Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sny
17. jún 2011

@tinara23 ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinara23
17. jún 2011

@prahaxx
@lucia.kl ak ťa pani na sociálke odhlásila a nanovo prihlásila, tak PN z nového VZ základu sa ti bude počítať až po uplynutí 26 týždňov tohto nového poistenia (aj keď máš 270 dní splnených), dovtedy ti budú rátať PN z minima. Ak by si mala robenú iba iba zmenu, tak PN by sa mala rátať z VZ roku 2010.

princeznal
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
prahaxx
17. jún 2011

@lucia.kl @tinara23 dakujem za odpovede, nahodou mi neviete povedat preco urobila odhlasenie a prihlasenie, ked mala na stole ziadost o ZMENU - zastrelim ju alebo co, ked chcem po pol roku opat zmenit zaklad, a zas ma odhlasi a prihlasi a o mesiac otehotniem - som rizikova uz teraz, tak urcite PN - tak ju zastrelim - mozem si pytat papier ako potvrdenie o vykonani zmeny? aby ma zasa neokabatila.

gapa
17. jún 2011

@radkovadanka
netreba rátať odvody, musí ti sedieť vym.základ.
maximum je 1116,75eur, dnp máš 750eur a základ v zamestnaní cca 460-520 (nerátam to, no zdá sa niekedy ti vznká aj preplatok mierny).

čo sa týka odvodov na nem.poistenie:
pred povinne poistené szčo a pre dobovolne poistné osoby je odvod 4,4% z vym.základu

pre zaemstnávatela je 1,4% + zamestnanec 1,4= spolu 2,8%
kedysi zamestnávatel odvádzal viac, myslím 3,4%, no odkedy nevypláca zamestnancovi za prvých 10dní pn-ky nemocenské soc.poistovna ale samotný zamestnávatel platí zamestnancovi náhradu mzdy počas dočasnej pn, tak odvody sa zamestnávatelovi oprávnene znížili

janulap
17. jún 2011

@lucia.kl
nie som zamestnana.

lucia.kl
17. jún 2011

@radkovadanka je to v poriadku, ja som bola tiež celé tehu PN a materskú som dostávala z VZ ktorý som si zadala + hrubá mzda z práce.

sirene
17. jún 2011

Ahojte, mám prosbicku na Vás, ktoré ste v tejto problematike zdatne...Studujem na VS, od zaciatku jula minuleho roka si platim DNP, v auguste mam termin porodu a po poslednej navsteve socpoist ma len doplietli. Chcela som to DNP zrusit, lebo ved podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia som uz davno splnila. Pani pri oknicku, co vybavuje materske mi povedala, ze kludne ho mozem zrusit, ze pri dalsom oknicku mi daju formular. Tak som si vyplnila formular a ta druha pani mi hovori, ze nech to neodhlasujem. Jej dôvod: vraj nic by som nedostala, ak by som do dna porodu nebola u nich aktivna a ze potom na tych 7 mesiacov, co este budem matersku dostavat, nebudem platit ziadne DNP,ale ako keby som u nich stale poistena. Lebo zevraj odhlasit sa z DNP je ine ako ked zanikne NP. Teraz tomu uz vobec nerozumiem. Jedna mi to odobri, druha v dobrom zakážee (ze pridem o nejake ine socialne vyhody a vypomoc - co si pod tym mam predstavovat? )...dakujem za kazdu Vasu radu....

lucia.kl
17. jún 2011

@prahaxx no ak si dávala žiadosť o zmenu, tak by to mali mať v sociálke založené - tuším, že zmena sa dá robiť raz za pol roka, no ja by som išla do sociálky a skúsila by som si to tam vyhádať... ja som sa tak hádala z daňovákmi a nakoniec som vyhrala...

lucia.kl
17. jún 2011

@sirene tá druhá pani ti dobre povedala, ak by si sa odhlásila, tak by si naozaj nedostala nič, pretože by si nesplnila druhú podmienku a to je 26tt pred nástupom na materskú si platiť DNP ak ti už uplynulo 270dní, tak sa môžeš dať na PN - tiež nemusíš platiť a poistenie ti trvá... tak isto počas materskej nemusíš platiť a po jej skončení sa rozhodneš či si DNP ponecháš pre prípad PN a OČR alebo ju zrušíš... teraz v žiadnom prípade nerušiť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sirene
17. jún 2011

@lucia.kl dakujem moc moc...takze ak to dobre chapem, za dva roky treba byt min. 270 dni poistena + navyse potom este aj 26 tyzdnov pred nastupom na matersku? ked sa mi to kryje (nieco ako 2v1) tak je to vyhoda len pre mna, ci nie?lebo takto som mala 270 dni splnených uz v aprili a 26 tyzdnov=pol roka pred nastupom na matersku (koncom juna) mi ked tak z hlavy ratam vychadza na zaciatok roka...

jana86
17. jún 2011

@lucia.kl ahoj,vedela by si mi prosim poradit? ja som si platila DNP,podmienku 270 dni uz mam splnenu a od 30.5 som na PN. za maj som zaplatila normalne 15 eur ale co teraz?za jun uz nemusim platit? viem,ze prvych 10 dni mi plati zamestnavatel tak ze ci aspon za tie dni nemusim platit?dakujem

gapa
17. jún 2011

@sirene
môj názor na túto situáciu je taký, že aj keby si sa odhlásila z dnp, nárok na materské by ti vznikol. Nevidím rozdiel medzi odhláškou dnp osoby a napr. ukončením pracovného pomeru, vzhladom na plynutie ochrnnej lehoty. V oboch prípadoch ide o zánik nem.poistenia, aj ked pri dnp ide o dobrovolné odhlásenie. Nepoznám však všetky usmernenia soc.poistovne a kedže poznám určite komplikácie aj v jednoduchších veciach so SP, nerušila by som dnp. Takúto radu by som pre istotu nikomu nedala, že sa má odhlásiť.

pokračovanie dnp má pre teba výhody, ak by si napr. neskôr otehotnela do určitej doby znovu, tj. trvanie nem.poistenia má výhody napr. aj pri pn z dnp. Potom sa treba rozhodnúť, či sa odhlásiš napr. posledným dnom poberania materského, alebo nie.

sirene
17. jún 2011

@gapa dakujem za radu 🙂 v tomto sa ja totiz nikdy nevyznam...hladam logiku, no casto v tychto zalezitostiach chyba 😅

majkaf
17. jún 2011

Baby, citam vasu diskusiu uz od rana 😀, ale nenasla som odpoved na svoju dilemu.
Chceli by sme s manzelom v blizkej buducnosti babatko. Pracujem od 03.2010, priemer za 2011 by som nemala mat zly, ale nie je to maximum na matersku, preto si chcem doplatit DNP. Zacat by som chcela od 1.7.2011 na min a ked sa babo podari, hned by som to zmenila na max DNP.
Ak by som otehotnela az koncom roka (napr nov-dec), z coho by sa mi potom ratala MD? Musim potom platit max DNP az do nastupu na MD?
Ak by som otehnotnela az dalsi rok (napr jan-feb), z ktoreho roku by sa mi ratala MD?
Mam planovat babo tento rok, ci pockat na dalsi?
Vdaka za vsetky rady, bez toho DNP mi je vyratavanie materskej dost jasne, ale ked ho zacnem brat do uvahy, v poctoch sa stracam 😖

tekvicka17
17. jún 2011

Ahojte, vie mi niekto povedať, ako mi budú vyplatené peniažky od poisťovne? Jednorazovo, alebo mi pbudú chodiť mesačne a po akú dlhú dobu?

lucia.kl
17. jún 2011

@jana86 zamestnávatel ti platí len zo zamestnania, DNP ti platí celú sociálka, takže ak ti od 30.5. uznali PN a dostala si aj vyrozumenie zo sociálky, tak za jún už nezaplatíš nič... a neplatíš až do skončenia MD

lucia.kl
17. jún 2011

@majkaf no ak si zamestnaná, tak si DNP platíš len z rozdielu do max. VZ čo je 1116,75€ - z tejto sumy si odrátaš hrubú mzdu(prípadne sa opýtaj ekonómky v práci, aký maš VZ) a z čiastky ktorá ti ostane si platíš 4,4%

lucia.kl
17. jún 2011

@tekvicka17 skús konkretizovať svoju otázku, peniažky za čo - z akého poistenia...

mana85
17. jún 2011

ahojte ja by som sa tiež potrebovala s niekym poradiť som zamestnana a platim dnp z minimalneho zakladu už asi 2 roky som poistena už dlhodobo marodim a tak mam vlastne 2 marodky a caka nas IVF asi v juli predpoklada sa že zostanem na rizikovom tehu. vidim problem v tom že mne v septembri konči prac. zmluva zrejme mi ju nepredlžia tak neviem či potom dostanem aj 2 materske čitala som že je ochranna lehota už 8 mesiacov od ukončenia prac. pomeru len sa bojim že ak sa na prvy raz IVF nepodari tak budem po ochrannej lehote a ešte k tomu dnp ak zistim že som tehotna tak si môžem zvyšiť dnp na maximalny zaklad aj počas pn ?
prosim ak mi viete niektora pomocť tak napište ďakujem moc.

cigaretka5
18. jún 2011

@mana85 ake 2 materske mas na mysli?

mana85
18. jún 2011

@cigaretka5 ahoj no od zamestnavatela ktory za mna uhradzal poistovni a z dnp. aj marodku tak dostavam 2X

heli1984
18. jún 2011

@gapa
@lucia.kl ahoj baby prosim viete mi poradit, 😒 od 03.11. 2010 som na materskej a do kedy budem dostavat DNP, lebo este tento mesiac som dostala , nie je to 6mes,?? 😒 alebo je to uz na viac mesiacov??

lucia.kl
19. jún 2011

@heli1984 malo by to byť 34 tt od nástupu na materskú, takže treba rátať, alebo si zájsť do sociálky aby ti povedali presný dátum, potom sa treba isť prihlásiť do sociálky na rodičovský...

veva1
19. jún 2011

Ahojte. ked som PN pred nastupom na MD musim si platit DNP pocas trvania PN? Ak nie,tak len jednoducho nezaplatim,alebo treba nejake tlacivo vypisovat.

smejko26
19. jún 2011

@veva1 ahojky, platiť počas PN nemusíš. Veď si tam zaniesla papier o PN, tak majú info

kisska
19. jún 2011

@veva1 ak si uplatnujes nemocenske aj z dnp, tak poistne platit nemusis. Ak si uplatnujes nemocenske z ineho nemocenskeho poistenia, vtedy je treba poistne za dnp platit. Vypisovat nic nemusis, len zaplatis bud alikvotnu cast, alebo vobec nic, ked si PN cely mesiac.