Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
25. máj 2013

@sarka9832
270dní v posledných dvoch rokoch pred pn /resp. pred pôrodom musí splniť poistenec aj pre nárok na nemocnské a aj na materské. Ak chce nem.dávku zo skutočného vym.základu, tak dnp musí trvať pred nástupom na md/pn aspon 26týž., to je rovnaké a potom sa ráta nem.dávka z vym.základu zaplateného v rozhod.období.

gapa
25. máj 2013

@evickav
ak nič v zákone nezmenia (čo tiež nemusíš platiť)
ak si dáš teraz po md minimum, na md pôjdeš v r.2013, tak bude z vym.základu roku 2012 (predpokladám maximum) ale materské s nástupom v r.2014 už bude z toho minima (nástup v r.2013 asi už nestihneš, jedine tak by bolo tiež maximum)
ak sa odhlásiš, ked nebudeš tehotná tak, aby vychádzal nástup v r.2013, tak sa nanovo prihláš po otehotnení čo najskôr, samozrejme najneskôr do 8tt a nástup na md až po 26týž.. Po pár dnoch môžeš ísť na pn z minima a materské bude z maxima (ak teda nič v tomto nezmenia), ak bude nástup po!! 26týž.(no najneskôr 6týž. pred očak.termínom pôrodu, čo lekár napíše do žiadosti o materské)

gapa
25. máj 2013

@larinkal
ako píše zalka, kalendárne.

sarka9832
25. máj 2013

@gapa a keby som sa teraz cez marodku poistila a oktober a november zaplatila mozem ist znova od decembra na marodku od obvodneho ked aj teraz som na marodke od neho nevies?

evickav
25. máj 2013

@gapa zabudla som napísat, ze za min. rok mam odrobene len do 22.1.2012,,, potom som bola PN z maxima, otehotnela som a sla na MD,,,
Ak budem RD, tak sa mi oplati ist na PN z minima? A pobera sa iba RD a iba PN kazde zvlast, ze?
Dakujem

mirka1985
25. máj 2013

@gapa citujem tvoje slova: 270dní v posledných dvoch rokoch pred pn /resp. pred pôrodom musí splniť poistenec aj pre nárok na nemocnské a aj na materské. Mna sa tyka len povinne nemocenske poistenie, nie dobrovolne. Môj prípad je, že poberám RP, bola som nezamestnaná, od 01.10.2012 pracujem a teraz som otehotnela, musím splniť odpracovanie 270 dní - to sa rátajú kalendárne, či pracovné? Ja som bola v tom, ze do 270 dni sa mi zaratavajú aj dni na PN, lebo v tom obdobi sa neodvadza sice povinne nemocenske poistenie, ale mi ma trvat. Kebyze chcem ist na PN teraz, tak nemozem? Myslela som si, ze normalne mozem ist na PN az po nastup na matersku a bude sa mi to ratat do 270 dni a budem moct cerpat PN aj matersku z prace.

zalka
25. máj 2013

@mirka1985 na PN môžeš ísť ... PN počas pracovného pomeru sa ráta do odpracovaných dní ... ale vplyv na výpočet PN alebo MD nemá žiadny.
Na PN z povinného poistenia - zamestnanec, SZCO nepotrebuješ 270 dní ...
na PN z DNP potrebuje človek 270 dní ..

Na MD, zo zamestnania, z DNP , z SZCO potrebuje 270 dní ...

Ak máš problémy chod kludne na PN ... ak ťa neprepustia tak do dna nástupu na MD v pohode splníš podmienku 270 dní poistenia.

gapa
25. máj 2013

@mirka1985
ako píše zalka, tých 270dní pre nárok na nemocnské z povinneho nem.poistenia netreba (aj som to myslím v mojej pôvodnej odpovedi mala napísané, no som to omylom zmazala a pri ddruhej odpovedi som zabudla uviesť, že z dnp). Dni pn sa budú samozrejme rátať do dní trvania nem.poistenia, ak prac.pomer pokračuje.

gapa
25. máj 2013

@evickav
neviem, či sa ti oplatí ísť na pn z minima, musíš posúdiť sama, nemocenské je cca 550 z 393eur + aj rodič.príspevok.

evickav
25. máj 2013

@gapa dakujem

mirka1985
25. máj 2013

@zalka zmluvu mam na rok, cize koncom septembra mi konci, momentalne taham 8. odpracovany mesiac, tak sa teda rataju kalendarne, ci pracovne dni?

zalka
25. máj 2013

@mirka1985 kalendárne dni ... naozaj na PN ísť môžeš a aj ked ti skončí zmluva tak budeš mať OL pre tehotné a dostaneš zaplatenú MD zo zamestnania v prípade, že ti nevznikne nové poistenie v čase od skončenia PP k nástupu na MD.

mirka1985
25. máj 2013

@zalka dakujem velmi pekne za rady a co znamena to,posledne - v pripade, ze mi nevznikne nove poistenie v čase od skončenia PP k nástupu na MD - ako by mi mohlo vzniknuť?

zalka
25. máj 2013

@mirka1985 napríklad nájdeš si prácu ako tehotná, alebo ti nejaká kamarátka povie aby si si založila dobrovolné poistenie ... tak všetko toto ti zruší OL a MD zo zamestnania toho kde si teraz nedostaneš.

mirka1985
25. máj 2013

@zalka a este jedna otazocka, do akeho casu po skonceni pracovneho pomeru mozem nastupit na PN aby sa mi ratala z roboty?

zalka
25. máj 2013

@mirka1985 ako tehotná kedykoľvek ... ale pozor ak plánuješ dať ty výpoved ... tak máš odpracovaných 8 mesiacov .. nemala by si nárok na MD ak skončíš teraz v práci ..
chod na PN oni ťa sami prepustia ...

larinkal
26. máj 2013

@gapa okej ďakujem babenky ste ma ukľudnili,
vďaka ešte raz

tanjja
27. máj 2013

@gapa Ahoj. Stale platí, že počas PN sa neplatia odvody ? Som DNP na PN a od minulého roka poberam PN z DNP. Neplatim si teraz nic, je to ok? Diky

gapa
27. máj 2013

@tanjja
ak poberáš nemocnské (nestačí pn) z dnp, tak poistené na dobrov.poistenie nemáš povinnost platiť.

natalia6
27. máj 2013

@gapa ahoj, prosim potrebujem poradit 🙂 momentalne som na ocr s malym, ktora mi konci 29.5.2013, avsak zacinam byt chora. je mozne byt sucasne na ocr a pn? (rozumiem tomu, ze vyplatene nemozu byt obe v jeden den, ale mozu sa prekryvat?) myslim, ze nedavno sa tu riesil takyto problem s konciacou MD a PN, ale neviem ako to dopadlo 🙂 dakujem 🙂

gapa
27. máj 2013

@natalia6
neviem, či z dnp, či zo zamestnania a kolký den očr to bude (ak ide o zamestnanie). Ale na tvojom mieste by som skončila očr skôr, aby sa nejako neriešilo, či si dodržiavala liečebný režim (tj. vychádzky, klud ...). Teraz dosť tie revízne lekárky tlačia na znižovanie nákladov, tj. nevie človek, čo môže od nich čakať. A teda v tomto nemám skúsenosť, ale zákon to nezakazuje.

natalia6
27. máj 2013

@gapa z DNP a 29.5. bude desiaty den OCR. budem sa snazit zaciatok PN oddialit na stvrtok, chcela som len vediet, ci to risknut alebo nie. ale asi nie 🙂 dakujem 🙂

tanjja
27. máj 2013

@gapa ďakujem 🙂

gapa
28. máj 2013

@natalia6
no na to ti ozaj neviem odpovedať, bo to už je teraz o ich vnútorných veciach. Ked je málo poenazí, hladajú niekedy problém, kde predtým nebol. Ale možno to nebude problém, ak ide len o nejaký den. Daj príp. vedieť potom, ako si dopadla.

sasika6
29. máj 2013

ahojte mamicky, ja mam jednu otazku:
V roku 2012 som si platila este stare dobrovolne nem.poistenie 44 eur do 12.10. 2012, v tom case som zistila,. ze som tehotna- viem ze ochranná doba je 8 MESIACOV, do ktorej este spadam, termin porodu mi vychádza na 6. augusta 2013, to je osem tyzdnov pred stanoveným odchodom na materskú . Mám podla vás este nárok na doplnkovu materskú, lebo v zákone som čitala, že nárok vzniká iba 6 týždnov pred odchodom na matersku dovolenku ??? alebo iba na štátnu?? neviem ako to je.. 😒 dakujem za každu radu 🙂

jana2605
29. máj 2013

@natalia6 nemôžu byť súčasne aj OCR aj PN, ale hneď po skončení OCR môžeš byť PN 🙂

natalia6
29. máj 2013

@gapa aj tak dakujem 🙂 nakoniec som k lekarovi nemusela ist, a idem az zajtra, ked budem mat OCR ukoncenu.
@jana2605 dakujem za info, budem uz aspon vediet, keby sa mi nieco podobne opat vyskytlo 🙂

gapa
29. máj 2013

@sasika6
neviem, či neviem rátať, no ak máš termín 6.8.2013, tak to si už vedela 12.10.2012, že si tehotná? akosi mi to nevychádza.

sasika6
30. máj 2013

@gapa pozerala som si vcera zákon týkajúci sa doplnkovej materskej, tak tam je podmienka, ze musim odíst na materskú sest tyzdnov pred porodom, takze mne tam akurat dva tyzdne nevychadzaju.., čo je skoda, pretoze peniaze, ktore som dala soc. poistovni, uz neuvdim..co sa mi nezda spravodlivé...nevies náhodou, ci sa nedá doplatiť za tie dva tyzdne - akokeby som pokracovala v pripoisteni?? hm?? každá rada je cenná 🙂

gapa
30. máj 2013

@sasika6
ak si tehotná v čase ukončenia nemoc.poistenia ( § 32 Zákon o soc.poistení), čo ty si bohužial nebola v čase ukočnenia nem.poistenia, t j. nevzťahuje sa na teba 8mesačná ochr. lehota ale len 7dnova, ktorá dávno uplyvnula. T.j. len nové nem.poistenie ti zaistí materské, ale z dnp len z minima, čo je cca 255eur na mesiac.