské z DNP nedostaneš."

racik
12. feb 2012

@tinapd neviem ti na to presne odpovedat, ale na stranke socialne poistovne je otazka a odpoved (kopirujem)
Napis na socialku cez poradnu.

Otazka: Ako sa mi vypočíta materská dávka, ak mi pracovný pomer skončí po piatich rokoch 31.12.2011? Na materskú mám nastúpiť dňa 15.03.2012. Vzťahuje sa na mňa vôbec ochranná lehota?

Odpoved SP:Nárok na materské je podmienený existenciou nemocenského poistenia, resp. plynutím ochrannej lehoty, v čase vzniku dôvodu na poskytnutie materského a trvaním nemocenského poistenia ku dňu pôrodu aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
Ak Vám pracovný pomer skončí k 31.12.2011, od 1.1.2012 Vám z dôvodu zániku nemocenského poistenia v období tehotenstva začne plynúť osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské Vám vznikne od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom.
Výška materského je 60 % denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých ste zaplatili poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Nakoľko nárok na materské Vám vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie sa zistí ku dňu zániku nemocenského poistenia.